Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Porcusori de Guinea

- - - - -
  • Please log in to reply
472 replies to this topic

#325
matzateo

matzateo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.06.2008
Du-l la vet cat mai repede; la porcuti bolile evolueaza extrem de rapid, daca nu il tratezi din timp s-ar putea sa-ti para rau mai tarziu...Si ai mare grija la ce vet il duci, ca majoritatea nu stiu mare lucru despre porcusori si le fac mai mult rau decat bine...

#326
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009

View Postmatzateo, on 14th September 2009, 16:24, said:

Du-l la vet cat mai repede; la porcuti bolile evolueaza extrem de rapid, daca nu il tratezi din timp s-ar putea sa-ti para rau mai tarziu...Si ai mare grija la ce vet il duci, ca majoritatea nu stiu mare lucru despre porcusori si le fac mai mult rau decat bine...
Sti tu vreunul? Daca sti zi-mi si mie te rog. L-as putea duce la prietena care mi la dat dar sta foaaarte departe.
Vad ca s-a mai dezmortit, a mancat seminte, morcov si patrunjel..sa vad cum evoluaza lucrurile si daca e il duc..n-am incotro. Daca poti spune-mi te rog daca stii vreun veterinar bun.

#327
matzateo

matzateo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.06.2008
Radu Ionescu,
Cabinet ISRAVET, Bd. Basarabia Nr. 28, sector 3

Se poate ca porcutul sa nu fi avut totusi nimic; mai urmareste-l in continuare si daca ti se pare ca e cel mai mic lucru in neregula, du-l la vet. Ai putea sa ii dai si niste vit C, i-ar face bine in perioada asta cand poate raci usor.

#328
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Porcutul e bine merci, l-am scos mai devreme si sarea cu funduletul in sus ca un ied, l-am mangaiat, parca nu ar fi avut nimic. Poate a fost doar obosit..si acuma avea energie din plin.
Vitamia C cum sa ii dau? sa ii dau separat decat ce isi ia din mancare? ca ii dat destul patrunjel si alimente cu vitamina C.
Merci pentru numar, o sa il notez, mai ales ca e f aproape de mine cabinetul

Edited by AlexaF, 14 September 2009 - 21:40.


#329
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Alexa, gasesti in pet shop suplimente nutritive bogate in vitamina C pt porcusori. Eu ii luasem un bloc cu alge, calciu si vitamina C, si cand l-am pus in cutie, au facut shushu pe el in loc sa-l manance.  :confuzzled:  Am observat ca au tendinta sa urineze peste tot ce le pun in cusca, fie ca e lemn de ros, fie ca sunt stick-uri de cereale.
Dar mai bine da-i patrunjel ca acum gasesti si verde si are multa vitamina C.

#330
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Pai asta si intrebasem, daca e nevoie de vitamina c in plus. Ii dau cam 4 fire de patrunjel pe zi, plus altele care banuiesc ca au si ele vitamina C. Despre suplimentele de vitamina C am auzit ca nu sunt ok..daca ii pui in apa nu mai bea(al meu oricum nu vrea sa bea), daca ii dai altfel nu mananca si tot asa.

#331
matzateo

matzateo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.06.2008
Blocuri din acelea cu minerale, alge si cu ce or mai fi nici nu au voie, nu sunt bune de nimic...Nici lemnele de ros, nici stickurile...In afara de hrana uscata obisnuita incearca sa nu le mai dai alte prostii prelucrate/artificiale. In schimb vitamina C nu strica sa ii suplimentezi in perioadele in care este mai susceptibil la boli sau atunci cand observi ca este ceva in neregula cu el (caderea parului, lipsa de apetit, etc). Te sfatuiesc sa cumperi vit C lichida; se poate pune in apa sau pe o felie de castravete/morcov, etc. Eu le pun alor mei in apa si beau normal, nu ii deranjeaza.

#332
Noczi

Noczi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.05.2007
Sunt sigura ca prietenii tai de pe Gemon s-ar bucura din suflet afland ca tu vinzi puiutii.

#333
matzateo

matzateo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.06.2008
Sunt sigura ca daca chiar ai fi citit ceva pe Gemon si nu l-ai sti doar dupa nume, ti-ai fi dat seama ca stiu deja si ca unii dintre ei chiar au porcusorii de la mine... De asemenea sunt sigura ca lucrul asta este absolut irelevant in acest topic, unde nu am facut decat sa dau niste sfaturi si nu sa comentez aiurea ca altii de pe aici :rolleyes: .
PS: Nu e nevoie sa-mi raspunzi, eu una oricum nu am de gand sa continui discutia.

#334
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009

View Postmatzateo, on 16th September 2009, 11:13, said:

Blocuri din acelea cu minerale, alge si cu ce or mai fi nici nu au voie, nu sunt bune de nimic...Nici lemnele de ros, nici stickurile...In afara de hrana uscata obisnuita incearca sa nu le mai dai alte prostii prelucrate/artificiale. In schimb vitamina C nu strica sa ii suplimentezi in perioadele in care este mai susceptibil la boli sau atunci cand observi ca este ceva in neregula cu el (caderea parului, lipsa de apetit, etc). Te sfatuiesc sa cumperi vit C lichida; se poate pune in apa sau pe o felie de castravete/morcov, etc. Eu le pun alor mei in apa si beau normal, nu ii deranjeaza.
Problema e ca al meu nu vrea sa bea apa.Are adapatorul acolo dar nu cred ca s-a atins vreodata de el.
Oricum nu cred ca are nevoie...lipsa de apetit nu are, parul ii mai cade din cand in cand. Ii dau aprox.4 fire de patrunjel pe zi(pe langa alte fructe si legume care contin vitamina C). Crezi ca nu e destul?

#335
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Eu cred ca poti sa-i mai dai.
Astia ai mei mananca cam o legatura de patrunjel pe zi.  :P
Daca nu bea apa din adapatoarea aia cu bila, incearca sa-i iei una mai...banala, de genul alora pentru papagali, ceva in genul asta, unde poate sa-si bage boticul.

#336
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Si eu care credeam ca al meu mananca prea mult...o legatura de patrunjel pe zi.. :confused: O sa ii dau si eu mai mult atunci.

#337
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Aveti grija pe unde va lasati porcii.  :deadtongue:
Azi fetita mea a intrat in imprimanta. Da, IN imprimanta!!! De-abia am reusit s-o scoatem, si mai era si plina de tus.  :confuzzled:

Edited by Jaqueline, 18 September 2009 - 22:04.


#338
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
:thumbup: Sa-l vezi pe al meu. Pana acuma il lasam pe jos si era cam fricos, nu prea se misca din loc. Azi cand l-am pus pe jos s-a auzit o bubuitura de afara si s-a speriat si a inceput sa alerge prin camera. Punctul final a fost dupa dulap. Bineinteles ca a trebuit sa dau dulapul la o parte ca sa imi recuperez porcusorul. :naughty: . In rest e bine..il am de numai 10 zile si mi se pare ca a mai crescut, plus ca s-a ingrasat.

#339
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Azi porcusorul meu a primit o locuita si accesorii noi.
Pun si poze:

Attached Files



#340
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Ce frumoasa e!  :thumbup:
De unde, cat si cum? :D

#341
AlexaF

AlexaF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 26.01.2009
Am luat-o azi de la pet-shopul din cora. A fost impreuna cu accesorii: adapator(nu cel din poza), si chestia aia de pus fan. Casuta din lemn i-am luat-o tot  azi tot de acolo(11 lei) si ii place foarte mult,se si urca pe ea, o si roade. Pe cusca am dat 83 lei. Da...ieftin, erau altele mai mici si mai urate dar totusi mai scumpe. Mie mi-a placut cel mai mult asta.

#342
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Eu cautam de ceva vreme "casuta" d-aia din lemn, dar ce am gasit erau doar pt hamsteri si ei n-ar fi incaput.
Inca o chestie, daca am 2, trebuie sa le iau 2 casute? Eu sincer as prefera sa gasesc ceva mai mare sa stea impreuna. :huh:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate