Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

iTunes Store Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#37
Alex7c

Alex7c

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.04.2007

 mirceasandu1991, on Nov 12 2008, 00:48, said:

deci mi se par prostii ce ziceti voi mah... totusi dc sa dau banii la aia de la apple sa imi pun pe iphone 10 melodi... cred ca 10 melodii m-ar costa cam 10 dolari, asa ca dc sa arunc 25 lei pe niste muzica pe care la fel de bine o pot pune pe iphone daca o descarc de pe torrent sau dc++. dee aia 25 lei mai bine ies in oras la un suc sau sandwich... amu voi ii luati pe aia care isi pun melodii "piratate" pe iphone drept "romani". sa nu imi ziceti voi mie ca aia din tarile vestice, cumpara majoritatea piesele de pe itunes. majoritatea si din america si din vestu europei "fura" si ei piesele de pe eMule, torrente sau dc++. zic io ca ii o chestie de snobism sa bai 10 dolari pe 10 piese pe care in 10 minute ti le descarci de pe net si le pui si pe iphone. inca ceva, aia care ziceti voi ca cumpara piesele, aia is doar oamenii comozi, majoritatea americani lenesi, drogati, care nu au vreme sa deie un search pe torrent, aia is fii de bogatasi care arunca banii taticului dejaba pe prostii si dorguri. deci oricine mi-ar zice ca is un fraer ca nu le platesc la apple muzica, le raspund cu un calduros F**K YOU! :) hai ceau

te-ai pus in pielea unui artist inainte sa posetezi? nu e vorba ca le platesti la apple muzica, ci e vorba despre respectul pe care-l arati fata de munca artistului pt a-ti creea acele 10 melodii...pt 10 melodii un artist munceste saptamani de zile si tu le poti descarcat in cateva minute...nu stiu daca tie ti-ar convenii sa invetezi ceva si altul sa faca banii dupa inventia ta...

si eu descarc muzica piratata dar pe melodiile care chiar imi plac as da 0.9 usd daca as avea de unde...pt cei din posturile anterioare care vorbesc despre surse de descarcare a mp3-urilor legale care trimit si in romania ii rog sa mi le zica si mie pt ca am descarcat o melodie de pe musicmall.ro si se pare ca e la fel ca si una piratata, adica fara drepturi de autor ...pt cei care stiu cei ala ID3, am verificat cu winampul id3'ul melodiei pe care am "cumparat-o" si la "Copyrighted" apare "NO" si pe langa asta nici macar o informatie despre melodie...deci am platit o melodie piratata care o pot descarca si gratis  :cursing: ...daca si pe itunes sau amazon se descarca tot mp3uri cu "Copyrighted: No" ma las de dat banii pe mp3uri "legale"

si pirateria ajuta cu ceva, reprezinta o metoda de promovare foarte eficienta si gratis, deci mai multi fani la concert  :P

#38
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003

 mirceasandu1991, on Nov 11 2008, 22:48, said:

deci mi se par prostii ce ziceti voi mah... totusi dc sa dau banii la aia de la apple sa imi pun pe iphone 10 melodi... cred ca 10 melodii m-ar costa cam 10 dolari, asa ca dc sa arunc 25 lei pe niste muzica pe care la fel de bine o pot pune pe iphone daca o descarc de pe torrent sau dc++. dee aia 25 lei mai bine ies in oras la un suc sau sandwich... amu voi ii luati pe aia care isi pun melodii "piratate" pe iphone drept "romani". sa nu imi ziceti voi mie ca aia din tarile vestice, cumpara majoritatea piesele de pe itunes. majoritatea si din america si din vestu europei "fura" si ei piesele de pe eMule, torrente sau dc++. zic io ca ii o chestie de snobism sa bai 10 dolari pe 10 piese pe care in 10 minute ti le descarci de pe net si le pui si pe iphone. inca ceva, aia care ziceti voi ca cumpara piesele, aia is doar oamenii comozi, majoritatea americani lenesi, drogati, care nu au vreme sa deie un search pe torrent, aia is fii de bogatasi care arunca banii taticului dejaba pe prostii si dorguri. deci oricine mi-ar zice ca is un fraer ca nu le platesc la apple muzica, le raspund cu un calduros F**K YOU! :) hai ceau
La faza asta esti dus.Ai dreptate ca se pirateaza in toata lumea,dar sa zici ca e snobism faptul de a cumpara muzica,(de pe iTunes sau nu)...asta e in contradictie cu politica dusa de UE  :D Dupa parerea ta,cei care cumpara muzica sunt niste tampiti,lenesi si drogati.  :D Fantastic cum unii vor sa traim intr-o lume mai buna si altii nu vor sa scape de manele nicicum.

#39
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Muzica trebuie sa fie platita, artistii nu fac muzica din dragoste pt noi, o fac pt bani. Ca preturile sunt cam nesimtite asta e alta discutie. Insa, atita timp cit nu ai de unde sa cumperi piratarea este OK. Pina la urma asculti niste muzica, nu furi nimic.
Daca nu poti sa cumperi si piratezi nu aduci absolut nici o pierdere artistului sau casei producatoare. Cind ai de unde cumpara si totusi piratezi atunci se numeste ca artistul pierde bani.

#40
mirceasandu1991

mirceasandu1991

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 101
  • Înscris: 21.07.2008
ma nu toti care cumpara muzica is tampiti, ci majoritatea care is prea comozi, sau au prea mult de lucru, care nu au 10 min lubere sa is incarce telu cu 100 melodii nu cu 10. si da majoritatea is snobi, si amu sa fiu sincer parerea mea e ca aia care au prea multi bani cumpara melodii prin itunes ;)) cel putin io nu as da sa zic 15 dolorari pe un album Parazitii sa zic care are creca 15 melodii. Fac lucruri mult mai interesante de aia 15 dolari, decat sa imi cumpar muzica "originala" si cum zicea Alex7C , multe melodii de pe dc se aud ca si cele originale. deci nush de ce as da eu 10 dolari pe 10 piese care mi le pot pune la fel de bine pe iphone ca si cand le-as fi luat de pe itunes "cumparate" :)) oricum respect parerea voastra, si da artistii au nevoie sa le fie cumparate piesele ... si le sunt cumparate altfel s-ar apuca sa faca Taxi pe caruta, io unu nu as da banii pe piesele din itunes ;) Salutare

#41
razvanardelean

razvanardelean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.12.2006
Interesante parerile voastre destre iTunes. Mentionez ca am un iPod video de 30 GB U2 Special Edition luat din Romania si un iPhone luat din state la doar cateva saptamani dupa lansare. iTunes mi se pare o prostie deoarece Apple fac lucrurile doar in stilul lor. Unde sunt reguli ei le rescriu in favoarea lor de fiecare data. De ce sa imi cumpar eu muzica de pe iTunes? Degeaba sau deloc. Muzica cumparata pe iTunes nu poate fi redata decat de echipamentele lor. Nu poti folosi sa zicem un iRiver sau un Sansa sau un telefon pentru a asculta muzica cumparata de la ei asa ca din cauza asta probabil ca va trece mult timp pana voi cumpara ceva de la ei. In plus, ei nu au in iTunes muzica pe care o caut eu (artisti straini, nu romani) ca de exemplu remix-uri ale diferitelor melodii ce se aud prin cluburi. Asta este un alt motiv pentru care nu vad rostul. In schimb geniala mi se pare interconectibilitatea echipamentelor lor. Iti cumperi muzica/filme/ce vrei tu din iTunes si te uiti pe iPod/iPhone/AppleTV sau multe altele. Interconectivitatea asta a incercat sa fie copiata de Microsoft dar au dat-o in bara grav de tot. Zune dupa parerea mea este un gunoi. Cel mai rau imi pare insa ca nu pot cumpara filme de pe iTunes. Cand as putea sa ma uit la un film HD in propria casa, la ultimele aparitii si gunoaiele astea nu ne dau voie. De asemenea poti sa si inchiriezi filmele prin iTunes si mi se pare super tare chestia asta. La aplicatii este cu totul altceva si nu mi se pare normal ca Apple respinge aplicatiile din magazin pe diferite motive. Cydia sau Installer se ocupa foarte bine de problema asta iar acum au si interfete mai bune.

Spor la critica sau lauda, indiferent despre ce e vorba.

#42
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
Stiu ca la contul ING pt care primesti initial un card VISA Electron poti adauga un al doilea card MasterCard International

Are cineva acest card, oare ar merge pe iTunes? Cineva spunea ca Mastercard ar putea merge chiar daca e tot de debit...

Cat despre cumparat ,da, sunt romani care cumpara muzica si filme pe internet, eu sunt unul dintre ei !
Eu de obicei cumpar de pe 7Digital: http://www.7digital.com

Ca sa dau un exemplu, anul trecut cautam o melodie pe care am auzit-o intr-o reclama si n-am gasit-o nici pe dc++ si nici pe torrente dar am gasit-o pe 7Digital si am cumprat-o chiar daca am platit 1$ pt ea !!!

Nu cumperi zilnic si nu cumperi orice dar e bine sa stii ca functioneaza iar daca ai vreodata nevoie sa stii ca poti cumpara !

Edited by Centris, 19 November 2008 - 08:42.


#43
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003

 Jaguar Paw, on Nov 18 2008, 00:04, said:

Stiu ca la contul ING pt care primesti initial un card VISA Electron poti adauga un al doilea card
MasterCard International
http://ing.ro/ing/ro...profile=private

Are cineva acest card, oare ar merge pe iTunes? Cineva spunea ca Mastercard ar putea merge chiar daca e tot de debit...

Cat despre cumparat ,da, sunt romani care cumpara muzica si filme pe internet, eu sunt unul dintre ei !
Eu de obicei cumpar de pe 7Digital: http://www.7digital.com

Ca sa dau un exemplu, anul trecut cautam o melodie pe care am auzit-o intr-o reclama si n-am gasit-o nici pe dc++ si nici pe torrente dar am gasit-o pe 7Digital si am cumprat-o chiar daca am platit 1$ pt ea !!!

Nu cumperi zilnic si nu cumperi orice dar e bine sa stii ca functioneaza iar daca ai vreodata nevoie sa stii ca poti cumpara !
Eu am cont pe iTunes facut cu un MasterCard de la ING,am facut cont si la Rapidshare cu el,deci merge.Ciudat e ca odata eram in Italia si am vrut sa scot bani de pe el si nu am putut.Puteam doar sa platesc cu el.

#44
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
Faza naspa e ca americanii pot cumpara si prin paypal muzica si filme prin iTunes dar la noi trebuie neaparat card si nu orice card...aici e problema: cardul pe care mie mi-l respinge acum la inregistrarea in iTunes functioneaza foarte bine in paypal ...

Eu cunosc oameni care folosesc un anume program (nu conteaza care) zilnic - varianta piratata in loc sa cumpere acel program cu 10$ ! La varianta piratata sunt restrictii fata de cea originala si totusi nu vrea sa cumpere originalul chiar daca
are un salariu din care isi permite sa cumpere tottul cu licenta !

E vorba de caracterul oamenilor, unii oricat de bogati vor fi vreodata tot vor FURA pt ca asa sunt obisnuiti!

#45
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Si daca eu vreau sa cumpar de pe iTunes si nu pot pt ca ei nu vind muzica in Romania? Ce caracter au americanii aia despre care zici tu ca sunt furati de romani? Eu cred ca nu au caracter deloc.

#46
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
pentru ca 46 din 50 tranzactii sunt carding sau alte metode de frauda. ca sa nu mai vorbim de incercarile romanilor de a "hackui" un site pentru maruntisuri.

get over it. sintem un popor cu stigmatul de hoti, smecheri s.a.m.d cuplat cu o inteligenta mare si mult timp liber. am avut ocazia sa mi se spuna fara perdea cam cum sunt Romanii vazuti in strainatate, si nu e prea dulce.

de ce nu te plingi la Apple? daca sunt suficient de multi doritori, intr-o zi va fi introdus asa cum a fost introdus iPhone inainte de data planificata.

Edited by Centris, 23 November 2008 - 20:00.


#47
booboo

booboo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 17.09.2005
salut!

Am incercat si eu sa imi fac cont pe itunes cu un MasterCard de la Bancpost si cu un Viza electron de la ING si nu o mers...  eu cu mastercardul ala am mai facut tranzactii online si o mers... acuma eu nu stiu ce sa zic...

nu stie nimeni care ii problema?... sau nu stiti cum pot face un cont pe itunes fara credit card ? macar pentru aplicatiile free :)
plzzzzz!

#48
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
fa'ti contul din aplicatia itunes...intra in store...dai sa cumperi ceva...si atunci....dai sign up..iti va aparea sa bifezi la metoda de plata fara card...

#49
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
salut .. e cam off topic ce zic eu .. adik e pentru astia care zic ca nu are rost sa dai bani pe filme muzica si jocuri.
pai eu muncesc la chestiile astea, uitate la unele filme si jocuri sa veizi ce efecte si detalii veizi in ele.
sa cumperi filme mi se pare o prostie, mai bine le inchiriezi. o vreme cumparam si eu filme, piratate ca atunci nu aveam internet si imi imaginam niste preturi dinalea enorme dar dupaia am ramas cu filmele la care nu ma mai uit, majoritatea leam aruncat. dar muzica si jocurile merita cumparate pentru ca oamenii aia muncesc pentru ele.

#50
Dragos

Dragos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 29.11.2002

 mirceasandu1991, on Nov 11 2008, 23:48, said:

[...] inca ceva, aia care ziceti voi ca cumpara piesele, aia is doar oamenii comozi, majoritatea americani lenesi, drogati, care nu au vreme sa deie un search pe torrent, aia is fii de bogatasi care arunca banii taticului dejaba pe prostii si dorguri. [...]
Nu, ăia sunt oameni care respectă munca celorlalti si cărora nu le e rusine să *horror*plătească*horror* pentru ceva. Dacă tu ai face muzică si toată lumea ti-ar pirata-o, cum te-ai simti?

Iar 99 de centi pentru o piesă chiar nu mi se pare exagerat. Prefer să nu beau o Cola si să cumpăr piesa respectivă.

Edited by Dragos, 27 November 2008 - 17:20.


#51
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007

 hyperyon, on Nov 26 2008, 01:36, said:

fa'ti contul din aplicatia itunes...intra in store...dai sa cumperi ceva...si atunci....dai sign up..iti va aparea sa bifezi la metoda de plata fara card...

Nu exista metoda de plata fara card, cum vine aia, le trimit banii cu porumbelul ?
Americanii pot cumpara cu un cont paypal dar noi, romanii, avem nevoie de card neaparat !

#52
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003

 Jaguar Paw, on Dec 7 2008, 13:46, said:

Nu exista metoda de plata fara card, cum vine aia, le trimit banii cu porumbelul ?
Americanii pot cumpara cu un cont paypal dar noi, romanii, avem nevoie de card neaparat !
omule sunt aplicatii gratuite...pentru respectivele ca sa le poti downloada iti trebuie cont...
asa ca... daca iti faci contul din meniu...sau de pe site iti cere totusi si date de card
ca sa nu ai nevoie de aceste date...pur si simplu intri in apple store din itunes...selectezi o aplicatie free pe care o doresti...si dai install...acolo iti zice sa te loghezi sau sa te inregistrezi...
din respectivul meniu de inregistrare ai acces la register without card

#53
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
Nu ma intereseaza alea gratuite...

Mie imi trebuie aplicatii care trebuie platite, alea free le am deja, si cu un card de debit nu merge sa platesti ...
Eu vreau sa cumpar muzica si filme cu card, CU BANI, asta e problema !

vorbim despre lucruri diferite :s

#54
hyperyon

hyperyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,776
  • Înscris: 19.12.2003
ok vb de lucruri diferite..azi am incercat sa cumpar cu un card MasterCard de la Raiffaissen...nu a mers..Visa de la ING nu a mers..Maesto BRD nu stiu unde sa il incadrez ca am doar mastercard si visa...deci..concluzii....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate