Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

SPONDILITA

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
xxw

xxw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2008
Salut

Incep acest topic in speranta gasiri unor raspunsuri.
De curand am mers la medic , care mi-a spus ca sunt suspect de SPONDILITA , am cautat pe net si am observat ca este o boala cam urata ..... intrucat am foare multe simptome suparatoare as dori sa stiu care sunt simptomele acestei afectiuni  , ( daca cineva sufera de aceasta boala ---nu vreau copy/paste de pe alte situri).

Voi cum va descurcati cu aceasta boala? Aveti dureri abdominale , ameteli , dureri toracice (zona inima) , dureri de spate si umeri-ceafa, stare de oboseala , ameteli ?

#2
phanebest

phanebest

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 20.06.2007
Si eu am fost suspectat de spondilita. Din fericire, este o analiza destul de sigura care se poate face, si anume gena HLA-B27. Se pare ca 90% din bolnavii de spondilita au aceasta gena. Deoarece la mine aceasta gena este absenta, s-a tras concluzia ca nu am spondilita.

Simptome: dureri de spate, de mijloc, "intepenire" dimineata, stare de oboseala. Plus o iridociclita care nu trece si nu -au gasit cauza.

#3
xxw

xxw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2008
Ma bucur ca nu ai spondilita! Daca mai ai vreo informatie despre aceasta afectiune ..posteaza:d

Si mie mi-a fost recomandata aceasta analiza , dar trebuie sa astept pana in septembrie intrucat la institutul care face aceasta analiza nu se gasesc reactivi (made in romania).

#4
Camy-Lydie

Camy-Lydie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 26.05.2008

View Postxxw, on Jul 22 2008, 19:18, said:

Salut.
....
Voi cum va descurcati cu aceasta boala? Aveti dureri abdominale , ameteli , dureri toracice (zona inima) , dureri de spate si umeri-ceafa, stare de oboseala , ameteli ?
Salut! Simptomele de care scrii mai sus pot fi si de la alte boli. Uite, si o anemie iti poate produce simptomele. Mergi la medic, sa nu ai vreo gastrita, sau ulcer, mai ales daca simptomele au aparut in timp ce iei antiinflamatoare.
Nimic din acestea nu e specific spondilozei, asa incat noi sa-ti putem spune: ai sau nu boala. Mai e ceva: in orice boala, dar mai ales in cele reumatice, am observat ca evolutia e specifica fiecaruia. La unii ajunge in stadii avansate mai repede, la altii mai tarziu. Ai citit, te-ai informat in linii mari despre boala de pe net, ok, dar ajunge, ca-ti trebuie altceva. Intreaba medicul daca poti incepe gimnastica medicala, aceasta e foarte importanta. Se face cu acordul medicului reumatolog sau de recuperare si sub supravegherea kinetoterapeutului, mai ales la inceput.
Eu nu am boala, insa am vazut cativa pacienti, celor optimisti si complianti le merge ma bine, sa stii. Multa rabdare iti doresc, sa lupti bine cu boala!

#5
dan4orto

dan4orto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 09.08.2008

View Postxxw, on Jul 22 2008, 19:18, said:

Salut

Incep acest topic in speranta gasiri unor raspunsuri.
De curand am mers la medic , care mi-a spus ca sunt suspect de SPONDILITA , am cautat pe net si am observat ca este o boala cam urata ..... intrucat am foare multe simptome suparatoare as dori sa stiu care sunt simptomele acestei afectiuni  , ( daca cineva sufera de aceasta boala ---nu vreau copy/paste de pe alte situri).

Voi cum va descurcati cu aceasta boala? Aveti dureri abdominale , ameteli , dureri toracice (zona inima) , dureri de spate si umeri-ceafa, stare de oboseala , ameteli ?

E o boala FOARTE serioasa, care poate afecta calitatea vietii in mod sever. Asa ca ce-ti trebuie tie acum este un diagnostic sigur stabilit profesionist de un medic reumatolog, cu care, in cazul ca ai boala, trebuie sa tii legatura strins pentru a-ti conduce tratamentul. Iar daca ai spondilita ankilopoetica e important sa devii un pacient inteligent, informat si compliant (ascultator), pentru ca foarte mult din succesul tratamentului depinde de asta.
Bafta.

#6
xxw

xxw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2008
salutare

am facut o radiografie a coloanei lombare , si mi-am facut programare pentru hla b27 (la indrumarea medicului....) , dar din pacate aceasta analiza se face doar la nu stiu ce institut (nu imi aduc aminte numele acum:d), si normal nu au reactivi....

ulcer ...sau ceva de genu ....nu cred ca mai am.... am avut ulcer duodenal , dar ma-m vindecat , la inceputul anului mi-am facut o endescopie si colonoscopie la floreasca , la un medic foarte bun , nu mi-a gasit nimic in neregula (desi simptomele sunt destul de prezente si puternice) , in concluzie ma-m ales cu diagnosticul de colon iritabil si suspect de spondilita ankilozanta , promblema e ca simptomele pe care le am in prezent se incadreaza pe jumatate in aceste afectiuni.....
Sa fiu chiar asa "ghinionist" sa mai adaug la colectie inca vreo afectiune....

#7
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View Postxxw, on Aug 20 2008, 20:53, said:

.... Hla b27 (la indrumarea medicului....) , dar din pacate aceasta analiza se face doar la nu stiu ce institut (nu imi aduc aminte numele acum:d)...

Instit. Cantacuzino?

#8
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Imi dau si eu cu parerea, poate e o boala Crohn in remisie. Colonoscopie ai facut? Irigografie? E tot o boala autoimuna care are multiple manifestari clinice...

LE: acum am vazut ca deja ai facut colonoscopie, ce rezultat a fost? Fara nici o modificare?

Edited by maltese, 20 August 2008 - 20:19.


#9
xxw

xxw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.07.2008
LE: acum am vazut ca deja ai facut colonoscopie, ce rezultat a fost? Fara nici o modificare?
[/quote]


am facut colonoscopie+endoscopie la inceputul anului  , totul este ok... dar daca nu se amelioreaza simptomele o sa cer inca o parere si eventual o noua colonoscopie....


* Da , lnstitutul Cantacuzino , aici trebuie sa imi fac HLA B27....

#10
uglyforyou

uglyforyou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.09.2008

View Postphanebest, on Jul 23 2008, 16:21, said:

Si eu am fost suspectat de spondilita. Din fericire, este o analiza destul de sigura care se poate face, si anume gena HLA-B27. Se pare ca 90% din bolnavii de spondilita au aceasta gena. Deoarece la mine aceasta gena este absenta, s-a tras concluzia ca nu am spondilita.

Simptome: dureri de spate, de mijloc, "intepenire" dimineata, stare de oboseala. Plus o iridociclita care nu trece si nu -au gasit cauza.


Buna ziua. Nu vreau nici sa te sperii, si nici nu vorbesc in necunostinta de cauza ( avand aceasta boala) Acest test HLA-B27, nu defineste boala, ci este un antigen folosit pentru a se sti daca boala este genetica sau nu. Poti sa ai HLA-B27 negativ dar sa suferi de aceasta boala, sau, poti avea HLA-B27 pozitiv si sa nu suferi de aceasta boala ci doar sa ai gena sa fii predispus bolii. Eu sufar de la varsta de 16 ani dar, diagnosticul mi s-a pus mult mai tarziu, la varsta de 23 de ani, cand deja se vedeau modificari pe radiografie, VSH foarte mare, proteina C, pozitiva ( nu este nici aceasta obligatorie - si da HLA-B27 pozitiv) Durerile sunt cumplite, se muta la toate articulatiile. Dar boala a debutat cu durere de genunchi, dupa aceea durerea lombara, sacrala, a soldurilor...in  fine nu vreau sa enumar toate articulatiile. Ca si tratament, salazopirin ( sulfasalazin) movalis ( meloxicam) si cura balneara de doua ori pe an. Trebuie gimnastica medicala, zilnic. ( in masura posibilitati, deoarec e durerile sunt acute, mai ales in criza) Va doresc sanatate si aveti grija de voi. ( va rog sa-mi spuneti daca am voie sa dau un link aici, referitor la boala aceasta, am facut un demers si am nevoie de semnaturi pentru a ajunge petitia la ministerul sanatatii)

#11
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postxxw, on Jul 22 2008, 19:18, said:

Salut

Incep acest topic in speranta gasiri unor raspunsuri.
De curand am mers la medic , care mi-a spus ca sunt suspect de SPONDILITA , am cautat pe net si am observat ca este o boala cam urata ..... intrucat am foare multe simptome suparatoare as dori sa stiu care sunt simptomele acestei afectiuni  , ( daca cineva sufera de aceasta boala ---nu vreau copy/paste de pe alte situri).

Voi cum va descurcati cu aceasta boala? Aveti dureri abdominale , ameteli , dureri toracice (zona inima) , dureri de spate si umeri-ceafa, stare de oboseala , ameteli ?


chiar daca s-ar confirma, sa nu te sperii.

boala se duce pe picioare...

se face tratament cu salazopirina /sulfasalazina+ kinetoterapie la greu..ca sa nu ajungi anchilozat.

in fazele naspa ale bolii se poate face tratament cu Remicade/Embrel (tratament mai nou, adus din State) care ataca cauza bolii(scuza cacofonia) nu efectele ei.
asa face un prieten al meu care se afla acum in Italia si se simte bine.
Nu stiu daca e si la noi acest tratament si cat este de scump.

Oricum gimnastica medicala, inotul sunt sfinte.

Edited by brigazile_martirilor, 25 September 2008 - 15:38.


#12
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postionutz78, on Aug 20 2008, 20:59, said:

Instit. Cantacuzino?

Institutul de hematologie.

#13
spiderjoker

spiderjoker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 06.06.2006

View Postbrigazile_martirilor, on Sep 26 2008, 11:30, said:

Institutul de hematologie.
Este vorba de inst. Dr. Felix din Bucuresti banuiesc, in zona p-ta Victoriei... (pe str. Caracas, langa str. Felix) ?

E posibil sa sufar si eu de asa ceva :( si mi s-a recomandat aceasta analiza.
De vreo 3-4 saptamani am inceput sa am un gen de febra musculara la piciorul drept, alternata cu dureri surde in anumite "puncte" de pe coapsa. Asta pe langa dureri de spate (am si coloana rectitudinala in zona cefei), un gen de dureri/junghiuri in zona inimii, reprize de respiratie ingreunata, un fel de ameteli (stari de lesin) o data la 1-2 saptamani.
Apoi, de cca. 4-5 zile am inceput sa ma trezesc noaptea cu piciorul drept si mana dreapta amortite... Speranta mea este sa nu fie ceva grav si sa aflu diagnosticul precis, sa fac tramatament si sa scap ! Aveti / ati avut careva aceleasi simptome ?
Sanatate tuturor !

#14
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View Postuglyforyou, on 25th September 2008, 16:29, said:

Buna ziua. Nu vreau nici sa te sperii, si nici nu vorbesc in necunostinta de cauza ( avand aceasta boala) Acest test HLA-B27, nu defineste boala, ci este un antigen folosit pentru a se sti daca boala este genetica sau nu. Poti sa ai HLA-B27 negativ dar sa suferi de aceasta boala, sau, poti avea HLA-B27 pozitiv si sa nu suferi de aceasta boala ci doar sa ai gena sa fii predispus bolii. Eu sufar de la varsta de 16 ani dar, diagnosticul mi s-a pus mult mai tarziu, la varsta de 23 de ani, cand deja se vedeau modificari pe radiografie, VSH foarte mare, proteina C, pozitiva ( nu este nici aceasta obligatorie - si da HLA-B27 pozitiv) Durerile sunt cumplite, se muta la toate articulatiile. Dar boala a debutat cu durere de genunchi, dupa aceea durerea lombara, sacrala, a soldurilor...in  fine nu vreau sa enumar toate articulatiile. Ca si tratament, salazopirin ( sulfasalazin) movalis ( meloxicam) si cura balneara de doua ori pe an. Trebuie gimnastica medicala, zilnic. ( in masura posibilitati, deoarec e durerile sunt acute, mai ales in criza) Va doresc sanatate si aveti grija de voi. ( va rog sa-mi spuneti daca am voie sa dau un link aici, referitor la boala aceasta, am facut un demers si am nevoie de semnaturi pentru a ajunge petitia la ministerul sanatatii)

unde faci cura balneara pentru spondilita anchilozanta?

si eu am depistat boala tot pe la 23-24 de ani, cu HLA b27 pozitiv si in urma unui RMN facut la Euroclinic la Constanta (un doctor reumatolog tanar si descuiat la minte, sa-i dea Dumnezeu sanatate!). Tot dansul mi-a recomandat si dr reumatolog care s-a ocupat de mine de atunci, respectiv dna dr Mihaela Milicescu de la Sp Ioan Cantacuzino, un doctor tanar dar excelent in intelegerea si explicarea bolii.

Intradevar, boala se tine in frau prin kinetoterapie (poate sa-mi recomande cineva carti despre asa ceva?!) si medicatie cu baza pe Salazopirina (sulfasalazina) ajustata cu Piroxicam / Vioxx / Aulin. Cred ca cea mai mare problema este impredictibilitatea evolutiei acestei boli, nimeni neputand sa-ti dea o previziune asupra evolutiei. Ca atare, trebuie s-o accepti ca facand parte din tine si sa cauti sa te intelegi cu ea cat mai bine. Dupa cum mi-a spus dna dr prima data cand ne-am vazut: "De boala asta nu se moare, cu ea se moare!"

Si nici la miracole nu ai dreptul sa speri, intrucat nu este vindecabila. Apropo, a auzit cineva de tratamentul cu radon, pe care austrieci il fac in niste pesteri din zona Bad Gastein?

Multa sanatate!

#15
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Am și eu 2 întrebări în legătură cu spondilita:

1. Se poate trata la alt medic decât un reumatolog? În Brașov listele de așteptare sunt pe minim 2 săptămâni și ajung și la 1 lună.

2. Radiografia bazinului dăunează urmașilor? Adică există riscul să nu îi mai am?

Vă mulțumesc.

#16
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View PostDihorul Razboinic, on 6th October 2009, 06:14, said:

Am și eu 2 întrebări în legătură cu spondilita:

1. Se poate trata la alt medic decât un reumatolog? În Brașov listele de așteptare sunt pe minim 2 săptămâni și ajung și la 1 lună.

2. Radiografia bazinului dăunează urmașilor? Adică există riscul să nu îi mai am?

Vă mulțumesc.

sunt sigur ca daca te duci in spital pe sectie cand e de garda, acelasi doctor te primeste pentru o atentie... daca nu, un centru imagistic privat, sau la Bucuresti.

in nici un caz nu dauneaza, problema este ca spondilita se transmite aleator genetic.

#17
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postzugry, on 6th October 2009, 11:18, said:

sunt sigur ca daca te duci in spital pe sectie cand e de garda, acelasi doctor te primeste pentru o atentie... daca nu, un centru imagistic privat, sau la Bucuresti.

in nici un caz nu dauneaza, problema este ca spondilita se transmite aleator genetic.
Mulțumesc. Până acum am încercat să fac o programare la centrele private, dar acolo sunt liste de așteptare foarte mari. Am căutat pe net și se pare că în tot Brașovul sunt doar 3 reumatologi.

În legătură cu radiografia, e o formă de iradiere, nu risc să rămân fără urmașii pe care încă nu-i am? O radiografie la plămâni știu că e ok, dar la bazin e sănătoasă? Parcă aș prefera să nu o fac decât să risc.

#18
nikolescumpa

nikolescumpa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.05.2010

View Postionutz78, on 20th August 2008, 20:59, said:

Instit. Cantacuzino?





Eu stiu ca  ca analiza HLA B-27 se face la INSTITUTUL DE HEMATOLOGIE ,trebuie sa o fac si eu dar nu am reusit inca pentru ca nu au reactivi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate