Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Informatica sau Electornica/Telecomunicatii

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

el_bandito

el_bandito

Active Member

• Grup: Members
Care e mai buna dintra aceste facultati ?  ... tata ma induma sper electronica ( sa ies inginer ) insa eu zic ca e mai bune informatica ..

Cand termin facultatea - la care pot sa imi gasesc usor de lucru ? unde ai mai multe oportunitati ?

sherban_net

sherban_net

Junior Member

View Postel_bandito, on Jul 17 2008, 17:40, said:

Care e mai buna dintra aceste facultati ?  ... tata ma induma sper electronica ( sa ies inginer ) insa eu zic ca e mai bune informatica ..

Cand termin facultatea - la care pot sa imi gasesc usor de lucru ? unde ai mai multe oportunitati ?
Ambele facultăți sunt bune! Nu degeaba sunt singurele facultăți din cadrul majoritații universităților la care încă se mai dă examen de admitere.
Oportunități sunt de asemenea la absolvirea oricăreia dintre ele. Mulți studenți incă din anul 3 lucrează in domeniu.
În concluzie, poți sa mergi liniștit la care te atrage mai mult. La info, cel mai probabil vei invăța mai mult despre partea SOFTWARE, iar la electronică HARDWARE. Succes! ^_^

KING_99

KING_99

Member

Eu zic sa faci software.. sunt mult mai bune oportunitati apoi.... eu am facut electronica dar am lucrat in telecom si in ro si de 5 ani in alta tara. Pe telecom daca nu ai sansa sa lucrezi in companii mari gen cele de mobil sau romtelecom salariul va fi nemultumitor. Daca vreodata vrei sa pleci este mult mai usor sa gasesti un job pe software. Pe telecom cam totul se migreaza pe IP /MPLS si acolo cam ce inveti in fac. de electronica e cam zero ( pe la cea de telecom mai faci cate ceva dar si acolo sunt semne de intrebare)... daca vrei ceva din care sa traiesti bine pe partea de telecom, iti iei Cisco CCNP sa CCIE, certificari pe care poti sa le iei si daca faci software. Pe de alta parte daca ai sansa in cariera de a urca intr-o firma de telecom mare, o sa poti avea un venit mult mai bun dar nu uita ca si cu software poti lucra intr-o firma mare iar pozitiile f. bine platite oricunde in lumea asta sunt cele de management nu cele pur tehnice. Electronica e inutila dupa parerea mea... inclusiv in alte tari.. domeniul s-a restrans din cauza mutarii companiilor in Asia unde e mai ieftin iar in ro nu prea se face electronica.. ti-am scris asa din experienta mea.. nu inseamna ca tot ce am zis e perfect dar asa cum ti-am zis am terminat electronica, am lucrat prin ro vreo 12 ani ( si in timpul fac.) si de 5 in Nord America in telecom si numai companii mari....  daca vrei sa te faci inginer:) mergi mai bine pe energetic/electric ( si daca iti place sofware, poti aplica o gramada in SCADA cunostiintele). nu intelege ca nu e fain in telecom dar e un domeniu mai restrans.

el_bandito

el_bandito

Active Member

Multumesc pt ajutor .. si eu intentionez sa urmez informatica ( imi place mai mult partea de soft )

dani.user

dani.user

Guru Member

• Grup: Senior Members
De ce nu mergi la o facultate de Calculatoare si te axezi pe soft si iesi si inginer?

el_bandito

el_bandito

Active Member

View Postdani.user, on Jul 20 2008, 23:36, said:

De ce nu mergi la o facultate de Calculatoare si te axezi pe soft si iesi si inginer?

Da .. e si asta o solutie dar daca tot vreau soft e mai bune informatica

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate