Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Canon 40 d ARDE pozele ?

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007

View Postgmtiby, on Jul 18 2008, 18:24, said:

Imi poti spune si mie te rog, cam pe unde sunt aceste setari ?
P.S. Sunt interesat de obiectivul tau, daca il mai ai!

Merci mult !

Multam, era la " mijloc "
Merci oricum

#20
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postgmtiby, on Jul 13 2008, 19:05, said:

Vroiam sa stiu daca am facut o imvestitie buna, pe viitor vreau sa ma apuc de foto nunti, botezuri, etc.. evenimente!


având in vedere cunoºtinþele tale in domeniu vai s'amar de primii (si ultimii) tai clienþi !
Inainte sa fi bagat banii in 40d poate luai si tu un SH de 350d ca a ajuns la jumatate de pret. Mai puneai un grip si un 17-85 cu parasolar pentru "impresia artistica" si puteai merge pe teren. Un an, cel putin, ca si ucenic(daca te lua cineva) sau te duci si tu in parc sa vezi cam ce fotografii fac cei "consacrati" eventual faci rost de cateva albume de nunta de pe la priteni proaspat casatoriti sa vada ochii tai
uite aicio poza clasica de amator . Incearca sa ne spui ce nu e in regula cu aceasta poza.

Cat despre arsul pozelor era vb de fratiorul  lui 40d si anume 450d care intradevar are tendinta sa supraxepuna in conditii de contrast puternic
dar daca cunosti aparatul se poate controla fenomenul si pe auto P dar mai ales pe manual.

p.s. scuze pentru tonul sarcastic dar sunt satul de amatorii care vor sa intre in bransa NBC si compenseaza lipsa de cunostinte cu preturi de dumping si din pacate la noi la romani ieftin e bun. Cum spuneau si altii inaintea mea aparatul conteaza mai putin, omul din spatele aparatului face treaba. Si ca exemplu la nuntile intradevar pretentioase scot de la naftalina batrinul Canon T90 care nici macar autofocus nu are .... dar face "fotografii"

Edited by glido, 19 July 2008 - 08:55.


#21
MateiA

MateiA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 22.10.2006
Referitor la intrebarea intiala: mie nu mi s-a intamplatsa-mi arda pozele rtase cu blitzul (fie intern fie extern).

Cand spun blitz extern ma refer la un Nissin 350T (alias o vechitura). Camera o tin in modul manual, in cazul in care va arde vreo poza, vina este datorata setarilor mele.

Nu recomand folosirea camerei in modul auto...mi-au ajuns 10-15 poze trase in acest mod ca sa imi jur ca nu ma voi mai apropia de el. Daca insa zici ca esti temator ca vei avea poze arse, poti reduce puterea blitz-ului si poti desigur trage CR2.

Ce sa mai zic...nu cunosc prea multe cazuri de useri care sa fi avut poze are din vina camerei..nu-ti lasa balta clientii devenind tu printre primii ;)

#22
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007

View Postgmtiby, on Jul 15 2008, 11:34, said:

Vad ca tu NU intelegi. REPET : am auzit ca 40D, ar arde pozele, NU ca eu le ard. NU de asta am laut 40D, sa dea bine la clienti, deoarece clientii nu se uita si NICI nu cunosc aparatele. NU conteaza ce scula ai ci doar ce STII sa faci! Daca asa crezi tu... esti tare.

Bafta


Nu este asa de indepartant cum crezi. Dar la cum cunosti tu aparatul.... mi-ar fi rusine sa spun ca NU STII daca are " AUTO ".... chiar jenant, sincer sa fiu. In schimb vad ca stii sa jignesti oamenii! Mai intai citeste cu cartea si o sa vazi ca are optiunea FULL AUTO !
Succes !!!!!!!


View Postgmtiby, on Jul 18 2008, 18:24, said:

Imi poti spune si mie te rog, cam pe unde sunt aceste setari ?
P.S. Sunt interesat de obiectivul tau, daca il mai ai!

Merci mult !

Ma rog sa fie un viitor indepartat pentru ca pui niste intrebari elementare. Iubesc Romania, intra aici, ca-i trist.

Edited by vladimirchira, 19 July 2008 - 14:20.


#23
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postgmtiby, on Jul 15 2008, 11:34, said:

Vad ca tu NU intelegi. REPET : am auzit ca 40D, ar arde pozele, NU ca eu le ard. NU de asta am laut 40D, sa dea bine la clienti, deoarece clientii nu se uita si NICI nu cunosc aparatele. NU conteaza ce scula ai ci doar ce STII sa faci! Daca asa crezi tu... esti tare.

Bafta

:lol:

pe viitor vrei sa te apuci de nunti si botezuri dar vad ca deja stii ce vrea clientul . ia zi sincer , cate botezuri ai tras deja pe auto ?  :rolleyes:

prietene, cum poti spune ca aparatul arde pozele daca nu el gandeste, gandesti tu pentru el [ asta in cazul in care folosesti M ]

ps: n-am zis ca ar cunoaste aparatura, dar sigur fac diferenta la dimensiuni. ia zi .. da bine 40d`u ? ca ma bate si pe mine un gand

#24
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007

View Postdreadboy, on Jul 19 2008, 15:33, said:

:lol:

pe viitor vrei sa te apuci de nunti si botezuri dar vad ca deja stii ce vrea clientul . ia zi sincer , cate botezuri ai tras deja pe auto ?  :rolleyes:

prietene, cum poti spune ca aparatul arde pozele daca nu el gandeste, gandesti tu pentru el [ asta in cazul in care folosesti M ]

ps: n-am zis ca ar cunoaste aparatura, dar sigur fac diferenta la dimensiuni. ia zi .. da bine 40d`u ? ca ma bate si pe mine un gand
Oameni buni, pe auto, nu am tras nici macar pt fata mea care are aproape 5 luni... ma rog, voi viind cei mai tari, recunosc, aveti pe cine sa criticati. Eu pana acum am facut VIDEO la nunti, cu o amarata de Sony, Z1, si vreau sa trec pe foto. Daca unuia dintr voi i-am stricat nunta :)), imi cer scuze !

Cu respecT

#25
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007

View Postglido, on Jul 19 2008, 09:41, said:

având in vedere cunoºtinþele tale in domeniu vai s'amar de primii (si ultimii) tai clienþi !
Inainte sa fi bagat banii in 40d poate luai si tu un SH de 350d ca a ajuns la jumatate de pret. Mai puneai un grip si un 17-85 cu parasolar pentru "impresia artistica" si puteai merge pe teren. Un an, cel putin, ca si ucenic(daca te lua cineva) sau te duci si tu in parc sa vezi cam ce fotografii fac cei "consacrati" eventual faci rost de cateva albume de nunta de pe la priteni proaspat casatoriti sa vada ochii tai
uite aicio poza clasica de amator . Incearca sa ne spui ce nu e in regula cu aceasta poza.

Cat despre arsul pozelor era vb de fratiorul  lui 40d si anume 450d care intradevar are tendinta sa supraxepuna in conditii de contrast puternic
dar daca cunosti aparatul se poate controla fenomenul si pe auto P dar mai ales pe manual.

p.s. scuze pentru tonul sarcastic dar sunt satul de amatorii care vor sa intre in bransa NBC si compenseaza lipsa de cunostinte cu preturi de dumping si din pacate la noi la romani ieftin e bun. Cum spuneau si altii inaintea mea aparatul conteaza mai putin, omul din spatele aparatului face treaba. Si ca exemplu la nuntile intradevar pretentioase scot de la naftalina batrinul Canon T90 care nici macar autofocus nu are .... dar face "fotografii"
Mare fotograf, daca citeai mai sus (la inceputul topicului), am si SPUS ca AM AVUT un 350 D. Daca unii dintre voi stiati la ce ma refer, puteati sa ma indrumati spre :Highlight tone priority , doar ca, in acest mod de setare, aparatul nu da
ISO decat 200. Stie cinevadaca pot face vreo alta setare paralela cu Highlight tone priority si sa-mi dea ISO 100 ? Mrefer la "UNII" dintre noi de aici, care se dau mari fotografi si nici nu stiu ce face aceasta setare?
Astept raspunsul vostru, oricum in mare se pare ca aceasta setare fiind pe enable, nu mai arede pozele, la ce ma refeream eu adica.
Va multumesc pentru suturile in "dos", dar oricum, orice sut, e un pas inainte si nu port pica nimanui.

Cu stima !
P.S. uitati o poza facuta de mine cu 350d-ul, apropo e micsorata cu pixresizer! Astept pareri! Multumesc


View Postvladimirchira, on Jul 19 2008, 15:19, said:

Ma rog sa fie un viitor indepartat pentru ca pui niste intrebari elementare. Iubesc Romania, intra aici, ca-i trist.
Da asa am intrebat eram f obosit, omul mai are si acest drept. Oricum, daca nimeni de aici nu are un bebe de 5 luni, abia astept sa aibe, sa vada cum e ! Stiam despre ce e vb, dar se pare ca am clacat, si am intrebat despre ce e vb !
Bafta...

Attached Files



#26
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Highlight tone priority iti da ISO de la 200 in sus.Setare paralela este sa folosesti formatul RAW, apoi, la conversia in jpeg sa umbli la tonuri in asa fel incat sa obtii un dinamic range mare.

Sefu`... sfatu` meu este ; daca vrei sa afli niste raspunsuri la intrebari; sa folosesti un "ton" adecvat, fara iritare, ca in general, ai primit sfaturi utile. Accepta faptul ca esti la inceput si chiar daca mai esti luat uneori peste picior , nu te zburli imediat.Face mai bine si la sanatate si la cunostintele foto.
" Mare fotograf" in general se refera la o persoana cu viziune, care stie sa manipuleze o imagine prin incadrare si alte tehnici fotografice in asa fel incat sa trezeasca un sentiment privitorului. Are destul de putin de-a face cu setarile aparatului.



hahaha....acuma m-am prins(cred).Vazand imaginea... ma intreb daca nu cumva conditiile de iluminare erau peste 1/250 si aparatu` se oprea acolo din cauze de blitz?

Edited by florinel, 19 July 2008 - 17:54.


#27
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007

View Postflorinel, on Jul 19 2008, 18:50, said:

Highlight tone priority iti da ISO de la 200 in sus.Setare paralela este sa folosesti formatul RAW, apoi, la conversia in jpeg sa umbli la tonuri in asa fel incat sa obtii un dinamic range mare.

Sefu`... sfatu` meu este ; daca vrei sa afli niste raspunsuri la intrebari; sa folosesti un "ton" adecvat, fara iritare, ca in general, ai primit sfaturi utile. Accepta faptul ca esti la inceput si chiar daca mai esti luat uneori peste picior , nu te zburli imediat.Face mai bine si la sanatate si la cunostintele foto.
" Mare fotograf" in general se refera la o persoana cu viziune, care stie sa manipuleze o imagine prin incadrare si alte tehnici fotografice in asa fel incat sa trezeasca un sentiment privitorului. Are destul de putin de-a face cu setarile aparatului.
La asta ma refream si eu," Mare fotograf" in general se refera la o persoana cu viziune, care stie sa manipuleze o imagine prin incadrare si alte tehnici fotografice in asa fel incat sa trezeasca un sentiment privitorului. "
Nu ma zburlesc, dar daca un om intreaba, sau cere un sfat, deobicei " nu trebuie sa fii luat uneori peste picior , nu te zburli imediat.Face mai bine si la sanatate si la cunostintele foto."
Intelegi ce vreau sa spun ? Pe video e una, pe foto e alta!
Bafta, dar daca asa credeti voi ca dati sfaturi, luand omul peste picior.... sper ca, intr-o buna zi, daca voi fi si eu la acelasi nivel de cunostinte ca voi, si voi fi fotograf, sa nu fac acelasi lucru, sa iau pe incepatori peste picior.
Multam de sfaturi, oricum nu o sa mai pun nici o intrebare pe acest forum. Va urez mult succes in activitatile voastre desfasurate si multa bafta ! Si o ultima poza...

Cu stima

Attached Files


Edited by gmtiby, 19 July 2008 - 18:03.


#28
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
saraca femeie. tare furioasa cred ca era de a iesit rosie cu o mica tenta de magenta. probabil fiindca i-ai dat cu blitz-un ochi? :lol:

imi imaginez ce fotografii ai facut daca nici E.C. nu stiai cu ce se mananca si nici n-ai fost in stare sa explici exact cum iti "arde" pozele aparatul, el de capul lui.

iar legat de iso, de ce te plangi ca nu ai decat de la iso200 in sus cu highlight tone priority ? la o nunta ( seara ma refer ) nu cred ca ar trebui sa scazi sub iso400 - 800, asta daca nu cumva vrei faci "poze in pestera" . daca ai vreun pic de habar ar trebui sa stii la ce ma refer

View Postflorinel, on Jul 19 2008, 18:50, said:

hahaha....acuma m-am prins(cred).Vazand imaginea... ma intreb daca nu cumva conditiile de iluminare erau peste 1/250 si aparatu` se oprea acolo din cauze de blitz?

nu cred. 40d ar trebui sa fie suficient de avansat incat sa bage highspeed pe blitz in astfel de conditii

Edited by dreadboy, 19 July 2008 - 18:14.


#29
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

View Postdreadboy, on Jul 19 2008, 19:12, said:

nu cred. 40d ar trebui sa fie suficient de avansat incat sa bage highspeed pe blitz in astfel de conditii


O sa testez, de curiozitate; din cate stiu eu trebuie sa setezi flashul pe FP -  nu cred ca-l baga automat.Abia mi-am luat 430ex, asa ca chiar o sa probez asta.

si fiindca gmtby vrea sa ne arate ce poze clare face el, care este, pun si eu vreo 2 de anul asta, nu-s cine stie ce, da` oricum cred ca o sa vada o diferenta.
Dimensiunea e mica - stiti voi, protectii...

Attached Files



#30
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007

View Postdreadboy, on Jul 19 2008, 19:12, said:

saraca femeie. tare furioasa cred ca era de a iesit rosie cu o mica tenta de magenta. probabil fiindca i-ai dat cu blitz-un ochi? :lol:

imi imaginez ce fotografii ai facut daca nici E.C. nu stiai cu ce se mananca si nici n-ai fost in stare sa explici exact cum iti "arde" pozele aparatul, el de capul lui.

iar legat de iso, de ce te plangi ca nu ai decat de la iso200 in sus cu highlight tone priority ? la o nunta ( seara ma refer ) nu cred ca ar trebui sa scazi sub iso400 - 800, asta daca nu cumva vrei faci "poze in pestera" . daca ai vreun pic de habar ar trebui sa stii la ce ma refer



nu cred. 40d ar trebui sa fie suficient de avansat incat sa bage highspeed pe blitz in astfel de conditii


View Postflorinel, on Jul 19 2008, 19:25, said:

O sa testez, de curiozitate; din cate stiu eu trebuie sa setezi flashul pe FP -  nu cred ca-l baga automat.Abia mi-am luat 430ex, asa ca chiar o sa probez asta.

si fiindca gmtby vrea sa ne arate ce poze clare face el, care este, pun si eu vreo 2 de anul asta, nu-s cine stie ce, da` oricum cred ca o sa vada o diferenta.
Dimensiunea e mica - stiti voi, protectii...

Stimati fotografi, acele umile poze, erau facute de mine cu aparatul Canon 350D, NU CU 40D-ul...... dar... deja au inceput sa-mi placa criticile voastre, nu ma mai deranjeaza.
Cu stima,

#31
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005
Sa inteleg ca daca as fi fost la nunti cu 350D n-as fi facut pozele de mai sus?

#32
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007

View Postflorinel, on Jul 19 2008, 19:38, said:

Sa inteleg ca daca as fi fost la nunti cu 350D n-as fi facut pozele de mai sus?
Florinel tata, nu am spus asta, ma refer ca voi nici macar nu ati remarcat ca acele poze nu au claritatea 40D-ului, dar aruncati cu pietre in mine ! Ma rog, eu nu va critic , vreau sa va spun doar, ca nu mi-a placut modul vostru de a explica cuiva care e mai la inceput ce defacte are. In loc sa-i dati raspunsul la intrebarile pe care le-a adresat, voi criticati RAU omul si aruncati cu pietre in el, poate, poate se lasa de meserie si mai scapati de inca un contracandidat!
Bafta !
P.S. cine are mess si vrea poza sa vada cand e facuta si cu ce aparat, cu cea mai mare placere o trimit!


View Postgmtiby, on Jul 13 2008, 17:54, said:

Salutare, sun de curand poseserul unui Canon 40D. Inainte am avut un 350 D, si din ce am inteles e la multi prieteni (care au 40D ), cica acesta ar arde pozele1 :(
Este adevarat ? Sau pur si simplu este vorba decum e setat aparatul ?
Multumesc! Este folosit cu un flash 580 EX. (nu e vb de aparatul meu, inca )
Am specificat ca nu e vb de aparatul meu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by gmtiby, 19 July 2008 - 18:51.


#33
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postgmtiby, on Jul 19 2008, 19:49, said:

Salutare, sun de curand poseserul unui Canon 40D. Inainte am avut un 350 D, si din ce am inteles e la multi prieteni (care au 40D ), cica acesta ar arde pozele1 sad.gif
Este adevarat ? Sau pur si simplu este vorba decum e setat aparatul ?
Multumesc! Este folosit cu un flash 580 EX. (nu e vb de aparatul meu, inca )

poi daca il ai de ce nu ai testat singur si te iei dupa "multi prieteni ( care au 40d) ? sau nu stii sa umbli cu el ?  :lol:  deja incepi sa te contrazici

@ florinel . cu 430 nu cred ca merge . 580ex II parca il poti seta direct din meniul aparatului si d-aia ma gandesc ca ar trebui sa poata sa-i bage automat FP

Edited by dreadboy, 19 July 2008 - 20:52.


#34
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007

View Postdreadboy, on Jul 19 2008, 21:49, said:

poi daca il ai de ce nu ai testat singur si te iei dupa "multi prieteni ( care au 40d) ? sau nu stii sa umbli cu el ?  :lol:  deja incepi sa te contrazici

REPET, mie nu mi-a ars momentan nici o poza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ERAM curios, daca se mai plange cineva de aceeasi problema. Haideti oameni buni, ce naiba, chiar nu cititi tot ce scriu, sau aveti mania persecutiei ???????
Ce firmware aveti ? Eu mi-am facut update la 1.0.8

#35
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

View Postgmtiby, on Jul 19 2008, 22:49, said:

REPET, mie nu mi-a ars momentan nici o poza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

no comment

#36
gmtiby

gmtiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.07.2007

View Postdreadboy, on Jul 19 2008, 22:56, said:

no comment
Adica ? Te ascult ! P.S. Oameni buni, am zis ca VREAU sa ma apuc sa fac poze la nunti, evenimente etc, nu ca FAC si am clienti carora le-am ruinat nunta si le-am stricat ziua!
Bafta

Edited by gmtiby, 19 July 2008 - 22:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate