Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cum e la FSEGA, UBB CLUJ?

- - - - -
  • Please log in to reply
1144 replies to this topic

#1
sabina19

sabina19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.07.2008
E bine, e rau? Am depus dosarul doar acolo, si da, am fost admisa. Problema mea a aparut duuuupa ce am aflat ca " da dom'le... vei fi studenta la FSGEA..". Am inceput cu procese de constiinta. E ce vreau sa fac?.. am terminat un liceu de arta, sunt o persoana creativa dar nu prea as vrea sa continui in domeniu deoarece nu vad un viitor luminos in cariera mea de artist plastic. Eu m-am gandit sa incerc la MARKETING deoarece implica si un pic de creativitate, originalitate, asta din cate am inteles eu.
  Problema mea e.. CHIAR SUNT PROFESORII "CORUPTI"? Cum spunea cineva pe forum, si m-am cam speriat de la posturile de genul "regret ca am ales aceasta facultate" sau "nu va recomand ...". Chiar as avea nevoie de o opinie obiectiva, pe cat posibil, cum sta treaba pe la ISE.
  Si inca o intrebare.. e muuulta matematica? :D ft muulta? :D

#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Nu îți pot spune decât că 1) clădirea e faină, condiții bune și 2) aici sunt cei mai mulți studenți, lucru valabil la toate universitățile cu profil economic.
Dacă zici că ești artistă nu îmi pot imagina cum te-a putut cineva prosti să urmezi așa ceva. E cea mai proastă alegere pe care o puteai face după părerea mea, fiindcă șansele să găsești un loc de muncă bun în domeniu sunt extrem de mici. Probabil că mai puțin de 5% din studenții care termină aici sunt destul de buni încât să aibe un loc de muncă bun, restul se chinuie și ajung la sapă și la zidit în spania, nu că nu ar fi și alte profile unde e aceeași situație.
Viitorul ăla pe care ți-l imaginezi tu presupune mulți mulți bani? Atunci da, ai ales bine, înveți pe rupte, ai 10 la toate examenele și ajungi departe. Dar dacă nu ești în stare? Ce faci?
Probabil e prea târziu acum să te mai răzgândești. Mergi anul ăsta aici, vezi dacă îți place, o să cunoști o grămadă de studenți pe la alte facultăți și o să vezi ce îți place mai mult, dacă îți place ceva mai mult. La anu te transferi dacă e posibil sau dacă nu începi altă facultate. Nu o să fie un an pierdut asta e sigur.

#3
oh da

oh da

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 18.05.2007

 sergiu_spooky, on Jul 23 2008, 20:40, said:

Nu îți pot spune decât că 1) clădirea e faină, condiții bune și 2) aici sunt cei mai mulți studenți, lucru valabil la toate universitățile cu profil economic.
Dacă zici că ești artistă nu îmi pot imagina cum te-a putut cineva prosti să urmezi așa ceva. E cea mai proastă alegere pe care o puteai face după părerea mea, fiindcă șansele să găsești un loc de muncă bun în domeniu sunt extrem de mici. Probabil că mai puțin de 5% din studenții care termină aici sunt destul de buni încât să aibe un loc de muncă bun, restul se chinuie și ajung la sapă și la zidit în spania, nu că nu ar fi și alte profile unde e aceeași situație.
Viitorul ăla pe care ți-l imaginezi tu presupune mulți mulți bani? Atunci da, ai ales bine, înveți pe rupte, ai 10 la toate examenele și ajungi departe. Dar dacă nu ești în stare? Ce faci?
Probabil e prea târziu acum să te mai răzgândești. Mergi anul ăsta aici, vezi dacă îți place, o să cunoști o grămadă de studenți pe la alte facultăți și o să vezi ce îți place mai mult, dacă îți place ceva mai mult. La anu te transferi dacă e posibil sau dacă nu începi altă facultate. Nu o să fie un an pierdut asta e sigur.
subscriu si eu
e frumoasa pentru perioada studentiei insa ai sa dai si de studenti cu rasina si fel de fel de fitze in cap ca doar e faculta pe bani, in principiu ies pe banda economistii mai greu cu angajarea insa alaturi de un master ai sanse mai mari
multa bafta :)

#4
sabina19

sabina19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.07.2008
ms pt posturi.. :) asta e..oi vedea.Sper sa fie bine.

#5
pepi333

pepi333

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.11.2004
Eu am terminat Stiinte Economice la Cluj:
- da, sunt si profesori corupti, doar pentru cei ce nu reusesc sa iau un 5 la examene
- da, se poate sa fie si rau (cand ai restante pe toamna)

Dar:
- au fost cei mai frumosi ani petrecuti la Cluj (tot aici locuiesc si acum :) )
- aproape toti fostii mei colegi de sectie (Informatica Economica) lucreaza in firme de IT, banci, firme de leasing, etc. Nu l-am auzit pe nici unul sa zica: nu mi-am gasit nimic de munca pe placul meu. Intr-adevar e mai greu in primii ani, dar in ce domeniu nu este

Ideea de baza: nu o sa te invete prea multe pe la facultate, dar o ai sansa sa inveti alte lucruri din contact cu asistentii universitari (unii sunt chiar "dedicati" studentilor), din organizatiile studentesti, si din cluburile din cluj :P.

Acum imi amintesc ca am regretat facultatea pe care am ales-o, dar in anul 4 mi-am dat seama ca as fi facut aceeasi alegere.

Ce vreau sa spun: totul depinde de tine si de modul tau de a aborda lucrurile in timpul facultatii.

Multa bafta :) !

#6
sabina19

sabina19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.07.2008
Merci mult pepi. :) parca ma mai incurajeaza postul tau... Ms.

#7
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
in Cluj, FSGEA este cunoscuta si sub numele de "facultatea de balet", poate din cauza ca se zvoneste ca e usor s-o termini. Eu aveam laboartoarele de info acolo(am terminat mate info), cladirea e frumoasa, proaspat extinsa, langa Iulius Mall :coolspeak: .
Dupa parerea mea, daca esti serios, reusesti oriunde si la istorie si la psihologie si la hidrologie si aici pt ca lumea duce lipsa de asa ceva(de oamnei seriosi), in special Romania.
Matematica pura stiu ca e doar in anul 1. Desigur specialitati precum statistica,etc. cred ca se mai intalnesc cu matematica. Ma stiu ca absolventii de umana aveau ceva probleme la matematica pt ca le trebuia si algebra aia de cls a XI cu matrici, determinanti.  uita-te pe programa, la ei pe site si vezi  ce veti face la matematica.
Succes

#8
no1_fille

no1_fille

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.08.2008
la fsega e ca si la alta facultate. Daca vreiinveti dak nu nu . de trecut oricum treci in restante sau in lichidare . P roblema o sa apara atunci cand o sa te  vrei sa te angajezi . Profii sunt curuptii si de treaba .. in rest bulshit . facultatile au ajuns un mare mare shiit sa zica careva dak nui asa


nu merita sa te apuci de faculta dak nu stii d c te apuci de ea

#9
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Exact. Cum zice și proverbul ăla din bătrâni: "Nu fă copii dacă nu poți să-i înveți să vorbească!".

#10
sabina19

sabina19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.07.2008
:)) mda..
parca incep sa ma obisnuiesc cu gandul.. dar tot mi-e frica de mate. totusi.. atatia prosti reusesc :D si nu reusesc eu? da-o dracu' de treaba..

#11
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Nu îți fă griji. Nu acum e momentul :P
O să vină prima sesiune și atunci are rost să te stresezi, dar ar fi bine să înveți. Matematica o să fie grea, cel puțin pentru mine a fost, că nu îmi place să învăț teoria, prefer să stau cu ea în față, dar am trecut și peste ea, cu o săptămână de învățat ;)
Am spus de la început, după primul semestru o să îți formezi părerea personală și abia atunci ne poți spune cine a avut dreptate.

#12
sabina19

sabina19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.07.2008
asa sa fie sergiu :)

#13
bgelop

bgelop

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.08.2008
Io acum trec anu 2 la ise si iti spun 100% ca nu e f grea faculta.primu semestru in afara de microeconomie unde e mai greu examenu nu cred ca o sa ai mari probleme.(cel putin la ultimele 3 examene management,finante si economie europeana examenele sunt tip grila deci 5-6 se ia f usor.
Primu semestru am fost integralist si nu am fost la niciun curs,la seminarii am fost la jumatate din ele si nu am invatat in sesiune mai nimic.Din semestru al doilea am avut ceva probleme,am 3 restante(contabilitate,statistica si macroeconomie) dar sper sa le iau acum in toamna :P
Referitor la examenele de matematica daca esti prezent in timpul anului la seminarii si prezinti ceva teme inainte de examen nu o sa ai dificultati(seminariul conteaza 50% la mate si se calculeaza din prezente, un partial prin saptamana a 9-a,teme ).
Multa bafta si poate ne vedem anu asta pe la faculta :D
Apropo esti din CJ?

#14
_aminna

_aminna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.09.2008

 sabina19, on Jul 23 2008, 02:17, said:

E bine, e rau? Am depus dosarul doar acolo, si da, am fost admisa. Problema mea a aparut duuuupa ce am aflat ca " da dom'le... vei fi studenta la FSGEA..". Am inceput cu procese de constiinta. E ce vreau sa fac?.. am terminat un liceu de arta, sunt o persoana creativa dar nu prea as vrea sa continui in domeniu deoarece nu vad un viitor luminos in cariera mea de artist plastic. Eu m-am gandit sa incerc la MARKETING deoarece implica si un pic de creativitate, originalitate, asta din cate am inteles eu.
  Problema mea e.. CHIAR SUNT PROFESORII "CORUPTI"? Cum spunea cineva pe forum, si m-am cam speriat de la posturile de genul "regret ca am ales aceasta facultate" sau "nu va recomand ...". Chiar as avea nevoie de o opinie obiectiva, pe cat posibil, cum sta treaba pe la ISE.
  Si inca o intrebare.. e muuulta matematica? :D ft muulta? :D

Salut,sabina
sunt anul 2 la fsega si sunt destul de multumita de fac,in conditiile in kre am term profil  filologie.eram si eu nesigura dak o s reusesk l mate,insa am apelat la o prietena kre a facut mate n liceu,mi-a explicat notiunile de baza,in cadrul facultatii era si un curs facultativ pt cei kre nu prea se descurcau l mate si kred k si anul acesta o s fie inclus.atata timp cat muncesti si mergi la seminarii,o s t descurci.am luat 10 l mate si aceasta nu a fost materia kre mi-a dat batai d cap,surprinzator.cum a mai mentionat cineva,exista alte materii gen...micro si macroeconomia kre sunt un pic mai complicate,pt k presupun nu doar sa urmaresti un algoritm matematic in rezolv problemelor ,ci si sa intelegi intr-adevar fenomenele si procesele economice.
cat despre profesori,auzisem si eu o groaza de zvonuri despre unii dintre ei/despre proful d statistica mai ales:)poate o sa-l cunosti...insa dak inveti si ai o lucrare buna,treci cu brio:).
...posturile negative nu trebuie sa te influenteze pt k reflecta opinii subiective ale unora kre kiar nu s-au "regasit" in fsega:),mie kiar imi place,economia fiind un domeniu ff interesant si practic.

ps.am ales marketing k specializare din aceleasi considerente k si tine:)
bafta

#15
trexyz

trexyz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.03.2007
Profii nu is corupti !!! Eu is student in anul 3 informatica economica si iti spun ca nu prea merge cu plicu...Si eu am terminat profil uman si acuma is la info da` ma descurc:). Ii nasoala matematica pt. ca ii mai multa teorie decat exercitii mai ales in primu semestru...Eu mi-am luat ore de mate si le-am trecut pe amandoua matematicile cu 5 ii drept da le-am luat:). Is multe sectii ai de unde alege numa` nu stiu cu ce te alegi cand termini aia ii partea nasoala...la finante banci merge toata lumea ca asa ii moda :) cei mai putini sunt la info si la statistica la info sunt 90 aproape in fiecare an si la statistica sunt 10 da` stiu ca la prezentarea specializarilor ne-au zis ca dintre toate sectiile pe care le au cu astea 2 iti gasesti cel mai usor de lucru. Daca stii 2 limbi straine te-ai cam scos...te duci la afaceri internationale si nu o sa ai probleme cand o sa iti cauti un loc de munca. Mai multe o sa aflii de la profesori si colegi:) un lucru iti spun sigur ca nu ii faculta de balet !!! si pe langa toate astea sa nu uiti ca ii cea mai noua facultate din cluj :) ai cantina sali noi, laboratoare echipate ca lumea, internet wireless, etc...daca o sa iti placa nu o sa iti fie greu sa inveti.

#16
sabina19

sabina19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 23.07.2008

 bgelop, on Aug 26 2008, 20:15, said:

Io acum trec anu 2 la ise si iti spun 100% ca nu e f grea faculta.primu semestru in afara de microeconomie unde e mai greu examenu nu cred ca o sa ai mari probleme.(cel putin la ultimele 3 examene management,finante si economie europeana examenele sunt tip grila deci 5-6 se ia f usor.
Primu semestru am fost integralist si nu am fost la niciun curs,la seminarii am fost la jumatate din ele si nu am invatat in sesiune mai nimic.Din semestru al doilea am avut ceva probleme,am 3 restante(contabilitate,statistica si macroeconomie) dar sper sa le iau acum in toamna :P
Referitor la examenele de matematica daca esti prezent in timpul anului la seminarii si prezinti ceva teme inainte de examen nu o sa ai dificultati(seminariul conteaza 50% la mate si se calculeaza din prezente, un partial prin saptamana a 9-a,teme ).
Multa bafta si poate ne vedem anu asta pe la faculta :D
Apropo esti din CJ?

Merci :D parca mi-a mai crescut inima. Scz ca raspund asa tarziu. Nu sunt din sj dar voi fi :P

Multumesc trexyz si aminna

#17
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Am înțeles că este foarte greu, cu profesori duri.

#18
chmihai

chmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 829
  • Înscris: 22.05.2007
mdea....cate pareri contrarii :confused:
acolo ma duc si eu.
sa  vedem...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate