Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pilotaj drone - curs obligatoriu?...

Probleme submersibila

Utilizatorii de servicii de comun...

Notificare Anaf pentru venituri d...
 Router WiFi care sa stie VLAN si ...

ETL one to many relationship from...

Trust Wallet

Inmulțire pomi cu flori (meliferi...
 Întrebare, facebook in Rusia

Excel scriere numar condensat

Camera auto DVR PNI Voyager S1700...

PC pentru editare video si putin ...
 Sistem de navigatie GPS PNI L710 ...

OnePlus Watch 2

Costuri 150 mp parter vs 170 p+1

Turcia - cea mai apropiata statiu...

lungime cablu AV

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

M@RiuS

M@RiuS

Junior Member

• Grup: Members
Salutare,

am o placa video cu tv-out, conector rca, cablul care-l folosesc este de genul celor de la castile autio 1 fir izolat in jurul lui litza (Cupru) si desigur izolatia exterioara.
   Problema este ca imaginea pe televizor are o tenta albicioasa cu dungi late foarte vagi insa sint destul de suparatoare mai ales la format panoramic unde pe fondul negru sun chiar evidente.
   Intrebarea - situatia se datoreaza cablului care probabil nu este ecranat (totusi l-am cumparat din mag de specialitate) sau eventual unei lipituri proaste?
   Daca trebuie sa inlocuiesc cablul ce sa cumpar ?

10x

mister_rf

mister_rf

freelancer

• Grup: Senior Members
Daca problema este datorata cablului trebuie sa-l schimbi cu un cablu coaxial, la care ecranul se face cu o "tresa impletita" si nu doar rasucita. Un model de cablu este RG59. Si la acesta categorie se exclud cablurile coaxiale folosite la antene. :) [ http://tienda.baluma.com/images/productos/prodinfo/376060.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mister_rf, 07 June 2007 - 09:48.

M@RiuS

M@RiuS

Junior Member

Ce sa zic  mister_rf, decat multumesc :) maine ma duc la mag de langa politehnica sa vaz daca au

10x

Edited by M@RiuS, 03 October 2004 - 11:22.

videanuadrian

videanuadrian

Junior Member

mie imi mai face figuri (ceva gen dungi inguste si albe ) de la faptul ca era bagat cablu RF in televizor.(incearca si scoate antena cand te uiti la ceva de pe calc)

o`g

o`g

New Member

mister_rf, on Oct 3 2004, 11:02, said:

Daca problema este datorata cablului trebuie sa-l schimbi cu un cablu coaxial, la care ecranul se face cu o "tresa impletita" si nu doar rasucita. Un model de cablu este RG59. Si la acesta categorie se exclud cablurile coaxiale folosite la antene. :) [ http://www.accesscomms.com.au/product_pics/y8058.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

<{POST_SNAPBACK}>

eu am o placa video gf 4 mx440 64 bit tv-out
televizor samsung
am legat la rca-ul tv si iesirea rca a pc-ului, si iesirea s-video, si nu vad nimic pe tv
am setat la placa video si clone, si dualview, toate pal-urile
NIMIC, ecran negru
nu stiu ce sa-i mai fac
poate aveti un sfat pt mine
:confuzzled:

lucianf

lucianf

Junior Member

o`g, on Oct 16 2004, 12:02, said:

eu am o placa video gf 4 mx440 64 bit tv-out
televizor samsung
am legat la rca-ul tv si iesirea rca a pc-ului, si iesirea s-video, si nu vad nimic pe tv
am setat la placa video si clone, si dualview, toate pal-urile
NIMIC, ecran negru
nu stiu ce sa-i mai fac
poate aveti un sfat pt mine
:confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>

Iesirea S-Video nu se leaga asa..chior la intrarea RCA in TV. Ai nevoie de o mica "adaptare" pt. S-Video (daca am inteles bine ai la iesirea PC atat RCA (cu semnal COMPOSITE) cat si S-Video. Iti recomand iesirea RCA....scapi de adaptare.)
La unele placi video trebuie sa ai legatura PC -> TV facuta cand booteaza computerul, deoarece placa video "activeaza" iesirea respectiva daca vede sarcina. Daca nu, poti sa tot dai tu din soft ca nu o ia.

o`g

o`g

New Member

multumesc luciane pt sfat
am sa incerc
sper sa mearga

sixone

sixone

Junior Member

Care-i lungimea maxima a unui cablu a/v pt. un semnal acceptabil? Din cate stiam eu, are tot 75ohmi, nu se poate folosi cablu coaxial in locul lui? Si daca da, se pot folosi si aplificatoare, nu?

mister_rf

mister_rf

freelancer

Lungimea maxima depinde de tipul de cablu folosit. La nevoie se folosesc amplificatoare/corectoare pentru compensarea pierderilor pe cablu. Cablurile utilizate la antenele Tv nu sunt indicate a se folosi la AV deoarece nu au ecranarea suficienta la frecventele joase. Cu un cablu bun, exemplu RG59, o  legatura video pe o distanta de 20-30m nu este o problema...

[ http://www.tselectronic.com/genesis/genesis_image/5001.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

Active Member

Pe o lungime de 20m folosesc fara probleme cate un cablu de retea coaxial, atat pentru video cat si pentru audio. Vezi ce atenuare are fiecare cablu per metru, ce nivel de semnal bagi pe cablu si o sa reiasa ce nivel obtii la iesire. Evident insotit de eventuale balarii datorate prostei ecranari.

sixone

sixone

Junior Member

Ok, multumesc mult pt. raspunsuri.

!Marius!

!Marius!

New Member

Cine poate da detalii despre distanta maxima pe care semnalul poate parcurge prin fire fara amplificare. Ex: O camera videola un monitor; la o plasma prin VGA etc.

vata_pa_batz

vata_pa_batz

Guru Member

Pierderile depind numai de rezistenta pasiva. Nu uita de efektul Skin cind calculezi rezistenta in functie de sectiune, lungime si rezistivitate!

the_beast

the_beast

Member

problema nu se pune la rezistivitate, ci la parazitii care ii capteaza pe toata lungimea cablului. Mai depinde si de felul semnalului, analogicul (de obicei prin rca, svideo) se "altereaza" mai usor decat cel digital...
Depinde si de ecranajul cablului folosit. daca e mai bun te poti intinde mai mult cu el...

the_beast

the_beast

Member

Pierderile depind numai de rezistenta pasiva. Nu uita de efektul Skin cind calculezi rezistenta in functie de sectiune, lungime si rezistivitate!

hai fii serios, vorbim de transportarea semnalului, nu de 47839274923 de amperi si de 58940584MHz sa se puna problema de rezistenta cablului si de skin effect  :D :P

cr1stache

cr1stache

Junior Member

Pe RCA eu am reusit sa transmit pe o distanta de 15m (nu am avut mai mult cablu) din iesirea de tvout a unei placai video pe un Tv. Este adevarat ca am folosit cablu de antena la care i-am pus eu mufe cele din comert fiind sub orice critica :D dar in final imaginea era impecabila desi cablul era format din vreo 5 bucati imbinat cu mufe f.

vata_pa_batz

vata_pa_batz

Guru Member

the_beast, on Jun 21 2007, 18:55, said:

hai fii serios, vorbim de transportarea semnalului, nu de 47839274923 de amperi si de 58940584MHz sa se puna problema de rezistenta cablului si de skin effect  :D :P

Efectul skin apare imediat ce discutam de curent alternativ. Omul a intrebat de distanta maxima fara amplificare.

mister_rf

mister_rf

freelancer

Intrebare pusa nu are un raspuns foarte precis.
La transmiterea unui semnal pe un cablu se tine cont de atenuarea maxima ce apare in circuit, de eventualele neadaptari de impedante si de sensibilitatea minima a echipamentului de receptie.
Se presupune ca lucram corect, folosind cabluri corespunzatoare si atunci nu poate fi vorba despre zgomotul indus/captat  pe lungimea cablului.
Acum si  efectul pelicular nu este asa de important, la audio/video mai mult conteaza capacitatea parazita  si inductanta echivalenta pentru limitarea distantei maxime.
Cateva articole interesante gasim aici:
http://www.epanorama.../videocoax.html
http://www.epanorama...nal_levels.html

In practica un semnal analogic este mai usor de trimis la distanta mare deoarece echipamentul de receptie tolereaza ceva pierderi  iar aceste  pierderi nu sunt asa de  mari (cablurile nu necesita o calitate foarte buna). Asa ca se pot atinge si distante de 100-200m pe RG59 pentru semnale video composite. Nu acelasi efect se obtine la  semnale S-Video,  acolo unde folosirea a doua semnale si a unui cablu usor si flexibil(implicit si o calitate scazuta) limiteaza distanta la 10- 20 m.

La un semnal VGA analog  se limiteaza distanta la maxim 20-25m (deoarece frecventa semnalelor creste si calitatea cablurilor folosite practic este slaba) tot din cauza folosirii cablurilor multifilare  de slaba calitate. De aceea la rezolutii mari si simultan cu distante mai mari se folosesc  fibre optice si convertoare inglobate in conectorii respectivi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate