Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

vreau sa fac Visinata

- - - - -
  • Please log in to reply
124 replies to this topic

#19
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostDihorul Razboinic, on 27th June 2009, 15:01, said:

Sucul de drojdie este făcut din apă cu zahăr și drojdie, totul pus la fermentat. Durează vreo 2-3 săptămâni până se face. Eventual se poate aroma cu suc de lămâie sau ceai. Până acum l-am aromat cu ceai verde, dar ultima oară am pus un amestec de plante și are o culoare frumoasă. :)
Credeam ca tii reteta secreta.Suna cam ciudat,dar as incerca sa vad cum e...
Ceva proportii?

#20
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Azi (intamplator la un an de la deschiderea acestui topic) am facut visinata, de fapt, am trecut prin cea mai importanta etapa a ei - alcoolizarea.

Acuma vreo luna am pus in 2 borcane de sticla 5 kilograme de visine (later edit: fara samburi, lasa mai multa zeama asa) - de pe piata, mai carnoase decat ale mele din curte, ca doar dinalea am gasit - cu 2 kilograme de zahar si le-am lasat pana azi la macerat pe terasa, in soare. Le-am strecurat grosier (cat sa separ doar visinele) si am obtinut cam 2,5 - 2,7 litri de zeama. Am insistat cateva minute sa torn inapoi din zeama si sa mai clatesc borcanele ca sa culeg toate urmele de zahar de pe fund.

Visinele ramase le-am pus intr-un borcan cu inca vreo 200 de grame de zahar - urmeaza sa le mai las sa mai lase zeama un pic si sa le dau spre folosinta la prajituri si alte cele.

Zeama am turnat-o intr-un PET de plastic de 5 litri (pentru manipulare usoara), am completat pana la 4 litri cu alcool dublu rafinat (deci cam 1,3 - 1,5 litri) si dupa o tura de omogenizare ajutata mecanic am lasat amestecul sa se "curete". Pana diseara, daca sunt nerabdator, sau pana maine daca am rabdare, o sa am separat frumos la suprafata vreun litru "proaspat" care deja poate fi servit (dupa ce postez asta ma si duc sa rechizitionez o sticla de 1 litru), si restul mai ramane la pastrat cateva zile pana cand o sa amestec cu noua zeama de pe visine, il las cateva ore si il trec in sticle de sticla.

Mai incolo, si poze. :)

later edit: am uitat sa mentionez, o sa scot cu un furtun prima zeama ca sa nu tulbur amestecul depus la fundul sticlei - amestec care e si el bun, dar unii il considera inestetic. Asa ca o sa am sticle in degrade, de la curata la "cu pulpa". :D

Edited by AlexIP, 12 July 2009 - 14:39.


#21
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Eu mi-am pus astazi un bidon cu afine si unul cu coacaze.Procedeul "de fabricatie" e acelasi.

#22
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Cu ce alte fructe se poate aplica acelasi principiu?

#23
george7819

george7819

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 16.05.2009

View PostTuliman, on 4th August 2009, 17:21, said:

Cu ce alte fructe se poate aplica acelasi principiu?
Zmeura

#24
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Caise

#25
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
La preturile de acum, un litru de visinata sau orice se termina in ata costa cat (sau mai mult decat) un litru de wiski cu tot cu taxe si vama.
Chiar merita?

#26
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postliviu_np, on 4th August 2009, 21:27, said:

La preturile de acum, un litru de visinata sau orice se termina in ata costa cat (sau mai mult decat) un litru de wiski cu tot cu taxe si vama.
Chiar merita?
Cum sa nu?O faci cu mana ta,stii ce ingrediente ai pus acolo,ti-o faci pe gustul tau.Si nu cred ca ajunge chiar atat de scumpa.Oricum,eu n-am dat bani pe ingrediente.

#27
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Din fructele care se gasesc acum pe piata, din ce ar merge facut dupa aceeasi reteta? Visine nu se mai gasesc, caisele ar fi o varianta si mai care?

#28
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostTuliman, on 4th August 2009, 22:18, said:

Din fructele care se gasesc acum pe piata, din ce ar merge facut dupa aceeasi reteta? Visine nu se mai gasesc, caisele ar fi o varianta si mai care?
Pai si zmeura cred ca se mai gaseste inca.Se mai pot folosi coarne(fructe de padure,pentru cine nu stie),dar nu stiu in ce masura se gasesc si in Bucuresti.Eu n-am vazut.Eu cam cu astea am incercat,pe langa visine.Am mai facut o singura data din mure,dar nu prea mi-a iesit...
In principiu,se poate folosi orice fruct.

#29
minune

minune

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 01.04.2004
Mai merg pus si samburii de visina zdrobiti. Da o aroma f. misto.

#30
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View Postzuv, on 5th August 2009, 06:00, said:

Am mai facut o singura data din mure,dar nu prea mi-a iesit...

Ce?  Io am avut odata o bucata de recolta de aproape 3/4 juma de chil de mure in curte pe care nu mai aveam chef s-o mananc. Si am bagat-o la sticla cu ceva mai putin decat atata zahar si cand a fos la un pas sa fermenteze am trantit niste alcol de 96 de grade si am pus dop si nu m-am mai atins de ea un an. Un an ca uitasem de ea. S-a facut ceva dumnezeiesc.

Ah, apropos. Io nu diluez oricum. Prima mana o fac, intotdeauna, doar cu sucul ce-l lasa fructele. Mana a dooa o fac adaugand ceva sirop (apa fiarta cu zahar). Mana a treia adaugand o cana din mana a doua si in rest doar alcol. Proportiile asa cum are omu chef.

Edited by iordake_nl, 07 August 2009 - 10:25.


#31
petite

petite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 30.05.2005

View Postiordake_nl, on 7th August 2009, 11:24, said:

Ce?  Io am avut odata o bucata de recolta de aproape 3/4 juma de chil de mure in curte pe care nu mai aveam chef s-o mananc. Si am bagat-o la sticla cu ceva mai putin decat atata zahar si cand a fos la un pas sa fermenteze am trantit niste alcol de 96 de grade si am pus dop si nu m-am mai atins de ea un an. Un an ca uitasem de ea. S-a facut ceva dumnezeiesc.

Ah, apropos. Io nu diluez oricum. Prima mana o fac, intotdeauna, doar cu sucul ce-l lasa fructele. Mana a dooa o fac adaugand ceva sirop (apa fiarta cu zahar). Mana a treia adaugand o cana din mana a doua si in rest doar alcol. Proportiile asa cum are omu chef.
daca mai spuneai si mana a parta iesea alcool cu sirop (apa fiarta cu zahar) :))

#32
iordake_nl

iordake_nl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 06.06.2009

View Postpetite, on 7th August 2009, 10:29, said:

daca mai spuneai si mana a parta iesea alcool cu sirop (apa fiarta cu zahar) :) )

N-am spus. Ca ma opresc la mana a treia. S-apoi io nu fac cacat ce-l pot cumpara si din comert.

#33
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009
O reteta de visinata, la damigeana de 10 l:
O umpli pe jumatate cu visine, 1 sfert cu cirese amare de cele mari si nu foarte amare, sau daca ai de cele mici si amare rau, maresti cantitatea de visine si o micsorezi pe cea de cirese amare, dupa gust (daca vrei ca bautura sa fie mai amara sau mai acra). Adaugi 5 kg de zahar, astupi damigeana cu un tifon sa nu intre nepoftiti in ea, si o agiti zilnic pana se dizolva zaharul complet. Apoi astepti sa fermenteze alcoolic, cam 2-3 saptamani (o luna...) La final scurgi siropul alcoolizat obtinut (are in jur de 10 grade alcool) il lasi sa decanteze, il separi de depuneri cu un furtun, depuneri pe care le reintroduci in damigeana peste visine. Peste siropul clar obtinut, pui alcool alimentar, preferabil cat mai pur (de 97-99grade) dupa gust (atentie la gustat, dupa mai multe "gustari" nu prea mai stii ce faci si nici sa conduci n-ai voie :D ), apoi tragi la sticle.
Peste visinele si drojdia ramase, torni sirop de apa cu zahar, 1 la 1 (un litru apa, 1 kg zahar) cat sa se umple damigeana cam 3/4, mai lasi o saptamana la omogenizat, apoi torni un litru de alcool, amesteci bine si astupi damigeana.
Vei obtine o visinata "prima mana" mai concentrata, pentru tine si ai tai, o visinata "mana a doua", mai diluata, pentru musafiri nepoftiti  :D si visine alcoolizate pentru prajituri.
Truc: ca si vinurile sau rachiurile, si visinata se imbunatateste organoleptic prin invechire. Asa ca uita de ea, preferabil intr-un beci intunecos, macar 6 luni....

#34
profesoruldima

profesoruldima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.07.2010
Iata o reteta de la un destept. Visinele se acopera cu zahar in proportie de 1:1. Dupa cateva zile, timp in care la mai amestecam, le strecuram si sucul rezultat se amesteca cu alcool rafinat de 96 de grade. Astfel se obtine o visinata beton pe care o mai putem dilua cu apa daca avem papilele mai sensibile. Daca amestecati alcoolul peste visine, acesta va patrunde bine de tot in fructe si rezultatul este mai slab cantitativ, insa aveti avantajul de a manca si visine alcoolizate . Dumneavoastra alegeti. Astept mii de multumiri! :rolleyes:

#35
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postgeorge7819, on 4th August 2009, 18:43, said:

Zmeura
Incorect !!! Daca faci asa ceva vei avea o surpriza - zmeura este acra de fapt...
Pentru zmeurata la munte se face asa: se pune zmeura cu zahar in borcan de sticla, straturi succesive si se lasa la soare pana se decanteaza zeama, dupa care aceasta se fierbe cu zahar si rezulta un fel de sirop, peste care se pune alccol sau palinca tare, de 60 grade...Din cate stiu, afinata are si rol de medicament contra problemelor stomacale...

Edited by d-ardeleanu, 08 July 2010 - 09:59.


#36
megatron-celular

megatron-celular

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.06.2010
interesant de fapt se poate de ashteptat la asha ceva,dar vishinata e buna de adormit copii mici cind fac mofturi shi nu se culca sau dai sa manince vishinele  dupa ce bei din borcan,eu am mincat cind eram mic shi am adormit bushtean,tare imi mai placeau bauturile spirtoase aromate

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate