Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

jurnal de Casa - Mikka

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
Salutare,

vreau sa-mi incep si eu timid jurnalul casei, de data asta unul complet care sa cuprinda chiar toate zbaterile incepand cu autorizatii si avize pana la receptie.

Inainte de a purcede, cata vreme tot e vara si toata vietuitoarea doarme pe la primarie, toate as vrea sa solicit cateva sfaturi.

1. acum sunt in asteptarea certificatului de urbanism. Am vorbit cu cei de la primarie (aveam un teren intravilan agricol cumparat in 1997) pentru trecerea in intravilan curs constructii. Asta s-a rezolvat. Acum sunt baietii in vacanta dar, pana la finele lui august voi avea si CU. Cu asta trebuie sa ma duc la arhitect (proiect avem de la casa actuala, doar trebuie modificat pe ici pe colo prin partile esentiale) si sa demarez procesul (sau procesiunea).
E fezabil sa visez ca ma apuc de casa in martie 2009?

2. buget:
* ma gandesc sa ma ajut cu tata si tata-socru (pe post de diriginti de santier) si sa fac totul in regie proprie. Posedam dacie-papuc (he he he he) deci o mai rezolvam si cu transportul.
** sper sa obtin un discount bun de tot la fier-beton (am o relatie si e posibil sa iau la jumatate de pret)
*** locatie Snagov
**** utilitati: electrica si gaz la teren (0m), apa e pe vine (voi lua de la vecini pentru constructie) in 2009, canalul e in proiect si ma indoiesc ca va fi gata vreodata

vreau o casa de 175mpc, fara subsol, P+1, din caramida. nu dau banii pe basini (scuzati), cumpar lucruri bune si la preturi medii - putin peste medie.

trebuie facut si gardul pentru un teren de 20*49

se poate face cu 200 eur/mp la rosu
si 400 eur/mp all inclusive (rosu + finisaje)?

Eu am 45ooo eur cu care as vrea sa o fac la rosu + acoperis + tencuit exterior + geamuri.
Ma gandesc ca 35ooo eur ma costa casa la rosu (proiectul nu il includ ca pe ala si autorizatiile le platesc din salariu pe parcurs) si 10ooo eur acoperisul, tencuit, instalatii. E ok?

Visez sa rezolv totul cu banii pe care ii avem + producem pe parcurs. Nu vrem sa ne imprumutam de la nimeni.

Va foarte multumesc.

#2
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmikkailis, on Jul 14 2008, 11:06, said:

se poate face cu 200 eur/mp la rosu
nu

View Postmikkailis, on Jul 14 2008, 11:06, said:

si 400 eur/mp all inclusive (rosu + finisaje)?
nu

Am mari retineri ca poti cumpara fier la jumatate din pret. Nici de furat nu se gaseste in banii astia. La o casa de 175 mp construiti intra cam 6-7 tone maxim....

#3
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmikkailis, on Jul 14 2008, 11:06, said:

Salutare,

vreau sa-mi incep si eu timid jurnalul casei, de data asta unul complet care sa cuprinda chiar toate zbaterile incepand cu autorizatii si avize pana la receptie.

Inainte de a purcede, cata vreme tot e vara si toata vietuitoarea doarme pe la primarie, toate as vrea sa solicit cateva sfaturi.

1. acum sunt in asteptarea certificatului de urbanism. Am vorbit cu cei de la primarie (aveam un teren intravilan agricol cumparat in 1997) pentru trecerea in intravilan curs constructii. Asta s-a rezolvat. Acum sunt baietii in vacanta dar, pana la finele lui august voi avea si CU. Cu asta trebuie sa ma duc la arhitect (proiect avem de la casa actuala, doar trebuie modificat pe ici pe colo prin partile esentiale) si sa demarez procesul (sau procesiunea).
E fezabil sa visez ca ma apuc de casa in martie 2009?

2. buget:
* ma gandesc sa ma ajut cu tata si tata-socru (pe post de diriginti de santier) si sa fac totul in regie proprie. Posedam dacie-papuc (he he he he) deci o mai rezolvam si cu transportul.
** sper sa obtin un discount bun de tot la fier-beton (am o relatie si e posibil sa iau la jumatate de pret)
*** locatie Snagov
**** utilitati: electrica si gaz la teren (0m), apa e pe vine (voi lua de la vecini pentru constructie) in 2009, canalul e in proiect si ma indoiesc ca va fi gata vreodata

vreau o casa de 175mpc, fara subsol, P+1, din caramida. nu dau banii pe basini (scuzati), cumpar lucruri bune si la preturi medii - putin peste medie.

trebuie facut si gardul pentru un teren de 20*49

se poate face cu 200 eur/mp la rosu
si 400 eur/mp all inclusive (rosu + finisaje)?

Eu am 45ooo eur cu care as vrea sa o fac la rosu + acoperis + tencuit exterior + geamuri.
Ma gandesc ca 35ooo eur ma costa casa la rosu (proiectul nu il includ ca pe ala si autorizatiile le platesc din salariu pe parcurs) si 10ooo eur acoperisul, tencuit, instalatii. E ok?

Visez sa rezolv totul cu banii pe care ii avem + producem pe parcurs. Nu vrem sa ne imprumutam de la nimeni.

Va foarte multumesc.


daca 35 000 euro pot fi fezabili la rosu tinand cont de relatiile la materiale care ai spus ca le ai, 10 000 euro pentru acoperis, instalatii si tencuit e cam putin.

#4
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008

View Postpunkt, on Jul 14 2008, 11:19, said:

nu

nu

Am mari retineri ca poti cumpara fier la jumatate din pret. Nici de furat nu se gaseste in banii astia. La o casa de 175 mp construiti intra cam 6-7 tone maxim....


Nu, nu, nu, nu....
Poti sa fii mai explicit? De ce nu? Eu am vazut ca cei de pe forum cam asa au facut.
Am o colega de serviciu ce face cu firma si are contract cu 250 eur/mpc la rosu (P+2+M) si cu TVA-ul s-a descurcat (ma-ntelegeti!).

Fier beton: iau de la firma, dar am o relatie speciala cu patronul si, prezumand ca-mi ia bani, va fi modest. L-am servit cu niste chestii si chiar sunt curios daca e atat de bulangiu incat sa-mi ceara si bani.......  :)

#5
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postmikkailis, on Jul 14 2008, 11:24, said:

Poti sa fii mai explicit? De ce nu? Eu am vazut ca cei de pe forum cam asa au facut.
Am o colega de serviciu ce face cu firma si are contract cu 250 eur/mpc la rosu (P+2+M) si cu TVA-ul s-a descurcat (ma-ntelegeti!).
cei de pe forum construiesc de aproximativ 6 luni- 1 an, inclusiv colega ta de la servici cred ca a semnat contractul cu ceva timp in urma. Preturile la materiale au cam sarit pragul bunului simt de ceva luni....
Gazul s'a scumpit, dieselul s'a scumpit....scumpirea gazului are efecte directe si imediate asupra preturilor la materiale.

View Postmikkailis, on Jul 14 2008, 11:24, said:

Fier beton: iau de la firma, dar am o relatie speciala cu patronul si, prezumand ca-mi ia bani, va fi modest. L-am servit cu niste chestii si chiar sunt curios daca e atat de bulangiu incat sa-mi ceara si bani....... :)
nu stiu ce relatie ai cu patronul dar in pomana nu mai cred de mult. Daca l'ai servit cu niste chestii cu siguranta ai platit pt. el.

Edited by punkt, 14 July 2008 - 10:36.


#6
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
tare semnatuara, ta, punkt.
am dat si eu click pe "materiale de constructii gratuite". tare rau!

bine, nu se mai poate, sa zicem.
dar acum cam cat este fezabil?

mersi

#7
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006

View Postmikkailis, on Jul 14 2008, 11:06, said:

10ooo eur acoperisul, tencuit, instalatii. E ok?
Instalatiile te pot costa cel putin jumatate din suma asta (incluzand fosa).

Iar la faza cu fierul...frate, dar branza e pe bani. Mergand pe relatie poti visa cel mult la un pret "la blana", cu un adaos minim care sa acopere cheltuielile fixe, dar nicidecum jumatate de pret. Adica nu sunt chiar atat de mari adaosurile.

#8
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008

View PostLED, on Jul 14 2008, 12:27, said:

Iar la faza cu fierul...frate, dar branza e pe bani.

Vorbit. 30% discount fata de pretul cu care el ii vinde lui Arabesque.
Dar acu am aflat ca face doar plasa sudata si cofrag pentru stalpii de rezistenta (preconfectionat la dimensiunea solicitata). Imi mai trebuie si altceva?

#9
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postmikkailis, on Jul 14 2008, 13:42, said:

Vorbit. 30% discount fata de pretul cu care el ii vinde lui Arabesque.
Dar acu am aflat ca face doar plasa sudata si cofrag pentru stalpii de rezistenta (preconfectionat la dimensiunea solicitata). Imi mai trebuie si altceva?

Da, aproape tot fierul, adica barele pentru armatura constructiei.

#10
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
ai nevoie de fi6-fi8 la etrieri, fi14 la stilpi, fi8-fi12 la plansee. Plasa se foloseste doar la placa parterului, cam 5 % din totalul necesar ^_^

Edited by punkt, 14 July 2008 - 14:14.


#11
gabsy

gabsy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 17.11.2007
eu am cam 170 mp fara terasa si garaj.... am luat fier cu pret variind de la 30mii la 37.  Sunt la zidaria de la etaj. Daca ma incadrez in 40 mii cu invelitoare dar fara geamuri ma declar multumit. Dar se pare ca nu prea am sanse. Deci, fara a vrea sa de descurajez, mai pune ceva la ceea ce ti-ai propus tu. Chiar ceva mai mult.

#12
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
inteles.

o sa ma descurc pentru rosu + tencuit + geamuri cumva (50 - 52.5 banuiesc ca ajung)

si apoi va trebui sa mai strang bani (poate vand masina si incerc sa ma descurc cu cele de serviciu: a mea si a nevestei)

mai vedem.
sper sa vina si bonusul de craciun pana atunci.

va tin la curent cu CU si proiectul la finele lui august.

#13
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Sa nu mi'o iei in nume de rau dar daca ai fi fost atit de bine platit incit un bonus de craciun sa faca o diferenta cu siguranta nu'ti mai contruiai o casuta atit de mica ^_^ .

Pur si simplu nu m'am putut abtine. :D

Cit despre cele 3 masini care ocupa spatiul inutil in fata blocului, nu este corect :rolleyes:

Edited by punkt, 14 July 2008 - 15:27.


#14
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008

View Postpunkt, on Jul 14 2008, 16:26, said:

Sa nu mi'o iei in nume de rau dar daca ai fi fost atit de bine platit incit un bonus de craciun sa faca o diferenta cu siguranta nu'ti mai contruiai o casuta atit de mica ^_^ .

Pur si simplu nu m'am putut abtine. :D

Cit despre cele 3 masini care ocupa spatiul inutil in fata blocului, nu este corect :rolleyes:

Nu e vorba de bani. Stau intr-o casa de 175-185 (chiar nu stiu exact decat suprafata utila) mpc si sunt foarte fericit si mi-e extrasuficient.
Mai vreau sa fac una. Mi-e greu pentru ca vreau sa fac totul fara sa apelez la credit si banii sunt putini si se aduna greu.

Bonusul se aduna usor si in totalitate. Si conteaza intrucat e vorba de salariul meu si al sotiei. Dar conteaza chiar daca ar fi vorba de 100 de eur, ca doar ii iau nu ii dau.

Chiar daca maine voi castiga dublu, tot nu voi creste suprafata casei cu mai mult de echivalentul unei camere (20mp).
Momentan am si garaj pe care il consider cvasi-inutil.

Doua masini sunt de la serviciu iar a treia e a noastra. Avem nevoie de masina iar pe cele de la serviciu, din experienta spun, e cam riscant sa te bazezi (caci nu sunt ale tale iar de maine, daca apare vreun smeker mare, chiar in firma ruda, nici macar a ta, te poti trezi ca ramai, cica temporar, fara masina).

Cam asa e.
Si n-am de ce sa ti-o iau in nume de rau.

Intr-adevar, chiar daca ai 5000 de eur salariu (desi sunt atat de departe incat....) tot e greu sa aduni si sa faci din banii tai. In vreme ce unul care are 1200 de eur si face credit e de 10 ori mai smeker, din punctul tau de vedere.

Si pentru ce? Chiar daca mai vine un copil de alt sex decat cel existent si apoi, sa zicem, apare si un bunic ramas singur, abea asa se umple tot. Si pentru cat timp? Bunicii, din pacate, se duc. Copii stau cu tine pana la maximum 20 de ani, hai 21! Si apoi? Urmeaza inca 30 de ani (pentru mine pana la varsta medie la care barbatii mor) in care trebuie sa intretinem ditamai casa + 900 mp curte libera.....

N-am un plan sa-ti atasez, dar, in casa mea am asa:

parter:
grup sanitar 4mp
bucatarie 15mp
living 30mp
hol + casa scarilor ?
terasa 20mp
garaj 20mp

amprenta e 105mp

etaj:
trei dormitoare cam de 14-15mp
un hol si casa scarilor ?
doua bai a 5mp bucata

vezi vreo problema in spatiul asta pentru o familie cu un copil?

si ma gandeam sa-l adaptez dupa cum urmeaza la casa noua:
in loc de garaj sa fie camera - 5mp
la parter in loc de grup sanitar sa fie baie + 2mp
terasa cu fundatie ca si pentru casa mi se pare cam lipsit de sens si as vrea sa fie mai mica
dar sa adaug o debara pentru acareturile din garaj
pe total cam tot atat dar masina se muta afara

si e loc pentru inca o familie

parerea mea, evident.

#15
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005

View Postmikkailis, on Jul 14 2008, 11:06, said:

1. acum sunt in asteptarea certificatului de urbanism. Am vorbit cu cei de la primarie (aveam un teren intravilan agricol cumparat in 1997) pentru trecerea in intravilan curs constructii. Asta s-a rezolvat. Acum sunt baietii in vacanta dar, pana la finele lui august voi avea si CU. Cu asta trebuie sa ma duc la arhitect (proiect avem de la casa actuala, doar trebuie modificat pe ici pe colo prin partile esentiale) si sa demarez procesul (sau procesiunea).

Salut, ce inseamna ca s-a rezolvat cu trecerea in intravilan construibil? Poti da amanunte? Si eu trebuie sa fac manevra asta si incerc sa scutesc drumuri inutile.
In ce zona e terenul?

#16
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 15.10.2006

View Postmikkailis, on Jul 14 2008, 17:09, said:

Nu e vorba de bani. Stau intr-o casa de 175-185 (chiar nu stiu exact decat suprafata utila) mpc si sunt foarte fericit si mi-e extrasuficient.
Mai vreau sa fac una. Mi-e greu pentru ca vreau sa fac totul fara sa apelez la credit si banii sunt putini si se aduna greu.

si e loc pentru inca o familie

parerea mea, evident.

Vrei sa te muti in noua casa si cea actuala sa o inchiriezi la "expati"?
Sau o faci doar ca casa de vacanta?

Nu am inteles suprafata de 175 mp este construita sau utila?

Daca e construita poate fi doar un pic mare, daca e utila e prea mare. Parerea mea e ca o casa e facuta pt. a fi locuita nu pt. a devenii "sclavul" suprafetelor prea mari.

#17
lifestyle2000

lifestyle2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 25.04.2007

Quote

Adica nu sunt chiar atat de mari adaosurile.
Led ai uitat in ce tara traim? Eu crezi ca latram aiurea pe forum cu "profiturile nesimtite"(puse in ghilimele de altii)? Avem un caz concret ca omu a obtinut 30% reducere la fier, chiar si dupa reducerea asta poti fi sigur ca patronu cu fieru mai castiga ceva. Si fierul nu e singurul caz, a se vedea ........ manopera......... te ia durerea de cap  :D

Scuze de offtopic. Bafta la construit! :P

#18
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008

View PostTechno, on Jul 14 2008, 19:04, said:

Salut, ce inseamna ca s-a rezolvat cu trecerea in intravilan construibil? Poti da amanunte? Si eu trebuie sa fac manevra asta si incerc sa scutesc drumuri inutile.
In ce zona e terenul?

terenul e in Snagov.
din intravilan agricol in intravilan curs constructii se trece prin decizia primarului sau a conciliului local (daca sunt draguti si nu vor sa te puna pe drumuri) ca ei sunt stapani peste tot ce e intravilan.

sau, cel putin la mine, asa a fost.

View Postcipaul, on Jul 15 2008, 08:05, said:

Vrei sa te muti in noua casa si cea actuala sa o inchiriezi la "expati"?
Sau o faci doar ca casa de vacanta?

Nu am inteles suprafata de 175 mp este construita sau utila?

Daca e construita poate fi doar un pic mare, daca e utila e prea mare. Parerea mea e ca o casa e facuta pt. a fi locuita nu pt. a devenii "sclavul" suprafetelor prea mari.

Da, e si asta o varianta.
Ca, daca tot sunt numai d-astia prin zona, poate eliberez si eu ringul sa se simta intr-un colt de Londra :-)

175 construit
util e putin ca trebuie sa scazi 20 mp terasa 20 mp garaj plus grosimea peretilor
cred ca util e in jur de 115 mp

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate