Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Casa la tara - Feleac

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
nelutzu71

nelutzu71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.10.2007
Dupa indelungate cautari, discutii, certuri si negocieri cu arhitecti (din familie si ulterior din afara familiei) am ajuns si noi la o concluzie referitoare la casa.

Datele sunt: teren 1550 mp, comuna Feleacu
Terasat, prima terasa incepe la 2.5-3 metri deasupra drumului, ce-a de-a doua cativa metri mai sus.
Casuta veche din poze am demolat-o, daca nu ploua joi vine buldoexcavatorul sa duca molozul si sa sape loc pentru noua casa. Casa va fi parter din beton/caramida si etaj din lemn masiv. Beton la parter in partea din spate, baia si centrala termica pentru ca pamantul va fii pana la nivelul placii peste parter in spatele casei, cu panta inspre geamul de la bucatarie respectiv geamul de la casa scarii.

Cam asta ar fii, sa vedem ce o sa iasa.
Pana acuma am pus si ceva stalpi pentru gard, urmeaza sa inchid cu plasa de sarma latura de sus si din stanga, in dreapta este deja inchis avand un vecin nou mutat, de vreo 3 ani, iar in jos deocamdata nu este nevoie de gard.

Attached Files



#2
nelutzu71

nelutzu71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 03.10.2007
Primele operatiuni: daramat casa veche (eu si inca un prieten), recuperat lemnul vechi, dat la vecin care se incalzeste cu lemne.

Buldoexcavator vineri si sambata pentru dus moloz si facut loc pentru viitoarea casa: 1100 RON
Raba dus pamant (35 curse): 1500 RON.

Prima intrebare: trebuie sa refac zidul de sprijin inainte sa incep fundatia, combinatia buldo+raba a fost cat se poate de nefericita pentru zid, in prezent de-abia se tine in picioare. Partea din stanga intrarii (in poza "Zid sprijin") a calculat-o un rezistentist, partea de jos ("Zid gard") m-ar interesa sa o fac singur, sapat fundatie la 90 cm cu excavator de santuri si un soclu de maxim 40-50 cm. Ce nu stiu este armatura necesara la un astfel de zid. Are cineva ceva sugestii sau trebuie sa ma duc si cu asta la rezistenta? Lungimea ii cam 8.5 metri, diferenta de nivel fata de drum incepe de la 50-60 cm si urca usor spre 80-90 metru.

Attached Files


Edited by nelutzu71, 22 July 2008 - 09:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate