Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Porcusori de Guinea

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#73
George35

George35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.05.2006
vand 2 porcusori de Guinea Urgent primit cadou plec in S.U.A. ---100 euro + acvariu super oferta tel.0722270755

Attached Files


Edited by George35, 27 August 2006 - 00:11.


#74
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

 George35, on Aug 27 2006, 01:02, said:

vand 2 porcusori de Guinea Urgent primit cadou plec in S.U.A. ---100 euro + acvariu super oferta tel.0722270755

is ceva rasa speciala sau de ce is asa scumpi? Io mi-am luat 1 acu 2 ani cu 100.000

#75
George35

George35

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.05.2006
super oferta .......ultima strigare ........50 euro ....sunati urgent ......!!!!!!!!!!

#76
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005
Am si eu porcusori de guinea. Babe am primit-o .. ma rog, am cerut-o si mi-a dat-o o amica. E neagra complet, o scumpa. Avea 2-3 luni cand am luat-o, si cum se obisnuieste i-am dat un banutz. acum are cam un an si jumatate cred si o tineam intr-o cusca cumparata de la fostul zoo center de la noi din Ploiesti. zoo mania acum. Apoi am vrut sa-i facem o cusca NOI, pentru ca cele vazute la zoo center sunt mult prea mici si EXTREM DE SCUMPE .
Am facut un proiect pe computer, grafic, in 3D studio max, puteai sa umbli pe acolo sa vezi cusca cu textura, tot. Am mers la Praktiker sa cumparam niste bucati de lemn. Am luat o ditamai platforma ca se cumpara la placi ... si le-am zis cum sa ni le taie. Puteau taia decat pana la capat. Adica am facut pe hartie planul de ce bucati anume aveam nevoie, cm X cm si ei ne taiau exact asa  a fost bestial. Apoi am ajuns acasa, am construit-o cu bormasina, cuie... si a iesit ca-n proiect, chiar mai misto. Va voi da poze cu before and after :D

Are cam 80 cm X 80 jos ,  fara un colt, are casuta, are mezanin unde urca si apoi inca un etaj sus de tot ... care e cam 30 X 20 cm ...

Am luat-o pe lizuca apoi , care e cu 2-3 luni mai mica decat Babe. Am citit sa luam inca un porcusor ca sa fie fericita Babe. Doi porcusori traiesc mult mai mult si mai fericiti decat unu singur. Cu toate astea, initial am fost gelos pentru ca nu-mi mai acorda atentia dinainte , Babe. Se salbaticise nitel, insa cu timpul am imblanzit-o la loc. Acum si pe Lizuca. Au personalitati foarte distincte. A vrut mama o "porcusoara" mai mica ca sa fim siguri sau cel putin sa speram ca babe ramane porcusorul dominant. Si asa a fost. Dolofane si tembele :P
Le scoatem si pe covor, tzopaie si alearga una dupa cealalta in sir indian. E incredibil cat de repede pot alerga, tinand cont ca au niste picioruse extrem de subtiri comparativ cu cat de dolofane si grasane sunt :)))

Treaba cu cazutul parului am avut-o si cu Lizuca. Doar cu ea, insa a tratat-o preventiv si pe Babe la VET !!!!!!!!!! e important sa-l duceti la VET !!!! de fiecare data cand e ceva ciudat... fiti atenti ca sunt animalutze sensibile si pot muri din lucruri de genu !!!! si pe urma nu stiti de ce nu-i mai aveti.
Initial a spus ca are niste ciupercute, ca erau chestii mici rau, lipite pe piele in mai multe locuri. Apoi a luat in cele din urma niste probe, a dus la analiza, si avea RAIE !  ... cu injectii si tratament, a scapat de ele. Ne-am speriat destul de rau. S-a presupus ca a fost in cuib, de unde am luat-o pe ea. Pe babe am luat-o de la o prietena, iar pe Lizuca de la Zoo center. La zoo center nu li se acorda atentia cuvenita, masculi separati de femele si nu le fac teste !!!!!!!!!!!! NU LE TESTEAZA sa fie sigur daca puiutii primiti de la oameni au sau nu raie..... multe nereguli in shop-urile cu pet-uri in romania ... trist ...  


Lizuca a costat 400 de mii anul trecut, in 2005, prin August cand am luat-o ... a facut un an :D
Am facut si mini-filmuletze cu ele cand alergau pe covor.... sunt o veselie de animalutze si le-as putea caracteriza in felul urmator:

Porcusorii de guinea sunt niste pufuleti de viata care chitzaie si te recunosc dupa mersul pe parchet, sunete, miros .... mananca legume, banane, pepeni, moarte dupa salata verde, vedeti pe www.gemon.ro,  FOARTE AFECTUASE, grohaie placut cand le mangai [nu toate, Lizuca mai greu grohaie cand o mangai] de placere, si apoi ele singure simt nevoia sa-si arate afectiunea lingandu-ti degetele :) Desi ati crede ca fiind rozatoare , au dintii foarte ascutiti si va pot musca,  eu n-am fost pana acum niciodata muscat de ele. Mereu ele daca este sa muste, mai intai incearca. Orikum va miros pielea si niciodata nu va vor face nimic decat daca sunt EXTREM DE SPERIATE si agitate ... caz in care poate fi fatal chiar pentru ele banuiesc ...  Poate parea ciudat sa va incerce degetu, in sensul de : sa vi-l apuce nitel, dar nu va fac nimic. Radeam ca odata Babe mi-a apucat nitel degetu cand am bagat mana in casuta lor ... si ... Chiar ea de frica sa nu-mi fi facut ceva ... a ramas ca "toanta" cu degetu meu in gura ei ..... ca puteam sa fac ce voiam din dintisorii ei micutzi, si ii miscam capu in sus si jos .... puteam si sa-l scot daca voiam, ca nu ma apasa

Altceva de stiut ... sa aveti totul pregatit inainte sa luati unul, si NU IL TINETI IN ACVARII ... nu este pentru ei ...  nu aud bine zgomotele din jur ... nu au unde sa se ascunda ca e transparent .... nu miros bine fiind acolo .. SI IN PRIMUL RAND este AER INCHIS IN ACVARIU !

aflati mai tot ce aveti nevoie de stiu pe www.gemon.ro



in poze ... vedeti si fosta cusca [a costat 550 de mii] ... WOW , cand imi dau seama ca ne-a luat cam in total cu ce am mai avut nevoie 800 de mii sa construim cusca lor .. ADEVARATA ! ... si nu se compara cele doua ....  .. in poza puteti vedea si cusca care le-am construit-o .... m-a ajutat mama ... si acum sta deasupra canapelei de colt, in colt .... prinsa in hol-suruburi  :rolleyes:

See ya !

Attached Files



#77
Chow05

Chow05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 11.10.2005
Ce dragalasi si pufosi sunt. Am mangaiat si eu odata un porcusor de Guinea si scotea niste sunete asa nostime.
Si ce vila de 5 stele le-ai facut. Super!!
Sa-ti traiasca grasanii si sa fie sanatosi.

 Enoeth, on Aug 31 2006, 16:40, said:

Am si eu porcusori de guinea. Babe am primit-o .. ma rog, am cerut-o si mi-a dat-o o amica. E neagra complet, o scumpa. Avea 2-3 luni cand am luat-o, si cum se obisnuieste i-am dat un banutz. acum are cam un an si jumatate cred si o tineam intr-o cusca cumparata de la fostul zoo center de la noi din Ploiesti. zoo mania acum. Apoi am vrut sa-i facem o cusca NOI, pentru ca cele vazute la zoo center sunt mult prea mici si EXTREM DE SCUMPE .
Am facut un proiect pe computer, grafic, in 3D studio max, puteai sa umbli pe acolo sa vezi cusca cu textura, tot. Am mers la Praktiker sa cumparam niste bucati de lemn. Am luat o ditamai platforma ca se cumpara la placi ... si le-am zis cum sa ni le taie. Puteau taia decat pana la capat. Adica am facut pe hartie planul de ce bucati anume aveam nevoie, cm X cm si ei ne taiau exact asa  a fost bestial. Apoi am ajuns acasa, am construit-o cu bormasina, cuie... si a iesit ca-n proiect, chiar mai misto. Va voi da poze cu before and after :D

Are cam 80 cm X 80 jos ,  fara un colt, are casuta, are mezanin unde urca si apoi inca un etaj sus de tot ... care e cam 30 X 20 cm ...

Am luat-o pe lizuca apoi , care e cu 2-3 luni mai mica decat Babe. Am citit sa luam inca un porcusor ca sa fie fericita Babe. Doi porcusori traiesc mult mai mult si mai fericiti decat unu singur. Cu toate astea, initial am fost gelos pentru ca nu-mi mai acorda atentia dinainte , Babe. Se salbaticise nitel, insa cu timpul am imblanzit-o la loc. Acum si pe Lizuca. Au personalitati foarte distincte. A vrut mama o "porcusoara" mai mica ca sa fim siguri sau cel putin sa speram ca babe ramane porcusorul dominant. Si asa a fost. Dolofane si tembele :P
Le scoatem si pe covor, tzopaie si alearga una dupa cealalta in sir indian. E incredibil cat de repede pot alerga, tinand cont ca au niste picioruse extrem de subtiri comparativ cu cat de dolofane si grasane sunt :)))

Treaba cu cazutul parului am avut-o si cu Lizuca. Doar cu ea, insa a tratat-o preventiv si pe Babe la VET !!!!!!!!!! e important sa-l duceti la VET !!!! de fiecare data cand e ceva ciudat... fiti atenti ca sunt animalutze sensibile si pot muri din lucruri de genu !!!! si pe urma nu stiti de ce nu-i mai aveti.
Initial a spus ca are niste ciupercute, ca erau chestii mici rau, lipite pe piele in mai multe locuri. Apoi a luat in cele din urma niste probe, a dus la analiza, si avea RAIE !  ... cu injectii si tratament, a scapat de ele. Ne-am speriat destul de rau. S-a presupus ca a fost in cuib, de unde am luat-o pe ea. Pe babe am luat-o de la o prietena, iar pe Lizuca de la Zoo center. La zoo center nu li se acorda atentia cuvenita, masculi separati de femele si nu le fac teste !!!!!!!!!!!! NU LE TESTEAZA sa fie sigur daca puiutii primiti de la oameni au sau nu raie..... multe nereguli in shop-urile cu pet-uri in romania ... trist ...  


Lizuca a costat 400 de mii anul trecut, in 2005, prin August cand am luat-o ... a facut un an :D
Am facut si mini-filmuletze cu ele cand alergau pe covor.... sunt o veselie de animalutze si le-as putea caracteriza in felul urmator:

Porcusorii de guinea sunt niste pufuleti de viata care chitzaie si te recunosc dupa mersul pe parchet, sunete, miros .... mananca legume, banane, pepeni, moarte dupa salata verde, vedeti pe www.gemon.ro,  FOARTE AFECTUASE, grohaie placut cand le mangai [nu toate, Lizuca mai greu grohaie cand o mangai] de placere, si apoi ele singure simt nevoia sa-si arate afectiunea lingandu-ti degetele :) Desi ati crede ca fiind rozatoare , au dintii foarte ascutiti si va pot musca,  eu n-am fost pana acum niciodata muscat de ele. Mereu ele daca este sa muste, mai intai incearca. Orikum va miros pielea si niciodata nu va vor face nimic decat daca sunt EXTREM DE SPERIATE si agitate ... caz in care poate fi fatal chiar pentru ele banuiesc ...  Poate parea ciudat sa va incerce degetu, in sensul de : sa vi-l apuce nitel, dar nu va fac nimic. Radeam ca odata Babe mi-a apucat nitel degetu cand am bagat mana in casuta lor ... si ... Chiar ea de frica sa nu-mi fi facut ceva ... a ramas ca "toanta" cu degetu meu in gura ei ..... ca puteam sa fac ce voiam din dintisorii ei micutzi, si ii miscam capu in sus si jos .... puteam si sa-l scot daca voiam, ca nu ma apasa

Altceva de stiut ... sa aveti totul pregatit inainte sa luati unul, si NU IL TINETI IN ACVARII ... nu este pentru ei ...  nu aud bine zgomotele din jur ... nu au unde sa se ascunda ca e transparent .... nu miros bine fiind acolo .. SI IN PRIMUL RAND este AER INCHIS IN ACVARIU !

aflati mai tot ce aveti nevoie de stiu pe www.gemon.ro
in poze ... vedeti si fosta cusca [a costat 550 de mii] ... WOW , cand imi dau seama ca ne-a luat cam in total cu ce am mai avut nevoie 800 de mii sa construim cusca lor .. ADEVARATA ! ... si nu se compara cele doua ....  .. in poza puteti vedea si cusca care le-am construit-o .... m-a ajutat mama ... si acum sta deasupra canapelei de colt, in colt .... prinsa in hol-suruburi  :rolleyes:

See ya !


#78
blonda

blonda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.06.2004
@Enoeth - cusca e absolut fantastica :coolspeak:  :worthy: ...ma uit la poze si mi se pare incredibila!
Imi fac sigur si eu asa ceva daca ma lamuresti si pe mine cu ceva: cum faci curat in cusca aia???? Ca eu am o cusca din plastic pe care o spal la doua zile cu otet in cada. Asta nu se imbiba cu fecale....ca doar e din lemn???? Pe jos are bucati de gresie sau mi se pare mie....???

Edited by blonda, 01 September 2006 - 12:52.


#79
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
este normal pentru un porcusor sa manance hartie? daca ii mai dau drumul prin balcon cate 15 min si prinde o hartie o face praf...
e ceva in neregula cu el?

Edited by Cea Care, 01 September 2006 - 13:39.


#80
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 Cea Care, on Sep 1 2006, 13:55, said:

este normal pentru un porcusor sa manance hartie? daca ii mai dau drumul prin balcon cate 15 min, daca prinde o hartie o face praf...
e ceva in neregula cu el?
E absolut normal. Nu-ti face griji daca rontaie cate un A4 din cand in cand, in primul rand nu mananca multa, am senzatia ca de fapt consistenta hartiei e pentru ei o placere. Mare grija insa ce hartie prinde....sa nu fie tiparita(cerneala tipografica contine plumb), sa nu fi fost in contact cu alte animale(soarici, sobolani,etc...) si sa nu fie murdara, stropita cu substante, etc...
Plus de asta nu-l lasa sa-si faca de cap, e posibil ca in cantitati mari sa aiba efecte neplacute asupra sistemului digestiv.
Bafta!

#81
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005

 blonda, on Sep 1 2006, 13:52, said:

@Enoeth - cusca e absolut fantastica :coolspeak:  :worthy: ...ma uit la poze si mi se pare incredibila!
Imi fac sigur si eu asa ceva daca ma lamuresti si pe mine cu ceva: cum faci curat in cusca aia???? Ca eu am o cusca din plastic pe care o spal la doua zile cu otet in cada. Asta nu se imbiba cu fecale....ca doar e din lemn???? Pe jos are bucati de gresie sau mi se pare mie....???

E complet din lemn, exceptie facand plasa care e practic d-aia care o cumperi la metru tot din practiker, batuta cu suruburi d-alea cu bormasina si avand o piulitza sa tina. Cam greu sa o prinzi prin toate partile : eu fiind chiar nevoit sa intru in EA cand am prins partile de sub etajul 1 .... acolo sus  :lol:  :D

Am pus linoleum pe jos, o BUCATA ENORMA JOS , taiata exact pe dimensiune, iar inauntrul casutei e o alta bucata, dar totul conceput in asa fel incat se suprapune nitel linoleul ... si la mezanin si la etajul 1 e linoleum . Initial scoteam tot linoleul si il spalam, si lemnul, insa mai incolo am realizat ca e prea mult de munca si acum scot decat linoleul de la etajul 1 si la mezanin.
Folosesc solutie de spalat [nu detergent] , clean, mai nou am ramas fara si folosesc SAMPONUL LOR ... unu de catelusi mici ... ele insele, porcusoarele, nu trebuie spalate neaparat. Decat poate la cateva luni. Sunt ca matzele, se ingrijesc singure.

Iau o carpa dupa ce strang cu farasul si o perie de vopsit tot talasul, apoi cu carpa umezita in solutie sterg si frec nitel linoleul. Totul e bene :D Las sa se usuce ... si pun talas nou :)

#82
blonda

blonda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.06.2004
si la ce perioada faci operatiunea asta? Eu nu m-am gandit la faza cu spalatul cu carpa....desi porcusoarele mele fac foarte multa mizerie...cred ca totusi din cauza mea....cred ca le dau cam multe legume...

#83
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005

 blonda, on Sep 4 2006, 15:23, said:

si la ce perioada faci operatiunea asta? Eu nu m-am gandit la faza cu spalatul cu carpa....desi porcusoarele mele fac foarte multa mizerie...cred ca totusi din cauza mea....cred ca le dau cam multe legume...

La o saptamana de regula, uneori mai intarzii cateva zile.

Baxu ala de Talas care se gaseste in comert si e mare, imi tine cam 3 saptamani, poate chiar 4.
Intra mult talas in aceasta casuta, extrem de mult :P

#84
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Al meu a fost racit la plamani (sau ceva de genu'), dar a scapat  :peacefingers:
Nu mai avea pofta de mancare, nici de joaca; l-am dus la medic, i-a facut antibiotice   :o , a mancat crengute de salcam decojite, frunze de vita de vie (la sfatul medicului)
Cica au pielea foarte groasa...
In plus, mi-a zis ca are ficatul marit, probabil de la alimentatie, de la azotul din legume. O sa incerc sa cumpar mai mult legume mai urate, sper sa nu aiba azot (sau mai putin)

#85
adri_

adri_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.06.2005
Buna!

El este Pigy, are 1 anisor, este un mare  mancacios si ii place foarte mult sa fie scarpinat pe spate .

Il daruiesc cuiva care iubeste animalele si care ii poate acorda mai multa atentie decat mine.

[ http://i11.tinypic.com/3y2w9kn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i11.tinypic.com/434vm2q.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i11.tinypic.com/2di2gk6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i11.tinypic.com/43qgxao.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i11.tinypic.com/47dsft3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

p.s. porcusorul este din Pitesti  :)

#86
csman

csman

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 411
  • Înscris: 12.04.2005
numa bun de dat la o pisica ...  :drac:

Edited by csman, 17 October 2006 - 11:53.


#87
aleka008

aleka008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 19.01.2005
Ce frumos e!  :kisstogether:

#88
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Genial sobolanul.
Daca era din Buc il luam eu.

#89
Graveland

Graveland

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 07.08.2006

 raiiar, on Oct 17 2006, 13:25, said:

Genial sobolanul.
Daca era din Buc il luam eu.
Era mai interesant cu creasta.

Edited by Graveland, 18 October 2006 - 00:44.


#90
adri_

adri_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 24.06.2005
anuntul este inca valabil  :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate