Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

DESPRE IEPURI

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#91
DavidDragon

DavidDragon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 02.01.2009
;) Pai cauta la google...scrie orasul unde locuiesti si vezi tu....

Scuze...

#92
masserati

masserati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.05.2009
Am pitic de angora -femela ,are 3 ani si este o frumusete.Nu sta in cusca ci pe....cusca .Niciodata nu a fost inchisa-imi permit fiindca o tin in bucatarie unde nu are ce sa roada .Are tavita in care isi face nevoile -nu folosesc talas fiindca el poate fi o cauza  a mirosului de care se pling unii -ii pun cite o cirpita pe care o clatesc la 2 zile si nu am nici o problema cu mirosurile .Este sufletul nostru ,am cumparat-o cind avea 2 saptamini.Merge cu noi peste tot -mare ,munte etc. ,nu este greu de transportat iar la locatie ,indiferent unde mergem, o tin in baie ca sa nu gaseasca nimic de ros .In casa are voie numai in prezenta noastra caci altfel risti sa roada tot ce prinde.Are momente cind pur si simplu se tolaneste in mijlocul patului si sta extraordinar de cuminte .Mincare ii cumpar de la petshop -speciala pt ei si niciodata nu-mi lipseste din casa cutia cu menta uscata pe care o cumpar tot de la magazin-in caz ca se deranjeaza la burtica ,o bag imediat pe aceste ierburi si isi revine instantaneu.Daca fosnesc o punga ,intra in fibrilatii -sare de pe cusca ei direct pe scaun crezind ca este ceva bun pt ea -s-a obisnuit asa fiindca produsele pt ei sunt de obicei bagate in pachetele care fosnesc .Patrunjelul este si el de baza si il maninca cu o deosebita placere.F . IMPORTANT :niciodata nu am facut excese-prea mult patrunjel ,sau salata ,morcovi etc.... mereu i le-am combinat iar de baza ramin grauntele lor .Stiti ce este extraordinar? ca niciodata nu poti sa spui ca nu ai in casa ce sa-i dai iepurasului de mincare -o bucatica de piine ,un biscuit ,putina iarba de afara  ,functie de anotimp,dar ce vreau sa subliniez ,este faptul ca :e un animalut de companie DELOC costisitor.Nu am imperecheat-o niciodata si suntem interesati sa gasim un mascul -din BUCURESTI

#93
icx

icx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 25.02.2007

 DavidDragon, on 26th April 2009, 21:08, said:

;) Pai cauta la google...scrie orasul unde locuiesti si vezi tu....

Scuze...

Vreau sa-mi confirme cineva ca sursa este de incredere.

La carrefour militari am vazut papagali bolnavi, nu prea ma mai atrage locul. -_-

#94
calin79

calin79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2009
sunt un crescator de iepuri si as dori sa dezvolt o afacere din asa ceva si am auzit de un domn Stefan de la Arad cere vinde familie de iepuri de rasa de carne si asigura contract pentru pui. sa va povestesc puti asa din mare cam despre ce este vorba. o familie costa 1320 de euro si consta in 10 femele si 1 mascul si asigura contract pe o perioada de 3 ani la pui la varsta minima de 3 luni si ii achizitioneaza la pretu de 10 euro/ buc. daca cineva a auzit cumva despre treaba asta s-au despre dl. Stefan il rog frumos sa imi scrie si mie pe forum sau pe mess la adresa calincotoara. MULTUMESC

#95
malone6x6

malone6x6

    Active thinker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,651
  • Înscris: 09.02.2005
De pe Yahoo Groups (ferma_de_iepuri):
"From: "ovidiumoroe" <ovidiumoroe@...>
Date: Tue Dec 16, 2008 11:46 am
Subject: salut dl. baciu stelian  ovidiumoroe
Offline
Send Email  
  M-a pus dracu sa cumpar de la dl. dreher stefan acum 2 ani cu o
cifra importanta pentru mine atunci o matca de neozeelandezi,
californieni si berbec german.
el cica ia puii si plateste minim 10 euro bucata dupa 3 luni.
dupa ce ca am avut mortalitati in draci, am bagat o groaza de bani
in tratamente pentru a se aclimatiza, erau maturi si nevaccinati
desigur, m-am chinuit sa-i inmultesc, am mai cumparat de prin tara
masculi de berbec, chiar daca acest stefan m-a asigurat ca o sa
schimbe toate posibile daune pricinuite de livrare -ceea ce nu s-a
intamplat- am avut anul acesta vreo 80 de pui.
Si acum surpriza: s-au dus cele trei luni, s-au dus cele 4 luni, si
dupa vreo 5 luni de la primele fatari s-a gandit acest domn, dupace
i-am dat 1000 de telefoane sa vina sa-i ia.
De mentionat ca microferma este langa C-lung Muscel, Arges, se ocupa
parintii mei de ea si eu cand vin de la Bucuresti in vizite (eu
locuiesc la Bucuresti)
Greseala mea imensa a fost ca am acceptat ca pe baza unui proces
verbal sa preia toti puii,si ca o sa-mi plateasca intr-o saptamana.
DESIGUR SUNT 3 LUNI DE CAND TOT SUN SA-L INTREB DE BANI, MAI NOU
NICI NU MAI RASPUNDE LA TELEFON.
M-AM TOT GANDIT SA TREC TOTUL LA PIERDERI, AM BAGAT CEVA BANI SI CEL
MAI IMPORTANT CEEA CE TATAL MEU MI-A SPUS NU AM INTELES, CU
ZOOTEHNIA IN ROMANIA NU FACI NICI O AFACERE, MAI ALES CAND DAI PESTE
TEPARI.
AM FACUT O GROAZA STUDII DE FEZABILITATE, AM CUMPARAT CARTI,AM
GANDIT CUM ACCESEZ FONDURI DE EXTINDERE PENTRU MACROFERMA SI ABATOR.
Am lucrat si lucrez manager in alimentatie publica, am deschis o
fabrica unde carcasa de iepure se aducea din Bulgaria.
Deci stiu despre ce este vorba pe acest segment chiar daca nu sunt
expert, voi ce experiente aveti in domeniu?
mai ales tu pentru ca am vazut ca esti singurul de pe aici.

la buna auzire si numai bine,"

Vezi si aici:
http://forum.agroinf...?showtopic=8370
http://www.anunturia...e-impostor.html
http://www.anunturia...chinchilla.html

So... better of!
Vezi ca pe YGroup poti afla multe chestii folositoare si sunt si cativa entuziasti.

#96
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006

 calin79, on 14th August 2009, 13:44, said:

sunt un crescator de iepuri si as dori sa dezvolt o afacere din asa ceva si am auzit de un domn Stefan de la Arad cere vinde familie de iepuri de rasa de carne si asigura contract pentru pui. sa va povestesc puti asa din mare cam despre ce este vorba. o familie costa 1320 de euro si consta in 10 femele si 1 mascul si asigura contract pe o perioada de 3 ani la pui la varsta minima de 3 luni si ii achizitioneaza la pretu de 10 euro/ buc. daca cineva a auzit cumva despre treaba asta s-au despre dl. Stefan il rog frumos sa imi scrie si mie pe forum sau pe mess la adresa calincotoara. MULTUMESC

Noroc ca avem colegi care cauta pentru tine...ti-e ti-e greu sa accesezi netul ?

#97
thegamegl

thegamegl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2009
Buna ziua.sper sa mai fie frecventat topicul asta.Am si eu un iepuras alb,care a avut o perioada mai grea cu un prieten care nu prea a avut timp de el,asa ca l-am luat eu ca sa am grija de el.Problema este ca in cusca talasul nu era schimbat foarte des(odata la 1-2 saptamani) si iepurasul s-a patat la fundulet fiindca a stat in acelasi asternut.As vrea niste sfaturi in legatura cu igiena lui si anume daca pot sa il spal la dus cu sapun sau cu un sampon special si vreau sa stiu daca exista niste cutiute speciale ca sa isi faca iepurele nevoie in ea.Mentionez ca al meu dupa ce ii pun talas nou isi face nevoile doar intr-o parte si aduna tot talasul acolo. Multumesc pentru raspunsuri  :rolleyes:

#98
Noczi

Noczi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.05.2007
Daca poti, evita baile cu apa, mai ales cele cu sapun. Ce iti recomand eu e sa speli zonele patate cu vata imbibata in apa oxigenata. Minunea probabil ca nu se va intampla peste noapte, dar repeta zilnic si poti fi sigur ca blanita se va albi.
Mult succes si sa ne tii la curent!

#99
thegamegl

thegamegl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.09.2009
apa oxigenata nu e periculoasa pentru el?ma gandesc sa nu se spele si el dupa-aia si sa aiba probleme

#100
Noczi

Noczi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.05.2007
Apa oxigenata nu este toxica.
Daca totusi nu ai incredere in aceasta metoda, poti pur si simplu sa ii tai blanita unde s-a patat. In cateva saptamani o sa-i creasca la loc.
Si nu uita de unghii! Si ele trebuie taiate! (veterinarul poate sa te ajute cu treaba asta)

#101
trendnet

trendnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.07.2009
am avut 2 iepuri mascul si femela,dupa ce a fatat femela am separat masculu de femela pentru ca ii omora copilasi,cand au crescut la 2 luni asa iepuri au inceput sa se umfle la ochii,aveau ochii si nasu rosu si umflati rau de tot,iam dus la veterinar si a zis ca nu are ce sa le faca ca este o boala care se transmite,si in final iam taiat pe toti ca sa nu se mai chinuie ca nici nu mai mancau,pe viitor vreau sa mai cumpar iepuri dar sa nu ii tai,sa ii tin de frumosi,din ce cauza sau umflat la ochii?

#102
Eunescu09

Eunescu09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.06.2009

 Raisa, on 1st December 2004, 20:47, said:

Salutare. Eu am un iepure... mai e cineva in situatia asta?! Sa creasca un iepure in apartament? Daca da, as vrea niste sfaturi: ma uit la el si nu stiu ce maninca, unde sa-l tin, daca tb. vaccinat sau nu....

Tx!

raisa


Hranirea iepurelui de casa



Tractul digestiv al unui iepure este foarte diferit de cel al unui caine sau al unei pisici. Iepurele are un cecum activ, care ii permite sa digere chiar si fan. Multe substante nutritive devin disponibile prin intermediul digestiei care are loc in cecum, in care este localizat inceputul intestinului gros. Pentru a permite absorbtia intestinului subtire, iepurele "recicleaza" acesti nutrienti mancandu-si excrementele. Iepurii fac mai multe tipuri de excremente, unele fiind mai bogate in nutrienti decat altele. Acest comportament trece adesea neobservat de catre proprietari, deoarece se intampla noaptea.

Balanta dintre bacterii si alte microorganisme din tractul digestiv al iepurelui trebuie sa fie echilibrata pentru mentinerea in parametri normali a motilitatii, digestiei, absorbtiei si eliminarii dejectiilor. Fibrele sunt de un real folos in acest proces, multe cazuri de diaree datoandu-se unei schimbari defavorabile in balanta organismelor din tractul digestiv. Alimentatia potrivita joaca un rol important in mentinerea echilibrului.

Iepurii au nevoie de un regim alimentar bogat in vitamine si cu un continut mare de fibre (15%). Dati-le in cantitati nelimitate fan de iarba, ca de exemplu cel de timoftica. Fanul de lucerna nu este recomandat din cauza ca este prea bogat in calciu si proteine pentru iepurii adulti. In plus, pentru iepurii mai mari de opt luni, adaugati la dieta l/8 pana la l/4 ceasca de granule pentru iepuri din comert la doua kilograme greutate corporala, de doua ori pe zi. Evitati acele granule care contin nuci si cereale. Pentru iepurii mai mici de opt luni, hrana va contine granule simple de lucerna, in cantitate nelimitata. Limitarea granulelor pentru iepurii tineri poate avea efecte dezastruoase.

Legumele cu frunze, proaspete, sunt extrem de importante. Dati zilnic minim o ceasca de legume la 1,5 kilograme corp. Incercati sa le dati muguri de lucerna, patrunjel, frunze de sfecla, frunze de conopida si varza, morcovi si frunze de morcovi, andive, piper verde, laptuca, frunze de zmeura, tulpini de grau verde, dovleac, frunze de ridichi si de papadie. Iepurilor pare sa le placa orice, dar, la fel ca la toate animalele, este irnportant ca orice fel de hrana sa fie introdusa treptat, pentru a evita tulburarile gastrointestinale. In general, fructele, cerealele si produsele fainoase trebuie date numai in cantitati limitate, intrucat excesele pot provoca diaree. Limitati fructele la doua linguri pe zi, alegand fructele precum merele, perele, prunele, pepenii, zmeura, papaya, coacazele, murele si ananasul. Evitati fructele cu continut mare de zahar, bananele si strugurii.

Dati-le zilnic apa proaspata intr-o sticla de apa sau o oala de lut, grea. Schimbati apa in fiecare zi si dezinfectati vasul o data pe saptamana.

Iata un exemplu de dieta potrivita pentru iepuri:
- iarba la alegere (orz sau timothy; exclus alfalfa);
- o cupa cu leguminoase de culoare verde inchis pentru 2,5 kg iepure pe zi (frunze de papadie, nap sau varza furajera, frunze de mustar, andive, laptuci sau salata verde, morcovi, pastarnac etc.);
- 1/4 cupa de excremente alfalfa pentru 2,5 kg iepure pe zi;
- delicii: o ligurita pentru 2,5 kg iepure pe zi (banana, mar, morcov, papaya);
- evitati zaharul prelucrat, painea, dulciurile, etc.;
- apa la discretie.
Nu este necesara administrarea de vitamine sau sare pentru lins.

Hrana trebuie administrata in recipiente grele pentru a nu fi rasturnate. Apa poate fi administrata din sticle din care picura permanent apa curata intr-un vas solid. Dupa cum vedeti, deliciile sunt mica parte dindieta unui iepure.
Fanul este disponibil in diferite cantitati la magazinele pentru animale si in alte locatii. Acesta poate fi depozitat intr-un cos din rachita sau intr-un sac din material textil. Este bun chiar si o fata de perna.


Plante si alimente proaspete pentru iepuri


Va prezentam o lista cu fructele pe care puteti sa i le administrati iepurelui dumneavoastra, sub forma cruda sau deshidratata:
Mere
Afine
Banane uscate
Merisor
Cantalup
Struguri
Pepene zaharos
Portocale Papaya
Pere
Piersica
Ananas
Zmeura (frunze, tulpini, fructe)
Capsune
Pepene verde
Fructe de paducel


Legume
Anghinare
Sparanghel
Salata verde
Laptuci
Frunze de fasole
Varfuri de sfecla
Sfecla
Radacini de sfecla
Broccoli
Varza de Bruxelles
Varza (frunze exterioare)
Morcovi (varfuri si radacini)
Conopida (frunze exterioare)
Gulie Telina
Castravete
Andive
Escarole
Ardei verde
Nap
Gulie
Pastarnac
Frunze de mazare
Dovleac
Varfuri de ridiche
Spanac (frunze exterioare)
Sfecla de zahar
Dovlecel


Plante
Anason
Salvie
Salata Bernet
Orz
Busuioc
Coada soricelului
Musetel
Marar
Chimen dulce
Patrunjel Tarhon
Arpagic (cu moderatie)
Oregano grecesc
Levantica
Lemn de lamai
Sovarv
Mustar
Rozmarin
Menta
Tataneasa


Flori
Galbenele
Papadie (bogata in calciu)
Crin
Garoafa
Margarete
Caprifoi
Liliac
Caltunas Panseluta
Trifoi rosu
Trandafir
Muscata parfumata
Flori de dovlecei
Begonie
Viola
Violeta


Altele
Ghinda
Lucerna
Alune de fag
Cereale
Studenita
Trifoi
Cruciulita
Grau Stir
Lucerna
Urzica
Plantain
Seminte de dovleac
Traista ciobanului
Seminte de floarea soarelui
Salcie

• Lucerna- Este o planta bogata in proteina si calciu. Poate fi crescuta in gradina si o puteti recolta de 4-5 ori la sezon.
• Morcovul,Sfecla rosie- Sunt bogate in vitamina A si pot servi ca profilaxie impotriva scabiei si napirlirii
• Patlagina- Poate fi data iepurilor in cantitati nelimitate. Este buna pentru functia intestinelor si pentru membranele mucoase.
• Vetrice- Poate fi data in cantitati nelimitate. Va ajuta in prevenirea viermilor si altor probleme ale sistemului digestiv.
• Podbalul- Poate fi dat uscat, dar numai de doua ori pe saptamina. Va impiedica aparitia balonarii.Suplimentar la aceste plante, se mai recomanda hranirea iepurilor si cu iarba obisnuita (din paduri, de exemplu), deorece si ea are unele calitati medicinale pentru iepuri. Se mai recomanda sa dati iepurilor si un amestec de plante, astfel iepurii vor putea sa-si aleaga hrana dupa plac.Mai puteti hrani iepurii si cu diferite cereale cum ar fi grau, porumb si orz, de obicei ca nutret combinat. Astfel de hrana este utila in special in timp de iarna, cind nu este masa verde. Mai puteti face fan din iarba cosita vara, pentru a hrani iepurii in timp de iarna. Si  cocenii de porumb, cu frunze cu tot, pot fi folositi, la o adica in hrana iepurilor, pe timp de iarna.
Vetricea, plante ierbacee, cu tulpina inalta si cu mai multe alte denumiri = aurata, brancarta, buruiana de ceas rau ot fi folositi in hrana iepurilor., buruiana matricii, calapar, creata brostelor, crucea pastii, ferece, hodolan, iarba dulce de munte, iarba raiului, jolteala, marunca neagra, minta romaneasca creata, poarta raiului.
Vetricea este un remediu eficient impotriva viermilor intestinali. Desi utilizarea nu prezinta riscuri, folosirea pe operioada indelungata trebuie evitata, dat fiind faptul ca unii constituienti ai uleiurilor sale sunt periculosi in doze mari. Vetricea este eficienta impotriva limbricilor si trichinei; Principiul amar stimuleaza procesul digestiv si amelioreaza indigestia, avand o actiune tonic-amara.

Plante otravitoare:
Anemone
Azalee
Caladium
Ciclama
Caldarusa
Mercurul cainelui
Untisor
Umbra noptii
Mac
Buton de aur
Narcisa galbena
Gloria diminetii
Gura leului
Lobelie
Smochine
Bobitei
Philodendron
Rhododendron Cucuta
Piciorul cocosului
Galbenele de mlastina
Sofran de pajiste
Vasc
Chiparos
Patrunjel salbatic
Dalie
Crizanteme
Nemtisor de munte
Liliac de vale
Lalele
Iris
Cireasa de Ierusalim
Ienupar
Zambila
Lemn cainesc
Mare parte a copacilor carora nu le cad frunzele




Simptomele otravirii
Ingerarea plantelor otravitoare poate va poate afecta animalul de companie in mai multe feluri. Acestea variaza de la deranjamente stomacale pana la moarte.
Simptomele includ: salivare, alergii ale pielii si probleme cardiace si respiratorii; deoarece porcusorii de guineea nu pot sa vomite, stapanii isi dau seama ca ceva nu este in regula, de obicei, prea tarziu. Multi iepuri pot suferi un strs fiziologic dupa indigestia care le-a iritat tractul digestiv.

Primul ajutor in caz de otravire
Diagnosticul poate fi dificil , in afara de cazul in care iepurele este vazut mancand planta. Daca l-ati vazut facand acest lucru, aduceti cu dumneavoastra la medicul veterinar si planta respectiva, pentru ca medicul sa fie capabil sa il trateze mai rapid. De obicei, iepurilor le sunt administrate fluide pentru a ajuta eliminarea rapida a toxinelor din organism.
Incercati sa tineti animalul intr-un mediu cald si linistit, pentru a minimiza efectul socului pe care acesta il sufera.







Pe langa fanul obisnuit de iarba ii putem oferi si alte tipuri de nutreturi fibroase uscate. Fanul alpin (din zona de deal) contine iarba si plante salbatice cu aroma si gust placut. Datorita mirosului de ovaz, fanul de ovaz de culoare verde deschis este apetisant pentruiepure, sin u numai.. Se va cosi la inspicare.
Fanul de iarba poate fi amestecat cu diferite alte specii ierboase, ca tarsaca / obsiga (lat. Bromus inermis), obsiga (lat. Bromus erectus, engl. Brome grass/hay), golomat (Dactylis glomerata, orchard grass/cocksfoot grass), firuta angustifolie (Poa pratensis var. angustifolia, narrow-leaved meadow grass), pir crestat (Agropyron cristatum, Crested Wheat grass), ierbaluta (Phalaris arundinacea, canary-grass), firuta de camp (Poa pratensis, Blue-grass). Fanul cel mai des administrat in tarile de vest este cel de timoftica de lunca * (Phleum pratense*, Timothy-hay*), pe care nu doar iepurele, ci si alte ierbivore il agreaza mult.
O alternativa este si fanul de ovaz, de orz si de grau, amestecat, ierburile fiind recoltate pentru fan inainte de formarea bobului (la inspicare).
Mai rar ii putem da si porumb uscat, tulpina si frunzele uscate ale plantei tinere (nu groase!). In acest fel el se va familiariza cu noi gusturi, varietatea avand o influenta benefica asupra sanatatii lui.

* Nota: timoftica de lunca poate fi confundata cu coada vulpii (Alopecurus pratensis, Meadow Foxtail), si cu timoftica de stepa (Phleum phleoides - Purple-stem Cat's-tail).

Fanul de lucerna contine mult calciu, consumarea lui exagerata poate avea ca rezultat depunerea calciului in rinichi (100 grame fan de lucerna contine 2200 mg calciu). Amestecat cu fan obisnuit se poate da puilor pana la varsta de patru luni, femelelor gestante si celor care alapteaza. Iepurele adult care in general consuma hrana speciala pe baza de lucerna, sau primeste frecvent pelete lucerna, nu va avea nevoie de acesta. Daca totusi dorim sa ii oferim, ii vom da mai rar, amestecand o mica parte de fan de lucerna cu fanul obisnuit.
Daca suntem alergici la un anumit tip de fan, sa incercam diferite alte amestecuri de fan. Iepurele nu se poate lipsi de acest nutret atat de important pentru sustinerea sistemului sau digestiv. Pe langa faptul ca asigura necesitatile nutritionale, fanul toceste si dintii care sunt in permanenta crestere, si are si rolul de a-l stimula mental.
Daca suntem generosi cu fanul (avem o sursa bogata de fan), si acoperim o parte a podelei cu fan, sa avem grija ca acesta sa fie schimbat la timp. Fanul nu are putere de absorbire si se murdareste repede.
  Pe langa fan, accentul va fi pe iarba verde si palita, si alternativ diferite verdeturi, zarzavaturi, fructe.

  Cateva idei despre fan:
- Daca este de culoare bruna, a fost prea tarziu taiat sau a fost uscat timp prea indelungat. Astfel se va pierde o cantitate mare de Vitamina E si va avea o valoare nutritiva mai mica.
- Este de calitate cel, care are mai putine seminte in el.
- Fanul umed, murdar, prafuit sau mucegait nu este recomandat. Fanul murdar, umed, mucegait cauzeaza tulburari digestive, si este un mediu favorabil de inmultire a bacteriilor, ciupercilor.

Iarba proaspat cosita se va lasa la "palit" si numai dupa aceea administrata ca nutret. Fanul ii ajuta la digestie si nu lasa sa se formeze ghemotoace de par in stomac.
Cand  trecem de la fan la iarba verde ( cosita si palita), dupa  o mai lunga sistare (primavara), o vom face treptat, pentru ca iepurele sa aiba timp sa se obisnuiasca cu noua hrana spre a nu se produce probleme digestive.
Iarba va fi culeasa din zone nepoluate, departe de sosele si de locurile vizitate de caini. Va fi data in alimentatia iepurelui dupa o prealabila palire a ei.
Daca iarba este umeda (dupa ploaie, roua etc.), o vom pune la uscat pana se va usca apa de pe ea. Se va evita hranirea cu alimente umede, acestea sunt periculoase mai ales in cazul puilor (poate provoca diaree, sau alte probleme digestive).
Papadia, traista ciobanului, rocoina, trifoiul, trifoiul salbatic, stirul, gramineele, patlagina, rapita, iarba, papadia, secara, ovazul, graul, orzul, porumbul, macrisul, volbura si chiar palamida, pelinul, coada soricelului, frunzele, mugurii si ramurelele de mar, salcam, salcie, stejar, artar, mesteacan, frasin, plop, alun, dud, sunt si ele o alternativa in alimentatie. Le vom da proaspete, putin palite si curate.  
Si borceagul constituie o importanta sursa de proteină.El este cultura furajeră formată dintr-un amestec de măzăriche de primăvară sau mazăre cu ovăz sau orz de primăvară. Se recomandă semănatul împreună cu ovăzul sau orzul pentru faptul că măzărichea, semănată singură, cade și putrezește pe sol, mai ales în anii ploioși.Din cercetările efectuate rezultă că, la o participare de 20-25% a măzărichei, conținutul de proteină brută a borceagului este de 9,1%, în timp ce la o participare de 50-70% conținutul în proteină brută crește la 13,7%. . Fanul obtinut din borceaguri este relativ grosier (datorita cerealei) fiind consumat foarte bine de iepuri. Compozitia chimica a borceagurilor este dependenta de proportia de participare a celor doua componente. Coeficientul de digestibilitate este de 70 % pentru proteina si peste 90 % pentru extractive neazotate
Putem rasfoi si cartile de plante medicinale, ne vor fi de ajutor la alegerea hranei diversificate.
In cantitati foarte mici  putem oferi iepurelui si galbenele, coada soricelului, casul-popii (nalba), susai, musetel, urzica (se va da doar dupa ce s-a ofilit putin), iarba cucului (cimbrisor), cimbru de gradina, tarhon, patlagina, splinuta (varga de aur), frunzele si fructele de afin , frunzele si fructele de zmeura, nalba alba (nalba mare), podbal (se utilizeaza doar frunzele!), lipicioasa (cornatei, asprisoara).
Pentru ros, puneti-i zilnic la dispozitie mult fan de timoftica si ovaz, sau oricare altul. Iepurelui nu trebuie sa ii lipseasca niciodata fanul proaspat, intrucat acesta ii ajuta la dinti si, mai importat, ii ofera furajul grosier care impiedica blocajele ori caderea parului.

Nu se vor folosi in alimentatie cojile ori partile aeriene de la cartofi (care pot provoca intoxicatii, din cauza solaninei), tulpini de rosii, frunzele de conifere (acele) si nici a altor plante toxice, sau pe care eventual le cunoastem mai putin. In general cam toate plantele cu bulbi contin substante toxice si este bine sa le evitati. Nu sunt indicate nici ceapa, usturoiul, prazul, sparanghelul, arpagicul, cartofii cruzi ( pot fi dati in alimentatie doar fierti in prealabil, si apa aruncata), resturile de planta de tomate, tutun, regina noptii ( in general, solanaceele nu sunt indicate), coniferele de tot felul, apa in care a nimerit o canifera.
Varza, salata, frunzele de sfecla, trifoiul rosu, se vor da in alimentatie cu retinere caci provoaca balonari.
Se pot folosi de asemenea, pe langa iarba ori fan, si cu rezultate foarte bune, granule de furaje speciale amestecate, in proportii relative egale, cu grau , orz, ( ambele foarte bune pentru iepuri ), ovaz, floarea soarelui, porumb chiar, desi nu este foarte indicat caci produce ingrasarea iepurelui. 80 – 100 gr/ zi din acest amestec sunt suficiente pentru iepure.
Concentratele speciale din pet-shopuri potfi de mai multe tipuri, avand producatori diferiti. Interesat-va mai intai care dintre ele contine mai multi nutrienti si este mai sanatoasa. Aveti grija ca aceasta sa fie compusa in special din: amestec de seminte, fructe uscate, verdeata, minerale si uleiuri nutritive si sa nu aiba coloranti alimentari.
Alte alimente pe care i le puteti introduce ocazional in alimentatie sunt: pastele fainoase, painea si fulgii de cereale.





O alimentatie necorespunzatoare poate avea efecte negative asupra iepurelui, producandu-i grave probleme de sanatate. In general iepurii mananca mult mai mult decat au nevoie




Fructe Legume
Mere
Pere
Banane (doar ocazional)
Pepene galben
Capsuni
Mure
Portocala (fara coaja)
Papaya
Piersici
Ananas Morcovi
Salata
Patrunjel
Broccoli
Andive
Spanac
Frunze de mustar si/sau de papadie
Laptuci
Telina
Sfecla (frunze si radacini)
Gulie
Castravete
Dovleac si/sau dovlecel
Ca orice animal si iepurelui ii sunt interzise dulciurile, mancarurile gatite, biscuitii, painea sarata, alimentele care contin alcool, grasimi, sare si alte condimente.

De asemenea, nu este indicat sa-i dai conopida, varza, crengute de cires, piersici, cais sau prun, deoarece sunt toxice pentru el si ii poti pune viata in pericol.


Plante otravitoare pentru iepuri

Anemone
Azalee
Caladium
Ciclama
Caldarusa
Mercurul cainelui
Untisor
Umbra noptii
Mac
Buton de aur
Narcisa galbena
Gloria diminetii
Gura leului
Lobelie
Smochine
Bobitei
Philodendron
Rhododendron
Cucuta
Piciorul cocosului
Galbenele de mlastina
Sofran de pajiste
Vasc
Chiparos
Patrunjel salbatic
Dalie
Crizanteme
Nemtisor de munte
Liliac de vale
Lalele
Iris
Cireasa de Ierusalim
Ienupar
Zambila
Lemn cainesc
Mare parte a copacilor carora nu le cad frunzele

Simptomele otravirii
Ingerarea plantelor otravitoare poate va poate afecta animalul de companie in mai multe feluri. Acestea variaza de la deranjamente stomacale pana la moarte.
Simptomele includ: salivare, alergii ale pielii si probleme cardiace si respiratorii; deoarece porcusorii de guineea nu pot sa vomite, stapanii isi dau seama ca ceva nu este in regula, de obicei, prea tarziu. Multi iepuri pot suferi un strs fiziologic dupa indigestia care le-a iritat tractul digestiv.
Primul ajutor in caz de otravire
Diagnosticul poate fi dificil , in afara de cazul in care iepurele este vazut mancand planta. Daca l-ati vazut facand acest lucru, aduceti cu dumneavoastra la medicul veterinar si planta respectiva, pentru ca medicul sa fie capabil sa il trateze mai rapid. De obicei, iepurilor le sunt administrate fluide pentru a ajuta eliminarea rapida a toxinelor din organism.
Incercati sa tineti animalul intr-un mediu cald si linistit, pentru a minimiza efectul socului pe care acesta il sufera.



Plante si alimente proaspete pentru iepuri

Va prezentam o lista cu fructele pe care puteti sa i le administrati iepurelui dumneavoastra, sub forma cruda sau deshidratata
Fructe
Mere
Afine
Banane uscate
Merisor
Cantalup
Struguri
Pepene zaharos
Papaya
Pere
Piersica
Ananas
Zmeura (frunze, tulpini, fructe)
Capsune
Pepene verde
Fructe de paducel
Mure
Portocala (fara coaja)




Legume

Anghinare
Sparanghel
Salata verde
Laptuci
Frunze de fasole
Varfuri de sfecla
Sfecla
Radacini de sfecla
Broccoli
Varza de Bruxelles
Varza (frunze exterioare)
Morcovi (varfuri si radacini)
Conopida (frunze exterioare)
Gulie
Telina
Castravete
Andive
Escarole
Ardei verde
Nap
Gulie
Pastarnac
Frunze de mazare
Dovleac
Varfuri de ridiche
Spanac (frunze exterioare)
Sfecla de zahar
Dovlecel

Plante

Anason
Salvie
Salata Bernet
Orz
Busuioc
Coada soricelului
Musetel
Marar
Chimen dulce
Patrunjel
Tarhon
Arpagic (cu moderatie)
Oregano grecesc
Levantica
Lemn de lamai
Sovarv
Mustar
Rozmarin
Menta
Tataneasa

Flori
Galbenele
Papadie (bogata in calciu)
Crin
Garoafa
Margarete
Caprifoi
Liliac
Caltunas
Panseluta
Trifoi rosu
Trandafir
Muscata parfumata
Flori de dovlecei
Begonie
Viola
Violeta

Altele
Ghinda
Lucerna
Alune de fag
Cereale
Studenita
Trifoi
Cruciulita
Grau
Stir
Lucerna
Urzica
Plantain
Seminte de dovleac
Traista ciobanului
Seminte de floarea soarelui
Salcie





 Raisa, on 1st December 2004, 20:47, said:

Salutare. Eu am un iepure... mai e cineva in situatia asta?! Sa creasca un iepure in apartament? Daca da, as vrea niste sfaturi: ma uit la el si nu stiu ce maninca, unde sa-l tin, daca tb. vaccinat sau nu....

Tx!

raisa


 Raisa, on 1st December 2004, 20:47, said:

Salutare. Eu am un iepure... mai e cineva in situatia asta?! Sa creasca un iepure in apartament? Daca da, as vrea niste sfaturi: ma uit la el si nu stiu ce maninca, unde sa-l tin, daca tb. vaccinat sau nu....

Tx!

raisa


   Medicamentatia la iepuri

- [email protected]


Coccidioza :  Toltazuril ( substanta activa ) – foarte puternic, Baycox, Sulfachinoxalina, Sulfadiazina, Sulfadimidina, Salinomicina, Diclazuril, Robenidin, Coccitostop, Gelliprim Orale.


Hemoragii dupa coccidioze: Vitamina K asociat cu coccidiostatice

Boala hemoragica ( Septicemia virala, RHD ): Cunipravac (Cunipravac-RHD), Mixohemovirovac,  
Mixohemoragivac.

Colibaciloza: Enrofloxacina

Salmonelloza  ( complicatii gastro. ) : Enrofloxacina

Mixomatoză: Mixohipra-H, Mixohemoragivac

Endo si ectoparaziti: Ivermectina (tratament intern, injectabil subcutanat). Albendazol (tratament extern, peros).

Raia auriculara:  Evomec (s.a. Ivermectina) + ulei comestibil ( uns zona afectata pentru inmuierea pielii.

Raceala: Colistina,  Doxicilina

Rani, Plagi, Pododermatite - Afectiuni podale : Neocaf spray, Asocilin + apa oxigenata, Mibazon + apa oxigenata, Tetraciclina simpla – este totusi cea mai slaba + apa oxigenata

Diareea atipica ( diareea netipica unei boli anume ci doar un deranjament stomacal):  Otet de mere, Frunze de stejar, Crengi si frunze de salcam.

Vitaminizare:  Vitamm 2, Promotor, Provimi ( furaj medicamentos ),  Sare bulgari + o bucata BCA

Dezinfectie custi: Cloramina efervescent

Pasteureloza (septicemia hemoragica ): Eritrom, Galimicin, Streptomicina, Enrofloxacina, Neomicina, Tetraciclina, Cloramfenicol.

Dermatomicoze:  Clotrimazol ( Canesten ), Enikomazol ( Inaverol ), Griseofluvin ( Licoden M ), Ketokonazol ( Nizarol ).

Plagi, Infectii, Stomatite:  Oxivet ( oxitetraciclina), Terramycin ( oxitetraciclina ).

Plagi, Afectiuni podale ( Pododermita ):  Negerol

  Afectiuni ale ochilor, cataracta purulenta :  Ceai de musetel + Gentamicina picaturi ( picaturi de ochi de la farmacia umana. )

Balonari: Enteroguard cate o pastila pe zi timp de 5 zile, incepand cu varsta de 3-4 saptamani, Colitrim, Otet de mere

Stranut nealergic:  Colitrim

Stranut alergic:  - fara tratament -




                                     Antibiotice pentru  iepure  


Diaree, Dizenterie, Slabire, Cadera parului:  Penicilina, Ampicilina, Cefalexina

Caderea parului:  Spiramicina

Diaree, Slabire accentuata:  Canamicina

Diaree:  Tilozina





           Tratamente preventive la iepurii de casa

   - 1 zi pe sapt pun in apa de baut 2mml de Coccistop per 1 litru de apa (preventiv contra coccidiozei) sau alt coccitostop
- acidifiant Nutrisure (produs natural), rol antibiotic si stimulator de crestere prin imbunatatirea digestiei. Dozaj: 1ml/l apa, permanent pana la 4 luni.
- Albastru de metilen – de doua ori pe luna.
- 1 data pe luna se adauga AD3E 2mml pe un litru de apa de baut timp de 5 zile ( AD3E fixeaza calciu din mancare in corp)
- 1 data in 3 luni se adauga in apa 2mml de Enrofloxacina intru-un litru de apa de baut
( deparazitare interior)
- pui la 6 - 8 sapt se vaccineaza cu Mixohipra-H
- adulte se vaccineaza cu  Mixohipra-H de doua ori pe an (de regula in luna martie si septembrie)
- Colitrim un mg. de la 3-4 saptamani / un litru de apa timp de 5 zile ( preventiv pentru balonari). Cand se umfla trebuie si atunci
- Ivermectina ( paraziti interni ) si Albendazol ( purici )


                                                     Ing. George Popescu,  [email protected]                                        




Vaccinuri de la Romvac Vaccinuri pentru iepuri
HEMOVIROVAC
MIXOHEMOVIROVAC
MIXOROMVAC-O





Medicamente pentru iepuri

MIXOROMVAC-O

Vaccin viu, liofilizat, omolog, contra mixomatozei iepurilor
Compoziție:
Fiecare doză conține:
- Suspensie de virus mixomatos, atenuat cu titrul minim ………………………………...103,0DICP50/ml
- Excipient ................................................................................
.. q.s. ad. 1 doză
Specii țintă:
Iepure.
Indicații:
MIXOROMVAC-O se folosește în prevenirea și combaterea mixomatozei la iepuri.
Contraindicații și precauții:
Sterilizarea instrumentarului folosit la vaccinare se face numai prin fierbere sau se utilizează seringi de unică folosință.
Schimbarea acului folosit pentru inocularea vaccinului la fiecare iepure este obligatorie.
Vaccinul nu se folosește la puii de iepuri sub vârsta de 4 săptămâni.
Vaccinul trebuie utilizat într-un interval de 2 ore după reconstituire.
Se va evita vaccinarea femelelor în a doua parte a gestației.
Animalele afectate de boli nutrițional-metabolice sau boli produse de germeni condiționat patogeni, pot avea un răspuns imun necorespunzător.
Reacții adverse:
Rareori, după vaccinare, se poate observa o ușoară stare generală de depresie care dispare în câteva zile; local poate apare un nodul care în timp se resoarbe.
Posologie și mod de administrare
În vederea inoculării, fiecare doză vaccinală se reconstituie în 0,5 ml diluant și se inoculează intramuscular.
Vaccinul se aplică la iepurii de reproducție la vârsta de 6-8 săptămâni cu rapel la fiecare 6 luni;
În focarele evolutive de mixomatoză se vaccinează toate animalele clinic sănătoase, indiferent de vârstă și stare fiziologică, iar cele infectate sau bolnave trebuie sacrificate.
În caz de necesitate pot fi vaccinate, cu grijă asupra manipulării, chiar și animalele aflate în prima parte a gestației.
Recomandări privind administrarea corectă:
Vaccinarea contra mixomatozei cu produsul MIXOROMVAC–O se execută conform Modului de administrare prezentat în instrucțiune, utilizând instrumentar steril. Se vor evita stresurile legate de transporturi înainte și după vaccinare cu cel puțin o săptămână.
Timp de asteptare:
Carne: zero zile.
Precauții speciale pentru depozitare:
A nu se lăsa la îndemâna copiilor.
Vaccinul liofilizat se conservă la + 2oC - +8oC, ferit de lumină, atât la beneficiar, cât și pe timpul transportului (lăzi izoterme sau mașini frigorifice). Diluantul se păstrează într-un spațiu rece.
A nu se utiliza după data de expirare inscripționată pe etichetă.
Atenționări speciale:
Nu sunt indicate măsuri speciale pentru personalul care administrează produsul.
În caz de injectare accidentală adresați-vă imediat medicului și arătați-i instrucțiunile de folosire a produsului și/sau eticheta.
Nu sunt informații disponibile asupra siguranței și eficacității prin folosirea concomitentă împreună cu alt produs biologic. Vă recomandăm să nu administrați alt vaccin cu mai puțin de 14 zile înainte sau după vaccinul MIXOROMVAC-O.
Precauții speciale pentru eliminarea produsului neutilizat sau a deseurilor, după caz:
Pentru protecția mediului, flacoanele goale, rămase după adminstrarea vaccinului, sunt tratate cu un dezinfectant adecvat, inactivate prin fierbere sau ardere și nu sunt aruncate în ape reziduale sau la resturi menajere, ci sunt depuse în locuri special amenajate.
Mod de prezentare:
Vaccinul este liofilizat în flacoane care conțin 5, 10, 20 și 50 doze și este însoțit de diluant și Modul de folosire.
Vaccinul liofilizat are aspectul unei pelete compacte, microporoase, uneori, cu structură lamelară, de culoare alb-sidefie sau alb-roșcată.
Diluantul (DILUVAC) pentru vaccinul MIXOROMVAC–O se livrează în flacoane capsulate, în cantitate corespunzătoare numărului de doze pe flacon și reprezintă o soluție de tampon fosfat salin, incoloră, clară, transparentă.
Termen de valabilitate:
12 luni de la data liofilizării.




MIXOHEMOVIROVAC

Vaccin asociat contra mixomatozei și
bolii hemoragice a iepurelui
Composition:
MIXOHEMOVIROVAC este un produs biologic ce conține două componente:
vaccin viu, liofilizat, contra mixomatozei iepurelui, preparat cu tulpina MXO-82, cu titrul minim de 103 DICP50/doză și vaccin inactivat contra bolii hemoragice a iepurelui, preparat cu tulpina VSHI-CN-6, cu titrul minim de 1024 UHA înainte de inactivare/doză.
Indications:
Se recomandă pentru prevenirea și combaterea mixomatozei și bolii hemoragice a iepurelui.
Contraindications and precautions:
Sterilizarea instrumentarului folosit la vaccinare se face numai prin fierbere sau se utilizează seringi de unică folosință. Schimbarea acului folosit pentru inocularea vaccinului la fiecare iepure este obligatorie.
După reconstituirea produsului din cele două componente, inocularea se realizează în maximum 20 minute.
Ne se recomandă vaccinarea femelelor în ultima parte a gestației.
Animalele tarate sau cu diverse boli cronice, pot avea un răspuns imun necorespunzător.
Administration and dosage for each species:
După rehidratarea componentei liofilizate în cea apoasă (vaccinul contra bolii hemoragice a iepurelui) produsul se aplică pe cale subcutanată sau intramusculară în doză de 0,5 ml, atît la tineret (după prima lună de viață), cît și la iepurii adulți.
Consolidarea imunității se face prin rapel la 21-45 zile de la vaccinare și “booster“ din 6 în 6 luni pe toată viața economică a iepurelui.
Withdrawal period:
Nu este cazul.
Presentations:
Flacoane cu 5, 10, 20 sau 40 doze.



HEMOVIROVAC

Vaccin inactivat contra bolii hemoragice a iepurelui
Compoziție:
HEMOVIROVAC cuprinde în compoziția sa, per doză vaccinală (0,5 ml):
Antigen
-Virusul bolii hemoragice a iepurelui, tulpina VSHI-CN-6, cu titrul înainte de inactivare de cel puțin 1024 UHA.
Adjuvant
-Gel de Hidroxid de aluminiu sau adjuvant de tip Montanide………................ ad. 0,5 ml.
Specii țintă:
Iepuri.
Indicații:
Vaccinul HEMOVIROVAC se recomandă în prevenirea bolii hemoragice a iepurelui.
Contraindicații și precauții:
De regulă, se vaccinează animalele sănătoase. În situații cu presiune infecțioasă mare, se pot vaccina și animalele cu boli infecto-contagioase sau afectate de boli nutrițional-metabolice și parazitare, în acest caz, însă, la unele animale, răspunsul imun poate fi necorespunzător.
Pe cât posibil este recomandabil să nu se vaccineze femelele în ultima parte a gestației din cauza stresului creat de actul vaccinării. La această categorie de animale, durata scurtă a gestației permite aplicarea vaccinului după fătare sau la câteva zile după montă (7-10 zile).
Reacții adverse:
Rareori, după vaccinare, se poate observa o ușoară stare generală de depresie care dispare în câteva zile; local poate apare un nodul care în timp se resoarbe.
Posologie și mod de administrare
Vaccinul se inoculează pe cale subcutanată sau intramusculară la tineret, după prima lună de viață, ca și la iepurii adulți, nevaccinați, în doză de 0,5 ml/animal. La 21-28 zile se efectuează vaccinarea de rapel.
Din 6 în 6 luni, se efectuează vaccinarea de întreținere a imunității.
Timp de asteptare:
Carne: zero zile.
Precauții speciale pentru depozitare:
A nu se lăsa la îndemâna copiilor.
Vaccinul liofilizat se conservă la + 2o-+8oC, ferit de lumină, atât la beneficiar, cât și pe timpul transportului (lăzi izoterme sau mașini frigorifice). Diluantul se păstrează într-un spațiu rece.
A se proteja de lumină.
A nu se utiliza după data de expirare inscripționată pe etichetă.
Atenționări speciale:
Nu sunt indicate măsuri speciale pentru personalul care administrează produsul.
În cazul unei injectări accidentale cu acest produs, solicitați imediat sfatul medicului și prezentați-i prospectul produsului, chiar dacă a fost injectată o cantitate redusă de produs.
Precauții speciale pentru eliminarea produsului neutilizat sau a deseurilor, după caz:
Pentru protecția mediului, flacoanele goale, rămase după adminstrarea vaccinului, sunt tratate cu un dezinfectant adecvat, inactivate prin fierbere sau ardere și nu sunt aruncate în ape reziduale sau la resturi menajere, ci sunt depuse în locuri special amenajate.
Mod de prezentare:
Vaccinul se prezintă sub forma unei suspensii de culoare brun-roșietică, care prin depozitare la +2-+8oC, se separă în două straturi: superior de culoare brun-roșietică, inferior, de culoare brună.
Prin agitare vaccinul devine o suspensie omogenă de culoare brun-roșietică.
Vaccinul se prezintă în flacoane conținând 5, 10, 25, 40, 50, 100, 150, 200, 250, 300, 350 și 400 doze.
Termen de valabilitate:
18 luni de la data condiționării.





EKODIÁR&reg;
conține un preparat din uleiuri volatile extrase din mai multe soiuri de plante medicinale din familia Lamiaceae –lor, preparat (Aetheroleum Herbae Officinalis) în care există un sinergism între substanțele active thymol și carvacrol și a căror influență este în continuare sporită de alte componente ajutătoare.
Forme de prezentare:
• EKODIÁR&reg; Plusz solutio pentru apa de băut
• EKODIÁR&reg; TST solutio pentru fabricarea de granule:
o 6 mase % ulei volatil (Aetheroleum Herbae Officinalis
cu un conținut de 36.000 mg/l. carvacrol și thymol)
• EKODIÁR&reg; Plusz pulvis pentru nutrețuri
• EKODIÁR&reg; TST pulvis pentru fabricarea de granule:
o 6 mase % ulei volatil (Aetheroleum Herbae Officinalis
cu un conținut de 36.000 mg/kg. carvacrol și thymol)
• EKODIÁR&reg; Szol w.s. pulvis praf solubil în apă:
o 1,2 mase % ulei volatil (Aetheroleum Herbae Officinalis
cu un conținut de 7.200 mg/kg carvacrol și thymol)
Descriere:
EKODIÁR&reg; este un produs sigur, de origine vegetală, fabricat din uleiurile volatile ale unor plante medicinale. EKODIÁR&reg; :
- prin așa-numitul efect condimentar ameliorează digestia,contribuie la utilizarea mai bună a componentelor nutrețurilor, la dezvoltarea organelor interioare, a scheletului, a sistemului muscular, întărește sistemul imunitar, sporește rezistența la stres, reduce mortalitatea animalelor conducând astfel la un șeptel mai rezistent la microbi și mai sănătos.
- în calitate de produs antimicrobian, acționează ca bactericid împotriva microorganismelor care infectează cel mai adesea sistemul digestiv al animalelor (cum ar fi: E. Coli, Salmonella spp., Enterobacteria, Treponema hyodysenteriae).
- Poate fi cu succes utilizat și împotriva majorității speciilor Eimeria (coccidioze) și de ciuperci (cum ar fi Candida albicans).
- Numeroase experiențe demonstrează rezultate pozitive și în cazul afecțiunilor sistemului respirator.
- În afara acestora, componentele active ale EKODIÁR&reg; mai dispun și de o acțiune antispastică, cu un rol important în combaterea simptomelor bolilor diareice.

Recomandat:
- pentru sporirea ritmului de creștere, îmbunătățirea stării de sănătate a șeptelului,
- în cazul unor enterite nespecifice, datorate, de exemplu, nutrețului, precum și
- la prevenirea și tratarea diareelor și a infecțiilor sistemului digestiv provocate de coccidioză și de agenți patogeni sensibili la substanța sa activă.
Întrebuințare:
Producătorii de nutrețuri: avantajos pentru diferite soiuri de nutrețuri, întrucât poate fi utilizat în două scopuri: material de aromare cu efect condimentar și produs microbicid.
Crescătorii de animale îl pot întrebuința în scopul prevenirii îmbolnăvirilor și sporirea creșterii: administrare permanentă; tratament: administrare timp de 7 zile. Procedeu obișnuit: administrare timp de 1 săptămână de la ieșirea din ouă, fătare, cumpărarea unui șeptel nou (cum ar fi puii de o zi), apoi se administrează săptămânal câte 1 doză de tratament, sau doze preventive în fiecare a doua săptămână (dar întotdeauna câte o săptămână înainte și după schimbarea felului de nutreț). În cazul apariției vreunei boli, sau a apariției simptomelor datorită neglijării administrării preventive, se recomandă trecerea la administrarea, timp de o săptămână, a dozei de tratament.
Atenție! Substanța activă este volatilă, de aceea
- păstrați preparatul, sau ambalajul nutrețului mixat, bine închis,
- atât preparatul cât și nutrețul gata mixat trebuie ferite de căldură,
- preparatul lichid trebuie dozat permanent, sau amestecat zilnic în apa de băut!
Doze: In apa de baut preventiv 250 ml/1000 l sau 500 ml/1000 l ca tratament curativ. In nutret : 500 g/1000 kg preventiv sau 1000 g/1000 kg ca tratament curativ


Păstrare: în vase sau ambalaje bine închise, la loc răcoros și ferit de lumină, unde accesul copiilor să fie interzis.
Mod de prezentare:
- EKODIÁR&reg; Plusz și Szol pulvis: 50 g, 100 g, 250 g, 500 g, 1 kg, 5 kg, 25 kg
- EKODIÁR&reg; Plusz solutio: 10 ml, 50 ml, 100 ml, 100 ml Malac Készlet (Asortiment Purcel), 1 l, 5 l, 10 l, 20 l
- EKODIÁR&reg; TST pulvis: 25 kg
- EKODIÁR&reg; TST solutio 20 l
Scopul fundamental al crescătorilor de animale este de a menține capacitatea de rezistență împotriva bolilor, sănătatea animalelor, astfel încât, alături de o activitate cât mai economică, să aibă în vedere în mod deplin și protecția mediului și siguranța alimentelor.
Pe baza experienței din Ungaria, câștigate de-a lungul multor ani de zile, am rezumat avantajele pe care EKODIÁR&reg; le oferă crescătorilor de animale.
1. CONDIȚIILE ÎNTREBUINȚĂRII ȘI AVANTAJELE REALE ALE EKODIÁR&reg;
- poate fi utilizat în cadrul oricărei tehnologii, indiferent de dimensiunile gospodăriei agricole;
- calitate uniformă și bună, stabilitate și dozabilitate bună;
- plăcut pentru organele senzitive.

2. CERINȚELE NORMELOR DE PROTECȚIE A MEDIULUI ȘI DE SIGURANȚĂ A ALIMENTELOR ȘI AVANTAJELE REALE ALE EKODIÁR&reg;
- atât fabricarea cât și utilizarea produsului EKODIÁR&reg; conținând substanțe active naturale respectă prevederile de protecție a mediului înconjurător
- în cazul utilizării de EKODIÁR&reg;, în animalele destinate tăierii nu vor fi găsite nici agenți patogeni, nici resturi de medicamente.
3. DEZIDERATELE MEDICAȚIEI ȘI AVANTAJELE REALE ALE EKODIÁR&reg;
- efect rapid, intens, vindecă rapid boala, respectiv suprimă rapid simptomele bolii, întremare rapidă după boală, respectiv după tratament;
- eficiență bună, cu rezultate bune în doze mici, economice;
- spectru de acțiune larg, fără a se observa dezvoltarea rezistenței agenților patogeni;
- are efect imediat, nu au fost observate reacții adverse;
- un șeptel cu poftă bună, cu o condiție fizică bună, sănătos, cu rezistență sporită față de agenții patogeni.
- poate fi utilizat împreună cu vitaminele, medicamentele și metodele curative obișnuite, cu excepția preparatelor homeopatice.
4. CERINȚELE ECONOMICITĂȚII ȘI AVANTAJELE REALE ALE EKODIÁR&reg;
a. Efect de reducere a cheltuielilor
- poate fi utilizat în scop preventiv, fiind mai ieftin decât tratamentul;
- produsul are un preț pe doză redus;
- prin întrebuințarea sa crește utilitatea nutrețului.
b. Efect de sporire a veniturilor
- mortalitate mai mică,
- o greutate medie mai mare, un șeptel uniform dezvoltat.






Provimi

Descriere produs :

Furaj medicamentos: PB-14.2%
Grasime bruta: 2.7%
Fibra: 13.32%
Cycostat 66 G premix
Robenidin mg/kg 50 .00
E758
Atenționare: Nu se administrează cu alte coccidiostatice!
Timp de așteptare: 5 zile
Mod de administrare: Penru iepuri crescuti în sistem intensiv și semi-intensiv. (iepuroaică 250-300g/zi, tineret 80-100g/zi, iepuri la îngrășat 120-140g/zi

Geliprim oral


Contine sulfadiazina si trimethoprim.
Se administreaza la bovine, suine, cabaline, ovine, leporide si pasari in tratamentul infectiilor gastrointestinale, ale aparatului respirator si urogenital. In general este indicat in toate infectiile produse de bacterii sulfamidosensibile.
Cele doua substante active actioneaza sinergic, asociind activitatea bacteriostatica cu cea bactericida, ceea ce confera o eficacitate ridicat, nu numai impotriva bacteriilor gram pozitive si gram negative cat si impotriva protozoarelor ( coccidii, toxoplasme)


Oxyvet

Oxitetraciclina este un antibiotic cu spectru larg de activitate fata de majoritatea agentilor patogeni:bacterii gram+ si gram-,mycoplasme,actinomycete,spirochete,rickettsii,chlamydii si unele protozare.
Sprayul cu oxitetraciclina se admnistreaza la bovine,suine,ovine,ecvine,canide si feline ,iepuri,pasari in :
-plagi chirurgicale,accidente de parturitie,boli ale canalului galactofor,arsuri,infectii,stomatite ,gingivite prin administrare locala externa




Terramycin 150 ml



Oxitetraciclina este un antibiotic cu spectru larg de activitate fata de majoritatea agentilor patogeni:bacterii gram+ si gram-,mycoplasme,actinomycete,spirochete,rickettsii,chlamydii si unele protozare.
Sprayul cu oxitetraciclina se admnistreaza la bovine,suine,ovine,ecvine,canide si feline ,iepuri,pasari in :
-plagi chirurgicale,accidente de parturitie,boli ale canalului galactofor,arsuri,infectii,stomatite ,gingivite prin administrare locala externa.




Negerol 150 ml


Tiamfenicolul este un antibiotic din familia cloramfenicolului, ale carui proprietati le pastreaza. Se deosebeste de cloramfenicol printr-o legatura disulfurica care-i imbunatateste caracteristicile farmacologice.
Negerol asigura o aplicare localizata si uniforma a substantei active (tiamfenicolul) precum si o remanentamare la nivelul zonei lezionate.
Este indicat in afectiunile cutanate produse de germenii sensibili la tiamfenicol, la toate speciile : plagi de orice natura (dermatite infectioase sau traumatice), panaritii interdigitale, afectiuni podale, postoperator in mica chirurgie.
Doar pentru uz extern.



Albastrul de metilen
este o substanta organica de culoare albastra, folosita ca antiseotic pentru uz extern ( badijonare in gat) sau administrata pral ( in infectii urinare), ca si in esploararea functiei renale. Se foloseste deasemenea pentru dezinfectarea apei de baut.
Are actiune antiseptic&atilde; moderat&atilde; si de durat&atilde; penetrând usor în tesuturile lezionate (pl&atilde;gi, arsuri, faringe, glos&atilde;, etc) asupra c&atilde;rora, prin aplicatii repetate, are efect analgezic si favorizeaz&atilde; cicatrizarea.
Administrat în apa de b&atilde;ut, se absoarbe rapid din tubul digestiv, activând procesele oxidoreduc&atilde;toare din organism.

Indicatii: În hipoxii, methemoglobinemii, intoxicatii cu sulfamide.
Asociat cu glucoza, favorizeaz&atilde; oxidarea acesteia, permitând energizarea rapid&atilde; a animalelor hipodinamice. Se elimin&atilde; renal si actioneaz&atilde; ca antiseptic al aparatului excretor, colorând verde-alb&atilde;strui urina.
Solutia de albastru de metilen este si colorant în microbiologie.

Mod de administrare si doze: Curativ: se administreaz&atilde; în apa de b&atilde;ut, în cantit&atilde;ti de 100 ml solutie 1% la 4-5 litri de ap&atilde;, timp de 2-3 zile.
Profilactic 100 ml solutie 1% albastru de metilen la 10-15 litri ap&atilde; de b&atilde;ut.
Pentru aplicatii locale pe pl&atilde;gi si arsuri ale pielii se folosesc solutii hidroalcoolice de 0,7% albastru de metilen, obtinute prin diluarea solutiei 1% cu ap&atilde; distilat&atilde;.

Conditii de pastrare: La temperatura de 8 - 150 C, ferit de lumin&atilde;.
Flacon de 25g.

Indicatii:
Se recomanda a fi utilizat ca antiseptic local si dezinfectant.

Compozitie:
Albastru de metilen, apa distilata, produs de uz extern.



Furaj de crestere si ingrasare iepuri


Furaj medicamentos:
PB-14.2%
Grasime bruta:2.7%
Fibra:13.32%
Cycostat 66 G premix
Robenidin mg/kg 50 .00
E758
Atenționare: Nu se administrează cu alte coccidiostatice!
Timp de așteptare: 5 zile
Mod de administrare:
Penru iepuri crescute în sistem intensiv și semi-intensiv. (iepuroaică 250-300g/zi, tineret 80-100g/zi, iepuri la îngrășat 120-140g/zi

Vitamm 2, 5L
Complex polivitaminic si de aminoacizi, destinat administrarii in apa de baut la toate animalele domestice, pasari si mamifere pentru cresterea imunitatii ,profilaxia stresuilui,stari de convalescenta dupa infectii si paraziti,stimularea fertilitatii si a productiei.



Vitamm 2
Complex polivitaminic si de aminoacizi, destinat administrarii in apa de baut la toate animalele domestice, pasari si mamifere.

Petnil

Petnil este un supliment nutritiv ideal pentru piele si blana, bogat in proteine si vitamine. Prin continutul de faina de ficat animal, Petnil are in componenta sa vitamine ale intregului complex B, biotina, oligoelemente si aminoacizi esentiali care activeaza procese chimice precum procesele metabolice de la nivelul pielii, sinteza de albumina precum si tranzitul intestinal.
Suplimentarea cu Petnil se indica in : tulburari metabolice ale pielii de cauza nutritionala, in timpul si dupa imbolnaviri pentru o vindecare mai rapida si stimularea apetitului, in timpul si dupa terapia parazitozelor ( purici, capuse, paduchi, malofagi, tenii).
Blana sau parul animalului va capata vigoare si o noua stralucire din interior catre exterior.


SA 37 100 buc


Supliment nutritional pentru caini si pisici in crestere, animale gestante, in lactatie, convalescente (dupa interventii chirurgicale, boli , accidente), animale de vanatoare si de munca. Poate fi administrat si la reptile, pasari, alte animale de companie.
Produs pe baza de multivitamine si minerale perfect echilibrate, imbogatit cu acizi grasi si proteine, cu valoare nutritiva mare. Acopera necesarul zilnic de vitamine si minerale. Previne si opreste caderea parului, asigura sanatatea pielii, fortifica scheletul, stimuleaza apetitul si este folosit ca energizant in perioada de lactatie.
Contine : vitaminele A, B1, B6, B12, C, D3, E, K3, biotina, acid folic, acid nicotic, colina, lecitina, calciu, cobalt, cupru, cazeina iodata, carbonat de fier, mangan, potasiu, acid silicilic, zinc, drojdie uscata, etoxiquin, aroma T de ficat, tarate, faina de soia, faina de peste.

Pentru micoze se poate folosi clotrimazol + mibazon


enrofloxacina sulotia la 10%.
dai 2mml intru un litru de apa si administrezi timp de 5 zile.
tratamentul pot fi repetat din 3 in 3 luni timp de 5 zile (daca o faci mai des nu mai are efect)

vaccin MIXOHEMOVIROVAC din sase in sase luni si la pui pana la varsta de patru luni COCCISTOP in fiecare luna cate cinci zile timp de patru luni

Puteti face tratamente preventive pentru Pasteurelloza, cerand antibiotice pt. aceasta afectiune.
Ca si coccidiostatice folosesc: Robenidin, Sulfachinoxalina si Sulfadiazina. nu va recomand vaccinuri produse de ROMVAC. Un iepure balonat e semn de paraziti. Ar mai fi un coccidiostatic foarte puternic Toltazuril, doar ca se gaseste mai greu si e scump. Gelliprim Orale este un produs cu Sulfadiazina si Trimetroprim, este pentru prevenirea cocidiozelor insa nu atat de eficient ca si Toltazurilul. Enrofloxacina puteti sa le dati 2ml/L apa, 5 zile. Vitaminele ajung daca le dati 7 zile pe luna. Cunipravac este foarte bun dar nu se gaseste in farmaciile din Romania.

Pentru rani superficiale nu are rost sa-i pansati rana pt. ca va smulge bandajul. Va recomand sa dati rana cu spray "Neocaf" de 2-3 ori pe zi timp de o saptamana, o sa-l gasiti in farmiciile veterinare.
Daca este pododermatita rana e aproximativ rotunda iar zona e lipsita de par. Daca este sa fie o intepatura, toate aceste semne lipsesc. In orice caz trebuie sa aplicati un antibiotic.
daca nu gasiti Neocaf e bine si cu apa oxigenata si apoi cu tetraciclina , Tetraciclina simpla e insa antibioticul cu cele mai slabe rezultate pt. ca cele mai multe tulpini de bacterii au dezvoltat rezistenta. Incercati mai bine cu Asocilin. Si Mibazonul este bun

Impotriva diareilor atipice (care nu sunt de origine bacteriana) va puteti apara cu otet de mere (10 ml/L apa).
Pentru raie tratati cu Evomec (s.a. Ivermectina), cu 0,2 ml subcutanat. Da, e sigur Raie auriculara. Procedati cum v-am sfatuit si o sa scapati de ea. Solutia ustura f. tare, s-ar putea sa fi mictionat (urinat)involuntar ca si reactie la Ivermectina. Este firesc sa consume mai multa apa daca este si in lactatie, iar otetul de mere stimuleaza consumul de apa.
Pentru lipsa de minerale, va recomand sa-i dati sare de lins (bulgar).
Daca stranuta sau ii curge nasul e racit, atunci cereti din farmacie veterinara un antibiotic pentru afectiuni respiratorii (incercati colistina si doxicilina).
-Ivermectina e f buna pt endo si ectoparaziti. Dozajul scrie pe eticheta si puteti calcula in functie de greutate. La rasele mijlocii e suficient 0.2 ml la cele mari e bine 0.3 ml. Pe moment am doar mascul de Urias Alb si Berbec German de vanzare care ar fi la 6-8 saptamani.


Simtome : Pt. afectiuni respiratorii sa nu le curga ochii, nasul sau sa nu stranute. Pt. probleme digestive sa nu aibe diaree, sa nu fie balonati. Sa nu aibe rana in urechi sau in talpa, sa nu aiba par lipsa de pe corp. In rest e mai greu de diagnosticat, de aceea trebuiesc tinuti in carantina 30 de zile, pana atunci se elucideaza orice problema, dc. exista desigur.
Toltazurilul este substanta activa, forma comerciala a produsului difera de la producator la producator, Bayer-ul are produsul cu denumirea "Baycox". Mult succes!
pentru coccidioza cel mai eficient este Toltazurilul, pentru boala hemoragica si mixomatoza exista vaccinuri, iar denumirea lor difera in functie de producator (cereti pentru Boala Hemoragica a iepurelui, respectiv pentru Mixomatoza), nu va recomand vaccinuri produse de ROMVAC. Impotriva diareilor atipice (care nu sunt de origine bacteriana) va puteti apara cu otet de mere (10 ml/L apa). Impotriva Salmonellozei si Colibacilozei cu Enrofloxacina.
Daca le curg ochii si au pleoapele lipite, face-ti spalaturi cu ceai de musetel si apoi aplica-ti picaturi de Gentamicina, de la farmaciile umane. Timp de cinci zile, de doua ori pe zi.

Pe langa vaccinurile amintite impotriva bolii hemoragice si a mixomatozei pe care le recomand de la varsta de 60 de zile, recomand tratamente lunare cu coccidiostatice, minim un tratament preventiv cu Enrofloxacina.
Tot preventiv recomand otetul de mere cu miere de albine (10 ml/L apa), eu le dau o zi da si una pauza, tot timpul. Toamna este bine venit un tratament preventiv impotriva Pasteurellozei.
Orzul nu are efecte nedorite.
Doxicilina, de preferat sub forma de DOXIVIT.
Gratarele, daca se evacueaza dejectiile atunci sunt bune, dar sa nu intre picioarele printre ochiuri, si-le pot rupe.

( Miclos Botha )


KENFLOX 20% ORAL

COMPOZITIE:
Per ml. solutie:
Enrofloxacin baza 200 mg

DESCRIERE:
Enrofloxacina face parte din grupul Quinolonelor si are o activitate bacteriana impotriva bacteriilor Gram-pozitive si Gram-negative, inclusiv impotriva anaerobilor patogeni. Cele mai importante microorganisme sunt: E.Coli, Salmonella spp., Staphylococcus spp., Pasteurella spp., Streptococcus spp., Klebsiella spp., Pseudomonas spp. si Campylobacter.

INDICATII:
Infectii gasatro-intestinale si respiratorii cauzate de microorganisme sensibile la enrofloxacina, ca pneumonia/ bronhopneumonia, infectii cu Mycoplasma, septicemie cu Coli, diaree cu coli, enterite, pasteureloza, infectii ale tractului urinar, rani infectate, infectii bacteriene secundare aparute ca si complicatii ale bolilor virale.

CONTRAINDICATII:
Hipersensibilitate la enrofloxacina.
A nu se administra in combinatie cu chloramfenicol, microlide, tetracicline si lincosamide.Nu se administreaza la gainile ouatoare.
A nu se administra in caz de rezistenta la Enrofloxacina.

DOZAJ SI ADIMINISTRARE:
Pentru administrare orala, in apa de baut.
Pui : 100 ml la 400 litrii apa de baut ( 1 litru la 4000 litrii apa de baut), timp de 3-7 zile consecutiv.

PERIOADA DE ASTEPTARE: Pentru carne: 2 zile

DEPOZITARE: In loc uscat, ferit de lumina, la temperatura 15-25 grade C

PREZENTARE/AMBALAJ:
Flacoane de 100 ml si 1000 ml
Nr. de inregistrare:040270/03.08.2003

PRODUCATOR: KEPRO B.V. OLANDA

Ce vaccin folositi pt viroza respiratorie Mixohemovirovac sau Pestorin sau Hemovirovac.Si pentru coccidioza e bun sulfacocciromul sau e mai bun furajul granulat cu medicament in el ?




Otetul de mere este unul din cele mai vechi medicamente cunoscute de umanitate, mentionat pentru prima oara in tratate de medicina egiptene, scrise in urma cu mai bine de trei milenii.

Medicii Greciei antice il foloseau pe scara larga, acesta regasindu-se si in scrierile lui Hipocrate. Si in medicina populara romaneasca, este folosit din timpuri imemoriale. Romanii din zonele de deal si de munte prepara otetul de mere in fiecare toamna, folosindu-l apoi pe timpul lungii ierni contra diferitelor boli ori, pur si simplu, pentru mentinerea sanatatii. Desi nu este un panaceu, ar putea candida cu sanse serioase la acest titlu.

Iata care sunt principalele categorii de afectiuni care raspund pozitiv la administrarea otetului de mere: reumatism, si reumatism degenerativ. Pentru remedierea acestei boli se ia de trei ori pe zi cate o lingura de otet de mere amestecata cu o lingurita de miere. Cura dureaza minimum trei luni si are efecte de dezintoxicare a organismului foarte puternice. In plus, anumite substante continute de otetul de mere au efecte antiinflamatoare articulare si impiedica procesele
de imbatranire si de degenerare a cartilajelor si epiteliilor.

Obezitate, ingrasare - cu otetul de mere se fac cele mai simple si mai eficiente tratamente de reglare ponderala. Iata unul dintre ele: se bea in fiecare dimineata, la trezire, pe stomacul gol, un pahar de apa de izvor, in care au fost dizolvate doua lingurite de otet de mere. Apoi, pe parcursul zilei, dupa fiecare masa, vom bea o jumatate de pahar de apa in care am adaugat o lingurita de otet de mere si doua lingurite de miere. Otetul de mere stimuleaza procesele de eliminare din organism (in special tranzitul intestinal) si activeaza anumite lanturi metabolice care favorizeaza slabitul. Daca vreti o cura de slabire forte, folositi-o pe urmatoarea: inainte de fiecare masa, oricat de imbelsugata sau saraca, se inghit doi catei de usturoi pisati impreuna cu o lingura mare de otet de mere si putina apa. Este un preparat nu foarte rafinat ca aroma si cu atat mai putin ca gust, insa efectul merita efortul. Ar mai fi de retinut ca aceasta cura, destul de dura pentru tubul digestiv, nu se face mai mult de sapte zile la rand, urmate de sapte zile de pauza.



Colecistita si alte afectiuni ale bilei - majoritatea persoanelor care au probleme cu bila ar putea fi scutite de multe necazuri luand 1-2 lingurite de otet de mere cu 10 minute inainte de fiecare masa (20-25 de minute in cazul persoanelor cu un apetit alimentar foarte puternic).

Indigestii frecvente, hipoaciditate - beti inainte de masa cu 5-10 minute si imediat dupa masa cate un sfert de pahar de apa in care a fost diluata o lingurita de otet. Otetul stimuleaza salivatia, secretia de sucuri gastrice si mareste peristaltismul tubului digestiv.

Inapetenta, anemie, slabiciune corporala la copii - medicina recomanda in toate aceste cazuri administrarea unei lingurite de otet, combinata cu o lingurita de miere, inainte de fiecare masa (doza va fi redusa la jumatate, in cazul copiilor sub cinci ani). Otetul de mere, pe langa faptul ca stimuleaza pofta de mancare si digestia, ajuta la asimilarea fierului si a altor minerale esentiale din alimente, favorizeaza procesul producerii hematiilor (globulelor rosii), stimuleaza foarte bland sistemul nervos central, inducand o stare de vioiciune si tonus. Suplimentar, pe langa administrarea interna, se fac saptamanal frectii pe tot corpul cu otet de mere, mai ales in cazul copiilor debili, care se imbolnavesc usor.

Migrenele - mai ales cele care apar ca o consecinta a unor probleme hepato-biliare sau a constipatiei, se trateaza intern cu otet de mere, din care se iau 2 lingurite diluate in putina apa. Extern se fac frictionari ale tamplelor si ale bazei craniului (deasupra cefei) cu otet de mere. O metoda populara care uneori da rezultate surprinzator de rapide este inspirarea vreme de cinci minute a vaporilor de otet de deasupra unui vas umplut cu acest lichid





Vitakraft


Descriere : Meniu complet pentru iepuri compus din cereale si seminte nutritive.
• contine minerale, oligo-elemente si vitaminele A, B1, B2, D3,E

Cantitate:500gr
Produs de : Vitakraft
Pret: 9.00RON












cresc iepuri si am probleme cu coccidioza.dupa intarcare cam la o saptamana max doua incep sa moara.am avut o serie care i-am intarcat la 1 kg si la o saptamana au inceput sa moara pana la ultimul.am incercat coccifort tot acelasi rezultat,am flambat custile dupa fiecare serie si rezultatul acelas.acuma am trecut la sulfacoccirom,dupa un tratament de 2 zile repetat la 5 zile,am sacrificat un exemplar(10 zile dupa ultimul tratament) si avea coccidioza forma hepatica.sunt foarte ingrijorat si nu stiu ce sa le dau.momentan sunt hraniti cu lucerna uscata si porumb.


va sugeram sa utilizati produsul SULFADIAROM in doza de 10 ml / 1 litru apa potabila / zi, timp de 6 zile sau injectat subcutanat (sub piele), 1 - 2 ml / 5 kg greutate vie / zi, timp de 5 - 6 zile.

Simultan se va administra COMPLEX POLIVITAMINIC BUVABIL, 1 - 2 ml / litru de apa sau kg furaj / zi, timp de 10 zile si HEPATOPROTECT pulbere hidrosolubila, 1 g / 10 ml apa / zi, timp de 3 saptamani minim






SULFADIAROM

Soluți injectabilă
Uz veterinar
Antibacterian cu spectru larg
Compoziție:
Sulfadimidină sodică ............………….................... 25 g
Excipient (apă distilată) ad. .................................... 100 ml
Acțiune:
Sulfadimidină sodică este o sulfamidă care are efect bactericid, fiind eficientă în combaterea infecțiilor provocate de streptococi, pneumococi, stafilococi, meningococi, salmonele, pasteurele, colibacili și toxoplasmoză.
Având o toxicitate redusă este foarte bine tolerată de organism.
Nu produce rezistență la microorganisme și are acțiune anticoccidiană față de Eimeria spp.
Produsul se resoarbe repede în organism și își menține concentrația serică ridicată un timp îndelungat (2-5 zile).
Specii țintă:
Bovine adulte și tineret, porci, cabaline adulte și tineret, ovine, caprine, canide, păsări (găină, curcă, rață, gâscă, bibilică, prepeliță, fazan, păun inclusiv porumbel) și iepuri.
Indicații:
Produsul este recomandat în tratamentul infecțiilor cu agenți sulfamidosensibili la bovine adulte și tineret, porci, cabaline adulte și tineret, ovine, caprine, canide, păsări și iepuri. Sulfadimidina sodică se recomandă a fi administrată la cai în infecții ale căilor respiratorii și pulmonului (catarul contagios al cailor aeriene, bronhopneumonii și pneumonii); la bovine și ovine în bronhopneumonii, mamite acute, infecții puerperale, infecții ale plagilor, chirurgicale postoperatorii; la purcei în rujet, în infecții secundare, în gripa purceilor, pneumonie enzotică, infecții puerperale și intoxicații, diarea purceilor; la câini în toate formele evolutive ale bolii Carré, în infecții febrile ale căilor respiratorii și digestive.
Sulfadiarom soluție injectabilă este eficient în tratamentul bronhopneumoniilor, infecții urinare, stafilococilor, streptococilor, colibacilozei, coccidiazei la păsări și animalele de renta.
Concentrațiile cele mai mari de substanța activă se realizează în rinichi.
Contraindicații și precauții:
Adăparea animalelor aflate în tratament se va face la discreție, cu frecvență crescută.
A nu se administra păsărilor ce produc ouă destinate consumului uman.
Nu se recomandă la animalele cu insuficiență hepatică și renală și nici la cele cu stare de întreținere precară.
Reacții adverse:
Nu s-au constatat.
Mod de administrare și doze pentru fiecare specie:
La animalele mari (bovine, cabaline): 70-100 ml i.v. în prima zi, apoi 35-50 ml i.v. sau s.c. la fiecare 12 ore până la scaderea temperaturii;
La viței, mânji, oi, capre: 15-25 ml i.v., i.m. sau s.c. zilnic până la scăderea febrei ; la ovine se recomandă ca administrarea să se facă mai ales prin injecții intravenoase.;
La porci
- adulți: 15-25 ml i.m., s.c. zilnic
- grăsuni: 5-10 ml i.m., s.c. zilnic;
- purcei: 2-5 ml i.m., s.c. zilnic;
- sugari: 1-2 ml i.m., s.c., de preferinta se va administra s.c., zilnic;
La câini: 2-4 ml/10 kg greutate vie, i.m., s.c. zilnic;
Tratamentul cu Sulfadiarom dureaza 5-6 zile și chiar mai mult, până la scăderea temperaturii corpului.
La păsări și iepuri: 10 ml Sulfadiarom dizolvat la 1 l de apă potabilă timp de 6 zile consecutiv.
Recomandări privind administrarea corectă:
De reținut că în cazul administrarii produsului pe cale intravenoasă injectarea se face lent, iar în cazul celei subcutanate injectarea se face în mai multe locuri.
Timp de asteptare:
La animalele destinate sacrificării pentru carne:
- 7 zile pentru bovine, ovine și suine;
- 28 zile cabaline, caprine, păsări, și iepuri;
Precauții speciale pentru depozitare:
La temperatura camerei, în ambalaj original.
A nu se lăsa la îndemâna copiilor!
Atenționări speciale:
Nu se vor depăși dozele de medicament pentru a se preveni eventualele intoxicații.
Precauții speciale pentru eliminarea produsului neutilizat sau a deseurilor, după caz:
Pentru protecția mediului, medicamentele nu trebuie aruncate în ape reziduale sau resturi menajere ci în locuri special amenajate.
Mod de prezentare:
Se ambalează în flacoane de 20, 50 și 100 ml.
Termen de valabilitate:
Timp de 2 ani.
Ultima revizuire a prospectului:
Aprilie 2007.
Producător:
S.C. ROMVAC COMPANY S.A.



Ing. George Popescu,                    [email protected],                0744580054

#103
anca_f

anca_f

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 07.02.2007
Donez iepuras cu tot cu cusca. e micut, cred ca e corcit cu un iepuras de angora.. vara e crem cu burtica alba, iarna vad ca blanita capata o tenta gri. Cred ca e mascul, e perfect sanatos si innebunit dupa patrunjel, marar, salate, varza, morcoi si tot ce e mai bun. Daca e cineva interesat pun si poze. E perfect sanatos, si are cam un  an  si jumatate.

#104
lauryk27

lauryk27

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.12.2009

 anca_f, on 27th October 2009, 19:22, said:

Donez iepuras cu tot cu cusca. e micut, cred ca e corcit cu un iepuras de angora.. vara e crem cu burtica alba, iarna vad ca blanita capata o tenta gri. Cred ca e mascul, e perfect sanatos si innebunit dupa patrunjel, marar, salate, varza, morcoi si tot ce e mai bun. Daca e cineva interesat pun si poze. E perfect sanatos, si are cam un  an  si jumatate.
buna anca...acum am vazut ca iti donezi iepurasu...il vreau eu...:) mai unu de 4 luni de zile...si vreau sa fie 2 sa s joace impreuna....astept un rasp din partea ta...ms

#105
hf29

hf29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.12.2009
Am primit si eu un iepure de ziua mea,nu ma asteptam.E un iepure de casa,normal,alb cu ochi rosii.Ma descurc cu mancarea.M-am dus la un pet shop imediat in ziua in care l-am primit si am intrebat ce si cum.Am o singura intrebare.Am vazut pe aici ca spuneti ca el isi face nevoile intr-un singur loc.Ei bine,in cusca i-am pus talaz peste tot,un strat nu prea gros,ca asa mi s-a spus,si intr-un colt niste ziar si el tot face nevoile peste tot.Ce trebuie sa fac?Aveti ceva ponturi?:D

#106
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Am un iepuras (obisnuit) de cativa ani.In ultimele luni,din cand in cand,mesteca in continuu,fara a manca ceva propriu zis.
I-am administrat un tratament injectabil (nu mai retin denumirea) recomandat de veterinar,care a dat rezultate relative,in sensul ca a fost de efect pentru o scurta perioada.
Cand are manifestarea explicata mai sus,nici nu vrea sa manance,ci bea doar putina apa.
V-ati confruntat cu astfel de manifestari?Cum ati solutionat problema?
Multumesc.

#107
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Romeo_NT, on 27th December 2009, 11:37, said:

Am un iepuras (obisnuit) de cativa ani.In ultimele luni,din cand in cand,mesteca in continuu,fara a manca ceva propriu zis.
I-am administrat un tratament injectabil (nu mai retin denumirea) recomandat de veterinar,care a dat rezultate relative,in sensul ca a fost de efect pentru o scurta perioada.
Cand are manifestarea explicata mai sus,nici nu vrea sa manance,ci bea doar putina apa.
V-ati confruntat cu astfel de manifestari?Cum ati solutionat problema?
Multumesc.
pai doctoru ce zice ca are?

#108
Romeo_NT

Romeo_NT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 11.01.2007
Nu mi-a spus ce are,doar mi-a dat sa-i fac acel tratament.Prescrierea a facut-o persoana (care a spus ca e medic veterinar) de la farmacia veterinara.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate