Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

costul vignetelor in Occident

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008
salut . vreau sa plec in august intr-o excursie cu masina pana in Franta . se platesc vignete in Franta , Italia si Elvetia ?
stiu ca in Ungaria si Austria sunt ~ 10 EURO .
daca cineva stie , il rog sa imi spuna :  - cat costa o vigneta pt 1-2 sapt in Franta , Italia si Elvetia
- daca se platesc numai daca folosesti autostrada sau pe orice drumuri ?
- de unde o poti procura ? stiu ca in general de la benzinarii , dar nu strica putina informare  :)

de asemenea , exista taxe de tunel ? o sa trec (vreau sa trec   :)  ) prin tuneluri .

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
In Franta si Italia se platesc autostrazile, la bariera. In Elvetia e taxa de drum sub forma de vinieta. Exista tuneluri cu taxa. Exista si drumuri cu taxa, de pilda in rezervatii, parcuri nationale, anumite sosele montane.

#3
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
stie cineva cat mai costa vignetele in Austria, Cehia si Slovacia?

later edit: am gasit asta, dar nu stiu daca sunt actualizate
http://www.theaa.com...country=Austria

Edited by wizake, 23 July 2008 - 09:54.


#4
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008
1. autostrada dintre arad si budapeste sa plateste ?
2. in ungaria exista si vignete pe 14 zile ?

#5
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
http://www.motorway....page=prices2008

1. da
2. nu (poti lua 2 de 7 zile)

Edited by wizake, 25 July 2008 - 18:56.


#6
danello

danello

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.03.2003

View PostAbove_Gods, on Jul 9 2008, 22:39, said:

salut . vreau sa plec in august intr-o excursie cu masina pana in Franta . se platesc vignete in Franta , Italia si Elvetia ?
stiu ca in Ungaria si Austria sunt ~ 10 EURO .
daca cineva stie , il rog sa imi spuna :  - cat costa o vigneta pt 1-2 sapt in Franta , Italia si Elvetia
- daca se platesc numai daca folosesti autostrada sau pe orice drumuri ?
- de unde o poti procura ? stiu ca in general de la benzinarii , dar nu strica putina informare  :)

de asemenea , exista taxe de tunel ? o sa trec (vreau sa trec   :)  ) prin tuneluri .


Elvetzienii sunt cei mai partzari. Potzi lua vigneta doar pe un an shi costa 30 eur. Nu uita, ai nevoie de pasaport pentru Elvetia.

Edited by danello, 26 July 2008 - 10:32.


#7
Gahu

Gahu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.04.2008
romania-germania in afara de autostrazi as mai avea ceva de platit?in germania vreau sa merg in Trier(40 km de Luxenburg)

#8
bullet4all

bullet4all

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.01.2008
salut
poate te ajut cu urmatoarele:Ungaria obligatoriu vigneta pe autostrada aprox 2750 forinti o saptamana- la vama sau benzinarii
                                          Austria  obligatoriu vigneta pe autostrada 8,50 euro o saptamana - la vama sau benzinarii   + taxa unele tuneluri intre 6E si 8E
                                          Italia si Franta plata la bariere pe traseu -destul de scump( la intrare pe tronsonul de autostrada un aparat iti elibereaza o cartela ,iar la iesire o bagi din nou intr-un automat care iti spune cat ai de platit)
                                           Elvetia  30 euro platesti la vama ( eu am fost acum o luna si nu m-au lasat sa intru in Elvetia pana nu am cumparat vigneta,desi am explicat ca sunt doar in tranzit si nu stau mai mult de 24 ore ,la care lucratorul vamal mi-a explicat ca Elvetia este o tara scumpa si nu sunt obligat sa o tranzitez  :huh: )
                                            Germania free :D
     Drum bun !

View PostAbove_Gods, on Jul 9 2008, 22:39, said:

salut . vreau sa plec in august intr-o excursie cu masina pana in Franta . se platesc vignete in Franta , Italia si Elvetia ?
stiu ca in Ungaria si Austria sunt ~ 10 EURO .
daca cineva stie , il rog sa imi spuna :  - cat costa o vigneta pt 1-2 sapt in Franta , Italia si Elvetia
- daca se platesc numai daca folosesti autostrada sau pe orice drumuri ?
- de unde o poti procura ? stiu ca in general de la benzinarii , dar nu strica putina informare  :)

de asemenea , exista taxe de tunel ? o sa trec (vreau sa trec   :)  ) prin tuneluri .
salut
poate te ajut cu urmatoarele:Ungaria obligatoriu vigneta pe autostrada aprox 2750 forinti o saptamana- la vama sau benzinarii
                                          Austria  obligatoriu vigneta pe autostrada 8,50 euro o saptamana - la vama sau benzinarii   + taxa unele tuneluri intre 6E si 8E
                                          Italia si Franta plata la bariere pe traseu -destul de scump( la intrare pe tronsonul de autostrada un aparat iti elibereaza o cartela ,iar la iesire o bagi din nou intr-un automat care iti spune cat ai de platit)
                                           Elvetia  30 euro platesti la vama ( eu am fost acum o luna si nu m-au lasat sa intru in Elvetia pana nu am cumparat vigneta,desi am explicat ca sunt doar in tranzit si nu stau mai mult de 24 ore ,la care lucratorul vamal mi-a explicat ca Elvetia este o tara scumpa si nu sunt obligat sa o tranzitez  :huh: )
                                            Germania free :D
        Daca vrei sa treci prin tuneluri mergi pe autostrada A9 Austria de la Graz spre Salzburg http://www.viamichel...r...12&ie=UTF-8

#9
HAZ_MY

HAZ_MY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 27.02.2004
daca nu am avut vigneta lipita pe parbriz (in Austria) e vreo problema? eu nu le lipesc niciodata in RO si m-am gandit ca nu are rost sa murdaresc parbrizu pt. un tranzit.

#10
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008
gata , m-am intors din calatorie   :D
- italia : ~ 7EUR/100km , plata la bariera asa cum zice bullet4all
- franta : tpt cu plata la bariera , ~ 5 EUR/100km
- elvetia : platesti vigneta doar daca mergi pe autostrada ! eu am ocolit autostrada si nu am platit nimic :D
- austria : 9 EUR
- singurul tunel platit a fost Mont Blanc : 30 EUR , dar am vrut sa trecem pe acolo , stiam cat e de plata

#11
ion2000

ion2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 09.09.2008
ungaria cam 10 eur,austria cam 8,5,cehia 9,slovacia 7.pe cea de austria poti sa o iei de la granita de la unguri

View PostHAZ_MY, on Sep 1 2008, 19:43, said:

daca nu am avut vigneta lipita pe parbriz (in Austria) e vreo problema? eu nu le lipesc niciodata in RO si m-am gandit ca nu are rost sa murdaresc parbrizu pt. un tranzit.
probabil te va opri si iti va spune sa o lipesti.

#12
Ade_Dear

Ade_Dear

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,526
  • Înscris: 23.03.2007
austria: aprox 7.5euro (minimul)
germania: GRATUIT
franta: aprox 10 euro la 100km pe autostrada
italia: aprox 5 euro la 100km pe autostrada
elvetia aprox 26euro (1 an)
croatia: undeva intre franta si italia ca pret.
-o mentiune: in austria daca vrei sa ajungi la insbruck platesti aprox 8euro in plus.

#13
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostHAZ_MY, on Sep 1 2008, 19:43, said:

daca nu am avut vigneta lipita pe parbriz (in Austria) e vreo problema? eu nu le lipesc niciodata in RO si m-am gandit ca nu are rost sa murdaresc parbrizu pt. un tranzit.

nu.  eu nu am lipit-o , dar am pus-o asa la vedere in parbriz. A fost control imediat la vreo 1-2 km , si nu m-au oprit (adica au vazut vignieta pusa acolo si nu m-au redirectionat in parcarea unde se dadeau amenzi......unde erau foarte multi :D )

eu am platit in austria 8 E  si ungaria 7.7 (sau invers )

in franta am mers si pe nationale si pe autostrada . Pana in Paris adica vreo 250 km , mi-au luat vreo 21 E .... In spania tot pe vreo 250 km -15 E. (dar in spania benzina este 1.12-1.20 fata de franta unde era 1.41-1.50 )

#14
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdanello, on Jul 26 2008, 11:32, said:

Elvetzienii sunt cei mai partzari. Potzi lua vigneta doar pe un an shi costa 30 eur. Nu uita, ai nevoie de pasaport pentru Elvetia.
In decembrie 2007, ianuarie 2008 am fost in Austria si Elvetia si initial am uitat sa cer rovigneta, dupa care nu am mai luat....
Nu am fost oprit DELOC!
Nu recomand.... Totusi am avut NOROC!

#15
adrian1956

adrian1956

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcopjob2000, on Oct 22 2008, 22:56, said:

In decembrie 2007, ianuarie 2008 am fost in Austria si Elvetia si initial am uitat sa cer rovigneta, dupa care nu am mai luat....
Nu am fost oprit DELOC!
Nu recomand.... Totusi am avut NOROC!
Rovigneta e pentru ROmania.

#16
Bwwlan

Bwwlan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 13.11.2006
Legat de ce spune "copjob", imi vine greu sa cred ca nu a verificat nimeni, ca aia-i controleaza inclusiv pe ai lor la intrare. Cine stie, poate chiar at avut noroc chior...
Legat de vignete, mai oameni buni, daca mergeti in Austria, lipiti-va patratu' in parbriz. De dezlipit se dezlipeste foarte usor, iar putinul rest care ramane pe sticla se da jos cu foarte putin efort, cu lichid de spalat geamurile sau cu spirt. Il mai stiam eu pe un bashtan care avea "tuareg, neamule"; l-au oprit pe autostrada ca vorbea la mobil ca tot cocalaru' roman, cu cotu' stang pe portiera si cu telefonu' la ureche. Cand i-au zis ca n-are vigneta, ala o scoate din portmoneu. Aia foarte politicosi i-au zis un engleza ca daca nu intelege ce scrie pe spate, sunt si imagini sugestive ajutatoare. Desigur, omul a inceput sa faca scandal... Rezultatul a fost contrar asteptarilor: 34 EUR amenda pentru mobil si 75 pentru lipsa vignetei.
Morala: cam scumpa vigneta de 79 de euro... Atata costa una pe un an intreg.

#17
valentino_xro

valentino_xro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 26.11.2007
In Slovenia rovigneta costa 35 de euro pe o perioada de 6 luni..pe o perioada mai mica nu se poate lua.
In Croatia platesti autostrazile intre 6 si 15 euro.

#18
ddeenniiss

ddeenniiss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.03.2007
salut! chiar acum sint in italia iar pina aici am dat
     -25 euro pentru ungaria si austria pe 10 zile
     -iar in italia este cam 6-7 euro pe km autostrada    dar macar la italieni merita......au strazi bune
     -pina la bologna unde sint acum m-a costat 32 euro



BAFTA SI DRUM BUN!!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate