Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Peleti, brichete, pellets

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
994 replies to this topic

#901
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Nu au luat-o razna, pretul lemnului a luat-o razna si cand productia e relativ mai mica iar cererea e mult mai mare...
La anul cu siguranta nici in vara pretul nu va scadea sub 1250-1300 tona pt ca producatorii vor sti ca deja cererea e mult mai mare

Salvarea poate fi importul insa si astia se vor adapta ca nu sunt fraieri.

#902
matuzalem

matuzalem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.11.2006
Au luat-o razna in sensul ca, in acelasi timp si aproximativ in aceeasi zona, aceiasi peleti sunt oferiti la vanzare cu o diferenta de 4 lei/sac (17,99 lei vs. 21,99 lei). Mi se pare mult prea mare aceasta diferenta.

#903
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Acu depinde si de pretul la care au reinnoit stocurile. A

#904
Radu51

Radu51

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.12.2007
Peleti Schw. 18,00 lei sacul la Dede. Colentina azi la ora 12.

#905
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 28.01.2007
Thanks! Am luat 3t. Mai aveau vreo 2-3 tone

#906
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
in DD in BC am vazut peleti schw la big bag de 1100 kg la 1100 lei, 1 leu pe kg e pretul cel mai mic vazut anul asta prin magazine. am gasit prin zona si peleti din floarea soarelui la 450-600 lei tona dar n-am reusit sa fac rost de cativa saci de proba. eu am cazan mixt si nici la 15 lei sacul nu prea ardeam peleti :)

Edited by csi1, 22 October 2017 - 08:39.


#907
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Pai zi-ne si noua ce cazan ai, ce arzi si cum merge..eu la anul vreau sa trec de la carbune la un mixt d' asta si chiar sunt curios cum merge.

#908
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
arca duomatic , cazan mixt lemn-peleti. stau la munte(200 lei mc lemn de foc sau chiar mai ieftin) , nu e comod ca la peleti dar teoretic economisesc minim 2000 lei pe sezon.

#909
ecalin1

ecalin1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2009

 csi1, on 23 octombrie 2017 - 08:20, said:

arca duomatic , cazan mixt lemn-peleti. stau la munte(200 lei mc lemn de foc sau chiar mai ieftin) , nu e comod ca la peleti dar teoretic economisesc minim 2000 lei pe sezon.

devine din ce in ce mai problematica treaba cu lemne

Edited by ecalin1, 26 October 2017 - 13:52.


#910
ecalin1

ecalin1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2009
feriti-va de peletii de fag de la Ecolemn! foarte, foarte prosti si in sac se gasesc multe pietre!  Am sunat la ei si mi-au spus ca se mai intampla si asa Posted Image
Am vorbit cu vanzatorul si am reusit sa schimb sacii nedesfacuti cu altii de pin din ukraina care par sa fie destul de buni.

Edited by ecalin1, 01 November 2017 - 08:33.


#911
slego1

slego1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.11.2017
Cineva a zis ca a aparut un brand nou de peleti la Hornbach. A vazut cineva ceva nou? Preturi?

#912
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Eu am vazut doar pe cei de la Ecowood... Am incercat si sunt OK doar ca lasa mai multa cenusa ca cei austrieci (nu cu mult)... Oricum fiind tot 18ron am preferat sa iau de la Dede pe cei austrieci ptr ca stiu calitatea...

#913
slego1

slego1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.11.2017
Acum am aflat detalii, Hornbach a importat din Austria de la "RZ Pellets", la prima vedere arata foarte bine daaaarrrr  21 RON/ sac 15 kg !!! Posted Image  Indiferent de ce si cum, nu cred ca sunt cu 15% mai buni, mai puternici, caloric vorbind.

#914
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
Stiti care e diferenta la autonomie intre brichete de carbune si cocsul petrolier?  La amandoua scrie pana la 12 ore, dar as dori sa stiu in practica. Am vazut ca vand cei de la MeganConstruct - Valea Calugareasca. Sunt de calitate? In zona Constantei gasesc cocs petrolier la sac? La Dedeman, brichetele sunt 40 RON/sac 20 kg, iar la Praktiker 35 Ron.

#915
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Coxul petrolier nu este pentru uz casnic! Doar daca nu ai vreo forja!

Edited by richi_e, 25 November 2017 - 12:39.


#916
forfor

forfor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.01.2017
La descriere, spun ca, cocsul petrolier (saci 20 kg) este pentru centrale termice.

#917
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016

 richi_e, on 25 noiembrie 2017 - 12:39, said:

Coxul petrolier nu este pentru uz casnic! Doar daca nu ai vreo forja!

merge foarte bine în centrale, chiar și în sobe; doar să nu pui mult că are putere calorică foarte mare! iar focul trebuie făcut de sus; pui un strat de cărbune - cocs sau brichete - un strat de lemne și peste ele surcele și lemne mai subțiri pentru aprins și dai foc. La realimentare, împingi tot jarul în fundul focarului, până dezvelești grătarul de jos; pui cărbunele pe grătar, îl întinzi în strat uniform, după care tragi jarul peste cărbune și mai pui vreo două-trei lemne mai subțiri deasupra; și tot așa... Majoritatea zic că nu sunt buni cărbunii, dar nu știu să-i folosească: pun cărbunele peste jar și focul „se înfundă”; scoate mult fum și căldură puțină. folosit cum trebuie, merge brici!
Succes!

PS: e valabil și atunci când faci grătarul: pui mangalul în vatră și peste el faci un foculeț de surcele

Edited by dcristiand, 25 November 2017 - 16:47.


#918
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 dcristiand, on 25 noiembrie 2017 - 16:44, said:

merge foarte bine în centrale, chiar și în sobe; doar să nu pui mult că are putere calorică foarte mare! iar focul trebuie făcut de sus; pui un strat de cărbune - cocs sau brichete - un strat de lemne și peste ele surcele și lemne mai subțiri pentru aprins și dai foc. La realimentare, împingi tot jarul în fundul focarului, până dezvelești grătarul de jos; pui cărbunele pe grătar, îl întinzi în strat uniform, după care tragi jarul peste cărbune și mai pui vreo două-trei lemne mai subțiri deasupra; și tot așa... Majoritatea zic că nu sunt buni cărbunii, dar nu știu să-i folosească: pun cărbunele peste jar și focul „se înfundă”; scoate mult fum și căldură puțină. folosit cum trebuie, merge brici!
Succes!

PS: e valabil și atunci când faci grătarul: pui mangalul în vatră și peste el faci un foculeț de surcele
Chiar despre asta vorbim pe topicul de sobe...ti-am preluat postarea  si am dus-o si acolo si bineinteles ..esti binevenit  cu experienta ta sa ajutam un  user... sa se descurce cu coxul...

https://forum.softpe...6#entry22030478

Edited by ciobimar, 25 November 2017 - 17:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate