Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Bristish Airways

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 03.04.2010
Din data de 19.12.2013 pasagerii British Airways vor putea folosi in conditii de siguranta pe timpul zborului smartphonuri, tabletesau e-readere  la aterizare si decolare.

Edited by raul_6776, 20 December 2013 - 15:15.


#38
_Simy_

_Simy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.01.2010
Buna ,

voi zbura luna viitoare la belfast.

de la Otopeni la Londra cu Bristish Airways  si apoi de la Londra la Belfast cu Aer lingus.

INtrebarea mea este.

check-inul il fac in aeroport la otopeni pana la belfast  (chiar daca nu zbor cu aceeasi companie?)  ma intereseaza mai mult bagajul de cala. la British sunt 23 de kg , iar la Eer lingus doar 20 kg.

o sa trebuiasca sa ridic bagajul la londra si sa-l dau iar la cealalta cursa?
si de asemenea sa ma incadrez in cele 20 de kg admise de Aer lingus?

a mai mers cineva pe aceasta ruta. sau daca ati avut o calatorie cu 2 companii diferite? cum ati procedat?

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De unde ai cumparat biletul ? De la ce companie ? Este vorba despre un singur bilet luat corect ?

#40
_Simy_

_Simy_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.01.2010
L-am luat de la o agentie,

doamnele de acolo mi-au spus ca sa nu-mi fac probleme....ca bagajul de cala este facut pe british....si cei de la aer lingus....accepta check-inul facut la bucuresti care  o sa fie valabil pana la belfast.

adica , la modul, ca o sa-mi ridic bagajul de cala la destinatia finala.

dar as vrea sa fiu sigura. nu sa ma trezesc  prin belfast ca mi-a ramas bagajul la londra

este vorbe de un bilet  dus intors
bucuresti - belfast
belfast bucuresti

ambele zboruri si cel  dus si cel de intors este cu escala la londra.

la intoarcere merg pe ambele segmente cuu british, dar la dus plec cu british din buc pana la londra si apoi de la londra la belfast cu aer lingus

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Atunci nu o sa fie nicio problema.

#42
Finkregh

Finkregh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.02.2007
British Airways ofera niste preturi incredibile pentru zboruri spre SUA, perfecte pentru un road trip american (aterizare pe JFK, decolare de pe MIA): 220 de euro/persoană dus-întors. Cu zboruri de legatura din București, se ajunge la un pret de 335 de euro/persoana. Desigur ca pentru acest pret, doritorii trebuie sa fie dispusi la mai multe escale si transferuri. Detalii aici.

#43
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View PostFinkregh, on 29 iulie 2014 - 23:04, said:

British Airways ofera niste preturi incredibile pentru zboruri spre SUA, perfecte pentru un road trip american (aterizare pe JFK, decolare de pe MIA): 220 de euro/persoană dus-întors. Cu zboruri de legatura din București, se ajunge la un pret de 335 de euro/persoana. Desigur ca pentru acest pret, doritorii trebuie sa fie dispusi la mai multe escale si transferuri. Detalii aici.

Si pe Thailanda au preturi bune.

#44
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Are cineva idee cum evolueaza preturile la bilete la BA? As vrea sa plec in iunie o saptamana si nu stiu daca e posibil sa se mai ieftineasca la un moment dat si sa revina la o clasa de tarife mai mici sau daca de acum incolo nu poate decat sa creasca.

Trebuie sa fim acolo pe 19 iunie pana in ora 10 si in afara de Wizz si BA nu gasesc nimic. Iar la Wizz sa dau 2000 lei pentru 2 persoane cu bagaje de cala si un bagaj de mana... cam nu!

#45
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Acolo unde? De unde vrei sa decolezi?
Din Bucuresti mai sunt si Blue Air, Tarom, Ryanair si Easyjet la Londra, Blue Air la Liverpool si Wizz la Sheffield plus destule altele, daca vrei cu schimbare.
Poti intra si aici http://www.momondo.ro/. Au si newslettere cu modificarile de pret, parca.

Edited by Spadan, 12 December 2014 - 12:36.


#46
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Asa e... acolo unde ar fi Londra :)

#47
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Cunoaste cineva detalii despre reach testul pentru stewardesa? zice ca trebuie sa ajungi cu pumnul pana la 2.01m, a dat careva de pe aici testul asta?

#48
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,075
  • Înscris: 20.12.2007
Cadru bagaj de mana BA

Attached Files


Edited by Kokoshmare, 20 November 2016 - 17:04.


#49
orangfe

orangfe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 11.05.2008
Pe short haul nu prea mai e mare diferenta intre BA si low cost. In afara de tarife, bineinteles.

#50
adysab

adysab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 15.04.2006
Salut!
Am si eu zbor luat prin British pana in Thailanda care e cu 2 escale -> Otopeni - Londra cu BA + Londra - Doha, Doha - Krabi cu Qatar.
Biletele sunt luate prin site ul British. Escala in Doha este una mare, de 24h, fiind luata special asa prin optiunea aceea cu Multi StopOvers.
Intrebarea ar fi daca eu trebuie sa ridic bagajul de cala in Londra, respectiv Doha sau daca il iau direct cand ajung la destinatia finala?
Multumesc!

#51
orangfe

orangfe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 11.05.2008
Il iei direct in Krabi, dar vezi ca s-ar putea sa ai nevoie de viza de tranzit in Doha, avand in vedere ca stai mai mult de 8 ore in aeroport.

#52
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
A luat special cu Multicity ca sa stea mai mult de 8h in Qatar, deci stie ca are nevoie de viza de tranzit.
Daca Londra-Doha si Doha-Krabi sunt operate de catre Qatar Airways atunci viza de tranzit se ia foarte usor online pe site-ul Qatar si este gratuita. Daca Londra-Qatar e operat de catre BA atunci e complicat, dar nu cred ca e cazul.

Quote

The confirmed tickets into Qatar and onwards must be on Qatar Airways operated flights only. Passengers travelling on code-share flights will not be eligible.


Zborul este code-share sigur (numerele de zbor sunt ale BA, daca ai cumparat prin ei) insa banuiesc (sper) ca merge si asa daca zborurile din si inspre Doha sunt operate de QR.

Oricum, ciudata ruta ai ales avand in vedere ca exista zbor direct OTP-DOH care ti-ar fi scutit minim vreo 8h si o escala aiurea. Sper ca a meritat diferenta de pret.


Referitor la bagaj, implicit el iti va fi trimis la Doha. Sincer cred ca sansele sunt destul de mici sa convingi agentul de check-in in Bucuresti sa iti trimita bagajul la Krabi, avand in vedere ca agentul de check in va fi al BA si zborurile intre stopover sunt operate de Qatar. Destinatia pentru primul tau segment de zbor va fi Doha, cu escala in Londra. Apoi ai al doilea segment, Doha-Krabi.
Insa in Doha iti recuperezi bagajul usor, nu e mare bataie de cap.
Insa daca stopoverul depaseste 24h tehnic nu este posibil sa iti trimita bagajul la Krabi.

#53
adysab

adysab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 15.04.2006
Salutare!
Da, stiu ca am nevoie de viza de tranzit! Insa special am ales ca Londra - Doha si Doha - Krabi sa fie operate de Qatar. Puteam alege si Londra - Doha operat de BA, dar ma gandeam ca se complica treaba cu viza.

Varianta de zbor cam ciudata, stiu. Diferenta de pret cam de 200 de euro. Plus ca la intoarcere o sa zbor din Vietnam inspre Doha, nu tot din Krabi :))

Abia acum cand ai spus tu de segmente de zbor imi dau seama ca segmentul 1 la mine e OTP - HTR - DOH si al doilea DOH - Krabi. Deci, da, mai mult ca sigur ca va trebui sa imi ridic bagajul in Doha.

Multumesc mult!

#54
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,353
  • Înscris: 05.03.2005
sper ca nu faci mai mult pe drum decat timpul alocat pentru concediu :lol: Posted Image . De curiozitate, ce pret/persoana ai obtinut pentru aceasta nebunie de traseu ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate