Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cum e la FSEGA, UBB CLUJ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#73
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
S-a afisat lista cu cei admisi in sesiunea de admitere de vara.

http://econ.ubbcluj.....php?Id_Info=99

#74
CatPaw

CatPaw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.07.2009
Hey boboci :)) ce faceti? unde o sa stati? v`ati gasit chirie sau vreti camin?  Eu mi'am gasit gars exact langa fsega si caut "vecina" :P anybody?

#75
Cristiana-Cj

Cristiana-Cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.07.2009

View PostSE7EN, on 23rd January 2009, 15:48, said:

:lol: FSEGA e un mare kkat, eu am terminat anul trecut. E o inutilitate, cat ma distreaza ce scriu unii pe aici, nu inveti absolut nimic util in facultatea asta, dar ABSOLUT nimic. Materii inutile, programe demult expirate, utilitate practica zero, dupa ce ai terminat facultatea esti la acelasi nivel cu oricare alt student. Nu-mi povestiti mie de mari companii, daca duci cafeaua la o companie mare sau esti la banca la ghiseu, nu e o mare realizare, esti un nimeni iar sansele sa avansezi tind undeva spre zero. Facultatea asta o faci ca sa fie facuta, e buna diploma, in rest daca cumva va imaginati mari cariere in domeniul economic dupa ce terminati facultatea asta, dati-va doua palme si apucati-va de ceva serios.
Cand va aud pe unii cat de greu e, ma apuca rasul, iei lejer examenele daca te preocupa putin, e balet toata ziua, eu m-am intrebuintat extrem de putin ca sa termin (ma dat foarte putin pe la scoala). Sigur fiindca 90% dintre studenti sunt niste verze mari normal ca e greu.
ma faci sa rad... nu`mi spune mie ca te poti angaja in banca daca nu ai terminat un profil economic, si anume finante banci... si spune`mi tu mie unde mai castigi 20 de milioane pe cartea de munca ??? la drumuri, pe santiere, in constructii sau la rosal... ce vrei sa dai impresia ca tu esti unu din`ala care invata perfect? care in liceu avea numai 10? plus ca zici ca ai dat putin pe la scoala...pai na, copiatul e in floare, dar fiecare face ce vrea... daca chiar vrei sa urmezi un loc de munca dupa ce ai terminat facultatea, pai atunci inveti in timpu ei... nu faci impresii de 2 lei ca azi ma duc, maine n`am chef, poimaine mi somn si alte chestii... normal k nu inveti nimic daca stai acasa :) ... eu prind foarte bine (cam 50%) orice lectie, orice daca sunt la ora/cursul respectiv, iar restul e cititu lectiilor ... asa ca nu te da tu aicea in spectacol ca n`are sens. Pun pariu 100% ca tu te`ai dus la fsega doar pentru ca mai mult ca sigur ti`e aproape de casa, sau ca e iuliusu aproape, sau ca ai auzit ca e lejer... ti`am mai zis, e lejer, pentru cei care stau acasa :)

hey:P dati`mi si mie id`urile voastre (in PM) sa nu ma duc la festivitate si sa nu cunosc pe nimeni ;))) chiar daca poate n`o sa fim in aceeasi grupa :P
pupy:*

Edited by Cristiana-Cj, 30 July 2009 - 08:03.


#76
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Grupul facultatii pentru toti anii de studiu e http://groups.yahoo....oup/info_fsega/.

Aici puteti cere si oferi informatii.

Edited by subiect, 30 July 2009 - 10:49.


#77
anna90

anna90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.08.2009
am si eu o intrebare in legatura cu fsega :|
de ce e singura facultate care nu afiseaza rezultatele in ordine descrescatoare ??? ci le afiseaza in ordine alfabetica ...asa nu iti poti da seama cum , cati si p ce loc te afli :-s( sunt 2100 si ceva d studenti ) si e si urat afisat ..adik dak vrei sa selectezi mai multe nume sa poti sterge incat sa ramana decat media nu merge :|... a trebuit sa sterg fiecare nume in parte k sa vad k ... ultima medie d anu` acesta nu este 9,47 ci undeva la 9,43 :-? ... mai trebuia sa intre ink 27 d oameni /:)... si culmea culmilor ii k ei afirma ca banii ti vezi ..dar in toamna ( asta in cazul studentilor care au achitat taxa d 7 mil si au intrat la buget dupa redistribuiri ) dar p net spun cu totul altceva ( k nu ii mai vezi ) ... deci ... eu am media 9,44 - taxa:( ( teoretic ar trebui sa fiu la buget). sunt ocupate decat 366 d locuri la buget ( ar trebui 393 cum scrie p net /:) ). oare am sanse sa intru pana la  toamna p locul care mi se cuvine  ???  /:)

#78
pmadalina

pmadalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.08.2009

View Postanna90, on 2nd August 2009, 17:48, said:

am si eu o intrebare in legatura cu fsega :|
de ce e singura facultate care nu afiseaza rezultatele in ordine descrescatoare ??? ci le afiseaza in ordine alfabetica ...asa nu iti poti da seama cum , cati si p ce loc te afli :-s( sunt 2100 si ceva d studenti ) si e si urat afisat ..adik dak vrei sa selectezi mai multe nume sa poti sterge incat sa ramana decat media nu merge :|... a trebuit sa sterg fiecare nume in parte k sa vad k ... ultima medie d anu` acesta nu este 9,47 ci undeva la 9,43 :-? ... mai trebuia sa intre ink 27 d oameni /:)... si culmea culmilor ii k ei afirma ca banii ti vezi ..dar in toamna ( asta in cazul studentilor care au achitat taxa d 7 mil si au intrat la buget dupa redistribuiri ) dar p net spun cu totul altceva ( k nu ii mai vezi ) ... deci ... eu am media 9,44 - taxa:( ( teoretic ar trebui sa fiu la buget). sunt ocupate decat 366 d locuri la buget ( ar trebui 393 cum scrie p net /:) ). oare am sanse sa intru pana la  toamna p locul care mi se cuvine  ???  /:)

interesant:-? nu stiu ce sa-ti spun,poate nu s-au ocupat toate locurile la buget in prima sesiune datorita celei de-a 2-a sesiuni din septembrie?!Ai incredere;)

#79
pmadalina

pmadalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.08.2009
salut,am intrat si eu la fsega...astept sa vad daca primesc camin :rolleyes: ce stiti despre camine?cam cati sunt intr-o camera in primul an?

#80
vio1209

vio1209

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.08.2009
am auzit k sunt 3 in camera....dar nu stiti cand trebuie sa depunem cererea pt camin?

#81
Cristiana-Cj

Cristiana-Cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 23.07.2009

View Postpmadalina, on 6th August 2009, 15:51, said:

interesant:-? nu stiu ce sa-ti spun,poate nu s-au ocupat toate locurile la buget in prima sesiune datorita celei de-a 2-a sesiuni din septembrie?!Ai incredere;)

eu stiu ca raman cateva locuri libere si pentru cei din sesiunea august-septembrie... daca locurile acelea nu se ocupa, vor  face din nou o alta redistribuire.

#82
pmadalina

pmadalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.08.2009

View Postvio1209, on 7th August 2009, 12:28, said:

am auzit k sunt 3 in camera....dar nu stiti cand trebuie sa depunem cererea pt camin?
nu se depune cerere de camin,cel putin asa mi-a spus baiatul care se ocupa de confirmari.Se distribuie camerele de camin studentilor automat in functie de medie si in functie de distanta (trebuie sa treaca peste 50 de km de cluj ca sa intri in concurs pt camin).In rest,ce ar mai fi?..a da doar 30%din studentii de la buget primesc.Nu stiu cum sta treaba cu cei de la taxa:(:-?

#83
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Eu o sa stau in gazda, deci... Ar trebui totusi sa ne intrebe daca vrem sau nu sa ne inscrie pe lista posibililor beneficiari de camin. Sa nu ne bage pe toti, mai apoi sa mai fac si un drum la secretariat si sa pierd vremea pe-acolo, ca sa le spun ca nu vreau camin.

#84
tudoru1

tudoru1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.02.2009

View Postpmadalina, on 8th August 2009, 22:54, said:

nu se depune cerere de camin,cel putin asa mi-a spus baiatul care se ocupa de confirmari.Se distribuie camerele de camin studentilor automat in functie de medie si in functie de distanta (trebuie sa treaca peste 50 de km de cluj ca sa intri in concurs pt camin).In rest,ce ar mai fi?..a da doar 30%din studentii de la buget primesc.Nu stiu cum sta treaba cu cei de la taxa:(:-?

salutare voua

inscris si confirmat si eu

mie la confirmari mi s-a spus ca:
30% din studneti primesc camin
trebuie sa depui cerere in jurul datei de 22 septembrie (se anunta pe site)

sincer, faza aia cu 50 km de cluj, mi se pare putin idioata. daca stai aproape si meriti camin, care e faza? daca ar fii asa, atunci ar lua camin numai moldovenii :D

succes

#85
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 01.08.2006
Intr-un fel da, e idioata, e destul de mult sa zicem de la 30 de km in sus, nu stiu cati ar face naveta de la atata distanta. Acolo la 10-20 de km, s-ar putea face naveta, cine ar vrea. Si cam la asta se gandesc si ei. Persoanele respective sunt aproape de casa, faci un autostop si ajungi. Totusi sa aiba sanse mai intai cei care nu sunt atat de aproape, iar apoi ceilalti.
Cam asta e mentalitatea.
Clujul e un centru universitar foarte puternic. Vin studenti din tot Ardealul si nu numai. Ti s-ar parea corect sa ia camin unul din Apahida in locul unuia din Oradea, sa zicem?

Edited by bai3tzash, 11 August 2009 - 22:52.


#86
tudoru1

tudoru1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.02.2009

View Postbai3tzash, on 11th August 2009, 22:51, said:

Intr-un fel da, e idioata, e destul de mult sa zicem de la 30 de km in sus, nu stiu cati ar face naveta de la atata distanta. Acolo la 10-20 de km, s-ar putea face naveta, cine ar vrea. Si cam la asta se gandesc si ei. Persoanele respective sunt aproape de casa, faci un autostop si ajungi. Totusi sa aiba sanse mai intai cei care nu sunt atat de aproape, iar apoi ceilalti.
Cam asta e mentalitatea.
Clujul e un centru universitar foarte puternic. Vin studenti din tot Ardealul si nu numai. Ti s-ar parea corect sa ia camin unul din Apahida in locul unuia din Oradea, sa zicem?

Nu mi s-ar parea in cazul in care transportul ar fii gratuit.
Asta e mizeria, ca student ai reducere 50% sau ceva de genul, nu ai gratuit. Eu ma intorc dupa un an de faculta afara. Acolo, studentii pe langa "alocatie" primesc la alegere, transport gratuit in timpul sapt sau in timpul weekendului. Hai sa ziceam k mi s-ar parea fair pt acele persoane kre ar plati transportul (naveta) la pretul unei camere de camin. Si totusi, aia de ce sa se trezeasca la 6 sau la 5 dimineata? Ce zici?
Sunt tare multe, si parerea noastra, nu are nici macar valoare consultativa.

#87
pmadalina

pmadalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.08.2009

View Posttudoru1, on 11th August 2009, 20:26, said:

salutare voua

inscris si confirmat si eu

mie la confirmari mi s-a spus ca:
30% din studneti primesc camin
trebuie sa depui cerere in jurul datei de 22 septembrie (se anunta pe site)

sincer, faza aia cu 50 km de cluj, mi se pare putin idioata. daca stai aproape si meriti camin, care e faza? daca ar fii asa, atunci ar lua camin numai moldovenii :D

succes
sincer nu stiu cat e de idioata.mie una nu mi-ar conveni ca in fata mea sa fie acei 30% cu domiciliul in cluj(sau prin imprejurimi) si care ar face maxim 20 de minute pana la facultate iar eu care vin de la 180 de km sa nu prind camin(a si nu sunt moldoveanca apropo).Daca stai aproape atunci nu crezi ca ti-e mai bine in patutzul tau?la ce-ti trebuie mama camin?:)

#88
tudoru1

tudoru1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.02.2009
da
daca stai la 180 normal. (mm sau sm?)
dar si daca stai la 30, intr-un sat la mama draq, fara autobuz si fara minibuz tot nasol e.

btw, am vazut k la drept pana la 29 iulie trbeuiau depuse cererile de camin. mi se pare mult mult mult mul mai fair decat aici la econ, unde habar nu avem care e treaba. oricum, eu va doresc succes la cazare, ca din cate stiu eu, trebuie.

careva cu A sau cu B? (initiala nume)



View Postpmadalina, on 13th August 2009, 15:21, said:

sincer nu stiu cat e de idioata.mie una nu mi-ar conveni ca in fata mea sa fie acei 30% cu domiciliul in cluj(sau prin imprejurimi) si care ar face maxim 20 de minute pana la facultate iar eu care vin de la 180 de km sa nu prind camin(a si nu sunt moldoveanca apropo).Daca stai aproape atunci nu crezi ca ti-e mai bine in patutzul tau?la ce-ti trebuie mama camin?:)

si ma refeream la moldoveni, pentru ca ei sunt cei mai departe, nu din alte considerente!

#89
pmadalina

pmadalina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.08.2009
Bineinteles ca nu:))... mda ar trebui repartizate camerele de camin dupa anumite criterii(mai multe si bune),Multamim de urari:)

#90
tudoru1

tudoru1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 28.02.2009
Si?
Cu ce ganduri la FSEGA?
Nimeni nimic?
In afara de furie/dezaprobare, ce sentimente mai nutrim?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate