Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

vreau sa fac Visinata

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#37
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009
Apropos, ca uitasem sa va zic (cred).

Daca vreti sa diluati bauturile cu apa, folositi apa distilata. Asta n-are nici un gust.

Nu e banc, nu e la misto, e un sfat pe care l-am primit de la un facator de whisky. El zicea ca daca vrei sa pui apa in whisky (unii mai pun putina apa in whisky ca cica asa se elibereaza arome altfel neeliberate... cacat!) trebuie sa pui apa din care s-a facut whisky-ul ala. Si daca n-ai, pune apa distilata ca asta nu influenteaza gustul.

#38
oacuspocus

oacuspocus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2010
Daca am 1,5 Kg de visine pestye care am pus cam 1 Kg de zahar si la vreo luna am turnat 1 litru de vodka V33 (de cluj) mai este nevoie sa mai pun alcool rafinat de 95? Ma bate gandul sa-l pun acolo si sa complectez cu apa (distilata) pana se umple damigeana. Am avut un coleg mult mai in varsta care mi-a spus ca daca vreau sa pastrez cat de cat gustul fructului sa nu pun tuica sau alte chestii distilate din fructe, ca cica se combina aromele si nu iese ceeace trebuie. Eu inclin sa-l cred deoarece stia ce vorbeste fiind un "cititor" cu state vechi! In acel an am facut asa cum a zis el si avea perfecta dreptate deoarece vodka V33 are 33 de garde tarie si a iesit o beuturica care a placut si doamnelor si nu va fi fost nici foarte tare.

#39
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
eu pun tuica, dar numai "frunte" de caise, care tuica e facuta in propria batatura

Pur si simplu alcoolul este enorm de scump

#40
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
anul asta n-am facut decat ciresata din cirese amare, coacazata si zmeurata. zmeurata am facut in 2 feluri: puse zmeure cu zahar, lasate pana isi lasa zeama si pus alcool peste si, metoda 2: pus alcool direct peste zmeura, urmeaza sa pun si ceva zahar. cand le voi gusta va zic eu care e mai buna metoda...

acum 2 ani am facut si murata (mure+zahar, lasate 1 sapt.la umbra, pus apoi alcool) si a iesit absolut dementiala...

#41
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
Sper sa nu se supere nimeni pe aici dar, dupa parerea mea, daca te apuci sa pui apa (distilata, nedistilata...) sau - si mai rau! - tuica, rezulta orice altceva, numai visinata nu...Era odata o reclama la TV la un soi de bulion care spunea cam asa: "Bun cu bun se face" si asta mie se pare regula de aur in bucatarie - si nu ziceti acum ca "visinata n-are treaba cu bucataria" , ca stiti ce vreau sa spun...
Deci, reteta verificata de super-visinata:
5 kg de visine spalate, cu tot cu samburi + 1,250 kg zahar se pun intr-o damigeana, in straturi alternative - primul strat fiind de visine - si se lasa pana se topeste complet zaharul (daca e nevoie, din cand in cand se mai agita damigeana). Apoi se adauga 1 litru de alcool rafinat de 95 de grade, se omogenizeaza amestecul, se sigileaza damigeana, se pune frumusel la beci si nu se desface pana la Craciun. Nu radeti, asa e reteta si va garantez eu ca merita asteptarea..
Intr-adevar - asa cum zicea cineva mai sus - e foarte scumpa, nu rezulta decat vreo 2,5 litri, dar asta e, daca vrei ceva bun, n-are cum sa iasa si mult si ieftin...
Hai, fuga la piata, ca deja sunt pe trecute visinele...

#42
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View Postminam, on 20th July 2010, 14:06, said:

Deci, reteta verificata de super-visinata:
5 kg de visine spalate, cu tot cu samburi + 1,250 kg zahar se pun intr-o damigeana, in straturi alternative - primul strat fiind de visine - si se lasa pana se topeste complet zaharul (daca e nevoie, din cand in cand se mai agita damigeana). Apoi se adauga 1 litru de alcool rafinat de 95 de grade, se omogenizeaza amestecul, se sigileaza damigeana, se pune frumusel la beci si nu se desface pana la Craciun. Nu radeti, asa e reteta si va garantez eu ca merita asteptarea..

Intru totul de acord cu ce ai scris acum. De acord si cu adaugatul de apa pentru diluat. In general, siropul simplu (apa fiarta cu zahar) se adauga nu numai pentru diliat ci si pentru indulcit.

Un alt lucru de care trebuie tinut cont este sa nu se lase fructele cu zahar prea mult timp ca sa nu ajunga sa fermenteze. Nu se vrea asta. Si tot spilul este sa pui alcool exact cu o secunda inainte sa inceapa sa apara bilutele care indica ca smacul incepe sa fermenteze. Iar rostul alcoolului turnat deasupra este tocmai ca sa opreasca fermentarea.

View Postanknic, on 19th July 2010, 17:45, said:

zmeurata am facut in 2 feluri: puse zmeure cu zahar, lasate pana isi lasa zeama si pus alcool peste si, metoda 2: pus alcool direct peste zmeura, urmeaza sa pun si ceva zahar. cand le voi gusta va zic eu care e mai buna metoda...

Una-i una, alta-i alta. Daca toprni alcool peste zeama lasata de zmeura pusa cu zahar, zmeura se ma mai "topi" si nu vei avea fructul intreg. Iar licoarea va iesi mai groasa si mai "tulbure".

Daca pui alcool direct peste zmeura si apoi lasi sa stea asa vreme indelungata, fructul nu se va zdrobi asa, va ramane intreg, bautura va fi mult mai limpede si nu atat de groasa ca in celalat caz iar fructele pot fi apoi folosite la prajituri sau decorat torturi sau inghetata. In Olanda (si nu numai) se folosesc des stafide, cirese, visine sau caise pentru chestia asta. Se pun in brandy (atentie, nu in coniac).

Asadar, chestie de gust. In cazul zmeurei, io as opta doar pentru prima varianta, urmand ca, mai tarziu, sa filtrezi bautura ca sa nu ai samburi in ea.

Divagand de la sub iect oleaca, tot se apropie sezonul, va recomand sa folositi boabe foarte coapte de soc pe care le puneti cu zahar si apoi turnati alcool ca la visinata (sau afinata). Va iesi o bautura dumnezeiasca. Eu am facut anul trecut (am mai scris asta pe undeva) si inca nu m-am pus s-o beau. Sta acolo de un an, am mai gustat io foarte putin mai demult ca sa vad ce mai face si e... perfecta.
Evident ca puteti face si dulceata din boabe de soc foarte coapte si iese la fel de buna. Atentie insa! Boabele trebuie sa fie foarte coapte, altfel puteti avea surpriza de a nu va mai dezlipi de veceu ceva vreme de cateva ori pe zi.

Edited by iordake_nl, 20 July 2010 - 14:32.


#43
minam

minam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 15.09.2009
.....lasa zmeura s-o manance copiii... :rolleyes:
..glumesc, desigur, dar la cat de rare au ajuns acum fructele de padure, in cate un an abia reusim sa le gustam asa, d-apoi sa mai facem beutura...
Tocmai am citit reteta ta de mujdei si-mi cam ploua-n gura.... :thumbup:

#44
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
@iordake_nl sa stii ca nu s-a zdrobit zmeura in niciuna din variante...ce e drept, inca...da's facute acu' vreo 3 sapt...

@minam, daca tu poti bea o visinata/zmeurata/whatever facuta DOAR cu alcool de 95 grade...esti un maaare erou! ca sa iti spun sincer eu la 1l de alcool mai pun 1 l de apa...si tot imi pare destul de tare bautura rezultata...ca o bei de gust cate un paharel, nu ca sa te faci "tanc" dintr-o cinzeaca...

si a mancat destula zmeura si fiica-mea (era din productie proprie) si sa nu iti inchipui ca am pus kile...am facut si noi 2 sticle de cate 2 l, de gust...dupa cum spuneam! am facut zmeurata pt.ca nu s-a adunat destula ca sa se merite facuta dulceata :)

#45
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007
La ce temperatura va place sa serviti visinata? Care ar fi temperatura optima ca sa-i simti gustul si aroma mai bine?

#46
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postd-ardeleanu, on 8th July 2010, 09:58, said:

Incorect !!! Daca faci asa ceva vei avea o surpriza - zmeura este acra de fapt...
Daca o lasi prea mult fermenteaza si evident ca-i acra.Altfel e chiar foarte dulce.Deci metoda merge foarte bine si cu zmeura.

#47
oacuspocus

oacuspocus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.06.2010
@minam, daca tu poti bea o visinata/zmeurata/whatever facuta DOAR cu alcool de 95 grade...esti un maaare erou! ca sa iti spun sincer eu la 1l de alcool mai pun 1 l de apa...si tot imi pare destul de tare bautura rezultata...ca o bei de gust cate un paharel, nu ca sa te faci "tanc" dintr-o cinzeaca...

s

Ai dreptate intru totul. Ideea este sa-ti oferi o clipa de placere gustativa nu sa-ti dai un "pumn in bot" (nu ca sa te faci "tanc" dintr-o cinzeaca). Dar fiecare cu placerile lui! Am luat acum cam 2,5 Kg de afine de la Olanesti si vreau sa fac o leaca de afinata. Deocamdata am pus doar zaharul si astept sa-si lase sucul natural dar mi s-au parut cam scumpe (12 lei\ 1 Kg + 2 lei bidonul de 10L). Visinata am pus-o acum 2 luni si o mai agit in damigeana din cand in cand! Abia astept!! :P

Edited by oacuspocus, 07 September 2010 - 09:17.


#48
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View Postoacuspocus, on 7th September 2010, 09:15, said:

@minam, daca tu poti bea o visinata/zmeurata/whatever facuta DOAR cu alcool de 95 grade...esti un maaare erou!

Alcoolul se adauga, in primul rand, pentru a stopa procesul de fermentare. D-aia se si recomanda alcoolul cat mai tare. Restul de zeama este dat de zeama lasata de fructe.

Apoi, nu trebuie sa pui litri de alcool. Pui cat crezi ca trebuie ca sa iasa o tarie de 30-40%.

Acum fo 4 saptamani am pus mure pentru murata. Fo 2 kile. Nu adaugai nici un pic de zahar pentru ca facui anul trecut murata si pusei prea mult zahar. Si am zis ca le combin. Asa si facui. A iesit anul asta cat a iesit si anul trecut. Si le combinai si parca tot e prea dulce. De alcool, e bine. Nici prea prea, nici foarte foarte. Exact atat cat trebuie. Insa principalul este ca nu e apa chioara ci are consistenta. Un adevarat lichior de mure prin care nu vezi. Tinctura, ce mai!?

Am pus anul asta si boabe de soc pentru socata. De data asta le-am cules foarte tarziu, ca sa fie coaptecoapte. O sa iasa cel putin doi litri. Pana la anul nu ma mai ating de ea.

Si inca ceva. Daca faceti visinata/afinata/alta-ata, nu o inmultiti cu apa sau tuica. E mare pacat. Cel putin prima mana lasati-o asa cu e ea data de la Dumnezeu.

#49
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
io am inmultit-o cu apa, ca am avut alcool de 96 de grade...si era asa de tare ca nu se putea bea.

#50
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View Postanknic, on 9th September 2010, 19:07, said:

io am inmultit-o cu apa, ca am avut alcool de 96 de grade...si era asa de tare ca nu se putea bea.


Da' tu cum faci? Pui visine in alcool?

#51
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu. pun visinele in bidon (cam 2/3 din bidon), adaug zaharul, las la umbra vreo 2 sapt.si apoi torn alcool pana acopar visinele. las asa vreo luna si apoi completez cu apa (distilata de obicei). in visinata facuta asa se simte inclusiv samburele visinei...

#52
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View Postanknic, on 10th September 2010, 10:19, said:

nu. pun visinele in bidon (cam 2/3 din bidon), adaug zaharul, las la umbra vreo 2 sapt.si apoi torn alcool pana acopar visinele. las asa vreo luna si apoi completez cu apa (distilata de obicei). in visinata facuta asa se simte inclusiv samburele visinei...

adica faci visinata cu visine necuratate de samburi? pai ce visinata e aia? d-aia tre sa mai pui apa, ca cucu zeama de la visine. acu' abia inteleg.

#53
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
:worthy:

niciodata nu le-am curatat...

(si drept sa iti spun nici n-am auzit pe la altcineva)

#54
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View Postanknic, on 10th September 2010, 20:15, said:

:worthy:

niciodata nu le-am curatat...

(si drept sa iti spun nici n-am auzit pe la altcineva)

In familia noastra, de generatii intregi, visinele sunt curatate de samburi inainte de fi folosite la visinata. La fel si ciresele. E ceva munca, asa e, dar rezultatul este pe masura.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate