Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

costul vignetelor in Occident

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMichtaux, on Oct 24 2008, 16:54, said:

Legat de ce spune "copjob", imi vine greu sa cred ca nu a verificat nimeni, ca aia-i controleaza inclusiv pe ai lor la intrare. Cine stie, poate chiar at avut noroc chior...
Legat de vignete, mai oameni buni, daca mergeti in Austria, lipiti-va patratu' in parbriz. De dezlipit se dezlipeste foarte usor, iar putinul rest care ramane pe sticla se da jos cu foarte putin efort, cu lichid de spalat geamurile sau cu spirt. Il mai stiam eu pe un bashtan care avea "tuareg, neamule"; l-au oprit pe autostrada ca vorbea la mobil ca tot cocalaru' roman, cu cotu' stang pe portiera si cu telefonu' la ureche. Cand i-au zis ca n-are vigneta, ala o scoate din portmoneu. Aia foarte politicosi i-au zis un engleza ca daca nu intelege ce scrie pe spate, sunt si imagini sugestive ajutatoare. Desigur, omul a inceput sa faca scandal... Rezultatul a fost contrar asteptarilor: 34 EUR amenda pentru mobil si 75 pentru lipsa vignetei.
Morala: cam scumpa vigneta de 79 de euro... Atata costa una pe un an intreg.

Am intrat de doua ori in Elvetia:
- pe 29 si 30 decembrie 2007, dinspre Austria.... NU am fost oprit.....
La granita s-au uitat la pasapoarte si atit..... nici macar nu am fost intrebati de scopul calatoriei....
Cu privire vigneta de Austria (pe care nu o aveam) precizez faptul ca in locul rezervat RCA-ului, aveam pusa vigneta din Bulgaria, care la acea data avea culoarea verde....
Poate ca era asemanatoare cu cele austriece...

#20
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
ungaria si austria cam 25E pe 7 zile cu jecmaneala ungurilor la acceptarea de euro in loc de forinti.
germania free
italia mi s-a parut scumpa. am dat cam 30E pe 600-700 km.
Macar la austrieci si unguri in 7 zile mergi cat vrei. Daca circuli putin e aiurea dar daca rupi autostrazile la iesi f ieftin prin hu si austria fata de italia.

#21
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,915
  • Înscris: 03.12.2005
Trieste - Roma, parca vreo 40 si ceva, spre 50E. Acum cateva zile.

La unguri iesi bine daca platesti via SMS, in avans cu cardul, sau la ghiseu in forinti, in rest te mananca de viu. Tranzit serbia e vreo 8E taxa de autostrada, tranzit Croatia parca vreo 12.

#22
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepã, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
In decembrie am platit 4.4 euro/4 zile in Ungaria si 7.8euro pentru Austria, nu mai retin exact perioada minima.

#23
chacha

chacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 11.05.2005
In Slovacia stie cineva cat costa?

#24
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
despre vignetele din Cehia si Slovacia stie cineva ceva?

#25
piti2777

piti2777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.07.2007
Pentru Slovenia trebuie platita vigneta , daca nu intri pe autobanda, merg doar 8 km pe drum national  din tarvisio la Kranjka Gora  si retur ( innoptez in slovenia  cazarea e 15 euro/ pers pe noapte , apoi continui drumul pana la saint tropez) :rolleyes:

#26
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Vigneta pentru Cehia costa cca. 220,- Kè sau 7,90 Euro pentru un minimum de 15 zile si
vigneta pentru Slovacia costa 4,90 Euro pentru un minimum de 7 zile.
Vigneta roz e cea slovaca iar cealalta, cea ceha.

Attached Files



#27
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
merci.

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007
NU stiu eu cum se cumpara vigneta ungureasca prin sms, dar in nici un caz nu luati din vama. E dublu pret in RON si EURO. Vigneta ungureasca are pret sezonier, vara mai scump cu 400F decat iarna cand e vreo 1850F parca (aprox 20-25Ron) pe 4 zile, si trebuie numai pentru autostrada. Cand intrati in Szeged pt cei ce vin dinspre TM si AR, luati cu incredere din benzinarii (eu cumpar din MOL)

#29
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Posttfmercedez, on Mar 17 2009, 12:13, said:

NU stiu eu cum se cumpara vigneta ungureasca prin sms, dar in nici un caz nu luati din vama. E dublu pret in RON si EURO. Vigneta ungureasca are pret sezonier, vara mai scump cu 400F decat iarna cand e vreo 1850F parca (aprox 20-25Ron) pe 4 zile, si trebuie numai pentru autostrada. Cand intrati in Szeged pt cei ce vin dinspre TM si AR, luati cu incredere din benzinarii (eu cumpar din MOL)

Cam toata lumea cu care am avut ocazia sa discut subiectul cumpara tot din MOL-ul de la intrarea in Szeged vigneta. :lol:

#30
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu de cate ori am fost in Ungaria, am platit vigneta cu card-ul.
De debit.
In RON.
Banca imi face schimbul valutar automat RON / forint pe cont si mi-a iesit intotdeauna la un curs mai bun decat la orice casa de schimb. Ce rost mai are sa schimb lei in Euro in tara, sa ma targuiesc cu unguru' la cursul EUR / forint etc. ?

#31
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Am dat pe "via michelin" un search pe traseul Bucuresti - Milano si mi-a spus ca in Slovenia nu sunt taxe ... (!?!) nici de autostrada, nici vigneta ... nimic ! Nu stie Via Michelin, ori s-au scos ?

#32
cosmin800331

cosmin800331

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 20.03.2008
Pentru Ungaria se poate cumpara vigneta prin internet. Eu asa am luat.

#33
lucifer00

lucifer00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.06.2008
In ianuarie am dat pt Aut+Hu 25euro - 10zile... de la OMV din Szeget.  Indicat e sa platesti cu cardu..astfel se face direct conversia. Pretul pt straini/romani il fac angajatii din OMV dupa placul lor..Nu inteleg de ce umfla pretul, pentru ca oricum imi taie chitanta pentru vigneta..

#34
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007

View Postlucifer00, on Apr 4 2009, 22:43, said:

In ianuarie am dat pt Aut+Hu 25euro - 10zile... de la OMV din Szeget.  Indicat e sa platesti cu cardu..astfel se face direct conversia. Pretul pt straini/romani il fac angajatii din OMV dupa placul lor..Nu inteleg de ce umfla pretul, pentru ca oricum imi taie chitanta pentru vigneta..
Daca platesti in forinti nu umfla pretul, daca dai euro fac ce curs vor. Asta e.

#35
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007

View Posthoria66, on Apr 4 2009, 16:48, said:

Am dat pe "via michelin" un search pe traseul Bucuresti - Milano si mi-a spus ca in Slovenia nu sunt taxe ... (!?!) nici de autostrada, nici vigneta ... nimic ! Nu stie Via Michelin, ori s-au scos ?

dap, e adevarat. te duce prin zagreb, rijeca si de acolo in slovenia si intri in italia prin trieste. pe portiunea aia de slovenia (cativa km, nu mai stiu exact cati) sunt doar niste drumuri nationale prin sate si paduri.

#36
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,463
  • Înscris: 15.06.2007
ok, deci europa occidentala e clar Acum balcanii:

traseu romania (timisoara)- grecia: stie cineva ce taxe au sarbii (am sa ies pe la Moravita-Belgad-Nis) apoi bulgaria (prin sofia) apoi sa ajung in Salonic, ca sa ajung apoi la Igoumenitsa ca sa trec cu ferry in Corfu.
Bulgarii au ceva vignete? am inteles ca sunt cam neseriosi si icearca sa te traga in piept ca sa iei apoi amenda... la fel si sarbii, cel putin cu Cartea verde, a patit un prieten (in vama nu i-au zis nimic, si dupa 20km l-a oprit politia si l-a pus sa plateasca pe 1 an vreo 100 E.

incerc sa nu trec prin macedonia, ocolul fiind de 70-80km prin Bulgaria, soferii de autocare au zis ca vamesii din macedonia cer spaga, cel putin la autocare.

Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate