Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Cum e la FSEGA, UBB CLUJ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#19
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Sunt profesori ca peste tot. Si duri, si ingaduitori, si corecti, si spagari, si tineri, si batrani, dar din cate mi-am dat eu seama in cei 4 ani de faculta si unul de master sunt baieti destepti (si fete destepte, normal :) ).
Dar, ca peste tot in tara noastra frumoasa, banul dicteaza.
Bafta la examene

#20
bgelop

bgelop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.08.2008
Am trecut si de restante.Am ramas doar cu una de anu 1 (Macroeconomie)  :coolspeak: .Am intrat la FB sper sa fie usor si anu 2.

#21
ralu_mk

ralu_mk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.10.2008
BUNA tuturor, am dat din greseala peste topicul din acest forum..si pt ca detin mai multe cunostinte in cauza, am preferat sa va lamuresc..
   Pentru inceput as vrea sa mentionez motivul pt care am ales FSEGA: prin eliminare, nu am vrut sa ma fac doctor, informatician..etc...si a ramas la finalul elimarii o facultate la care ar fi putut merge orice persoana care nu e decisa asupra viitorului ei.OK, am ales, am intrat, vre-un an jum m-am dat cu capul d toti peretii pt ca se faceau materii care mie nu imi placeau absolut si implicit nu stiam ce profil sa imi aleg..pana cand......am facut MARKETING.........it was love at first sight(ps. si eu am ceva inclinatii spre desen si design)...de cand am intrat pe profilul MK, notele mele s-au schimbat considerabil
din 5,6,7 in 10 si 9.Nu as putea spune ca doar materiile mi-au placut foarte mult, ci si oamenii de acolo.Acei oameni, care ne-au aratat ca putem sa iesim cu ei la o poveste, sau intr-o excursie, indiferent de varsta pe care o au, acei oameni care ne-au trimis in permanenta info despre tot felul de burse in strainatate, si care si in timpul facultatii ne-au recomandat multor firme, si implicit ne-au propus diveste joburi..acei oameni pe care ne-am suparat, cand am luat note mai mici, dar pe care stiam in adancul sufletelor noastre, k noi suntem de vina, k am citit doar 2-3 zile in sesiune si atat...acei oameni care pun atat de multe pasiune in ceea ce fac si care ne-au determinat sa punem si noi pasiune in ceea ce facem...la catedra respectiva sunt oameni cu care poti povesti cu orele pe net fara sa te plictisesti, care nu iti vor spune niciiodata "ce prost esti!" , ci doar " trebuie sa mai incerci, k pana la urma e descurci"...acei oameni care si-au deschis sufletul si in fata carora ne-am deschis poate uneori prea mult sufletul...si care ne-au promis , k , in momentul in care terminam facultatea, ei vor ramane acolo, indiferent de problemele pe care le vom avea, si sa nu ezitam vreodata sa le cerem ajutorul..Tot sectia de mk , are si o asociatie de mk, unde studentii invata sa se confrunte cu diverse situatii reale, care organizeaza tot felul de evenimente, care merg f des in excursie cu profii(pt ca profii ii ajuta pe studentii din organizatie, cand au nevoie), si nu numai..care permite sa stabiliti legaturi intre voi, ca si colegi, legaturi care in mod cert, nu s-ar putea realiza altfel.......
cat despre viitorul , dupa ce termini MK? sau in timp ce faci MK?...........pai noi cam toti absolventii de mk, suntem deja incadrati in mari companii, in banci desigur  in domeniul nostru..............
                  cat despre coruptie la Mk..........no way................ori il iei examenu pt ca stii.....ori nu il iei.....optiunea , il iei pe bani, NU EXISTA, asa ca evitati sa incercati metode de acest gen, pt ca o sa va puneti doar voi intr-o lumina ff proasta.....si nu ati fi primii care DOAR INCEARCA asta:).......
                deci, daca vrei sa si inveti, sa iti fie drag ceea ce inveti, dar si sa te distrezi...THEN MK IT'S DEFiNiTELY THE BEST CHOICE FROM FSEGA :)

                       SA AVETI PARTE DE O ZI CAT MAI INSORITA !!

#22
trexyz

trexyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.03.2007
Sfatul meu ca student la FSEGA daca vreti la INFORMATICA ECONOMICA sa va ganditi de n-ori inainte !!!!! eu sunt la sectia asta si va zic ca e cea mai grea din toata faculta. materiile pe care le faceti sunt interesante dar la examene se cere o gramada de teorie si profii sunt foarte exigenti. in anul 2 la inceput eram 90 de oameni. dupa primul semestru am ramas 70 (multi s-au transferat s-au au renuntat) la inceputul anului 3 eram 50 din care veneau la scoala vreo 40...va las pe voi sa trageti concluziile :mellow: cine zice ca FSEGA ii balet se inseala...pt mai multe info prv me.

#23
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
:lol: FSEGA e un mare kkat, eu am terminat anul trecut. E o inutilitate, cat ma distreaza ce scriu unii pe aici, nu inveti absolut nimic util in facultatea asta, dar ABSOLUT nimic. Materii inutile, programe demult expirate, utilitate practica zero, dupa ce ai terminat facultatea esti la acelasi nivel cu oricare alt student. Nu-mi povestiti mie de mari companii, daca duci cafeaua la o companie mare sau esti la banca la ghiseu, nu e o mare realizare, esti un nimeni iar sansele sa avansezi tind undeva spre zero. Facultatea asta o faci ca sa fie facuta, e buna diploma, in rest daca cumva va imaginati mari cariere in domeniul economic dupa ce terminati facultatea asta, dati-va doua palme si apucati-va de ceva serios.
Cand va aud pe unii cat de greu e, ma apuca rasul, iei lejer examenele daca te preocupa putin, e balet toata ziua, eu m-am intrebuintat extrem de putin ca sa termin (ma dat foarte putin pe la scoala). Sigur fiindca 90% dintre studenti sunt niste verze mari normal ca e greu.

#24
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
La fel ca unii de pe aici, sunt student in anul 2 la info, la FSEGA. Singurele materii care mie mi s-au parut destul de interesante si utile au fost macroeconomia (anul 1, semestrul 2) si dreptul afacerilor pe care il faci in anul 2 semestrul 1. Pe specializari se intra doar din anul 2, semestrul 2, primul semestru fiind de trunchi comun. Contabilitatea financiara e mai nasoala in anul 2, restul sunt ok. Am avut norocul la curs sa nimeresc o gramada de profesori simpatici si pasionati de munca lor. Exista facultati mai usoare ca fsega, deci nu poti zice ca e de balet. Toate materiile se bazeaza pe anumite cunostinte matematice dar un lucru e clar : dupa absolvire vei dobandi o gandire economica. O sa revin dupa semestrul 2 cu pareri despre specializarea Info. Pare interesanta. In anul 2 semestrul 1 la info se face Visual Fox Pro si Microsoft Access. Daca ai o prezenta buna la seminarii, aproape sigur vei trece orice examen.

Edited by subiect, 27 January 2009 - 01:07.


#25
Raziel_ro

Raziel_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.02.2009
Salutare
Sunt la medicina in anul 3 si am hotarat ca nu mai vreau sa urmez acest drum. Am hotarat sa ma mut la FSEGA Cluj numai ca am o problema: nu am mai avut tangenta cu matermatica de 3 ani (am terminat totusi profilul de mate-info in liceu) si sunt curios cam la ce nivel e nevoie sa stiu matematica pentru facultatea asta si cam ce se cere? In momentul asta simt ca o cam iau de la zero cu toate ca daca ma uit peste baze sigur imi revin. Sunt curios daca iti mai si explica pe la scoala sau trebuie sa stiu deja la un nivel ridicat mate si nu poti face fata daca esti in situatia mea.
Va multumesc pentru raspunsuri anticipat

#26
D_Diana

D_Diana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2009

View Postno1_fille, on Aug 5 2008, 22:49, said:

la fsega e ca si la alta facultate. Daca vreiinveti dak nu nu . de trecut oricum treci in restante sau in lichidare . P roblema o sa apara atunci cand o sa te  vrei sa te angajezi . Profii sunt curuptii si de treaba .. in rest bulshit . facultatile au ajuns un mare mare shiit sa zica careva dak nui asa


nu merita sa te apuci de faculta dak nu stii d c te apuci de ea


Buna tuturor. Eu am terminat anul trecut la FSEGA, specializarea Marketing, si nu a fost tocmai atat de usor. Tine intr-adevar si de noroc, dar de ceea ce mi-am dat eu seama e ca daca te implici in timpul semestrului ai mari sanse sa iei note chiar mari in sesiune. E adevarat ca multi care nu prea invata isi iau examenele, dar nu e un adevar general. Iar legat de faza "oricum le iei in restante sau lichidare" tin sa te corectez, pt ca eu am o gramada de colegi care nu au putut intra in licenta din cauza unor examene, pe care nu le-au luat nici macar in lichidari.
Am mai auzit de la altii, si pot sa spun si eu, din proprie experienta, ca specializarea MK e printre cele mai grele de la FSEGA, pt ca profesorii care predau sunt foarte exigenti si chiar trebuie sa inveti.
Putin poate off-topic, legat de masterat, nici acesta nu e atat de usor precum se spune, cel putin cele de 2 ani. Eu fac masteratul tot la FSEGA si pot sa spun ca e cam la fel ca in anii de facultate.

Multa bafta tuturor, succes la examenele viitoare  :)

#27
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View PostRaziel_ro, on Feb 12 2009, 17:52, said:

Salutare
Sunt la medicina in anul 3 si am hotarat ca nu mai vreau sa urmez acest drum.
Eu as zice sa te gandesti de 100 de ori inainte sa iei o asemenea decizie. ;)  Cu siguranta comoditatea te va impinge sa mergi FSEGA pt ca e infinit mai lejer decat la o facultate gen medicina, dar eu zic sa nu cazi prada tentatiei. Dupa FSEGA iesi fara  o meserie in mana, degeaba iti gasesti de lucru dupa absolvire, toata viata vei fi un om fara meserie, nu exista un traseu standard in domeniul asta, pot aparea schimbari de la o zi la alta, nu stii ce va urma etc etc. A fi medic inseaman a avea o meserie reala, nu una inventata, trasa de par; in plus, stii exact traseul care trebuie urmat, adica ai un plan inca din anu 1 de facltate. Acuma stiu ca toti o sa-mi sara in cap ca esti somer cu diploma duce ce faci 6 ani; sa ma scuteasca astia cu astfel de pareri, de bine de rau pe o specializare tot pui mana dupa examenul de rezidentiat.

Desigur tot ce am spus eu mai sus ar fi bine sa fie pus in practica de un om serios, cu capu pe umeri, nu de un pierde vara caruia ii sta mintea doar la cluburi si distractie. Daca e vorba de un pierde vara  probabil ne-ar face tuturor un bine sa plece de la medicina.

#28
alex723

alex723

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.01.2007
salutare
Imi spune si mie cineva cum e la specializarea informatica economica de la fsega si cam ce se face?

#29
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Informatica economica:
- materia specializarii o faci doar din semestrul 2 anul 2, primul semestru fiind in continuare trunchi comun:

Ai 5 materii + 1 optional (pentru anul 2):

cele 5 materii:
- grafica (html, php, css)
- sisteme de operare (windows, linux, mac) : mod de functionare, instalari, user accounts, etc.
- algoritmi (Visual C in anul 2 si C++ in anul 3)
- retele (protocoale, configurari, topologii, realizarea unei retele)
- birotica ( baze de date in Access 2007)

Daca ai intrebari o sa iti raspund.
Orele la aceasta specializare se tin de obicei de luni pana miercuri, cursurile fiind in special de la ora 7:30. In ultimii 3 ani a fost urmat acest model, poate la anul se schimba.
Numarul de studenti aproximativ care urmeaza anual aceasta specializare: 80-90
Practica in vara se face la materia grafica.

Precizari: daca nu iti place informatica cu adevarat chiar nu are rost sa alegi specializarea, fiindca daca nu ai cunostinte legate de informatica la un nivel cel putin mediu, nu o sa fie prea usor.

Edited by subiect, 09 April 2009 - 13:29.


#30
Tudor Roman

Tudor Roman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.12.2005
HTML, PHP, CSS la Grafica? Doamne doamne...

Hai ca HTML si CSS ai putea sa le pui din cauza ca faci niste chestii care le putem numi grafice. Dar ce are PHP-ul cu asta?

Asa va e dat in "programe" ?

#31
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Exact. Am inceput semestrul prin crearea unor pagini primitive in html, momentan sunt la crearea stilurilor CSS si urmeaza php, probabil doar notiuni teoretice spre sfarsitul semestrului. Consideri ca denumirea materiei nu e potrivita?

Am atasat un fisier de pe siteul fsega cu programa pentru grafica.
Nu stiu in ce masura se preda conform acesteia, dar eu fac exact ce am zis.

Attached Files



#32
vas_flaviu

vas_flaviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2009
imi puteti spune mai exact la ce nivel se fac limbajele de programare?:) ms

#33
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
De la 0.

#34
vas_flaviu

vas_flaviu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2009
de la 0 pana la ...?:)  stadiu mediu avansat, expert...:)

#35
subiect

subiect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 27.01.2008
Nu pot sa iti zic exact, eu fiind in anul 2, adica abia am inceput materia de la Info Economica (anul 2 semestrul 1 e inca trunchi comun, deci doar din semestrul 2 se face materia specifica IE). Daca e cineva in anul 3 te poate lamuri mai bine la ce nivel a ajuns.

Edited by subiect, 10 April 2009 - 18:50.


#36
karmacodedd

karmacodedd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 02.05.2009
Se inghesuie lumea la informatica economica? Cam cu ce medie se intra aici?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate