Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cum e la FSEGA, UBB CLUJ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#37
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
La buget de la aproximativ 8 in sus. Sunt cam 90 de studenti in fiecare an (3 grupe)

#38
karmacodedd

karmacodedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.05.2009
de la 8 in sus la buget  :lol:   nu se inghesuie deloc lumea la IE. Din cate am auzit e si cea mai grea de la FSEGA

#39
angell4u

angell4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2009
Buna! Sunt Maria! si as avea si io nevoie de niste informatii in legatura cu FSEGA. Akuma in iunie am bacu... si as vrea sa ma duc la Management! si nu stiu ce sa fac...:( la liceu am fost la Filologie bilingv engleza, si nu prea am facut mate! sfatuiti-ma ce sa fac!!:( si daca seoate sami ziceti cam cu ce medii se intra la buget.. si la taxa!

#40
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
In primul semestru, anul 1, vei face aceste materii:

Microeconomie (probleme cu dobanzi, banci, etc, multe de calculat)
Economie europeană (chestiuni teoretice, legate de politica economica europeana)
Matematici aplicate în economie
Managementul firmei (cateva calcule, chestii de logica)
Finanțe publice (la fel, probleme cu impozite, banci, se refera la finantele statului)
Limba straina
Educatie fizica

In al doilea semestru, anul 1, vei face aceste materii:

Macroeconomie
Matematici financiare și actuariale
Bazele contabilității
Informatică economică (word, excel, frontpage)
Dreptul afacerilor
Limbă straina
Educație fizică
Curs opțional 1

Abia in anul 2 semestrul 2 vei trece pe ceea ce iti doresti tu, management, si aici vei fi repartizata in functie de media din anul 1.
Anul 2 semestrul 1 e tot un semestru comun, adica chiar daca ai intrat la specializarea management vei face aceleasi materii ca toti ceilalti de la alte specializari, adica:

Finanțele întreprinderii
Contabilitate financiară
Bazele marketingului
Baze de date și programe
Statistica
Limbă straina
Educație fizică
Curs opțional 2

Precizari: e foarte posibil sa se mai fi schimbat unele materii, sau sa se inverseze (ce era in semestrul 2 sa treaca in primul si invers de exemplu). Depinde de structura planului de invatamant 2009-2010.

#41
OPT

OPT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.02.2009
dupa ce termini una din facultatile: Informatica Economica/Marketing/Finante Banci/Management la UBB care e sansa sa te angajezi in Cluj? si cat de repede dupa absolvire?

care ar fi "cea mai cautata" de angajatori? ms

Edited by OPT, 17 May 2009 - 21:17.


#42
raluka12

raluka12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.05.2009
si eu sunt pe clasa a12-a si as vrea sa merg la FSEGA specializarea Management. stie careva cam care ar fi ultima medie de intrare la buget? care sunt sansele sa imi gasesc un post bine platit dupa terminarea acestei facultati?

#43
FuzZzy

FuzZzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.06.2007
Specializarea (mk, finante/banci, etc) ti-o alegi dupa primul an de curs sau la inscriere ?

Thx :)

#44
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Toate specializarile se aleg dupa primul an de curs. In primul an si in semestrul 1 din anul 2 toata lumea face la fel: trunchi comun.

#45
vas_flaviu

vas_flaviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2009
daca este cineva la statistica, imi poate spune ce se face in anul 2 semestrul 2? materia propriu zisa... multumesc :proud:

#46
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Statistica inferentiala
Managementul resurselor umane
Asigurari
Demografie
Modelare matematica
Practică – Statistică
Terminologie de afaceri(engleza, franceza, germana, italiana, spaniola)
Curs optional

mai pe scurt, o gramada de mate  ^_^

#47
edinsorin

edinsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 27.06.2008

View Postsubiect, on 17th May 2009, 19:37, said:

In primul semestru, anul 1, vei face aceste materii:

Microeconomie (probleme cu dobanzi, banci, etc, multe de calculat)
Economie europeană (chestiuni teoretice, legate de politica economica europeana)
Matematici aplicate în economie
Managementul firmei (cateva calcule, chestii de logica)
Finanțe publice (la fel, probleme cu impozite, banci, se refera la finantele statului)
Limba straina
Educatie fizica

In al doilea semestru, anul 1, vei face aceste materii:

Macroeconomie
Matematici financiare și actuariale
Bazele contabilității
Informatică economică (word, excel, frontpage)
Dreptul afacerilor


Stii cumva si cu ce medie s-a intrat? (orientativ)multumesc!
Limbă straina
Educație fizică
Curs opțional 1

Abia in anul 2 semestrul 2 vei trece pe ceea ce iti doresti tu, management, si aici vei fi repartizata in functie de media din anul 1.
Anul 2 semestrul 1 e tot un semestru comun, adica chiar daca ai intrat la specializarea management vei face aceleasi materii ca toti ceilalti de la alte specializari, adica:

Finanțele întreprinderii
Contabilitate financiară
Bazele marketingului
Baze de date și programe
Statistica
Limbă straina
Educație fizică
Curs opțional 2

Precizari: e foarte posibil sa se mai fi schimbat unele materii, sau sa se inverseze (ce era in semestrul 2 sa treaca in primul si invers de exemplu). Depinde de structura planului de invatamant 2009-2010.


#48
edinsorin

edinsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 27.06.2008

View Postsubiect, on 17th June 2009, 00:54, said:

Statistica inferentiala
Managementul resurselor umane
Asigurari
Demografie
Modelare matematica
Practică – Statistică
Terminologie de afaceri(engleza, franceza, germana, italiana, spaniola)
Curs optional

mai pe scurt, o gramada de mate  ^_^


stii cumva cu ce medie s-a intrat in 2008?orientativ(buget/taxa).multumesc!

#49
miutza03

miutza03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.07.2009

View Posttrexyz, on 6th September 2008, 17:07, said:

Profii nu is corupti !!! Eu is student in anul 3 informatica economica si iti spun ca nu prea merge cu plicu...Si eu am terminat profil uman si acuma is la info da` ma descurc:). Ii nasoala matematica pt. ca ii mai multa teorie decat exercitii mai ales in primu semestru...Eu mi-am luat ore de mate si le-am trecut pe amandoua matematicile cu 5 ii drept da le-am luat:). Is multe sectii ai de unde alege numa` nu stiu cu ce te alegi cand termini aia ii partea nasoala...la finante banci merge toata lumea ca asa ii moda :) cei mai putini sunt la info si la statistica la info sunt 90 aproape in fiecare an si la statistica sunt 10 da` stiu ca la prezentarea specializarilor ne-au zis ca dintre toate sectiile pe care le au cu astea 2 iti gasesti cel mai usor de lucru. Daca stii 2 limbi straine te-ai cam scos...te duci la afaceri internationale si nu o sa ai probleme cand o sa iti cauti un loc de munca. Mai multe o sa aflii de la profesori si colegi:) un lucru iti spun sigur ca nu ii faculta de balet !!! si pe langa toate astea sa nu uiti ca ii cea mai noua facultate din cluj :) ai cantina sali noi, laboratoare echipate ca lumea, internet wireless, etc...daca o sa iti placa nu o sa iti fie greu sa inveti.
salut, de ce zici ca te-ai cam scos daca stii doua limbi straine? Ce loc de munca ai putea avea dupa ce termini aceasta specializare? Eu intentionez sa merg la afaceri internationale - linia germana.

#50
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Care v-ati inscris la fsega in sesiunea iulie 2009? De pe forum careva?

#51
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006

View Postsubiect, on 16th July 2009, 21:02, said:

Care v-ati inscris la fsega in sesiunea iulie 2009? De pe forum careva?

Eu urmeaza sa ma inscriu azi la Informatica Economica - ID (ID, deoarece am un loc de munca la care nu vreau sa renunt), Informatica economica deoarece lucrez ca si informatician si facultate de info la ID nu am gasit prin zona (in limita a 100 km de Campia Turzii) .

Spuneti-mi si mie, cu o medie de 7.92 se intra la Informatica Economica ? Din pacate la FSEGA media de bacalaureat are o pondere de doar 20 % din media de admitere, asadar mi-a iesit doar 7.92, avand in vedere faptul ca in anii de liceu media mi-a fost mai mica decat cea de bacalaureat .

Cu stima si respect

#52
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008

View Poststefanutz, on 17th July 2009, 11:01, said:

Eu urmeaza sa ma inscriu azi la Informatica Economica - ID (ID, deoarece am un loc de munca la care nu vreau sa renunt), Informatica economica deoarece lucrez ca si informatician si facultate de info la ID nu am gasit prin zona (in limita a 100 km de Campia Turzii) .

Spuneti-mi si mie, cu o medie de 7.92 se intra la Informatica Economica ? Din pacate la FSEGA media de bacalaureat are o pondere de doar 20 % din media de admitere, asadar mi-a iesit doar 7.92, avand in vedere faptul ca in anii de liceu media mi-a fost mai mica decat cea de bacalaureat .

Cu stima si respect


La ce te referi cand zici ca se intra? Pe un loc bugetat? Pe un loc cu taxa intri cu orice medie. Informatica economica faci doar din anul 2. Primul an e trunchi comun (toate specializarile fac aceleasi materii). Am precizat asta si in alte posturi din acelasi topic.

#53
annnnaaa

annnnaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.07.2009
Buna! Am si eu o intrebare...stie cineva exact care a fost ultima medie la buget si respectiv la cu taxa de la FSEGA anul trecut?

#54
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008

View Postannnnaaa, on 18th July 2009, 17:59, said:

Buna! Am si eu o intrebare...stie cineva exact care a fost ultima medie la buget si respectiv la cu taxa de la FSEGA anul trecut?


De obicei, ultima medie la buget e undeva de la 9,5 in sus si 9,4 la redistribuire (9,48 a fost ultima mai exact), daca nu se confirma toate locurile. Nu are relevanta media de anul trecut, deoarece conteaza ce medii au cei care se inscriu in acest an. Daca cea mai mare medie o sa fie 9,6 de exemplu, e evident ca la buget vor fi si cei cu 9,2.

La taxa nu e o problema, intra toata lumea.

Edited by subiect, 18 July 2009 - 19:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate