Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Assassin's Creed HD de la Gameloft

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Introducere

Gameloft, cel mai mare producător de jocuri pentru telefoane mobile din lume, a lansat la sfârșitul lunii trecute jocul Assassin's Creed în format High Definition pentru cele mai puternice smartphones care există astăzi pe piață. Primul lucru pe care îl veți remarca este că jocul este foarte mare (comparativ cu alte jocuri de pe telefonul mobil). Având în vedere faptul că mărimea acestuia este de 5 MB, ceea ce înseamnă de 10 ori mai mare decât un joc obișnuit, este recomandabil să aveți activată o opțiune de date, altfel costul descărcării va fi mai mare chiar decât prețul jocului.

Grafica

Voi începe cu detalii despre grafică, întrucât este unul dintre elementele cele mai importante (și primul care iese în evidență) din acest joc. Pot să spun cu toată sinceritatea că jocul arată superb, texturile sunt suficient de detaliate, există o serie largă de animații excelent implementate (trebuie să vedeți jocul în mișcare pentru a putea aprecia calitatea lor), iar personajele au suficiente poligoane pentru a arăta bine. Pot să spun că jocul întrece chiar din punct de vedere grafic (și nu numai) jocurile de pe PS1, apropiindu-se foarte tare de grafica văzută pe consola Nintendo DS. Este incredibil ce au reușit programatorii de la Gameloft să facă în acest joc.

Attached File  Ready.png   65.95K   360 downloads Attached File  Light.png   58.41K   208 downloads

Gameplay

Jocul dispune de o poziționare fixă a camerei (acțiunea va fi mereu privită din lateral, asemeni unui joc 2D, dar cu posibilitatea de a ne deplasa nestingheriți printre clădiri, pe acoperișuri sau pe străzi. Altair începe doar cu o sabie, dar pe parcursul jocului vom putea debloca mai multe arme (printre care bombe și bombe cu fum, utile pentru a scăpa din situații mai... delicate), precum și o serie de tehnici noi de luptă, combo-uri, dar și abilități de cățărare sau sărituri mai avansate.

Suntem purtați pe parcursul a 23 de misiuni interesante, în diferite locații, pe timp de zi sau noapte. Controlul lui Altair se face din D-pad, în timp ce atacurile, săriturile și restul acțiunilor sunt realizate de la tastele numerice. Fiecare inamic doborât va lăsa în urmă două tipuri de sfere (roșii și albastre). Sferele roșii vor reface bara de sănătate a lui Altair, în timp ce sferele albastre pot fi folosite pentru a o mări, sau pentru a crește puterea atacurilor. Locațiile sunt suficient de variate și mi-au plăcut în mod deosebit cele de după prima treime a jocului.

Attached File  Fall.png   61.18K   135 downloads Attached File  Guard.png   54.7K   120 downloads

Există, de asemenea, câteva minigames care vin să destindă atmosfera, însă apar destul de rar pe parcursul jocului. Primul dintre ele este un joculeț în care trebuie să găsiți un anumit obiect în buzunarul unui adversar, acest lucru fiind efectuat ca și răzuirea unui loz, până când este descoperit obiectul respectiv. Al doilea joc este unul de tortură, în care trebuie apăsată tasta 5 în momentul oportun pentru a aplica presiune în puncte sensibile ale corpului victimei, obiectivul final fiind obținerea de informații.

Attached File  Cheia.png   17.8K   57 downloads Attached File  Tortura.png   48.8K   71 downloads

Un lucru care mi-a plăcut în mod deosebit este acela că jocul oferă posibilitatea de a întoarce imaginea și de a juca pe orizontală. Din păcate, este aproape imposibil de jucat în acest mod pentru că o mână trebuie să fie pe D-pad, iar cealaltă pe tastele numerice, lucru care face controlul extrem de dificil. Singurul mod în care ar fi funcționat eficient ar fi fost dacă D-padul era poziționat deasupra ecranului.

Desigur că există și defecte, menționez că m-am lovit în special de momente în care personajul efectiv cădea prin podea, sau momente în care rămânea "lipit" de un zid. De asemenea, se poate observa o încetineală semnificativă în momentul în care apar mai multe personaje pe ecran, dar în general jocul rulează fără mari probleme. Am mai avut și probleme la încărcarea unui nivel (3-1), dar sper că aceste buguri vor fi remediate în versiunile mai noi (eu l-am luat în ziua apariției și era versiunea 1.00).

Attached File  Plan.png   33.87K   97 downloads Attached File  Cascada.png   62.95K   88 downloads

Sunet

Nici partea de sunet nu dezamăgește, fiecare locație având câte un cântec specific, precum și o melodie mai antrenantă în momentul în care începe câte o luptă. Există și sunete de săbii, urlete de durere și o serie de alte efecte înghesuite de către producători în cei 5 MB.

Concluzie

După cum știți, Gameloft a lansat versiunea 2D a jocului la sfârșitul anului trecut, simultan cu lansarea pe console. Oare a meritat să așteptăm atâta timp pentru o versiune 3D a aceluiași joc? Răspunsul este categoric da, deoarece diferența între cele două este enormă! Ca să nu mai vorbesc de faptul că acele 23 de misiuni vor lua semnificativ de mult pentru a le termina, cu o medie de aproximativ 30 de minute pentru fiecare misiune. Astfel, cele peste 10 ore de joc sunt cu adevărat o investiție bună. După ce jucați Assassin's Creed HD, nu o să mai vreți să vă întoarceți la "banelele" jocuri 2D.

NOTA 8/10

Jocul este disponibil pentru următoarele telefoane mobile:

HTC: P4550 / P5500

Motorola: RIZR Z8

Nokia: 5700 / 6110 / 6120 / 6290 / 6630 / E51 / E90 / N70 / N76 / N77 / N81 / N82 / N91 / N93 / N93i / N95 / N95 8GB

Samsung: SGH-i450 / SGH-i550 / SGH-i560

Jocul poate fi achiziționat de pe pagina oficială Gameloft (card sau PayPal). Din câte știu, nici un operator de la noi nu îl oferă în portalurile lor WAP.

http://www.gameloft.com/

#2
da_nashu

da_nashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 26.02.2008
frumo rewiew

#3
TheElderOne

TheElderOne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.08.2007
eu am jocu se poate sa il postez aici sau nu am voie ?:)

#4
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Este interzisă postarea de jocuri și/sau aplicații full (exceptând cele freeware). Citește regulamentul!

#5
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008

View PostCodename, on Aug 24 2008, 01:23, said:

Nokia: 5700 / 6110 / 6120 / 6290 / 6630 / E51 / E90 / N70 / N76 / N77 / N81 / N82 / N91 / N93 / N93i / N95 / N95 8GB
frumos reviewul,dar la telefoane nokia compatibile,vreau sa zic ca merge si pe n73,merge putin mai greoi(10-20 fps) dar merge ;)

#6
baghy

baghy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 21.12.2006
Acesta este cel mai avansat joc 3d de la gameloft din cate stiu
frumos review ;)

#7
Abracadagirl

Abracadagirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.12.2008
Acest joc se poate achizitiona si de pe portalurile operatorilor din Romania, eu l-am gasit pe site-ul Gameloft pentru utilizatorii Vodafone.
Pretul acestui joc de 3 euro mi s-a parut rezonabil pentru un joc HD ce are o calitate net superioara fata de cele 2D.

Pentru cei interesati, aceasta este adresa site-ului: http://wapshop.gamel...com/vodafonero/

#8
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
HD, dar cu rezolutie 240x320? :)
Funny.

VGA nimic?

Edited by raiiar, 09 December 2008 - 16:09.


#9
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
Cine ma poate ajuta si pe mine?M-am blocat la nivelul 9 misiunea 1 (The Chalice) la acele 3 butoane:D.Ce trebuie sa fac?

Edited by ilicialin, 16 December 2008 - 19:32.


#10
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Din câte țin minte, trebuie să apeși butoanele într-o anumită ordine. Dacă nu reușești, atunci o să arunc personal o privire peste nivelul respectiv.

#11
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007
Dupa parerea mea am incercat in toate felurile posibile si nimic nu a mers.Nu stiu ce sa mai fac.De 2 luni m-am blocat aici.Am atasat o poza sa vedeti unde m-am blocat.

Attached Files


Edited by ilicialin, 17 December 2008 - 20:35.


#12
ilicialin

ilicialin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 12.07.2007

View Postilicialin, on Dec 17 2008, 11:35, said:

Dupa parerea mea am incercat in toate felurile posibile si nimic nu a mers.Nu stiu ce sa mai fac.De 2 luni m-am blocat aici.Am atasat o poza sa vedeti unde m-am blocat.
Chiar nimeni nu stie ce trebuie sa fac?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate