Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Vodafone vs Telemobil in justitie

- - - - -
  • Please log in to reply
550 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Vodafone este în proces cu Telemobil pentru dreptul de utilizare a marcii "Vodafone" in Romania

        "Marca Vodafone, înregistrată acum nouă ani de Telemobil (Zapp) la Oficiul de Stat pentru Investiții și Mărci (OSIM), este acum revendicată de operatorul britanic de telefonie mobilă Vodafone, devenind un adevărat măr al discordiei în telecomul românesc.
Fiecare companie își apără cu argumente punctul de vedere, iar o soluție amiabilă nu pare a fi de găsit în acest moment. Demersul a ajuns în fața justiției, iar următoarea înfățișare va avea loc pe 8 decembrie.
"Am înregistrat această marcă în 1995, când eram singurul operator mobil de pe piață. Odată cu Vodafone am protejat mărci precum Mobifon, Movifon, Minifon și altele, iar brandul a fost gândit ca prescurtare a Voice & Data Phone", a declarat pentru ZF Silviu Nedelcu, unul dintre avocații Telemobil, operatorul serviciului de telefonie mobilă Zapp.
Reprezentanții Telemobil spun că, acum nouă ani, Vodafone nu era o marcă notorie, nefiind cunoscută în România. Avocații susțin că "există o presiune nejustificată pentru soluționarea rapidă a acestui caz, fără a se avea în vedere posibilitatea de a analiza întemeiat fondul problemei".
Interesantă este și poziția OSIM. Deși a aprobat în 1995 cererea Telemobil de înregistrare a mărcii, în prezent, directoul Oficiului de Stat pentru Invenții și Mărci, Gabor Varga, susține în declarația depusă la dosar că marca era notorie la acea vreme și că acțiunea Zapp este "publicitară".
Avocatul care reprezintă interesele companiei britanice în acest proces, Lucian Mihai, fostul președinte al Curții Constituționale, a declarat pentru ZF că de fapt problema notorietății mărcii este irelevantă. "Vodafone a solicitat ca Telemobil să piardă drepturile asupra mărcii din cauza neutilizării ei în ultimii cinci ani, conform legii", a spus reprezentantul casei de avocatură Linklaters Miculiții & Asociații. Avocatul Vodafone susține că înregistrarea a fost făcută cu rea-credință. "Nu există exemplu mai bun pentru un caz de înregistrare cu rea-voință a unei mărci", a spus Lucian Mihai. El a subliniat faptul că Telemobil nu vrea de fapt decât să tergiverseze acest caz.
Concomitent, circulă în piață zvonul conform căruia Mobifon, operatorul serviciului Connex, unde Vodafone deține o participație de 20,1%, ia în calcul un proces de rebranding anul viitor, chiar sub marcă. "Infirmăm acest zvon și nu suntem implicați în procesul privind drepturile asupra mărcii Vodafone", a declarat pentru ZF directorul de operațiuni al Mobifon, Ted Lattimore.
Acesta este cel mai mare proces de proprietate intelectuală din România ultimilor ani și al doilea din domeniul IT&C, după ce gigantul american Intel a acuzat anul trecut compania românească Intelprof că îi utilizează ilegal marca."
                                                                 Dan Dragomir
http://www.zf.ro/ind...1=view&id=39727

Edited by Masterboy, 22 May 2005 - 09:05.


#2
Vlaicu

Vlaicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 29.08.2004
Pentru curiozitatea mea: cam ce ar vrea sa faca  Telemobil - CDMA in Romania cu un brand GSM? Ca nu am prea vazut marca Vodaphone utilizata in RO in toti
anii astia. Disputa se va transa in mod sigur in favoarea Voda, stai calm. e doar o problema de timp. Iar brandul este al proprietarului, asa ca subtitlul threadului ar trebui editat urgent.

#3
leeroy

leeroy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 06.09.2004

Vlaicu, on Dec 1 2004, 08:38, said:

Pentru curiozitatea mea: cam ce ar vrea sa faca  Telemobil - CDMA in Romania cu un brand GSM? Ca nu am prea vazut marca Vodaphone utilizata in RO in toti
anii astia. Disputa se va transa in mod sigur in favoarea Voda, stai calm. e doar o problema de timp. Iar brandul este al proprietarului, asa ca subtitlul threadului ar trebui editat urgent.

<{POST_SNAPBACK}>



Tu chiar nu intelegi nimic!!! Sa recapitulam:

In 1995 Telemobil inregistreaza la OSIM marca Vodafone fii o prescurtare de la Voice & Data Phone. Pe atuci Vodafone era mic de tot ca marca de provider de tel mobila in plus nu era TM adica inregistrat la nivel national.
Acum au crescut cei de la Vodafone dar le-a crescut si tupeul si nesimtirea. Vin in Romania  si cer cu multa nesimtire ca Telemobil sa renunte la marca, asta pt ca Vodafone e mare si tare.
Nu o sa castige cei de la Vodafone pt ca argumentele lor nu stau in picioare, inregistrarea este facuta de 10 ani, si in plus daca o vor eu zic ca Telemobil sa le-o vanda cu 10-15 milioane, de lire :D

#4
EDGE

EDGE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 17.10.2004
si ne intoarcem la topic-ul meu cu rebranding-ul mobifon..cum am mai zis..desi cei de la CNX neaga cu vehementa...nu iese foc fara fum. Eu daca as fi in locul Zapp nu le-as da brandul nici pe milioane grele de dolari :)

#5
cez

cez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 11.09.2004

Bogdan Parfene, on Dec 1 2004, 10:43, said:

Tu chiar nu intelegi nimic!!! Sa recapitulam:

In 1995 Telemobil inregistreaza la OSIM marca Vodafone fii o prescurtare de la Voice & Data Phone. Pe atuci Vodafone era mic de tot ca marca de provider de tel mobila in plus nu era TM adica inregistrat la nivel national.
Acum au crescut cei de la Vodafone dar le-a crescut si tupeul si nesimtirea. Vin in Romania  si cer cu multa nesimtire ca Telemobil sa renunte la marca, asta pt ca Vodafone e mare si tare.
Nu o sa castige cei de la Vodafone pt ca argumentele lor nu stau in picioare, inregistrarea este facuta de 10 ani, si in plus daca o vor eu zic ca Telemobil sa le-o vanda cu 10-15 milioane, de lire :D

<{POST_SNAPBACK}>


Pun pariu ca o sa obtine Vodafone numele imediat.. Si dupa aia o sa falimenteze Zappu cu noile lor oferte  :coolspeak: Destinul Telemobil a fost si este falimentul.  :D

#6
nemos666

nemos666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 25.03.2004

cez, on Dec 1 2004, 11:15, said:

Pun pariu ca o sa obtine Vodafone numele imediat.. Si dupa aia o sa falimenteze Zappu cu noile lor oferte  :coolspeak: Destinul Telemobil a fost si este falimentul.  :D

<{POST_SNAPBACK}>



Si cu ce te-ar ajuta pe tine acest lucru incat sa te bucuri asa de tare?

#7
omega

omega

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 04.01.2003
Numele Vodafone va fi cumparat de la Telemobil pentru bani grei. Vodafone uk are fondurile necesare, si acei cativa milioane de lire o sa cada bine pt. Zapp. Si fara nici o indoiela Vodafone uk va castiga.
Stiti cum e. Bani vorbesc si restul tace...

#8
gangboy

gangboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 12.05.2003
e amuzant, vodafone vrea cu orice pret brand-ul in romania dar mobifon neaga iarasi cu vehementa, prin insasi ceo-ul companiei, ca nu are nici o legatura cu ei.

normal ca vodafone il va capata pana la urma, fiecare incearca o rezolvare cat mai profitabila, intrebarea e de ce s-a trezit tocmai acum ca-l vrea? va investi mai mult in romania?

#9
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004

Bogdan Parfene, on Dec 1 2004, 10:43, said:

Tu chiar nu intelegi nimic!!! Sa recapitulam:

In 1995 Telemobil inregistreaza la OSIM marca Vodafone fii o prescurtare de la Voice & Data Phone. Pe atuci Vodafone era mic de tot ca marca de provider de tel mobila in plus nu era TM adica inregistrat la nivel national.
Acum au crescut cei de la Vodafone dar le-a crescut si tupeul si nesimtirea. Vin in Romania  si cer cu multa nesimtire ca Telemobil sa renunte la marca, asta pt ca Vodafone e mare si tare.
Nu o sa castige cei de la Vodafone pt ca argumentele lor nu stau in picioare, inregistrarea este facuta de 10 ani, si in plus daca o vor eu zic ca Telemobil sa le-o vanda cu 10-15 milioane, de lire :D

<{POST_SNAPBACK}>



Conform legii, asa cum scrie in comunicat, daca nu folosesti timp de 5 ani o marca pierzi drepturile asupra ei. Cred ca Vodafonul o sa-si recupereze marca moca. Chiar vreti sa cred ce spune zapp-ul cu Voice&Data Phone??? Trebuie sa o iau de buna?? Daca aveau cat de cat creier in cap...in 5 ani scoteau si ei un serviciu cu numele vodafone...astfel incat sa dovedeasca folosirea ei si sa nu o mai piarda acum moca!

#10
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001

Bogdan Parfene, on Dec 1 2004, 10:43, said:

inregistrarea este facuta de 10 ani, si in plus daca o vor eu zic ca Telemobil sa le-o vanda cu 10-15 milioane, de lire :D

<{POST_SNAPBACK}>


Asta ar fi un exemplu clar de reacredinta: inregistrarea unei marci exclusiv pentru a o revinde.

#11
ONeill

ONeill

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 16.12.2003
Evident ca Vodafone-ul isi va recupera drepturile..... Atunci de ce n-ai inregistra Portocala sau Ferestre la osim..... Oricum mie mi se pare o porcarie din partea Telemobilului ..... Daca era o firma care avea alt domeniu de activitate, mai spuneam - "au incercat si ei". Dar de la Telemobil.....

   Pun pariu ca o sa-l ia si gratuit, fiindca daca era vorba de o intelegere, sigur n se mai facea atata valva si nu mai erau cheltuiti bani seriosi pe avocati.

#12
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003
Sigur, daca puteau sa ia marca gratuit (expirare pt nefolosinta etc.) mai dadeau Telemobil-ul in judecata...asa, just for fun...  ;)
Vor lua marca inapoi doar contra unei sume (substantiale) de bani...si apropo, banuiesc ca aceasta marca nu a fost inregistrata in '95 pentru a nu fi folosita..doar ca Telemobil s-a dezvoltat intr-o alta directie si nu a mai avut nevoie de acest nume...sau poate erau clarvazatori, vedeau in viitor si stiau ca in 2004 Connex va dori sa se rebrandeze in Vodafone...  :naughty:  si au luat marca doar ca sa le dea tzeapa...e si asta o posibilitate!

#13
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Telemobil n-a folosit niciodata si nu are de ce sa foloseasca acest brand in .ro.Inainte cand Vodafone nu era mare,adica in '95,inteleg de ce l-au pastrat,ca oricum daca ar lansa un serviciu n-ar conta prea mult.Dar acum cand Vodafone este cine este,de ce sa-l tina?Ca nu ar lansa nimik sub numele asta,n-ar avea sens sa foloseasca un brand cunoscut gsm...il tine numa' in ciuda altei firme,ceea ce e rea-vointa.
Eu zic ca o sa-l recupereze Vodafone,si tind sa cred ca gratis,pt ca au dreptate.

#14
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 07.08.2003
pare ok daca nu s-a folosit de el 5 ani sa piarda dreptul asupra lui... da' atunci de ce se mai face atata valva daca era asa usor de luat? poate sa castige si ei putina publicitate macar  :coolspeak:

#15
Invisigoth

Invisigoth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 11.08.2003

holmes, on Dec 1 2004, 15:56, said:

Telemobil n-a folosit niciodata si nu are de ce sa foloseasca acest brand in .ro.Inainte cand Vodafone nu era mare,adica in '95,inteleg de ce l-au pastrat,ca oricum daca ar lansa un serviciu n-ar conta prea mult.Dar acum cand Vodafone este cine este,de ce sa-l tina?Ca nu ar lansa nimik sub numele asta,n-ar avea sens sa foloseasca un brand cunoscut gsm...il tine numa' in ciuda altei firme,ceea ce e rea-vointa.
Eu zic ca o sa-l recupereze Vodafone,si tind sa cred ca gratis,pt ca au dreptate.

<{POST_SNAPBACK}>

Da, din pacate actiunea se petrece in lumea corporate, unde treaba aia cu: "ba, nu e frumos ce faci, daca nu-l folosesti da-mi-l mie..." nu prea merge...oamenii astia se bazeaza mai mult pe contracte and stuff...
P.S. si da, sunt de acord, cei de la Telemobil "sunt rai" ca nu le dau jucaria celor de la Vodafone...  :D

#16
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004

craiuVerde, on Dec 1 2004, 16:13, said:

pare ok daca nu s-a folosit de el 5 ani sa piarda dreptul asupra lui... da' atunci de ce se mai face atata valva daca era asa usor de luat? poate sa castige si ei putina publicitate macar  :coolspeak:

<{POST_SNAPBACK}>



Actiunea in instanta a fost inaintata tocmai pentru a retrage dreptul de folosinta a marcii. Daca nu se sesiza vodafonu....credeti ca zapp-ul renunta de buna voie sau se sesiza osim-ul de unul singur ca nu se foloseste marca in ro?? La cate spagi s-or fi dat?

#17
Codename

Codename

    Regele și Regina Cașcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
E dovadă clară de rea-voință. Gogoși din acestea cu Voice and Data sunt valabile la grădiniță. Nu așa se comportă o firmă care ar vrea să pară profesionistă. :nonobad:

Dar asta e, cum nu prea au de unde să scoată profit, apelează la acțiuni de ticăloșie pentru a-și umple buzunarele. La urmă, cine sapă sapă groapa altuia, cade singur în ea. :rolleyes: E foame de bani, e foame de bani, băieți. -_-

#18
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002

Codename, on Dec 1 2004, 19:32, said:

E dovadă clară de rea-voință. Gogoși din acestea cu Voice and Data sunt valabile la grădiniță. Nu așa se comportă o firmă care ar vrea să pară profesionistă. :nonobad:

Dar asta e, cum nu prea au de unde să scoată profit, apelează la acțiuni de ticăloșie pentru a-și umple buzunarele. La urmă, cine sapă sapă groapa altuia, cade singur în ea. :rolleyes: E foame de bani, e foame de bani, băieți. -_-

<{POST_SNAPBACK}>

  Inregistrarea marcii Vodafone in Romania nu a fost facuta cu rea vointa, din moment ce a fost facuta in '95 cind GSM-ul nu exista in RO, si nimnei nu avea habar de acest nume. Ar fis fost rea- credinta daca telemobil ar fi inregistrat numele Vodafone prin 98-99, cind deja GSM-ul era in floare si Vodafone UK devenise un nume cunoscut international.
     Cel mai probabil, totul se va sfirsi f simplu cum bine s-a precizat mai sus. Telemobil va renunta
pt o suma "frumusica" in $$ la marca Vodafone.
Daca ar fi rea vointa s-ar putea lansa un serviciu chiar acum gen Zapp Vodafone unlimited EVDO de ex., pt a compromite o eventuala rebrandare a Connex in Vodafone :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate