Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Evaziune fiscala

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cucu007

cucu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 30.05.2007
Salutare stimabililor.
Am si eu o nelamurire si cum nu am nici un cunoscator de drept in preajma m-am gandit sa ma adresez voua.
Dar sa va explic cum sta treaba.Ma tot bate gandul sa imi infintez un atelier de mobila in care sa lucrez mai mult seara si in week-end realizand mobila pe comanda.Pana aici nimic deosebit dar acum apare intrebarea.Nu vreau sa imi infiintez societate pentru ca profiturile ar fi foarte mici si sa mai platesc din ele si un contabil si taxe , etc...s-ar alege praful :deadtongue:  Acum va intreb pe voi...a-si putea sa fiu tras la raspundere/acuzat de evaziune fiscala daca nu ma inregistrez ca societate sau a-si putea sa rezolv mai usor problema completand la Fisc , in calitate de persoana fizica o declaratie pentru veniturile mele din care sa mi se impute apoi taxele aferente?

Multumesc.

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ART. 1
Evaziunea fiscala este sustragerea prin orice mijloace de la impunerea sau de la plata impozitelor, taxelor, contributiilor si a altor sume datorate bugetului de stat, bugetelor locale, bugetului asigurarilor sociale de stat si bugetelor fondurilor speciale de catre persoanele fizice si persoanele juridice romane sau straine, denumite in cuprinsul legii contribuabili.
ART. 2
Efectuarea de activitati permanente sau temporare, generatoare de venituri impozabile, poate avea loc numai in baza unei autorizatii emise de organul competent sau a unui alt temei prevazut de lege.

vezi legea 87/94

Edited by spare-me, 13 July 2008 - 00:57.


#3
cucu007

cucu007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 30.05.2007
Multumesc.In cazul asta o sa merg pe varianta microintreprinderii.

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postspare-me, on Jul 13 2008, 01:57, said:

vezi legea 87/94
A fost abrogata de L 241/2005

#5
buteliearagaz

buteliearagaz

    Contabilizez vorbe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 13.12.2006

View Postcucu007, on Jul 13 2008, 01:54, said:

Salutare stimabililor.
Am si eu o nelamurire si cum nu am nici un cunoscator de drept in preajma m-am gandit sa ma adresez voua.
Dar sa va explic cum sta treaba.Ma tot bate gandul sa imi infintez un atelier de mobila in care sa lucrez mai mult seara si in week-end realizand mobila pe comanda.Pana aici nimic deosebit dar acum apare intrebarea.Nu vreau sa imi infiintez societate pentru ca profiturile ar fi foarte mici si sa mai platesc din ele si un contabil si taxe , etc...s-ar alege praful :deadtongue:  Acum va intreb pe voi...a-si putea sa fiu tras la raspundere/acuzat de evaziune fiscala daca nu ma inregistrez ca societate sau a-si putea sa rezolv mai usor problema completand la Fisc , in calitate de persoana fizica o declaratie pentru veniturile mele din care sa mi se impute apoi taxele aferente?

Multumesc.
Poti sa-ti faci AF ca e mai ieftin !
Ca AF declari la fisc veniturile pe care estimezi ca o sa le ai , iar daca sunt mai mari decat suma declarata de tine , platesti diferenta !
Un AF poate sa aiba casa in rosu !
Cel mai bine este cu SRL-ul pentru ca ai si cheltuieli si platesti impozit pe profit numai daca ai profit.

Edited by clara_spiele, 19 July 2008 - 11:39.
referiri la lucrul la negru


#6
celticspirit

celticspirit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2008
salut,

Am si eu intrebarea. Niste biletele scrise de mana, rupte din niste caiete, pe care scrie doar  data / incasari albe / incasari negre pot constitui dovezi de evaziune fiscala ? (sumele albe corespund cu cele din contabilitate)
Dar fara sa se faca vre-un control , fara nici un flagrant, pe biletele nu sunt datele firmei sau alte informatii...sunt doar niste bucati de hartie pe care scrie data/incasari albe/ incasari negre. Daca se face expertiza si se demonstreaza ca scrisul e al tau, iar valoarea pentru incasari albe se reflecta in conta, este suficient ca proba ?

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
cred ca asta intra la contabilitate dubla (am senzatia ca e mai grava decat evaziunea fiscala)

#8
celticspirit

celticspirit

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.12.2008

View Post_Smiley_, on Dec 8 2008, 11:22, said:

cred ca asta intra la contabilitate dubla (am senzatia ca e mai grava decat evaziunea fiscala)
Ok, dar cum probezi asa ceva ? Doar pritr-un flagrant, nu ? Sau daca se gasesc sumele respective in conturile firmei. Dar daca au trecut cativa ani, nici o verificare din partea organelor de control,  pot constitui probe acele hartii care nu sunt hartii  oficiale ale firmei ?
Eu daca scriu acum pe un bilet ca o sa jefuiesc bnr-ul, si peste cativa ani cineva gaseste biletul si vrea sa-mi faca rau, nu ar trebui probata fapta ? de ex. poate m-am razgindit si n-am mai facut fapta . DOAR niste inscris-uri de mana(incasari albe/incasari negre)  fara alte dovezi pot constitui probe de evaziune fiscala ?

#9
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
cred ca ar fi bine sa recuperezi biletele alea de unde le-ai pierdut.

evaziunea fiscala sau infractiunile economice se probeaza cel mai adesea prin expertize contabile nu cu biletele scrise de mana

dar asta e o alta discutie de drept penal.

parerea mea este de a infiinta fie un SRL (microintreprindere) sau normal, AF etc. este mai simplu ca si contabilitate dar mai riscant in caz de faliment.

Edited by madman2711, 10 December 2008 - 18:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate