Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

GPS auto care sa memoreze un drum

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005
De exmplu imi ara un prieten Institutul X. A doaua zi eu sa pot merge singur fara sa notez eu in carnetel, pe unde am mers.

Adica sa se memoreze cumva automat.

Stiu ca in majoriatea oraselor, GPS-ul te poate duce in locurile importante, dar mai sunt si alte locuri care nu apar explict pe harta.

#2
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

 Gurban_Dan, on Jul 14 2008, 16:28, said:

De exmplu imi ara un prieten Institutul X. A doaua zi eu sa pot merge singur fara sa notez eu in carnetel, pe unde am mers.

Adica sa se memoreze cumva automat.

Stiu ca in majoriatea oraselor, GPS-ul te poate duce in locurile importante, dar mai sunt si alte locuri care nu apar explict pe harta.


Garmin Nuvi 760, din gama auto e singurul model de la Garmin care inregistreaza traseul.

#3
ungureanub

ungureanub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 19.02.2005
Orice Navi care ruleaza iGO sau MioMap!

#4
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
IGO8, lejer.

#5
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 Gurban_Dan, on Jul 14 2008, 16:28, said:

De exmplu imi ara un prieten Institutul X. A doaua zi eu sa pot merge singur fara sa notez eu in carnetel, pe unde am mers.
Adica sa se memoreze cumva automat.
Stiu ca in majoriatea oraselor, GPS-ul te poate duce in locurile importante, dar mai sunt si alte locuri care nu apar explict pe harta.
Si cel mai simplu - softul Garmin Mobile XT (cu un receptor Bluetooth sau integrat bineinteles), pe orice mobile device cu Symbian sau WM sau Palm (adica pe orice telefon mai de Doamne Ajuta de generatie actuala). Asta ca sa nu investetsi intr-un GPS dedicat navigatiei sau un PDA (nu ca nu ar fi o solutie buna)

#6
Adrian P.

Adrian P.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,663
  • Înscris: 05.04.2006

 Gurban_Dan, on Jul 14 2008, 16:28, said:

De exmplu imi ara un prieten Institutul X. A doaua zi eu sa pot merge singur...

Pentru ce ai tu nevoie nu iti trebuie ceva dedicat. Toate soft-urile pe care le-am incercat iti pot memora o anumita pozitie in Favorite /Locatiile mele (sau similar). Deci: salvezi locatia Institutului X in Favorite/Locatiile mele. Dupa aceaa ca sa ajungi acolo dai comanda Navigati catre/ Favorite alegi punctul respectiv si te duce acolo de oriunde te afli.

Raspunsurile pe care le-ai primit se refera la tracking - memorarea exacta a traseului pe care l-ai facut. Aceasta este foarte utila in offroad (de exemplu pe munte sa te poti intoarce de unde ai plecat) sau daca mergi pe drumuri ce nu sunt trecute pe harta, dar la mersul uzual cu masina aceasta facilitate nu prea iti este necesara.

Edited by Adrian P., 14 July 2008 - 23:39.


#7
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 Adrian P., on Jul 15 2008, 00:37, said:

Pentru ce ai tu nevoie nu iti trebuie ceva dedicat. Toate soft-urile pe care le-am incercat iti pot memora o anumita pozitie in Favorite /Locatiile mele (sau similar). Deci: salvezi locatia Institutului X in Favorite/Locatiile mele. Dupa aceaa ca sa ajungi acolo dai comanda Navigati catre/ Favorite alegi punctul respectiv si te duce acolo de oriunde te afli.

Raspunsurile pe care le-ai primit se refera la tracking - memorarea exacta a traseului pe care l-ai facut. Aceasta este foarte utila in offroad (de exemplu pe munte sa te poti intoarce de unde ai plecat) sau daca mergi pe drumuri ce nu sunt trecute pe harta, dar la mersul uzual cu masina aceasta facilitate nu prea iti este necesara.
Asa-i, dar daca nu sunt 'drumuri' pe acolo o sa-i spuna ca nu poate calcula ruta

#8
Sergheiq

Sergheiq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 23.01.2006
Din cate stiu eu chiar daca nu poate calcula ruta iti arata cum sa mergi. S-ar  putea sa ma insel, dar parca mi-a mers mie (eram pe la tara....)

#9
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 Sergheiq, on Jul 15 2008, 11:30, said:

Din cate stiu eu chiar daca nu poate calcula ruta iti arata cum sa mergi. S-ar  putea sa ma insel, dar parca mi-a mers mie (eram pe la tara....)

Daca ii dai pieton...altfel el cauta strazi!

#10
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 Adrian P., on Jul 15 2008, 00:37, said:

...
Raspunsurile pe care le-ai primit se refera la tracking - memorarea exacta a traseului pe care l-ai facut. Aceasta este foarte utila in offroad (de exemplu pe munte sa te poti intoarce de unde ai plecat) sau daca mergi pe drumuri ce nu sunt trecute pe harta, dar la mersul uzual cu masina aceasta facilitate nu prea iti este necesara.
Eu am nevoie de un soft care sa retina traseul pe care am fost, a.i. sa ma poata ghida (de preferat vocal) ori de cate ori am nevoie sa repet traseul respectiv; se gaseste asa ceva?

#11
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

 Rigips, on Jul 16 2008, 15:05, said:

Eu am nevoie de un soft care sa retina traseul pe care am fost, a.i. sa ma poata ghida (de preferat vocal) ori de cate ori am nevoie sa repet traseul respectiv; se gaseste asa ceva?
In primul rand pe ce device vrei sa instalezi?
Garmin Mobile XT poate inregistra un traseu. La fel multe alte GPS-uri de sine statatoare.
Acest traseu (track) se salveaza si se poate apoi urmari (DOAR VIZUAL) de cate ori doresti. Nu o sa-ti spuna "muta-te 5 mtr mai la dreapta" dar il poti urmari astfel incat sa fii tot timpul pe el (de exemplu pe munte, intre doua cabane)

#12
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005

 subarufan, on Jul 17 2008, 08:45, said:

In primul rand pe ce device vrei sa instalezi?
Garmin Mobile XT poate inregistra un traseu. La fel multe alte GPS-uri de sine statatoare.
Acest traseu (track) se salveaza si se poate apoi urmari (DOAR VIZUAL) de cate ori doresti. Nu o sa-ti spuna "muta-te 5 mtr mai la dreapta" dar il poti urmari astfel incat sa fii tot timpul pe el (de exemplu pe munte, intre doua cabane)
Da, optiunea asta o are si Igo-ul, numai ca nu imi este suficient - ar fi fost util sa ma si anunte; il folosesc pe un PDA.
Mersi.

#13
sorindts

sorindts

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 23.06.2009
De ce nu retine Igo-ul meu locatia in "favorite".De fiecare data csand il deschid trebuie sa introduc locatia..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate