Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

legea dreptului de autor;)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007
daca copiez de pe un site stiri!!!! antena3,1,2....protv.....cancan,click.....libertatea..si altele..etc.... si dau copy paste la mine..ce pot sa patesc???? prin lege pot sa-mi faca ceva???? dar daca copiez tot textu si modifc 10 cuvinte din el:)?

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
copiezi maxim 500 de caractere si pui link catre articolul complet si n-ai probleme

#3
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007

View Postagain, on Jul 18 2008, 23:52, said:

copiezi maxim 500 de caractere si pui link catre articolul complet si n-ai probleme


pai eu nu vreau asta!!!!! vreau sa copiez tot articolul.....!!!

#4
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
n-ai voie

#5
E_manuel1

E_manuel1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 09.12.2007

View PostTrafficante, on Jul 18 2008, 22:48, said:

daca copiez de pe un site stiri!!!! antena3,1,2....protv.....cancan,click.....libertatea..si altele..etc.... si dau copy paste la mine..ce pot sa patesc???? prin lege pot sa-mi faca ceva???? dar daca copiez tot textu si modifc 10 cuvinte din el:)?


   Da se poate copia, dar iti revine obligatia sa specifici sursa informatiei, si un link cu locul de unde ai preluat informatia.

#6
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007
aha.....si daca nu respect ..si nu pun sursa..ce pot sa-mi faca?


Art. 208. ? Furtul
Luarea unui bun mobil din posesia sau detentia altuia, fara consimtamântul acestuia, în scopul de a si-l însusi pe nedrept, se pedepseste cu închisoare de la unu la 12 ani.
Bun mobil ? Asta n-o fi d-ala de poti sa pui mina pe el si sa-l atingi. Si se poate misca. Ala e. Deci muzica nu intra aici. Si nici programul de calculator

Cautam (CTRL+F): Piraterie
Art. 212. ? Pirateria
Jefuirea prin acte de violenta savârsite în scopuri personale, de echipajul sau pasagerii unei nave împotriva persoanelor sau bunurilor care se gasesc pe acea nava ori împotriva altei nave, daca navele se afla în marea libera sau într-un loc care nu este supus jurisdictiei nici unui stat, se pedepseste cu închisoare de la 3 la 18 ani.

Deci ce treaba are furtul si pirateria cu dreptul de autor ? Din punct de vedere al dreptului, nici una.
De altfel termenul corect ar fi - incalcarea dreptului de autor.

Edited by Trafficante, 19 July 2008 - 00:24.


#7
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
ia citeste tu aici:

http://www.legi-inte....ro/lgdraut.htm

Art. 7. — Constituie obiect al dreptului de autor operele originale de creatie intelectuala in domeniul literar, artistic sau stiintific, oricare ar fi modalitatea de creatie, modul sau forma de exprimare si independent de valoarea si destinatia lor, cum sunt::
a) scrierile literare si publicistice, conferintele, predicile, pledoariile, prelegerile si orice alte opere scrise sau orale, precum si programele pentru calculator;

Art. 14. — Prin reproducere, in sensul prezentei legi, se intelege realizarea integrala sau partiala a uneia ori a mai multor copii ale unei opere, direct sau indirect, temporar ori permanent, prin orice mijloc si sub orice forma, inclusiv realizarea oricarei inregistrari sonore sau audiovizuale a unei opere, precum si stocarea permanenta ori temporara a acesteia cu mijloace electronice.

Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 4 ani sau cu amenda de la 2.500 lei (RON) la 40.000 lei (RON) punerea la dispozitie publicului, inclusiv prin Internet sau prin alte retele de calculatoare, fara consimtamantul titularilor de drepturi, a operelor ori a produselor purtatoare de drepturi conexe sau de drepturi sui-generis ale fabricantilor de baze de date ori a copiilor acestora, indiferent de suport, astfel incat publicul sa le poata accesa in orice loc sau in orice moment ales in mod individual.

#8
BabyMaker

BabyMaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 11.12.2007

View Postsoul4blade, on Jul 19 2008, 10:19, said:

ia citeste tu aici:

http://www.legi-inte....ro/lgdraut.htm

Art. 7. — Constituie obiect al dreptului de autor operele originale de creatie intelectuala in domeniul literar, artistic sau stiintific, oricare ar fi modalitatea de creatie, modul sau forma de exprimare si independent de valoarea si destinatia lor, cum sunt::
a) scrierile literare si publicistice, conferintele, predicile, pledoariile, prelegerile si orice alte opere scrise sau orale, precum si programele pentru calculator;

Art. 14. — Prin reproducere, in sensul prezentei legi, se intelege realizarea integrala sau partiala a uneia ori a mai multor copii ale unei opere, direct sau indirect, temporar ori permanent, prin orice mijloc si sub orice forma, inclusiv realizarea oricarei inregistrari sonore sau audiovizuale a unei opere, precum si stocarea permanenta ori temporara a acesteia cu mijloace electronice.

Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 an la 4 ani sau cu amenda de la 2.500 lei (RON) la 40.000 lei (RON) punerea la dispozitie publicului, inclusiv prin Internet sau prin alte retele de calculatoare, fara consimtamantul titularilor de drepturi, a operelor ori a produselor purtatoare de drepturi conexe sau de drepturi sui-generis ale fabricantilor de baze de date ori a copiilor acestora, indiferent de suport, astfel incat publicul sa le poata accesa in orice loc sau in orice moment ales in mod individual.


E foarte greu de prins, daca nu, imposibil.  :mellow:

#9
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
ce vorbesti Frantz?!
ca mi-o fi greu sa dau search dupa o fraza din articolul meu...

#10
paranoia5h

paranoia5h

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 30.03.2007
pai bun si?
eu am un site .. scriu un tutorial pe el ...
vine un copil bomba si pune pe siteul lui...
ce lege se aplica?
daca nu am copyright pe articolul respectiv?

poate nu stiu eu mai nimic despre copy right ...
dar nu cred ca cei de la protv sau antena1 sau orice alt site.. isi inregistreaza la orda sau unde naiba mai trebe articolul

#11
Talpa Iadului

Talpa Iadului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 08.02.2007
read si vorbiti si cu un avocat cand este vb-a de legal :)

#12
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
nu ai nevoie de nicio inregistrare a articolului, esti creator si l-ai publict intro anumita forma, si in cazul tau se aplica aceeasi lege...

#13
ClaudiuCC

ClaudiuCC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 13.09.2007
1. google vede continut dublu ... poti fi banat din google
2. cam tot ce s-a zis deja
3. ti-ar place sa gasesti un articol de pe site-ul tau pe site-ul altuia ?

#14
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Hai mai stati calmi.

Daca X si cu mine facem 2 site-uri paralele si eu am postul pe 5 iulie si el pe o data neindentificata cum se dovedeste ca el m-a copiat? El poate sa spuna ca eu l-am copiat pe el, deci? Si cu date, tot e neclar pentru instanta.

Nu-ti fa griji de duplicated-contet decat daca e pe domeniul tau ;) Altfel de ex Yahoo Answers are peste 5 mii de clone dinamice ;) Youtube si altele nu mai vb.

#15
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Urmeaza sa deschid un site pe care am continut original. adica scris de mine.

Daca imi copiaza cineva cu copy/paste informatiile de pe site, ii pot face ceva?

#16
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

View PostAndyM, on Aug 9 2008, 17:03, said:

Urmeaza sa deschid un site pe care am continut original. adica scris de mine.
iar bre ?  :lol:
poti sa il dai in judecata ...daca te tine, in rest poti sa te faci ca nu l-ai vazut  B)

#17
shtephy32

shtephy32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 26.06.2007
Am și eu o nelămurire și nu vreau să mai deschid un topic nou pentru asta, fiindcă se încadrează la "legea dreptului de autor". Cât de legal este să cauți pe internet o imagine, să o iei și să o pui la avatar pe forum, fără aprobarea autorului? Legile internetului nu precizează nimic despre asta din câte știu. Tot ce ar putea fi încălcat ar fi chestia că nu trebuie să se publice imaginea. Dar cred că se referă la a se publica pe site-ul personal, nu? Nu la forumuri... Voi ce credeți?

#18
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007
cred ca toate cele din legea respectiva se refera la a face public in scopuri comerciale.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate