Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

In ce tara ati dori sa emigrati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

Poll: In ce tara ati dori sa emigrati? (266 member(s) have cast votes)

In ce tara ati dori sa emigrati?

  1. Australia sau Noua Zeelanda (66 votes [24.81%])

    Percentage of vote: 24.81%

  2. Canada (32 votes [12.03%])

    Percentage of vote: 12.03%

  3. UE (114 votes [42.86%])

    Percentage of vote: 42.86%

  4. SUA (54 votes [20.30%])

    Percentage of vote: 20.30%

Vote Guests cannot vote

#1
Codreanu

Codreanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.11.2004
Sa zicem ca Romania nu intra in UE in urmatorii 10 ani sau daca intra, continua sa fie o biata colonie, saraca, corupta, de tot rasul

In ce tara ati dori sa emigrati?

Daca stiti link uri despre emigrare ... puneti-le aici, eventual sa discutam despre conditii de emigrare, facilitati, etc ....

Edited by Codreanu, 27 November 2004 - 17:01.


#2
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
N-am de gand sa plec. Deocamdata.

#3
xanderx

xanderx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 13.02.2004
Eu zic ca totul depinde de tine, de felul tau de a fi... poti sa emigrezi intr-o tara mult mai saraca decat Ro, si sa te obisnuiesti cu modul lor de viata, sa ramai acolo si poti sa traiesti pana la adanci batraneti fara prea multe @facilitati@ oferite de guvern...
Asa ca totul depinde de tine si felul tau de a fi...

#4
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

Quote

Sa zicem ca Romania nu intra in UE in urmatorii 10 ani sau daca intra, continua sa fie o biata colonie, saraca, corupta, de tot rasul
Nu numai ca va ramane pt. destula vreme o tara destul de saraca insa o parte din tarile din jumatatea nordica a UE vor restrictiona pentru o perioada piata muncii pt. noii veniti.

Cred ca ar trebui sa mai pui cateva optiuni pt. tarile importante din UE cum ar fi Germania, UK, Italia, Spania deoarece au comunitati destul de mari de romani(mai putin UK poate) iar conditiile de emigrare difera destul de mult.

Din UE , UK mi se pare cea mai atractiva tara ca si conditii de emigrare. Dupa 4 ani (sau 4 din cinci cu tot cu concedii in afara) se ofera rezidenta permanenta iar dupa inca un an cetatenia.

In Australia si Noua Zeelanda rezidenta si cetatenia se obtine mai repede insa nivelul de trai e mai scazut decat in UK. Si sunt si izolate.

Despre Canada stiu doar ca e destul de scump de a emigra. Mai era ceva legat de cei primiti pt. a popula zone relativ izolate, insa nu cunosc detalii - poate ne lamureste cineva.

US - iarasi nu stiu multe dar cred ca se poate emigra si fara Loteria Vizelor.

#5
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
As pleca undeva mai in N... Norvegia, Suedia, Danemarca, Olanda, Belgia... Una dintre astea. Sau Elvetia, uitasem de ea. Oameni linistiti, care isi vad de treaba lor si o duc foarte bine, tari despre care nu auzi mai niciodata la stiri, nimic.

#6
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Nu ai pus ca optiune 'Oricare, m-am saturat aici'  :death:

#7
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Noua Zeelanda, NU Australia. De ce le-ai pus impreuna? :)

#8
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
in UK m-am simitit cel mai bine si ar fi prima mea alegere

#9
Relativ

Relativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.10.2004
Emiratele Arabe. dezvoltare fenomenala in ultimul deceniu.

Salarii fara taxe.

e inca un coltisor de lume de care oamenii n-au habar. toti asociaza Emiratele cu Orientul Mijlociu ceea ce e adevarat numai dpdv geografic

#10
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
In EAU nu se poate emigra. Chiar daca te insori cu o localnica nu ti se da cetatenie. Abia copii vor avea cetatenie (si acolo cu probleme).
E o tara in care nu se poate emigra. Doar munci. E un paradis fiscal pentru cetatenii EAU nu si pentru rezidentii de acolo.
Asa ca orienteaza-te spre altceva (si la munca daca te duci, esti platit slab in comparatie cu alte tari arabe, iar daca te duci acolo prin intermediul unei firme din EAU mai bine te impusti).

#11
T-rex

T-rex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 14.07.2004
Io cred ca fac parte dintre idealistii aia care inca mai cred ca se poate face ceva in tzara asta. Shi pana mai ieri spuneam ca ma voi numara printre cei care vor stinge lumina in tzara. Insa, pe zi ce trece ma conving ca ar trebui sa cobor cu picioarele pe pamant shi sa ma duk cat vad cu ochii. Eventual pe undeva pe la polul nord, unde e frig shi mi-ar putea inghetza ideile pe care tocmai le-am expus

#12
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

Quote

toti asociaza Emiratele cu Orientul Mijlociu ceea ce e adevarat numai dpdv geografic
Nu numai geografic. Legislatia lor e bazata pe Shariah(legea islamica) insa contine si elemente moderne(din vest) in special cu privire la economie.

In Emirate mai risti sa te trezesti cu o mana sau un picior amputat daca iti "fabrica"cineva un furt , sau sa explodeze vreo bomba langa tine. Pericolul e prezent cam in toate tarile orientul mijlociu. Qatarul cred ca e o alta destinatie prefrata de unii romani, dar si acolo e periculos si plateste slab.

Exista o multime de tari din lumea vestica disponibile pt. emigrare sau munca.

#13
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
daca nu s-ar mai putea, as alege singapore. numai ca fara acte e mai nasol. noroc ca se mai poate.  B)

#14
eXXocet

eXXocet

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 16.04.2004
U S A
Insa nu din motive economice sau politice (nici nu poti intra in USA daca nu ai o conditie sociala cat de cat decenta), ci din cu totul alte motive care nu este cazul sa le expun aici.

#15
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
cat mai departe , chiar si pe o insula  :rolleyes:
sau in Australia

#16
charlize

charlize

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 07.11.2004
Nu cred ca as putea sa traiesc fara oamenii pe care ii cunosc in Romania.Si chiar dak as supravietui si mi-ar fi muuuuuuuult mai bine , as fi muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult mai trista ...There's no place like home...

#17
Vlaicu

Vlaicu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 29.08.2004
Canada sau UE, si asta cat mai repede.

#18
Relativ

Relativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 02.10.2004

charlize, on Nov 28 2004, 20:27, said:

Nu cred ca as putea sa traiesc fara oamenii pe care ii cunosc in Romania.Si chiar dak as supravietui si mi-ar fi muuuuuuuult mai bine , as fi muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuult mai trista ...There's no place like home...

<{POST_SNAPBACK}>


tu crezi ca lumea care emigreaza o face de placere? inca n-ai ajuns in situatia in care emigrarea sa fie singura solutie si nici nu-ti doresc sa ajungi vreodata. unii din noi sunt norocosi dar ei n-o stiu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate