Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

MACINTOSH LC III --->stie careva de el ceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
exsus

exsus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 11.03.2004
Am facut de curand de o piesa de muzeu pe moca :)

Din cate se pare nu e bun decat de exercitii adica se misca el cumva dar nu am alte cuvinte:)

Ce ma  intereseaza pe mine e ca nu am acasa un mac sa pot sa exersez si eu pe el chestii de instalare configurare atat soft-uri cat si sistemul in sine adica cel putin pot sa fac ceva exercitii

Intrebare:

"ce sisteme se pot instala pe el sau merita sa ma consum cu el sau sa o las balta si sa folosesc doar carcasa care este super faina:D si sursa care este super slim si draguta adica ce vreau sa zic sa-l tin de mobila"

Merci mult cine poate sa-mi zica si mie cam ce as putea sa fac cu el????

Edited by exsus, 03 December 2004 - 05:27.


#2
exsus

exsus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 11.03.2004
A si inca ceva cateva date despre acest " G5"  :P

Macintosh LC III
System Software: 7.1
Total Memory: 8.192 K [2 sloturi de memorie]
HDD: 80 mega

:lol:  :lol:  :lol:

se poate face ma "FORTOS"  :rolleyes:  :rolleyes: ??????

Edited by exsus, 03 December 2004 - 05:28.


#3
nihilsineMac

nihilsineMac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 03.03.2004
Nu e de aruncat scula.
Poti sa-l extinzi cu memorii simm pe 72 de pini, non-edo.
poti sa-i pui un hard mai mare.
Poti instala cred ca si 7.5 pe el.

Ziarele de acum 11-12 ani se faceau pe LCIII.

#4
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
LCIII...frumoasa masina la vremea ei. Si acum, de ce nu.

Din cate imi amintesc, are
un procesor 68030 la 25Mhz / 32bit data bus.
Memorie maxima 36MB (primul Mac cu 72 pins SIMM).
Fpu : NU
ROM : 1MB
Vram : 512kb exp. la 768 supporta 512 x 384, 640 x 480, 640 x 870, si 832 x 624
L2 cache: NU
porturi ADB: 2
porturi DIN-8 : 2
DB-25 SCSI connector pe spate
Gestalt ID: 27

Ii poti pune Hdd SCSI-2 mai mare, Ram, Vram etc. Daca doresti iti dau eu. Inclusiv soft de pe vremea aceea. Il poti si 'pacali' ce este un 68040, astfel reusind sa instalezi si OS 8.1 Nerecomandat... mai ales la config. ta actuala.
Una peste alta, nu prea merita sa te agiti pt. el, decat daca ai timp sau esti pasionat.

#5
exsus

exsus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 11.03.2004

Quote

Ii poti pune Hdd SCSI-2 mai mare, Ram, Vram etc. Daca doresti iti dau eu. Inclusiv soft de pe vremea aceea

Da ma intereseaza .
De ce nu ca sunt pasionat -sunt incepator-dar cum sa invat cate ceva despre cei de la apple daca nu cu ceva de la ei :) ideea e ca altceva nu-mi permit adica nu am inca banul sa imi iau ceva de la ei mai performat toate incep de la 600 euro in sus astea mai noi ma refer dar ce rost are sa-mi iau ceva nou daca ceea ce e vechi eu nu stiu sa folosesc -momentan cum am mai zis pe forum sunt doar un simplu utilizator [DTP] - asa ca ce am sa incerc este sa ma joc cu el sa instalez sa dezinstalez sa incerc sa pun alte sisteme de operare  chestii de genul asta .

[am obsesie sa-mi iau un MAC -nu stiu de ce dar asta imi doresc decand am inceput sa lucrez pe ele :) ]

Deci ma intereseaza cu ce poti sa ma ajuti atat software cat si hardware poate il fac sa se miste si mai bine decat se misca :) si daca da Domnul sa le stapanesc si eu mai bine si in viitor sa-mi permit sa iau unul mai bun asta o sal fac frumos vopsit argintiu ca un G5 si sa-l pun la loc de cinste  :lol:  :lol:  :lol:

Deci daca ma poti ajuta cu cate ceva astept un mail de la tine si cat ma costa componentele  care ziceai ca le ai

MERCI

#6
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003

exsus, on Dec 3 2004, 09:59, said:

Da ma intereseaza .
De ce nu ca sunt pasionat -sunt incepator-dar cum sa invat cate ceva despre cei de la apple daca nu cu ceva de la ei :) ideea e ca altceva nu-mi permit adica nu am inca banul sa imi iau ceva de la ei mai performat toate incep de la 600 euro in sus astea mai noi ma refer dar ce rost are sa-mi iau ceva nou daca ceea ce e vechi eu nu stiu sa folosesc -momentan cum am mai zis pe forum sunt doar un simplu utilizator [DTP] - asa ca ce am sa incerc este sa ma joc cu el sa instalez sa dezinstalez sa incerc sa pun alte sisteme de operare  chestii de genul asta .

[am obsesie sa-mi iau un MAC -nu stiu de ce dar asta imi doresc decand am inceput sa lucrez pe ele :) ]

Deci ma intereseaza cu ce poti sa ma ajuti atat software cat si hardware poate il fac sa se miste si mai bine decat se misca :) si daca da Domnul sa le stapanesc si eu mai bine si in viitor sa-mi permit sa iau unul mai bun asta o sal fac frumos vopsit argintiu ca un G5 si sa-l pun la loc de cinste  :lol:  :lol:  :lol:

Deci daca ma poti ajuta cu cate ceva astept un mail de la tine si cat ma costa componentele  care ziceai ca le ai

MERCI

<{POST_SNAPBACK}>


Ma bucur ca  cineva mai vrea sa invete sa lucreze 'de la inceputuri' si nu se arunca direct la OS X si G5. Oricum sa stii ca este o mare diferenta intre OS Clasice (7, 8 , 9) si OS X.
Sa citesti PM.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate