Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

despre bondari

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
as dori sa stiu daca bondarii inteapa. adica daca inteapa, inteapa mai rau ca viespea? care stiu ca daca te inteapa e cam grav, si te umfla rau. o intepatura de bondar cam cum e?

#2
LE5100

LE5100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 23.06.2008
nu stie nimeni? ;)

#3
octavianser

octavianser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 30.07.2008

 Talkabout, on Jul 21 2008, 22:38, said:

as dori sa stiu daca bondarii inteapa. adica daca inteapa, inteapa mai rau ca viespea? care stiu ca daca te inteapa e cam grav, si te umfla rau. o intepatura de bondar cam cum e?
bondarii nu inteapa!
bondarii sunt acele vietati care seamana cu albina dar doua dintre liniile lor de pe spate se unesc in forna literei H fatza de II ca la albina

intepaturile de albina sunt dureroase umflaturile dureaza 3 zile dar sunt foarte sanatoase
intepaturile de viespe dor nu se umfla dar ramane urma multi ani!

#4
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
bondarii nu inteapa pe dracu. bondarii inteapa chiar de mai multe ori, ca viespile. imi aduc aminte cind eram mic si prost si eram cu bicicleta. la un moment dat am luat mina de pe ghidon si cind am pus-o direct pe un bondar am pus-o :w00t: da, s-a umflat :w00t: da, a durut :w00t:

#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Mosotti, nimic nu stii! -_- Bondarii nu inteapa, doar bondarele (bondaritele??)! :P

Aici sunt mai multe informatii.

Edited by antigen, 18 August 2008 - 22:56.


#6
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
e buna asta. si acuma vine intrebarea: cum deosebesti un bondar de o bonderita? cauti dupa oo :huh:

sau de ce nu

- m-a muscat tintarul
- taci boule, tintarii nu musca, e tintaroaica

#7
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Pai daca te inteapa... e clar. Daca nu, te uiti la gene. Bondaritele poarta mascara. Dupa ce va cunoasteti mai bine, poti sa te uiti si la oo, daca vrei neaparat.

(Pssst! Tantaroaicele inteapa, nu musca)

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dar masculii bondar pot mușca?

2 faze cu bondari:
- eram la țară, în Prahova și prin un bondar cu un pahar și... cu palma. Au!
- vara lui 2004... lucram ca și curierier. Mă duc iau o cămașă de la uscat de pe balcon. Aud un bâzâit și zic că e o muscă. Mă duc la baie să-mi pun cămașa, mă uit în oglindă, și când ce era pe guler la spatele meu? O frumusețe de bondar. Țip "mamă". M-a înțepat goanga.
Mă bucur că bondarii nu sunt agresivi de felul lor... de aia cu ei nu am nimic, dar urăsc viespile!

#9
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
niciodata nu m-a piscat o viespe pana acum.. sunt curios daca se umfla tare in caz de intepatura. trebuie mers la medic, sau ce se face daca te pisca o viespe? sunt sanse de deces?

#10
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Talkabout, on 12th June 2010, 16:09, said:

niciodata nu m-a piscat o viespe pana acum.. sunt curios daca se umfla tare in caz de intepatura. trebuie mers la medic, sau ce se face daca te pisca o viespe? sunt sanse de deces?
ar fi culmea sa mergi la doctor pt o intepatura de viespie.....doar in cazul in care sesizezi ca ai avea probleme

#11
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 bilibistrocizel, on 12th June 2010, 21:44, said:

ar fi culmea sa mergi la doctor pt o intepatura de viespie.....doar in cazul in care sesizezi ca ai avea probleme


Daca esti alergic e posibil sa nu mai ajungi pana la doctor.

#12
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Daca esti alergic trebuie sa mergi la medic.Daca e prima oara cand esti intepat e bine sa mergi la medic.Intepatura de viespe doare ca dracu`(depinde si de zona) - cea de bondar (daca prin bondar intelegeti chestiile alea  rotunde, negre cu galben, ca niste bomboane zburatoare) e si mai a dreaq -  m-a intepat unu din ala in deget cand eram copil si mi-a crescut degetul cat un castravete....

Edited by florinel, 22 June 2010 - 07:11.


#13
victor.andrey

victor.andrey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 04.08.2007
daca te sperii si incepi sa te agiti  dand din maini si alergand ca nebunu in jurul cozii ai mari sanse sa fii intepat...
eu de exemplu nu ma agit deloc si nici nu incerc sa alung albina sau viespea (bondarul e cam marisor si impunator, imi e cam tirsala cu toate ca nu sa apropiat niciunu vreodata de mine ) de pe mine sau de langa mine, am stat si langa stupi de albine si nu am avut probleme...cum am mai spus, important este sa nu te agiti.

#14
TheMonk

TheMonk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2010
te domina bondarul ?  -_-

#15
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Da.

#16
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014
E treaba cu bondarii vad...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate