Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Darmare zid de beton care nu este de rezistenta

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
octavr

octavr

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 18.02.2007
Salutare. Am si eu o intrebare pentru cei care se pricep si de ce nu pentru cei care au si facut acest lucru.

Vreau sa-mi daram un zid de beton care imi separa bucataria de debara. Zidul nu este de rezistenta are sub 10 cm grosime (7-8 cred). Am luat toate aprobarile necesare de la primarie. Azi m-am apucat sa-l daram cu o bormasina cu percutie pe care am montat un cui. Surpriza nu se intampla nimic. Cuiul nu inainta

Am incercat alta varianta. Am dat gauri cu masina de gaurit in el dupa care l-am luat la ciocan. Asa a mers. Ba mai mult am renuntat sa mai dau gauri si am dat numai cu ciocanul in el. Merge ok numai ca se face un zgomot puternic de tot (Tot blocul rasuna. :))  ) si e cam greu sa-l fac tot.

Cineva mi-a dat o idee cu un flex. Sa iau un flex cu o lama de taiat beton si sa-l tai. Acum acel zid are si armatura prin el (nu e groasa sarma e potrivita). Poate sa-mi spuna cineva daca pot sa-l dau asa jos. Adica sa-l tai cu flexul . Sa cumpar un disc care taie si fier si beton deodata si sa-l tai bucati.

Multumesc anticipat tututor celor care-mi dau un sfat sau o parere.

#2
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Taie-l cu flexul , exista un disc ce taie si fier si beton fara probleme.
Doar ca se face un praf de nu te mai intelegi om cu persoana :). Ia-ti o masca din aia pe nas si ochelari, apoi mai roaga pe cineva sa-ti toarne cu o sticla (dop gaurit) apa pe disc. Asa mai reduci din praf.
Sau ia un ciocan mai mare (baros) , nu face zgomot mult mai mare decat un ciocan normal dar macar ii dai 5-6 lovituri si ai terminat cu el :) Daca ii dai si gauri inainte cu bormasina si mai bine.

Edited by Mig VWFan, 12 July 2008 - 20:21.


#3
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Barosul e sfant :peacefingers:

#4
cristilie

cristilie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.11.2008
am si eu o nelamurire ,mam apucat de renovat apartamentu si vreau sa imi daram o debara care se afla pe hol , debaraua apare in schita casei dar nu este de beton este de bca ma intreb daca trebuie sa ma duc sa cer aprobare sau pot sa o daram fara nici o frica !!!

#5
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

 cristilie, on Nov 4 2008, 16:08, said:

am si eu o nelamurire ,mam apucat de renovat apartamentu si vreau sa imi daram o debara care se afla pe hol , debaraua apare in schita casei dar nu este de beton este de bca ma intreb daca trebuie sa ma duc sa cer aprobare sau pot sa o daram fara nici o frica !!!
Daca este din BCA poti sa o darami fara probleme pt ca nu va afecta structura, teoretic insa iti trebuie autorizatie.
Atentie insa:
- vei avea probleme la revanzarea apartamentului
- vei avea probleme MARI daca te raclara vecinii
- foarte probabil ca prin acea debara sa treaca si o aerisire

#6
vasyvasy

vasyvasy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 24.02.2004

 cristilie, on Nov 4 2008, 16:08, said:

am si eu o nelamurire ,mam apucat de renovat apartamentu si vreau sa imi daram o debara care se afla pe hol , debaraua apare in schita casei dar nu este de beton este de bca ma intreb daca trebuie sa ma duc sa cer aprobare sau pot sa o daram fara nici o frica !!!

In aceeasi situatie sunt si eu, insa m-am apucat sa cer autorizatie la primarie pentru spargerea peretelui. Dosarul depus in martie anul acesta, inca astept ca prostul autorizatia... Daca in 1sapt nu iese autorizatia (mentionez ca nu am dat spaga pe nicaieri) bag barosul in el fara mari jene :D
Aerisirea si pluviala raman, imbracate in rigips si placate cu faianta care imita piatra

#7
cristilie

cristilie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.11.2008
da mersi oricum barosu si-a facut treaba ;)) keep in touch

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate