Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

prolapsul de valva mitrala ...

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007
... este o cardiopatie congenitala ori ba? [am folosit si google si search inainte, ma intereseaza daca intra in categoria asta, doar atat]

#2
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu neaparat, poate avea mai multe cauze si poate sa apara si in viata de adult (de exemplu dupa reumatism articular acut sau in cardiopatia ischemica).

#3
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Nu, nu este. Sau cel putin asta spune Harrison.

#4
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007
sa zicem ca mi-ar trebui pentru camin. din cate imi aduc aminte din tineretile mele... medicul zicea ca e din nastere. oricum, am sa merg sa vorbesc despre asta cu ea. deci ce sa inteleg... exista sanse sa se incadreze?

Edited by Annny, 12 July 2008 - 22:24.


#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 maltese, on Jul 12 2008, 23:23, said:

Nu, nu este. Sau cel putin asta spune Harrison.
Heh! Si eu tot cu Harrison...

Hai sa dau citatul relevant:

La majoritatea pacientilor cu PVM, cauza este necunoscuta,
dar la unii din ei aceasta pare a fi o boala de colagen determinata
genetic. A fost incriminata o scadere a productiei de colagen
de tip III, iar microscopia electronica a evidentiat fragmentarea
fibrilelor de colagen. PVM poate fi asociat cu deformari ale
scheletului toracic similare cu cele din sindromul Marfan,
dar nu atât de severe, incluzând bolta palatina mult arcuata
si deformari ale toracelui si coloanei vertebrale toracale. De
asemenea, PVM poate aparea ca o sechela a reumatismului
articular acut, în boala cardiaca reumatismala cronica, dupa
comisurotomia mitrala, în cardiopatia ischemica, în cardiomiopatii,
precum si la 20% din pacientii cu defect septal
atrial de tip ostium secundum.


#6
Annny

Annny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 21.06.2007
deci e posibil?

#7
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,708
  • Înscris: 11.01.2005
Este cunoscuta medical posibilitatea de involutie a afectiunii cardiace pana la stadiul de vindecare (pana la prolaps sub 2mm - din cate am inteles), in cazul unei diagnosticari de prolaps minor - grad I ???

Dar stagnarea definitiva a afectiunii la stadiul incipient (prolaps minor - grad I), in conditii de menajament strict (efort, stres, profilaxie antibiotica in caz de interventii ce presupun sangerare) ???

Multumesc !

#8
gabita_ro

gabita_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.08.2008
Cu toate ca nu lucrez in domeniu, va pot raspunde si eu, pentru ca m-am confruntat ani de zile cu aceasta prolema. Mi-a depistat prolapsul un medic de la Fundeni, pe cand aveam 12 ani. Nu am mai avut voie sa fac sport la scoala, efort de nici un fel. Luam 5 zile pe saptamana Propranolol de 0,4, o jumatate de tableta dimineata si o jumatate seara. Sambata si dumninica nu luam  pastilele. Ma chinuia destul de tare problema asta pentru ca aveam niste senzatii de sufocare incredibile. Imi treceau insa imediat cu pastilele. Mi se spusese ca e posibil sa traiesc cu asta toata viata. Mergeam anual la control. La 22 de ani, cand m-am dus la control, mi s-a spus ca nu mai am prolapsul. Nu mi s-a explicat ce se intamplase si nici pe mine nu ma mai interesa. Eram perfect sanatoasa. Disparusera si senzatiile de sufocare. Am 30 de ani acum si am mai fost la analize si controale, dar nu mi s-a mai gasit nimic de genul acesta.
Asa ca DA, poate sa treaca. Eu m-am chinuit cu aceasta afectiune 10 ani, cu tratament facut non-stop si pana la urma mi-a disparut pur si simplu.

#9
MrVlad

MrVlad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.05.2009
Prolaps minor (sau discret) il are 60% din populatia globului (inclusiv eu :)) ) .E boala mostenita genetica si e inofensiva. Repet : cel MINOR.
Este si Prolapsul normal caruia ii trebuie tratament.

#10
andreutza22

andreutza22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.09.2007

 MrVlad, on 22nd May 2009, 16:42, said:

Prolaps minor (sau discret) il are 60% din populatia globului (inclusiv eu :)) ) .E boala mostenita genetica si e inofensiva. Repet : cel MINOR.
Este si Prolapsul normal caruia ii trebuie tratament.


Si eu am fost diagnosticata tot cu un "mic prolaps de valva mitrala fara regurgitare"  si as vrea sa stiu daca in timp se poate agrava,in sensul in care sa ajunga sa regurgiteze,sau va ramane asa.

#11
kill_something

kill_something

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 01.01.2010
Care e diferenta intre prolaps mitral cu regurgitare sau fara?

#12
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Regurgitare inseamna intoarcerea in atriul stang, in timpul diastolei, a unei parti din sangele expulzat in sistola incheiata.

Edited by Kcuf_di, 15 September 2010 - 18:36.


#13
oana_ela

oana_ela

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.04.2011
Ma ajuta si pe mine cineva cu niste intrebari? Mama mea a fost diagnosticata cu prolaps de valva mitrala! Ar vrea sa stie ce i se poate intampla daca depune prea mult efort si daca este supusa la prea mult stres! Un regim de viata indicat care ar fi? Va multumesc.

#14
rubycon

rubycon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.11.2011
ma poate ajuta cineva cu traducerea  inregistrarii de aici http://www.doctoroz....-valve-prolapse ? Ma intereseaza mai mult cum explica Dr.Oz simptomele. Va rooog...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate