Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

(CRG) Un bordei in Corbeanca

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1227 replies to this topic

#1207
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Felicitari, si eu practic gradinaritul pt relaxare dupa birou.
Eu anul trecut am folosit (fara novadim si doar o singura aplicare topsin) reteta asta pentru tratamente, desi am avut o densitate cam mare de plante rezultatele au fost bune..
Ce suprafata de teren ai tu? nu mai tin minte daca ai precizat.

#1208
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Salut,

Practic agricultura pe 120 mp de teren (11*11). Ingrasamantul aplicat a fost balegar de vita, asta acum 5 ani inainte sa incep lucrarile. Ce vad in lista respectiva par a fi multe care se cumpara doar la scara industriala, cred.. La mine cel mai bun raspuns la problemele pe care le am (bacteriile) este fosetilul de aluminiu, care in State este folosit mult mai mult decat in Ro. La noi nu e omologat pentru multe plante, ca doar lucram cu Statul. Denumirea comerciala este Aliette, mikal flash (pentru vita de vie) sau previcur energy (la transplantare si o saptamana dupa). Recurenta tratamentelor este cam la 2 saptamani. Am incercat si "bio". Nu merge, imi bat joc de munca si timp. Daca era in solar, probabil ca se putea, dar una e sa bata raza direct pe leguma si alta e printr-o folie. Pe gustate si incercate... Timpii de repaus inainte de recoltare obligatorii, minim 2 saptamani. De fapt dupa ultimele tratamente din iunie ma opresc cu totul. Ce-o fi, o fi...

Alte denumiri frecvente care-mi vin in minte si le folosesc alternativ in tratamente:

fungicide (in plus fata de aliette si bravo): topsin, dithane (mancozeb), polyram DF, acrobat, rovral, score,
Insecticide: decis mega, fastac, faster, solfac (1-2 ori pe an pe intreaga suprafata de teren, nu numai gradina), calypso,
ingrasamant: ocazional cropmax, dar nu prea e cazul.

Udat cam o data la doua zile in sezon, prin picurare. Copilit, palisat, sapat cand face pamantul crusta, scos buruieni.. totul singur, deoarece in zona acolo este foarte multa lume "harnica si dispusa sa faca un ban cinstit". Anul asta inclusiv taierile le-am facut eu, dupa ce am studiat in iarna tehnica necesara. Recomand aceasta carte (singura pe care am gasit-o cu adevarat utila):

http://www.librarie....-CzakĂł-Sarolta


Este foarte greu sa obtii si rezultate, depind foarte mult de capriciile sezonului (umiditate, temp, precipitatii, invazii etc). Intr-un an grindina a ras totul si a trebuit sa o iau de la zero. In primii doi ani nu prea am insistat cu tratamentele si a iesit un terci. si tot asa...

#1209
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006
Gradina ta arata extraordinar!
As vrea sa incerc si eu cu Cropmax. Se stropeste peste plante sau e vreo smecherie? Anul trecut am avut niste legume mici si nedezvoltate.
Anul asta vreau sa pun vreo 10 cm de compost si sa stropesc din cand in cand cu Cropmax.
Am comandat si un solar mic, dar o sa incerc sa il acopar numai cand ploua si in mare parte din timp sa ramana descoperit.

Felicitari pentru ce aveti acolo.

#1210
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Salut,

Daca mergi pe ideea de solar, care aduce in mod evident mai multe avantaje decat dezavantaje, iti recomand un tratament initial cu basamid. Este o substanta cu efect multiplu (insecticid, fungicid, nematocid, erbicid) care trebuie lasata sa-si faca treaba in jur de 2 sapt. Ideal aplici dupa sapaturile de toamna si acoperi cu folie timp de 2 saptamani (eu asa am procedat de 2 ori pana acum). Substanta reziduala devine NPK.

Solarul te ajuta sa controlezi mai bine umiditatea si temperatura , stiut fiind faptul ca ciupercile se dezvolta la umiditate crescuta si temperatura mai scazuta (10-15 grade).

Cartea a costat 50-60 lei, nu mai tin minte. Vad ca e pe stoc aici:

https://www.carteped...la-z-31737.html

Cropmax este un ingrasamant foliar natural, bio cum le place unora sa spuna. Nu e nici o complicaciune cu el, amesteci cantitatea dozata de pe eticheta (10-15 ml, nu mai tin minte) cu 10 litri de apa si aplici pe planta. Merge si combinat cu celelalte tratamente, sa nu stropesti de mai multe ori. La mine nu am vazut cresteri spectaculoase ale productiei, dar parca planta devine mai rezistenta la atacurile ciuperci.

Compostul trebuie lasat sa se macereze, eu asa stiu. Altfel iti fermenteaza pe sol si creste temperatura arzand planta. Dar nu din experienta, ci din auzite.

Edited by CRG, 06 April 2017 - 07:14.


#1211
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
La solar e complicata treaba daca nu ai si o automatizare sau timp sa te ocupi personal, in perioada aceasta a anului trebuiesc inchise/deschise aerisirile, urmeaza apoi plasa de umbrire...
Basamidul ala era destul de scump parca, pe aria de legumicultura am vazut ca se mai foloseste cianamida calcica

#1212
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,534
  • Înscris: 11.03.2006
O sa fie un solar hobby, foarte mic. Il las semideschis permanent si o sa ii fac o instalatie de picurare programabila.
Deci sa nu pun compost acum.

#1213
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
depoziteaza-l undeva separat de gradina, macar 2 ani. Basamidul e cam scumpisor, dar pentru gradini cu suprafete de hobby nu ajunge f mult.

Primavara aceasta au fost executate, in regie proprie, urmatoarele lucrari:
  • taiere pomi, trandafiri, vita-de-vie, zmeuri, muri etc;
  • curatat rond capsuni;
  • stropire pomi si trandafiri cu hidroxid de cupru (Funguran) dupa taiere;
  • stropire pomi cu confidor oil la 24 de ore dupa cupru, calypso si topsin (ultima doar la piersici), asta pentru ca in fiecare an m-am trezit cu o basicare (taphrina deformans) de toata frumusetea si vreau sa preintampin;
  • aerat gazon pe 2 directii  (perpendicular);
  • aplicat solfac pe toata curtea. Am caine care iese din curte si imi aduce capuse. Solfac are un spectru foarte larg de actiune, cred ca singurele carora nu le face fata sunt furnicile. In rest cam tot (capuse, purici, nematozi, musculite albe, viermi sarma, coropisnite, limacsi etc);
  • sapat ronduri pomi pe un diametru cam de 1 metru;
  • semanat in camp arpagic,usturoi, mazare, salata, ridichi, morcovi;
  • produs rasaduri (rosii, vinete, ardei). De partea asta s-a ocupat "so acra-mea";
  • inlocuit, tot in regie proprie, pompa de apa gradina si filtrul aferent. Asta dupa ce ultima data am vazut cat a durat (maxim o ora, cu tot cu ajutorul meu) si cat a cerut (100 lei).
Taierile si aeratul mi-au luat fiecare cam 2 zile. Nu va luati teren mai mult decat puteti duce Posted Image

Edited by CRG, 06 April 2017 - 12:49.


#1214
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
M-au napadit nostalgiile... Azi am intrat in fisierul de lucru folosit la ridicarea casei si am gasit o lista de sfaturi. Spor la construit!


La turnarea cotei zero, trebuie lasate mustati pentru scara interioara!!

Iluminat exterior: sa fie trase firele inainte de montare termosistem.

"Dupa aproximativ 3 zile de la fixarea placilor de polistiren, inainte de aplicarea masei de spaclu, trebuia egalizata suprafata termoizolatiei prin apasare cu o drisca acoperita cu o hartie abraziva de granulatie mare."

Dupa aproximativ 2-3 saptamani suprafata termoizolatiei se smirgheluieste din nou si se aplica masa de spacu cu inglobarea fibrei de sticla. In ziua urmatoare stratul protector nu este inca intarit si se poate smirghelui pentru a netezi urmele lasate de mistrie si pentru a indeparta unele imperfectiuni.

Polistirenul (extrudat) de soclu se lipeste fara dibluri. Nu se pune adeziv ca la expandat (placinte plus margine), ci ca la gresie/faianta, uniform pe toata suprafata. Scopul ambelor idei: rezistenta la apa.

La turnarea placii peste parter: sa se lase goluri pentru instalatii. De asemenea, sa se ude scandura, sa se piarda cat mai putina zeama de ciment! Spatiile mari dintre scanduri se pot umple cu spuma poliuretanica, fara la probleme la tencuiala ulterioara a tavanului!

La zidarie, sa se ude caramizile in prealabil pentru o priza mai buna. Scrie si in instructiunile furnizorilor de caramida asa ceva.

De pus la bucatarie duze de curent pentru aragaz si spoturi la dulapuri, pentru hota si multe aparate (cuptor cu microunde etc)

E bine ca nivelul baii sa fie o idee mai jos decat hol, pentru a proteja parchetul

#1215
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
burger si scoici? Neah.. Prefer coacaze si caprifoi Posted Image

Attached Files



#1216
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Foarte frumoasa gradina ta!
Am construit in aceeasi perioada din cate imi amintesc si ne lovim oarecum de aceleasi probleme.
Insa cu toate problemele nu m-as muta la bloc nici daca m-ar muta intr-un penthouse. E prea misto la tara si intradevar gustul fructelor din curte e priceless.

ps:legume n-am pus inca, din pacate...

#1217
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Anul asta a crapat presostatul pompei de gradina. Un scurt survenit la zona de contact dintre placa electronica si alimentare si s-a dus. Cu aceasta ocazie am descoperit ca in plus fata de presostat, care functioneaza pe principiul totul sau nimic (100% sau 0%), au aparut pe piata invertoare sau variatoare de frecventa. Acestea regleaza turatia pompei pentru a mentine constanta presiunea in instalatie. Ca atare dispare problema fortarii pompelor in situatia in care necesarul de apa este mult sub capacitatea acesteia (e.g. teava cu picurator). Chiar daca este mult mai scumpa ca si solutie fata de presostat, consider ca este o varianta de luat in considerare. Cost aproximativ 1000 lei. Manopera zero :)

#1218
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ideea e buna.

Exista chiar si pompe cu convertizor de frecventa din fabrica, pentru o solutie "plug & play".
Grundfost Scala 2
Dab E.Sybox

#1219
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Foarte bune sugestiile, doar ca in cazul meu am restrictii de spatiu, neavand camin pentru avut putul de gradina, invertorul fiind montat pe traseul tevii in put.

#1220
casuta-papusilor

casuta-papusilor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.11.2018

View PostCRG, on 31 mai 2017 - 15:32, said:

M-au napadit nostalgiile... Azi am intrat in fisierul de lucru folosit la ridicarea casei si am gasit o lista de sfaturi. Spor la construit!


La turnarea cotei zero, trebuie lasate mustati pentru scara interioara!!

Iluminat exterior: sa fie trase firele inainte de montare termosistem.

"Dupa aproximativ 3 zile de la fixarea placilor de polistiren, inainte de aplicarea masei de spaclu, trebuia egalizata suprafata termoizolatiei prin apasare cu o drisca acoperita cu o hartie abraziva de granulatie mare."

Dupa aproximativ 2-3 saptamani suprafata termoizolatiei se smirgheluieste din nou si se aplica masa de spacu cu inglobarea fibrei de sticla. In ziua urmatoare stratul protector nu este inca intarit si se poate smirghelui pentru a netezi urmele lasate de mistrie si pentru a indeparta unele imperfectiuni.

Polistirenul (extrudat) de soclu se lipeste fara dibluri. Nu se pune adeziv ca la expandat (placinte plus margine), ci ca la gresie/faianta, uniform pe toata suprafata. Scopul ambelor idei: rezistenta la apa.

La turnarea placii peste parter: sa se lase goluri pentru instalatii. De asemenea, sa se ude scandura, sa se piarda cat mai putina zeama de ciment! Spatiile mari dintre scanduri se pot umple cu spuma poliuretanica, fara la probleme la tencuiala ulterioara a tavanului!

La zidarie, sa se ude caramizile in prealabil pentru o priza mai buna. Scrie si in instructiunile furnizorilor de caramida asa ceva.

De pus la bucatarie duze de curent pentru aragaz si spoturi la dulapuri, pentru hota si multe aparate (cuptor cu microunde etc)

E bine ca nivelul baii sa fie o idee mai jos decat hol, pentru a proteja parchetul

si impamantare.
facuta cand sapi santurile fundatiei.

si etrierii, sa nu lipseasca in nodurile cu grinzile, pe stalpi.
Posted Image

#1221
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009

View PostCRG, on 26 august 2011 - 12:45, said:

Am uitat sa mentionez: azi am verificat si impamantarile, 2 ohmi la casa si 0.7 ohmi la paratraznet. Ultimul a iesit mai bine datorita unui putz de 12 m adancime in care s-a infipt o teava de vreo 7 cm diametru de inox. La casa am facut ce am stiut eu la vremea aia: 7 tarusi infipti adanc intr-un sant.
Uite o parte din ce se va intampla daca va avea loc o descarcare atmosferica pe paratrasnetul tau.
https://play.md/3095928
Discutiile erau asa
#1038 CRG Publicat: 27 august 2011 - 09:23
Active Member
anaki, noi am mai avut discutia asta. Tu o tii pe a ta, eu pe a mea. Eu nu sunt expert sau geniu ca altii, dar ma bazez pe sfaturile date de executant, furnizorul de paratraznet si inginerul care a verificat rezistenta ohmica. Daca te referi la scurgerea curentului prin putzul de apa, il folosesc doar la gradina pe cel de mica adancime.

anaki Publicat: 27 august 2011 - 12:11
IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

Grup: Moderators
Mesaje: 8.669
Înscris: 17.03.2009
Puncte de avertizare: 0
Nu dau doi bani pe ce spune executantul,apropo intreaba-l daca poate sa descrie solutia aleasa de el intr-un proiect al instalatiei de paratrasnet insotit de un memoriu tehnic,care sa poata fi supus verificarii de catre un organism atestat.Vrei sa-ti spun eu rezultatul? Se va respinge .
Ca tu ca beneficiar ai fost de acord cu asta,e problema ta,sper sa nu ai surprize vreodata,dar daca o sa ai sa-ti aduci aminte de ce am scris aici.
Furnizorul de paratrasnet ce sa zica si el,ma asteptam ca cel care a facut masuratoarea sa zica ceva,dar a fost mai bine pt el sa nu deranjeze.
Faptul ca am o opinie negativa in legatura cu modul de executie,vad ca te deranjeaza,desi scopul a fost acela de ati atrage atentia asupra modului defectuos de executie,asta este,cateodata este bine sa nu te amesteci.
Poti intreba orice companie serioasa(obo,hermi) daca un electrod de inox amplasat intr-un put poate reprezenta priza de pamant a unei instalatii de paratrasnet.Primul raspuns pozitiv in scris te rog sa-l postezi aici. Posted Image
Anunta-i si pe aia care ti-au garantat ca e bine Posted Image

Edited by anaki, 18 November 2018 - 17:00.


#1222
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Zilele astea a trebuit sa refac masuratorile de rezistenta ohmica, avand nevoie sa ma folosesc de impamantarea existenta pentru invertorul solar. 2.5-2.6 la impamantarea casei, 0.5-0.6 pentru cea a paratraznetului. Dupa 10 ani, coafura rezista...

Edited by anaki, 01 March 2021 - 14:49.
flame


#1223
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,252
  • Înscris: 17.03.2009
Putul e bine ,priza de pamant e bine desi nu are ce cauta in put,sa vedem cine nu e bine dupa prima lovitura directa.

Edited by anaki, 02 March 2021 - 09:14.


#1224
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Am avut destule lovituri directe. Mai exista si niste descarcatoare de tensiune in tabloul principal daca se adevereste profetia oracolului. Dar pe mine ma distreaza cum se dau singuri de gol si se activeaza unii si altii, fara referire personala.

Intre timp am inlocuit panourile plane pentru ACM cu 25 de tuburi vidate de la Ferroli. Din pacate mai mult de 50 de grade nu urca apa in boiler vara si ca atare am mai montat inca 6 panouri fotovoltaice (2.2kwp) legate la o rezistenta de 3kw, sa mai urce un pic temperatura apei. Azi finalizez lucrarea. Voi monta si un contor DC cumparat de pe aliexpress, da vad cat curent intra in rezistenta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate