Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Taxa notariala la achizitionarea unui teren de casa

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Aethera

Aethera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.07.2008
Nu stiu daca este sectiunea potrivita sa intreb aici, dar incerc. Doresc sa cumpar un teren si pentru finalizarea actelor am nevoie de un notar. Taxa perceputa de notari la cumpararea unui teren este aceeasi, indiferent de notar ? Cu ce ma mai poate ajuta un notar atunci cand cumpar un teren ? Exista vreo diferenta intre notari cand acorda astfel de servicii sau ei sunt doar responsabili cu luatul banilor ?

#2
negociator

negociator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 646
  • Înscris: 05.05.2008

 Aethera, on Jul 13 2008, 08:13, said:

Nu stiu daca este sectiunea potrivita sa intreb aici, dar incerc. Doresc sa cumpar un teren si pentru finalizarea actelor am nevoie de un notar. Taxa perceputa de notari la cumpararea unui teren este aceeasi, indiferent de notar ? Cu ce ma mai poate ajuta un notar atunci cand cumpar un teren ? Exista vreo diferenta intre notari cand acorda astfel de servicii sau ei sunt doar responsabili cu luatul banilor ?

Din cate stiu eu, notarii calculeaza onorariul lor in functie de valoarea terenului care se cumpara. Iar valoarea terenului se calculeaza pe baza unei grile, in functie de zona in care se afla terenul si, evident, de suprafata terenului. Grila e un catalog in care notarul vede pretul terenului, in euro / mp. Cum te poate ajuta notarul ? De exemplu, notarul poate sa considere ca terenul tau e intr-o zona mai ieftina, adica cu un pret mai mic pe metru patrat. In felul asta, valoarea terenului e mai mica, iar pe cale de consecinta si taxa notariala devine mai mica... ! ;)

#3
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 Aethera, on Jul 13 2008, 08:13, said:

ei sunt doar responsabili cu luatul banilor ?
Da, frate, e taxa de protectie. In schimbul ei NU iti asigra un act autentificat, NU iti asigura liniste noaptea si NU iti atrage atentia daca vreo anumita tranzactie e teapa.

#4
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 snipest, on Jul 14 2008, 08:53, said:

Da, frate, e taxa de protectie. In schimbul ei NU iti asigra un act autentificat, NU iti asigura liniste noaptea si NU iti atrage atentia daca vreo anumita tranzactie e teapa.
Si eu sunt total de acord !
Notarii nu fac altceva decat sa ia niste bani degeaba !
Si nevasta luitariceanu a devenit notareasa !
Numarul de notari este limitat , pentru ca daca ar fi notaria la liber nu ar mai avea asa tarife nesimtite !
E ca la avocati sau la contabili , esti obligat sa dai examen de aces in profesie si sa fi stagiar , chiar daca esti licentiat si te pricepi !
Sunt unii carora le este teama de concurenta si nu vor ca piata sa regleze onorariile si tarifele !
Ioana tariceanu a castigat 400 000 euro din afacerea lui Constanda !

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

 buteliearagaz, on Jul 18 2008, 15:44, said:

esti obligat sa dai examen de aces in profesie si sa fi stagiar , chiar daca esti licentiat si te pricepi !
Asa am zis si eu inainte de stagiatura. Te cam pripesti cu concluziile, gandeste-te ca un notar se uita si o noapte intreaga pe o hartie daca nu e 100% sigur ca e legal ce scrie-n ea. Raspunderea e imensa.

#6
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

 snipest, on Jul 18 2008, 16:05, said:

Asa am zis si eu inainte de stagiatura. Te cam pripesti cu concluziile, gandeste-te ca un notar se uita si o noapte intreaga pe o hartie daca nu e 100% sigur ca e legal ce scrie-n ea. Raspunderea e imensa.
Eu am zis ca ar trebui sa nu fie limitat numar maxim de notari , Ministerul Justitiei trebuind sa organizeze examen o data la cel putin trei luni , daca nu se poate altfel !
Odata ce esti licentiat in drept , inseamna ca esti liber sa-ti faci meseria , iar daca gresesti poti sa fi dat in judecata si sa ti se pretinda daune !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate