Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Tigara electronica - salvarea fumatorilor?

  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostMorticia, on Sep 29 2008, 23:01, said:

Problema e ce s-ar face toti militantii antifumat. Cu ce si-ar mai umple ei golul lasat? Anti ce ar mai fi ei?

"Golul" ala, exista numai daca vrei. Daca viata se limiteaza doar la A FUMA, e posibil sa dai in depresii and stuff daca vrei/incerci sa te lasi. Daca reusesti sa constientizezi cat timp PIERDEAI de fapt cu fumatul, cate sacrificii si cat de rau iti facea, nu o sa mai fie un gol si o usurare. Depinde de unde te uiti :D

Si stii care e adevarul? De fapt nu are cum sa-ti placa nici "gustul" si nici "gestul". Esti doar un "drogat" care isi apara drogul :) Atat. Stiu ca suna ciudat, dar asta e adevarul. Poti sa tai si ghilimelele ca erau puse de politete... Daca o sa vorbesti cu un dependent de orice alta substanta o sa-ti zica FIX acelasi lucru.

#38
Rigips

Rigips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 21.02.2005
Singurul motiv pentru care ma bucur ca am fumat, a fost faptul ca m-a oprit sa incerc si alte vicii!
In rest, nu cred in metode alternative pentru a te lasa de fumat (electronice, chimice sau mai stiu eu de care..)! Totul e sa vrei si sa constientizezi asta: eu unul, dupa mai multe incercari esuate, m-am lasat dintr-o data fara niciun fel de alte stimulente externe.

#39
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostMonitox, on Sep 30 2008, 08:12, said:

Si stii care e adevarul? De fapt nu are cum sa-ti placa nici "gustul" si nici "gestul".


ooo, nuu, mi se-ntoarce stomacul pe dos dup-o tigara, da' iau iute un emetiral si-mi trece  :D

#40
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View Postcharme, on Sep 30 2008, 11:30, said:

ooo, nuu, mi se-ntoarce stomacul pe dos dup-o tigara, da' iau iute un emetiral si-mi trece  :D
Si dupa emetiral te apuci din nou de fumat? Daca da, eu zic sa nu iei tigara electronica. Au aparut diverse articole pe internet in care se spune ca nu s-a facut nici un test de nici o institutie pentru a se determina ce contin acest tigari.

Edited by aleksutzu07, 30 September 2008 - 10:46.


#41
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si dac-ar fi (mai putin) nocive ce-ar rezolva ?
ori nu sunt nocive clar si atunci sunt o varianta, ori sunt nocive si tot aia e, va fi doar un efect de marketing care in continuare nu va face altceva decat sa sporeasca veniturilor producatorilor de tutun

#42
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

Quote

E gestul, e gustul fumului, e ritualul fumatului, e bricheta zippo, e gestul de a scutura fumul, sunt discutiile de "la tigara", e "mai fumam una si mergem"....
Morticia are dreptate, la multi fumatori e mai important ritualul fumatului decat nevoia fiziologica de nicotina, desi coexista. Tigara electronica nu-ti ofera decat iluzia gestului fumatului, care e doar o parte din ritual. Nu cred ca va avea mare viitor, cel putin nu mai mare decat plasturii sau guma de mestecat, pentru categoria aceasta de fumatori, care au nevoie de ceva mai mult decat doza de nicotina.

#43
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View Postspare-me, on Sep 30 2008, 11:55, said:

si dac-ar fi (mai putin) nocive ce-ar rezolva ?
ori nu sunt nocive clar si atunci sunt o varianta, ori sunt nocive si tot aia e, va fi doar un efect de marketing care in continuare nu va face altceva decat sa sporeasca veniturilor producatorilor de tutun
pai si daca sunt mai nocive?

#44
BrainDamage

BrainDamage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 26.07.2006
Eram fumator de aproximativ 8 ani. Intr-o buna zi (mai precis intr-o buna noapte, si de fapt si mai precis intr-o noapte de revelion in jurul orei 00:00, cind se schimba anul) mi-am zis: ce-ar fi sa ma las eu de fumat? Numaratoarea inversa curgea spre zero si am avut revelatia: acum e momentul. Aveam tigara aprinsa, pe jumatate fumata. Am stins-o si stinsa a ramas. Am donat pachetele de tigari pe care le aveam "pe stoc" (cam un cartus). Asta se intimpla acum 6 ani. Nu m-am reapucat de fumat nici in ziua de azi.

A fost greu? Bineinteles. Prima saptamina a fost cumplita. Imi tot venea sa iau o tigara si sa o aprind, dar n-am facut-o. Cel mai ciudat era cind ma intilneam cu vreun cunoscut si imi oferea o tigara. Imi venea sa-i iau la bataie. Dar dupa prima saptamina te poti considera vindecat definitiv. Daca te mai apuci dupa aia e prostie curata (IMHO).

Morala acestei povesti: ca sa te lasi de fumat nu ai nevoie de substitute, ci doar de vointa. Tigara electronica cred ca e buna pentru cineva care nu vrea sa se lase de fumat

#45
Tepes_x

Tepes_x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 30.08.2003
http://en.wikipedia....iki/E-cigarette

#46
catx76

catx76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.11.2008
Am citit opiniile mai multor utilizatori si vreau sa va spun ca se pare ca nici unul dintre voi nu a cumparat produse originale.acest produs a fost inventat de o firma chinezeasca numita ruyan care detine patentul international pt productia si comercializarea acestor produse. restul fake la greu....de aici si 30 de fumuri in loc de 300   ...am mai auzit la unii ca dau sticlute cu lichid de rezerva..alta prostie. la noi exista firma reprezentanta ruyan , cei care aduc fake-uri si cei care cara cu geanta. oricum din ce am auzit nu mai dureaza mult si vor stopa fake-urile

View PostBogdanE, on Oct 27 2008, 10:42, said:

Eu am aflat de curand, insa ideea mi se pare foarte buna. Nu am incercat alte metode fiindca nu cred ca ar fi putut sa functioneze in cazul meu.
Acum, am gasit acest produs, l-a mai folosit cineva? Exista marci diferite si in acest domeniu? Adica am gasit tigarii la preturi diferite.. eu caut the real thing.


salut.incearca ruyan.com.cn si acolo gasesti distribuitorul din romania

#47
MirunaW

MirunaW

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.12.2008
miam luat si eu tigara acum o luna, si la inceput, mi se termina foarte repede lichidul. in jur de 20 de fumuri calumea. dar am citit niste instructiuni unde scria ca dupa 12-13 fumuri trase, tre' sa faci cate o pauza de minim un sfert de ora. si acum ma tine un cartus toata ziua (fumam aproape 2 pachete pe zii).  :)

#48
kickback

kickback

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.03.2006
"Pot contine" , dar nimic sigur.Sigur e ca inhalam nicotina prin intermediul aburului , nu al fumului , deci e totul OK.E singurul lucru inventat care-i ajuta cu adevarat pe fumatori (fie ca vor sa se lase fie ca nu pot si vor sa continue intr-un mod cat mai putin nociv).
Fatul ca nu se comercializeaza cu adevarat cum ar trebui ascunde lucruri incredibile (coruptie (OMS-corporatiile distribuitoare de tigari clasice)).

#49
Clawdel

Clawdel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.11.2005
am citit mult pana sa imi cumpar si eu o tigara electronica. dar am gasit un pret bun atat la tigara cat si la consumabile aici. ideea e ca incepusem sa fumez din ce in ce mai mult si nu era vorba numai despre nicotina, despre gest sau prieteni. e vorba despre viciu, si anume ceea ce inseamna sa fumezi - precizez ca sunt un fumator de narghilea inrait.
in concluzie mi-am luat o tigara electronica de la ei, dar cartuse fara nicotina, doar arome de mere cirese, banane, le-am gasit pe toate. in principiu pot fuma in casa fara sa miroase ingrozitor, cand stau la laptop nu imi fac griji de scrum si pot sa ma joc linistit.
eu cred ca asta va fi viitorul, nu poti compara o tigara electronica cu un plasture sau o guma de mestecat. Numai bine.

#50
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu stiu daca am mentionat, insa parerea mea proprie si personala este ca tre sa fii cretin ca sa "fumezi" "tigari" "electronice". cred ca nici daca m-ar lovi trenul si m-ar imprastia in 500000 de bucati si chirurgii mi-ar pune la loc cu superglue cele 8000 de fragmente de teasta si tesut cerebral, tot n-as putea sa fac asa ceva: sa sug un batz si sa ma mint ca fumez

edit:

ah, da, am uitat sa zic ca "tigara" "electronica" e ca "vaginul" de plastic. mentionez ca nici un "vagin" de plastic n-as penetra :w00t:

Edited by Mosotti, 13 February 2009 - 14:59.


#51
alexoiuy

alexoiuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 23.10.2006
duamne, cit tupeu are cretinul asta

da, dobitocule, atunci cind vii si jignesti pe toata lumea, trebuie sa suporti consecintele. asta e lectia pe care un bou ca tine ar fi trebuit s-o invete azi. dar tu, fiind prost ca oaia cind se caca-n lapte, n-ai invatat nimic. pentru ca esti un bou. si nu e o jignire, ci o parere argumentata, sustinuta (de toti cei care au scris in acest topic) sint sigur.

#52
EPROCENT

EPROCENT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.08.2007
Va recomand un blog util celor care vor sa renunte la fumat si nu numai lor. Blogul contine informatii despre Tigari electronice
http://www.tigari-el...ce.blogspot.com
Informatii despre Fumatori-Nicotina. Preturi tigari electronice. Informatii despre tigarile electronice. Informatii depsre Champix si Zyban, Nicorette si Nicocure. Experiente cu tigari electronice. Cum sa ma las de fumat? Tigara electronica si fumatorii.
http://www.tigari-el...ce.blogspot.com

#53
Corl

Corl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 11.04.2006
Eu m-am lasat de fumat de aproximativ un an si doar odata la 2 saptamani mai fumez cate un trabuc . Am vrut sa prezint situatia mea ca sa sa nu existe comentarii ulterioare. Recent am citit o carte despre care se spune ca a ajutat multi fumatori sa se lase . Eu am citit-o un pic mai tarziu si nu stiu cat de folositoare este insa sunt precizate multe obiceiuri ale fumatorilor de care mi-am dat seama doar cand le-am vazut scrise . Unul dintre ele este refuzul clar la orice idee sau metoda de a se lasa de fumat . Probabil ca le este frica ca s-ar putea lasa . De fapt chiar de asta le este frica si eu am fumat 15 ani 2 pachete pe zi si orice idee o intampinam cu dispret " asta este o tampenie"
    Revenind la acest topic prin prisma a ceea ce am explicat mai sus inteleg prezenta fumatorilor care incerca sa saboteze orice idee , inteleg interventia lui Mosotti care ii face pe toti cretini si din inversunarea lui deduc ca este fumator dar chiar nu inteleg prezenta nefumatorilor care isi dau si ei cu  pararea.  Daca ati incercat produsul , daca aveti un link interesant inteleg sa postati dar din 3 pagini doua sunt pline de balarii si doar cateva posturi sunt legate de subiectul thread-ului . Asa ca propun sa se posteze mai la subiect si eventual Mosotti sa faca un pic de curatenie.
  Am postat si eu cam fara legatura dar eu as fi interesat sa-mi cumpar asa ceva si incercam sa aflu niste opinii.

#54
djone_d90

djone_d90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 14.07.2006
Să vă povestec o întâmplare ciudată....un mod în care cumpărătorii sunt escrocheriți cu aceste țigări electronice. Țigara este modelul CIGATRONIC și se vinde defectă. Prețul este de 330 RON. Magazinul este pe undeva pe la Orizont (este de fapt un plafar). Aceștia vând țigarea defectă (nu o poți proba pe loc pentru că trebuie să lași bateria la formatat 8 ore). După ce îți dai seama că ți-au vândut o porcărie te duci la ei să îți iei banii înapoi. Aceștia însă nu îți returnează toți banii ci doar 280 RON (50 RON este o sumă pe care ei o păstrează pentru că tu ai folosit țigarea). Am sunat patroana acestui plafar și mi-a spus foarte calmă că știe că aceasta este o înșelătorie. Așa că feriți-vă de acest magazin din complexul Orizont.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate