Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

Strobist

- - - - -
  • Please log in to reply
465 replies to this topic

#37
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdreadboy, on Jun 25 2008, 19:37, said:

Da. ala e din linkul meu .

De ball bungee stiam. De ce sa fac comanda cand pot lua de la mercerie ? :lol:

Ce n-oti intelege bai ... linkul cu photoflex era exemplificator, ca idee ca nu e nici pe departe asa greu sa bagi un blitz extern intr-un softbox, improvizatii se pot face.

Poti monta inelu pe menghina, si sa pui blitzul pe un suport, ca e mai usor decat softboxu. Sunt multe solutii dar nu asta era ideea..

Vreau niste menghine care sa fie stabile puse pe stand si sa nu se f*ta filetu [ la tine nopti intunecate vad ca o aveai pusa pe trepied ]

LE:

<_< si tot eu sunt ala impulsiv

Pe trepied, pe stativ, nu se duce filetul asa usor. Si daca faci cumva sa-l strici, poti lua altul. Sunt detasabile. Ce planuri ai cu ele baiatu groazei de iti faci atatea griji ? :P

La ce fel de stand te-ai gandit ?

View PostMaster_of_Puppets, on Jun 25 2008, 19:23, said:

Conectorul de la photoflex nu se merita decat daca folosesti softboxul ala mic pentru care e facut. Suporta cu greu un softbox de 60*60cm. Se tensioneaza f mult.

Uite aici o solutie. Bungee iti poti comanda de aici. Iti vine curierul la usa.

Menghina de care zice blacknights_wh e f buna. Doar ca in poze e montata invers.

O alta solutie dedicata. Probabil e cea din poza.


O smecherie ca sa nu ai surprize cu sb-uri mai mari ar fi sa conectezi menghina direct la speedring, si nu la adaptor, asa cum arata in linkul dat de mine.

p.s.: dreadboy, nu esti singur pe forumul asta. Daca linkul nu ti-a folosit, atunci i-a jutat pe ceilalti care citesc.


L.E.: Recomand filmul urmator tuturor celor care vor sa se apuce de iluminare cu blitzuri externe: Strobist Preliminaries

Bun filmuletul pt incepatori.

Si da, la mine menghina e montata invers.

Edited by blacknights_wh, 25 June 2008 - 20:08.


#38
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
uhmm .. nu e vba de stricat filetul. e vorba de iesit bucsa. asa s-a intamplat la astea care le am acum.

Planuri nu am cine stie ce, dar vreau stabilitate si siguranta ca oriunde/oricand le pot folosi cum trebuie, nu sa stau sa lipesc cu scotch

#39
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
You worry too much, sunt destul de rezistente. Si bucsa si filetul sunt din metal. Pe ce stand vrei sa le pui?

Edited by blacknights_wh, 25 June 2008 - 20:17.


#40
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
:wacko:

maaa... lasa-l incolo de stand, de softbox si orice altceva.

Si la astea ale mele e si filetul si bucsa din metal [ care defapt is acelasi lucru , ca filetu e in bucsa ] si AIA pica ... cand insurubezi mai tare, surubu cand impinge in umbrela sau un spigot, sa fixeze, da bucsa afara.

Iar din cate am vazut eu in imagini , calitatea constructiei e asemanatoare.

#41
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
Sunt curios pe ce stand poti pune softbox + blit, pt ca nu am mai auzit. Nu vreau sa te conving sa iei menghina asta ;)

#42
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
http://f64.ro/det.ph...id=332&pid=2459 .. asta tine sigur. pe incercate

Nici n-am zis ca ai incerca sa faci asta, iti explicam doar de ce as vrea s-o bibilesc putin sa vad daca e la fel ca, constructie cu cele care le am eu.

Ps: maine dimineata fac o poza la bucsa iesita ; sa vezi exact la ce ma refeream . pardon, bucsele [ aia de unde se prindea umbrela a crapat ]

#43
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
Vrei sa zici stativ, nu stand.

Te cred, dar.. eu am una de 1 an, si 2 de cateva luni. Toate 3 n-au nici cea mai mica urma de uzura, si le folosesc de 2-3 ori pe saptamana. Probabil tu le folosesti mai des.

BTW, am un blit Elinchrom si caut un beautydish mai accesibil ca pret. Daca stie cineva ceva in .ro da-ti un semn.

Edited by blacknights_wh, 25 June 2008 - 20:38.


#44
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
Mai des nu neaparat. mai brutal [ strans mai tare ] sigur :D

farfurie de frumusete a ? ... pai, dupa diverse vazute pe net [ preturi si diverse diy ] eu vreau sa-mi fac una dintr-un reflector?! [ parca asa ii zice, d-ala de sta in juru la fasungul la becuri ]

Am vazut ceva foarte folosibil pe la un magazin [ parca la praktiker ] ; mai ramane o dalta, niste suruburi si o oglinda concava sau ceva aluminiu; nu mai stiu la ce am vazut componenta respectiva dar ma uit prin casa si dau detalii.

De altfel, de cumparat nu stiu ca nu m-a interesat sa dau atatia bani pe una :P

Edited by dreadboy, 25 June 2008 - 20:47.


#45
blacknights_wh

blacknights_wh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 18.12.2007
Nu prea am rabdarea necesara pentru improvizatii. Si cand blitul costa +1000e, parca merita sa iei tot the real thing. Am incercat eu ceva cu un OCH (cred ca asa se scrie, tigaie chinezeasca), dar.. iese shitty.

#46
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
Nu tigaie. O chestie d-aia de lustra dar mai curbata care seamana cu o farfurie. facuta cu grija si putina rabdare ar trebui sa iasa foarte frumos.

Pai si ce daca blitzul costa + 1000e ; de ce sa dai pe farfuria de frumusete alti 300?! cand poti s-o faci singur cu muuult mai putin de atat. cumperi doar adaptorul pentru blitz.

http://www.bhphotovi...ages/482486.jpg

Uite si tu. O farfurie trei tije si o alta farfurie mai mica. Eu bag mana in foc ca macar 85% iese ca aia

ps: eu nu consider ca improvizez. stiu exact ce si cum trebuie facut :P

Edited by dreadboy, 25 June 2008 - 21:04.


#47
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
Dupa cum am zis. Pun o poza cu ochiu dracului  :lol:

Attached Files



#48
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
Intrebasem mai demult de distanta versus putere a blitului ; am gasit din intamplare asta

Quote

From f22 to f16 that is 7 inches.  From f5.6 to f4 that is 3.5 feet.

Link

ps: Tudooooooooooor

Le: cu un singur r la sfarsit ca suna kinky :lol:

ps2: Poti face un topic Strobist sa-l pui sticky ? si sa muti offtopicurile de aici sa raman doar despre blitzuri de studio

Attached Files


Edited by dreadboy, 27 June 2008 - 20:40.


#49
Cod_de_bare

Cod_de_bare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 26.08.2007
Foarte tare linkul, nu stiam ca se pot face atitea cu un simplu background alb.

#50
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005

Quote

With enough light you can turn a white room black

Ma bucur ca e de ajutor ; sustii thread de strobist ? :P

Am vazut un tip de afara care si-a facut un studio cu un perete alb, unul negru si unul 19% gri ; \

#51
Cod_de_bare

Cod_de_bare

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 26.08.2007
Sure, you have my vote . Vrem thread "strobist" sticky !!

#52
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
Tudor ne-a parasit :( :w00t:

[ ps: Tudor, poti sterge postu asta dupa ce vezi si muti restu intr-un viitor topic Stobist :P ] daca se poate, te rugam

#53
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 07.09.2005
In sfarsit, am avut timp sa fac menghina aia. Uite aici. Sa-mi zici ce nelamuriri ai.

PS. Facem asa, poti sa deschizi tu un topic pe tema strobist si le mut eu dupa.

Attached Files


Edited by Tudor_DX, 09 July 2008 - 20:46.


#54
dreadboy

dreadboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 25.05.2005
Aici o sa putem discuta liber despre blitz-uri mici folosite cat mai eficient pentru iluminare mai buna
Propun sa incepem discutiile DUPA ce muta Tudor ce s-a mai postat legat de asta, pe thread-ul de Blitzuri de studio

Edited by dreadboy, 10 July 2008 - 20:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate