Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Combina Domotec cu probleme la radio

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Cum spuneam stiftul asta Domotec nu "prinde" posturi nici pe FM nici pe AM "fasaie" si atat cautarea automata o face dar nimic..?!
Are un integrat TA2149N  si un integrat SMD pe care scrie 1V02H si 3 tarnzistoare  unul care lucreaza tot timpul  si are 0,8V tot timpul intre B si E  adica lucreaza  altul se descide 1 s doar la comutarea de banda iar al III-lea  conduce doar cand este pe AM Tranzisoare sunt OK pe integrat sunt niste tensiuni de 5V nu am studiat in mod special integratul si polarizarile.
Vreau si eu un sfat cam ce ar putea sa fie defect? sa schimb integratu sau de unde sa o iau ca nu prea  am reparat radiouri
Astept cu nerabdare sfaturi ,spor!

#2
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
"stiftul asta Domotec"  - eu cred ca-i de ajuns

#3
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Asa este dar daca nu ai altceva  , de unde si vorba "sunt prea sarac sa cumpar lucruri ieftine" problema ce ca nu eu am facut "investitia" .
Poate totusi primesc un sfat util.
Multumesc!

#4
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Schema integratului TA2149:

Attached Files



#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Trebuie sa masori daca exista tensiunea de acord  pe diodele varicap din oscilator. Mai trebuie verificat daca semnalul de la antena ajunge la intrarile respective: pinul 2 pentru FM si pinul 22 pentru AM.

Attached Files



#6
.ral:cr

.ral:cr

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,591
  • Înscris: 16.07.2004
a mers vreodata aparatul?
daca a mers e mai usor de reparat.
dispaliul arata frecventa corecta sau cum iti dai seamam ca... cauta?
intrebari pentru cine stie:
1. displayul arata frecventa sau calculeaza el ce frecventa ar trebui sa fie?

#7
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Salutare si merci pt ajutor intradevar am verificat diodele varicap din oscilatori FM si AM diodele au tensiunea VT  constanta 12V cand dau cautare ,deci trebu sa ma duc pe traseul tensiunii VT si sa vad de ce nu variaza si totusi balaria aia de displei arata cautare ,sa vad care ar putea fi cauza.

#8
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Off topic:
@.ral:cr -Poti sa mai faci si "economie " de post-uri si sa comunici si ceva util?!
On topic:
Din schema integratului se observa ca pinul 19 este iesire de semnal pentru frecventa oscilatorului local, care se poate utiliza pentru calculul frecventei de acord. Deci daca partea care asigura afisarea: "display-ul" numara aceste impulsuri, scade echivalentul frecventei intermediare si va afisa frecventa de intrare... B)
In situatiile cand se  simplifica schema, se genereaza o indicatie de frecventa proportional cu valoarea interna a tensiunii ce comanda diodele varicap. In exteriorul circuitului de comanda poti sa ai probleme cu tranzistorul/rezistente/trasee de cablaj din blocul care controleaza acesta tensiune.

#9
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
L a pinu 19 am pe FM 3.99 si la AM 4.00V  de aici pleaca printr-un condensator la baza unui trazistor  din care pleaca un fir ecranat la pin-ul firului  scrie AMOSC?
Tensiunile AM-VT si FM-VT care nu lucreaza vin dintr-un integrat SMD  pe care scrie (0140H  9257)  o fi asta de vina?

#10
max34

max34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.07.2004
Integratul asta SMD are 20 pini (2X10) la pinul 1 are un cuart 4,500AF la pinul 10 are 5 V si nici urma de el pe internet, aveti un datasshet pt el ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate