Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

(CRG) Un bordei in Corbeanca

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1227 replies to this topic

#1
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Incep prin a descrie locatia, una care a placut din prima tuturor "factorilor de decizie" din familie.. Terenul e destul de departe de DN1, dar hey, e aproape de "creolii" cu care se mandreste din plin satul Tamasi.. :D

Si acum sa revin la stadiul in care ma aflu, si anume cel de proiectare. Expresia "picky" ne caracterizeaza destul de mult, mai ales cand vine vorba de lucruri noi in viata.

Pe scurt, caut arhitect meserias, poate sa fie si mai scump decat pretul mediu vehiculat aici pe forum. De fapt, cu 14 euro am gasit cea mai ieftina oferta, si nu pretul mediu. Ai am contactat in jur de 130 de arhitecti pana acum....  :blink:

Atasez niste proiecte care ne-au atras atentia pe parcursul cautarilor noastre timp de 2 anisori.. Daca se gaseste vreun samaritean pe forum care sa-mi recomande un arhitect mese', incep sa pun deoparte pentru lazi de bere..  :cheers:

proiectele..

Din cei 130, mi-au raspuns in totalitatea facultatilor mintale vreo 20. Cu adevarat mi-a placut ce au facut 4 dintre ei. Din cei 4, doi sunt ocupati pana in septembrie. Din doi negri mititei, unul nu mi-a placut la intalnire. Asa ca a mai ramas doar unul, pe care vreau sa-l intalnesc saptamana viitoare...

Ete d-aia am nevoie de ajutorul vostru..

Attached Files



#2
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
mie imi place al doilea proiect.

#3
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Fix in inima m-ai lovit: al doilea e ocupat pana in septembrie... :D Si era si destul de scumpisor, 23 de eur pe metru desfasurat la nivel de DDE. Numarul 1 si 3 lucreaza la 18 eur.

Saptamana asta am depus hartiile pentru un nou certificat de urbanism (cel scos la cumparare trecuse de partea celor drepti dupa 1 an de valabilitate).

Si miercuri ma vad (la recomandarile scrise pe forum) cu nea Liviu sa facem studiul geotehnic. 800 roni treaba.

Aviz celor care cred ca nu mai au nevoie de geodezist decat la inceput: este nevoie de el si la faza de receptie a fundatiei. Doar ca e alta socoteala: 150 roni vizita.

#4
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 CRG, on Jul 11 2008, 10:47, said:

Fix in inima m-ai lovit: al doilea e ocupat pana in septembrie... :D Si era si destul de scumpisor, 23 de eur pe metru desfasurat la nivel de DDE. Numarul 1 si 3 lucreaza la 18 eur.

Saptamana asta am depus hartiile pentru un nou certificat de urbanism (cel scos la cumparare trecuse de partea celor drepti dupa 1 an de valabilitate).

Si miercuri ma vad (la recomandarile scrise pe forum) cu nea Liviu sa facem studiul geotehnic. 800 roni treaba.

Aviz celor care cred ca nu mai au nevoie de geodezist decat la inceput: este nevoie de el si la faza de receptie a fundatiei. Doar ca e alta socoteala: 150 roni vizita.


eu m-am referit strict la stilul de casa. Nu poti s-o faci asa cu alt arhitect?

#5
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
crg-ule sa iti traiasca si sa iti creasca ! tot al doilea model imi place .

#6
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005

 MirelaLucia, on Jul 11 2008, 11:05, said:

eu m-am referit strict la stilul de casa. Nu poti s-o faci asa cu alt arhitect?

O sa incerc sa fac miscarea asta cu cel de saptamana viitoare sau cu cei ce vor mai fi. Riscul ramane: o data ce am semnat cu unii, nu pot decat sa pierd daca ma retrag din motive de nepotrivire de gusturi...

Ca sa nu intreb pe fiecare pe topicul lui de casa: cat ati platit avans la constructor? Restul cam ce transe au fost stabilite? Si cat la suta s-a platit pentru fiecare etapa? Incerc sa bat din timp palma cu un meserias si vreau sa negociez cum trebuie. Am tot cautat astfel de procente pe forum si n-am gasit decat un singur exemplu.

Pentru arhitect m-am lamurit: 30% la inceput, 30% la predare hartii pentru PAC, 30-40% la predare PT, eventual 10% la vizita pe santier.

Multe intrebari, sper sa nu va stresez prea rau..  :lol:

#7
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004

 turbo trabannt, on Jul 11 2008, 11:16, said:

crg-ule sa iti traiasca si sa iti creasca ! tot al doilea model imi place .
:OK:

#8
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 CRG, on Jul 11 2008, 11:40, said:

O sa incerc sa fac miscarea asta cu cel de saptamana viitoare sau cu cei ce vor mai fi. Riscul ramane: o data ce am semnat cu unii, nu pot decat sa pierd daca ma retrag din motive de nepotrivire de gusturi...

Ca sa nu intreb pe fiecare pe topicul lui de casa: cat ati platit avans la constructor? Restul cam ce transe au fost stabilite? Si cat la suta s-a platit pentru fiecare etapa? Incerc sa bat din timp palma cu un meserias si vreau sa negociez cum trebuie. Am tot cautat astfel de procente pe forum si n-am gasit decat un singur exemplu.

Pentru arhitect m-am lamurit: 30% la inceput, 30% la predare hartii pentru PAC, 30-40% la predare PT, eventual 10% la vizita pe santier.

Multe intrebari, sper sa nu va stresez prea rau..  :lol:

depinde cum faci casa, cu echipa sau cu firma.

Eu nu am dat nici un avans. Am impartit suma in 3 pentru trei etape mari. 1. scoatere din pamant, 2. zidarie, stalpi, centuri, planseu.3. sarpanta si am platit asa

prima si ultima faza egal si mai mult decat faza 2. Scoaterea din pamant e etapa foarte importanta si grea si oamenii trebuie sa vada ca apreciezi asta, apoi sarpanta ca sa ti-o faca bine si sa nu se grabeasca sa plece ca se termine lucrarea aloci iarasi o suma mai consistenta, diferenta platind-o pentru etapa de zidarie si centuri.

u asa am facut. Poate altii au alte pareri.

#9
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
arata bine, man!

de obicei suma se portioneaza astfel: 40-30-30, desi se poate si cu 30% la inceput
sa ma intrebi cand ajungi la finisaje, ca sa iti recomand bunatati si sa te invat trucuri si smecherii ;) noooooo, n-am firma de constructii :P
pana atunci SUCCES!

#10
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 scurt_pe_2, on Jul 14 2008, 20:00, said:

arata bine, man!

de obicei suma se portioneaza astfel: 40-30-30, desi se poate si cu 30% la inceput
sa ma intrebi cand ajungi la finisaje, ca sa iti recomand bunatati si sa te invat trucuri si smecherii ;) noooooo, n-am firma de constructii :P
pana atunci SUCCES!


si eu vreau recomandari, trucuri si smecherii. :harhar:

#11
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005

 scurt_pe_2, on Jul 14 2008, 21:00, said:

arata bine, man!

de obicei suma se portioneaza astfel: 40-30-30, desi se poate si cu 30% la inceput
sa ma intrebi cand ajungi la finisaje, ca sa iti recomand bunatati si sa te invat trucuri si smecherii ;) noooooo, n-am firma de constructii :P
pana atunci SUCCES!

Am vorbit si mai vorbim :). De fapt tre sa-l sun azi pe colegu' sa-l intreb care e treaba cu punctul "G" =))

40-30-30 cere si actualul nene.

Am mare nevoie sa va intreb: chiar am nevoie de proiect pana la DDE? Nu pot sa sar ceva, in speta termice si sanitare? Mai ales ca eu imi voi face incalzire prin pardoseala si sunt sigur ca or sa iasa cifre diferite intre inginer si firma de executie.. Dar banuiesc ca am nevoie totusi sa stiu unde voi infige conducta de canalizare inca din faza de betonare.. :(

Pretty please help, pentru ca pretul in acest moment se invarte in jurul sumei de 4,700 EUR (fara TVA), si arhitectul tine sa trecem o suma frumusica si pe factura...

Anybody?  :upset:


Pentru cei care nu au idee cum arata un certificat de urbanism (se vorbeste atat de mult de el dar nu am vazut niciodata unul fizic pe forum), am atasat unul al terenului meu. De asemenea, mai pun o poza cu modelul de casa in jurul caruia ma invart in acest moment (o sa postez si compartimentarea interioara mai tarziu).

Attached Files



#12
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
deci te-ai oprit la proiectul 1 pana la urma. pe langa faptul ca proiectul costa mult dupa mine 4700 euro, ai multe iesiri in consola, terasa hidroizolata, care costa bani. Dar cum sunt banii tai, e si treaba ta.

Poti sa faci doar proiectul de arhitectura si rezistenta si eventual instalatiile sanitare ( chiuvete, wc, fosa septica etc).

vezi ca la incalzirea in pardoseala o sa ai automatizare si distribuitoare pe fiecare nivel si va trebui sa gandesti macar niste nise din start unde sa fie amplasate ulerior aceste dispozitive. ca sa nu stai sa spargi perete sa faci nisa.

#13
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Am vorbit acum cu arhitectul si-mi spune proiectele de instalatii / electrice / termice fac parte din PAC, deci sunt obligatorii legal. Cum se poate atunci ca multa lume sare peste ele? Sunt in deriva...

De ce am senzatia ca arhitecul imi baga pe gat aceste proiecte?...

#14
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Boon, am surfat putin netu', citit un pic din Legea 50/91. Concluzia mea este urmatoarea (sa stie si cine se va mai lovi):

Fac parte din PAC (care se extrage din PT) memoriile ce tin de instalatii, nu si partea scrisa a acestora. Nu face parte din PAC (si deci nu este obligatorie) partea desenata a acestor proiecte, respectiv planurile.

In schimb, in memorii se face referire la aceste planuri, deci indirect nu se poate nici fara partea desenata. Deci nu se poate (legal) sari nici un proiectel... Chiar daca mai incolo se va pune praful pe ele...

#15
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 CRG, on Jul 15 2008, 11:43, said:

Boon, am surfat putin netu', citit un pic din Legea 50/91. Concluzia mea este urmatoarea (sa stie si cine se va mai lovi):

Fac parte din PAC (care se extrage din PT) memoriile ce tin de instalatii, nu si partea scrisa a acestora. Nu face parte din PAC (si deci nu este obligatorie) partea desenata a acestor proiecte, respectiv planurile.

In schimb, in memorii se face referire la aceste planuri, deci indirect nu se poate nici fara partea desenata. Deci nu se poate (legal) sari nici un proiectel... Chiar daca mai incolo se va pune praful pe ele...


da, dar legea nu spune ca iti trebuie toate de la inceput!!!!!!! Nu poti sa faci instalatia electrica in casa fara proiect, dar poti sa obtii autorizatie de constructie, sa ridici casa  si cand te-ai hotarat ce si unde pui una alta faci proiectul de instalatie electrica sau proiectul de instalatie in pardoseala.

De regula in afara de arhitectura, rezistenta si trasul tevilor de apa si scurgere in casa , restul e bine sa le faci cand ai idee cum vei aranja totul la interior. iciodata imaginea initiala nu va coincide cu imaginea ta despre casa dupa ce ai ridicat-o. De ce sa faci proiect la inceput ca sa dai apoi bani sa-l modifici.

#16
VACANTAmica

VACANTAmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.09.2007

 CRG, on Jul 15 2008, 11:43, said:

..... Deci nu se poate (legal) sari nici un proiectel... Chiar daca mai incolo se va pune praful pe ele...
la faza PAC, proiectul de instalatii contine memoriile la cele 3: sanitare, termice, electrice + schemele de functionare ci nu plansele de executie. Mare economie insa nu cred ca faci necumparand faza D.E. la instalatii; rolul DE instalatii este ca iti calculeaza calibrarea (marime, putere, etc) la orice amanunt fara sa ai pierderi care mai tarziu te-ar costa mai mult poate;
si legea prevede la receptie sa ai proiectele cu detalii la cele 3 discipline: arh, structuri, instal.
Daca nu cumperi PACUL complet, iti asumi riscul sa nu-ti primeasca dosarul sau sa te trimita pt completari si poti sa il cumperi abia atunci;
eu n-as sari peste nimic din proiectare pt ca nu toti executantii sunt suficient de experimentati sa ia deciziile optime in privinta detaliilor; de fapt, ei de multe ori nu prea le vad ... dar le vei simti tu din plin, abia dupa ce te vei muta si vei locui casa si te vei enerva ca-ti lipseste o priza tocmai unde vrei sa instalezi pc-ul, sau un intrerupator bagat dupa usa pt ca n-a avut loc acolo unde ar fi trebuit sa existe, etc.

 CRG, on Jul 15 2008, 10:19, said:

.....
Pentru cei care nu au idee cum arata un certificat de urbanism (se vorbeste atat de mult de el dar nu am vazut niciodata unul fizic pe forum), am atasat unul al terenului meu. ...
Ai putine avize dar, mai, la Tamasi nu a ajuns inca:
HOTĂRÂREA nr. 37 din 12 ianuarie 2006 privind modificarea art. 1 din Hotărârea Guvernului nr. 560/2005 pentru aprobarea categoriilor de construcții la care este obligatorie realizarea adăposturilor de protecție civilă, precum și a celor la care se amenajează puncte de comandă ?
de ce iti cere de la aparare civila cand ai cerut clar locuinta individuala si clar nu are subsol;
sa dai telefon, dar fara sa te certi, la cel care semneaza C.U. din primarie si sa-i zici frumos ca daca sigur mai e cazul sa pierzi timp si taxa ca sa iti spuna cei de la apararea civila ca n-ai nevoie de adapost?

#17
vimp

vimp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 03.12.2004
aici cu instalatiile poate fi discutabil. Eu unul daca as fi facut si partea asta as fi facut-o degeaba, altfel vad lucrurile acum cand stau intre pereti si masor "vizual" spatiile.

#18
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Si daca am vazut eu ca parerile sunt impartite, am decis sa fac si instalatiile.

Caut de-mi sar ochii o definitie a ceea ce inseamna "refolosire proiect" si nu gasesc. Presupune modificari minore sau nu? Oricum, chiar si daca ai lua casa identica (fara modificari de compartimentare), fundatia e diferita de la o casa la alta in functie de solul pe care e construita.

Stiti ceva de aceasta notiune, "refolosire proiect"? Ar implica o economie de cel putin 1000 eur, ceea ce nu-i de colea...

Many 10x

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate