Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

iTunes Store Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#163
vasile116

vasile116

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.04.2009
20 Nov
Cum iti faci cont pe iTunes SUA, fara carte de credit
Posted by: DIV  /  Category: Tutorial

Vi s-a intamplat probabil pana acum sa auziti de o aplicatie pentru iPhone, dar sa descoperiti ca nu o puteti instala din iTunes Romania. Exemple sunt nenumarate: Google Earth sau Shazam sunt printre cele mai importante. Explicatia este ca aplicatia respectiva se regaseste doar in iTunes SUA, nefiind inclusa si in iTunes Romania. Exista bineinteles si reversul medaliei, unele aplicatii din iTunes Romania nefiind disponibile in cazul iTunes SUA. Ce e de facut in aceasta situatie?

Crearea unui cont iTunes SUA

Usor de zis, nu la fel de usor de facut. In cazul in care incerci sa creezi un cont iTunes pentru SUA, exista doua impedimente majore: nevoia de a avea o adresa valida din SUA si nevoia de a avea un card bancar asociat adresei respective. Daca prima problema se poate rezolva relativ usor, printr-o cautare pe internet, a doua problema este mai delicata. Din fericire, exista o posibilitate de a crea un cont iTunes, fara a fi nevoiti sa-l asociem unui card bancar. Iata ce trebuie sa faceti:

    * Intrati in iTunes, dezautentificati-va (Store – Sign Out) si aveti grija sa alegeti USA ca si tara (in partea de jos a paginii, din App Store)

iTunes SUA

    * Cautati o aplicatie FREE, apasati pe GET APP

iTunes - Get App

    * In fereastra urmatoare, alegeti Create new account

iTunes - create new account

    * Completati toate campurile obligatorii din ecranul urmator si apasati pe Continue

iTunes - new account

    * In ecranul urmator aveti posibilitatea sa alegeti metoda de plata. Pentru ca este cel mai probabil sa nu aveti un card bancar asociat unei adrese din SUA, alegeti None. Nota bene: optiunea None nu apare decat daca sunt urmati pasii de mai sus.

iTunes - None

    * Asta este tot. Vi se va trimite un email de confirmare a adresei de email si puteti folosi noul cont pentru a accesa iTunes SUA

Accesarea noului cont iTunes SUA

Pentru a accesa noul cont iTunes pe PC, intrati in meniu in Store – Sign In si autentificati-va cu noul user si noua parola. Veti putea oricand sa va autentificati si cu celalalt cont, pentru iTunes Romania. Pentru a accesa contul iTunes de pe iPhone va trebui intai sa iesiti din contul curent: intrati in aplicatia App Store, in Categories, iar in partea de jos a paginii dati click pe numele contului cu care sunteti autentificati. In fereastra urmatoare alegeti Sign Out, urmat de Sign In – Use Existing Account. Aici introduceti userul si parola aferente contului iTunes SUA.

Avantaje si dezavantaje

Avantajul evident este acela ca veti putea instala si aplicatii din iTunes SUA, pe care nu le regaseati pana acum in App Store. Dezavantajul principal este ca nu veti putea cumpara aplicatii din iTunes SUA, dat fiind ca nu aveti un card asociat acestui cont. Problema se poate remedia, daca asociati contului iTunes SUA un cont PayPal, dar costurile vor fi ceva mai ridicate in acest caz.

#164
mcduck

mcduck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.06.2007
Se pot cumpara aplicatii de pe iTunes US folosind gift cards cumparate de pe ebay. Tb doar sa gasiti un seller care e dispus sa va trimita codul de activare pe mail (eu am gasit, dar majoritatea trimit cardul fizic prin posta).

Avantajul gift cardului e ca daca va sparge cineva contul de iTunes nu poate sa va faca pagube prea mari. In plus sunteti mult mai atent pe ce dati banii.

Dezavantajele sunt legate de cost. Pe un card de $50 am platit $56 iar la fiecare app platesc 9% sale tax (procentul depinde de adresa pe care ati dat-o la crearea contului), deci pot cumpara app doar de $45.5.

#165
yoyo95

yoyo95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.12.2009
salut

si-a luat cineva Orange Film pt iPhone.

eu am contul setat pe GBR si nu ma lasa sa il iau.

daca e cineva draqut pe aici sa ataseze fisierul .ipa..  :console: :thumbup:  

multumesc .

#166
helici_florin

helici_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 12.10.2006
daca iti ataseaza cineva fisierul ipa , oricum nu vei avea ce face cu el. Merge instalat doar cand esti logat cu contul pt care a fost downloadat.

singura solutie, este sa iti faci un cont itunes pe store-ul din romania, mergi la telefon la settings - store si dai sign out la contul de GBR. Intri in store, cauti aplicatia, o downloadezi si cand te intreaba user si pass pe telefon, bagi contul de RO. Dupa toate astea poti reveni din nou la contul de GBR.

Eu tot prin metoda asta imi instalez pe tel aplicatia Google Earth de pe stor-ul din US.

Bafta

#167
linbetwin

linbetwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 12.01.2007
Jobs a anunțat la keynote-ul de pe 1 Sep. că iTS va apărea în mai multe țări până la sfârșitul anului (evident, se referea la muzică, filme etc., nu la AppStore). Aveți vreo informație că ar fi și România pe printre aceste țări ?

#168
alienware2012

alienware2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.11.2010
Pentru cei care detin Visa Electron BCR (debit) card, vă spun că zilele trecute mi-am făcut cont pe iTunes folosind acest card si ... surpriză, merge! Trebuie mentionat faptul că atunci când îti faci cont pe iTunes, trebuie mai întâi să-ti conectezi ipod-ul iar în josul paginii poti selecta ca tară, evident România! Pentru aplicatiile free ti se va bloca suma de 1,98Euro, bani ce vor intra în cont după o anumită perioadă.

Edited by alienware2012, 13 November 2010 - 00:17.


#169
myimyic

myimyic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 13.04.2007
http://support.apple.com/kb/HT2534
facut cont pentru romania, acum 10 minute, DAR......de pe telefon.
bafta!

#170
dvn2007

dvn2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 30.11.2007

View Postvasile116, on 2nd August 2010, 21:54, said:

20 Nov
Cum iti faci cont pe iTunes SUA, fara carte de credit
Posted by: DIV  /  Category: Tutorial

Vi s-a intamplat probabil pana acum sa auziti de o aplicatie pentru iPhone, dar sa descoperiti ca nu o puteti instala din iTunes Romania. Exemple sunt nenumarate: Google Earth sau Shazam sunt printre cele mai importante. Explicatia este ca aplicatia respectiva se regaseste doar in iTunes SUA, nefiind inclusa si in iTunes Romania. Exista bineinteles si reversul medaliei, unele aplicatii din iTunes Romania nefiind disponibile in cazul iTunes SUA. Ce e de facut in aceasta situatie?

Crearea unui cont iTunes SUA

Usor de zis, nu la fel de usor de facut. In cazul in care incerci sa creezi un cont iTunes pentru SUA, exista doua impedimente majore: nevoia de a avea o adresa valida din SUA si nevoia de a avea un card bancar asociat adresei respective. Daca prima problema se poate rezolva relativ usor, printr-o cautare pe internet, a doua problema este mai delicata. Din fericire, exista o posibilitate de a crea un cont iTunes, fara a fi nevoiti sa-l asociem unui card bancar. Iata ce trebuie sa faceti:

    * Intrati in iTunes, dezautentificati-va (Store – Sign Out) si aveti grija sa alegeti USA ca si tara (in partea de jos a paginii, din App Store)

iTunes SUA

    * Cautati o aplicatie FREE, apasati pe GET APP

iTunes - Get App

    * In fereastra urmatoare, alegeti Create new account

iTunes - create new account

    * Completati toate campurile obligatorii din ecranul urmator si apasati pe Continue

iTunes - new account

    * In ecranul urmator aveti posibilitatea sa alegeti metoda de plata. Pentru ca este cel mai probabil sa nu aveti un card bancar asociat unei adrese din SUA, alegeti None. Nota bene: optiunea None nu apare decat daca sunt urmati pasii de mai sus.

iTunes - None

    * Asta este tot. Vi se va trimite un email de confirmare a adresei de email si puteti folosi noul cont pentru a accesa iTunes SUA

Accesarea noului cont iTunes SUA

Pentru a accesa noul cont iTunes pe PC, intrati in meniu in Store – Sign In si autentificati-va cu noul user si noua parola. Veti putea oricand sa va autentificati si cu celalalt cont, pentru iTunes Romania. Pentru a accesa contul iTunes de pe iPhone va trebui intai sa iesiti din contul curent: intrati in aplicatia App Store, in Categories, iar in partea de jos a paginii dati click pe numele contului cu care sunteti autentificati. In fereastra urmatoare alegeti Sign Out, urmat de Sign In – Use Existing Account. Aici introduceti userul si parola aferente contului iTunes SUA.

Avantaje si dezavantaje

Avantajul evident este acela ca veti putea instala si aplicatii din iTunes SUA, pe care nu le regaseati pana acum in App Store. Dezavantajul principal este ca nu veti putea cumpara aplicatii din iTunes SUA, dat fiind ca nu aveti un card asociat acestui cont. Problema se poate remedia, daca asociati contului iTunes SUA un cont PayPal, dar costurile vor fi ceva mai ridicate in acest caz.

Tot ma pune sa completez adresa de US si apoi cand vreau sa cumpar ceva cu cardu din RO , imi da eroare

#171
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Schimba tara

#172
alligator

alligator

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.11.2003
Daca va intereseaza carduri Itunes Gift Card pentu US, puteti cumpara in Ron la preturi excelente de aici Itunes gift Card Store

#173
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,362
  • Înscris: 05.09.2005
Salut! Am si eu o nelamurire. De fiecare data cand achizitionez ceva din app store introduc  numarul de card si codul acela  format din 3 cifre! Bun, toate bune si frumoase pana cand cumpar o aplicatie. Spun asta deoarce m-au taxat de 2 ori: o data cu 8 lei si a 2a  oara cu 3,45. Ideea este ca aplicatia respectiva costa doar 0.75 centi + tva deci undeva la vreun euro in total. Faza este ca de fiecare data cand cumpar o aplicatie, debifez dupa modalitatea de plata si las NONE! Oare aceasta sa fie problema? Sa mi se ia o suma de plata pentru inregistrarea cardului, si de fiecare data cand o introduc ma taxeaza? Ideea e ca am urmarit problema aceasta si dupa o luna de zile , prima suma in speta acei 8,56 lei mi s-a  returnat in cont! Am zis ca  tura viitoare am sa las in permanenta numarul de card si sa vad daca ma vor mai taxa de 2 ori atunci cand voi achizitiona o noua aplicatie.  Momentan am 26 de ron blocati timp de o luna! Abia atunci voi vedea daca este asa cum am descris eu! Alta explicatie logica nu gasesc. Voi stiti ceva despre acest subiect?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate