Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Universitatea de Vest, Facultatea de Informatica

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
Topic general.

Insa daca sunt absolventi de liceu interesati de facultate le-as putea raspunde la cateva intrebari legate de materii, orare, profesori, cladire, examene. (unele dintre ele desigur)

Eu sunt la info engleza si nu mi s-a parut foarte greu anul.

#2
alexmrdo

alexmrdo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.06.2008
ce limbaje se invata ?:D se pune accent mare pe programare ? se face multa matematica ?

#3
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
Semestrul 1

Algoritmica
Programare 1, C
Analiza
Algebra
Logica / Bazele informaticii

Semestrul 2

Geometrie
Programare 2, C++
Limbaje formale
Arhitectura calculatoarelor
Structuri de date

Aproape aceleasi materii le fac si sectia de engleza.

Se mai poate face si un modul de pedagogie. Sport, birotica si engleza pot fi optionale sau obligatorii.

Pentru un orar cu toate materiile link-urile astea sunt bune

http://web.info.uvt....in.cgi/Orar2007 pt semestrele 1
http://web.info.uvt..../Orar-Sem2-2007 pt semestrele 2


C si C++ te vor ajuta ma multe alte materii.
La matematici e mai urat... in sesiune.

Orar 20 de ore pe saptamana fara optionale si pedagogie. (4 zile de obicei)

Edited by Transsive, 07 July 2008 - 19:32.


#4
dan_na83d3m

dan_na83d3m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.11.2006
pedagogia e obligatorie? daca vrei sa fii programator e buna faculta sau sa aleg poli? nu stii ultima medie de intrare la info?

#5
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
Modulul de padagogie este optional (se face cate o disciplina pe semestru). Termini cu o certificare in plus cred... costa x euro sa te inscri la modul.

In 2007 au fost 100 de locuri la fara taxa (romana si engleza fara separare). In rundele de inscrieri mediile au fost astfel:
runda 1 - 9.61
runda 2 - 9.41
runda 3 - 9.19

La fara taxa se intra cu orice medie (cred)

Acum 2 ani ultima la info romana a fost 9.06 si la engleza 8.83 (150 locuri)

Programare se face destula. Cunostinte de C, C++ ar ajuta foarte mult in primul an.
Nu stiu daca poli ar fi mai buna sau nu. Eu am ales Vest-ul pentru ca nu fac fizica si nu a trebuit sa dau admitere (si am auzit sa e mai laid-back).

Edited by Transsive, 08 July 2008 - 23:28.


#6
msmihai

msmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,271
  • Înscris: 02.09.2006

 Transsive, on Jul 9 2008, 00:23, said:

Nu stiu daca poli ar fi mai buna sau nu. Eu am ales Vest-ul pentru ca nu fac fizica si nu a trebuit sa dau admitere (si am auzit sa e mai laid-back).

La informatica iasi nu te-ai gandit ?

#7
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006

 Transsive, on Jul 7 2008, 19:54, said:

Topic general.

Insa daca sunt absolventi de liceu interesati de facultate le-as putea raspunde la cateva intrebari legate de materii, orare, profesori, cladire, examene. (unele dintre ele desigur)

Eu sunt la info engleza si nu mi s-a parut foarte greu anul.

Tu te-ai oferit deci ...here it goes :

1. Am 8.95 , o sa intru probabil la taxa ( si eu tot la engleza vreau) . Cat e taxa ?
2. Bun , sa zicem ca am intrat. Primesc camin, sau trebuie sa "am grija" sa primesc ?
3. La engleza nu am nici cambridge, nici toefel, nici un fel de atestare ca stiu engleza, am citit pe net ca se da un test. Nu stii cam in ce consta testu ala ?

#8
dan_na83d3m

dan_na83d3m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 07.11.2006
si cum e cu rundele de confirmare, daca pun info fara taxa apoi cu taxa, e posibil sa intru la fara taxa in runda 3 de confirmari? btw am media de admitere 9.17

#9
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
Indiferent de medie te inscri la fara taxa. Daca la sfarsitul rundelor de confirmari ai media destul de mare intri la fara. Daca nu ai, intri la taxa. Rundele de confirmari sunt... runde de confirmari (nu toti care s-au inscris raman la info vest... unii merg la poli sau alte sectii, multi se inscriu doar pentru a avea ceva de backup). Daca te inscri in runda 1 ramai pana la sfarsit. Taxa de inscriere era 100 lei.

Daca te treci la cu taxa, doar acolo poti intra. Nu mai stiu cum va fi anul acesta, insa in 2007 nu s-a facut distinctie intre engleza si romana. S-au ales cei 100 cu mediile cele mai mari si aceia au intrat la fara taxa. Asa ca daca dati la engleza nu inseamna ca puteti intra cu medie mai mica. Anul acesta cred ca sunt 140 de locuri (deci se intra cu medii mai mici, cred)

Taxa a fost anul acesta 1000 lei pe semestru. Cred ca s-a mai schimbat, vedeti aici http://www.uvt.ro/ad...xe admitere.pdf

Cu caminele nu stiu exact cum este. Stiu ca se face un punctaj in functie de medie, sitatia familiara si altele. Daca esti la cu taxa mici sanse sa prinzi un loc in camin.

Testul de engleza e mai mult o gluma. Va fi o imbulzeala enorma, nu mai stiu in ce consta insa ai vreo 2, 3 minute sa vorbesti (cateva propozitii despre tine) dupa care iti mai pune si ceva intrebari. Daca stii ceva engleza nu ai nicio problema. Eu am scapat fara sa-l dau (aveam atestat, insa acela nu era bun... insa m-au lasat in pace... doar chestii mari sunt acceptate).

Orele se fac intradevar in engleza. Insa nu toti profesorii stiu sa vorbeasca prea bine. Cateodata va veti dori sa vorbeasca in romana doar sa intelegeti ce zic (unii va mai cruta la seminare si vb in romana). Putini au o engleza buna.

#10
raduni131

raduni131

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 13.08.2006
Daca testu e asa, il iau fara stres.
La punctaju ala de la camin, as avea un 0.5 pentru ca sunt de la sat, desi nu stiu cat de mult ajuta :( .
Apropo de cele 140 de locuri, totusi am medie cam mica, m-as bucura mult sa intru la fara.
Apropo de taxa de inscriere, de aia sunt scutit, maicamea e profesoara :) .

Thanks

#11
Popeyee

Popeyee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.09.2006
salut, am intrat si eu la info la uvt... in limba romana...
as vrea sa stiu mai multe despre facultate... despre materii... cum sunt sesiunile..

#12
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
Cine a facut pascal in liceu ar fi o idee foarte buna sa invete ceva C / C++, e nevoie. Vreo 4 materii se ocupa direct cu limbajele astea si la alte cateva poti face programe / proiecte pentru puncte in plus.

La unele materii se poate trece inainte de examen daca strangi destule bonusuri. Fiecare examen e diferit, in functie de profesor. Unii vor doar sa vi la examen, altii au o prezenta minima la seminare, altii te pun sa platesti laboratoarele lipsa.
E bine sa faceti rost de subiectele de anul trecut sau de la grupe diferite care au dat cu cateva zile inaintea voastra. Fiecare grupa are alt orar si posibil alti profesori (in special pentru seminarii / laboratoare).

Sesiunile sunt stresante in functie de materii. La unele nu stii nimic iar altele le-ai luat deja. De obicei primul examen se da in ultima saptamana de studii iar restul cate un examen pe saptamana (daca aveti noroc).

Oricum, mie mi s-au parut mai usoare sesiunile decat bac-ul.

Cel mai mult imi plac materiile care nu se prea bazeaza pe alte cunostinte din liceu. Alea sunt cele mai usor de invatat. Daca veti face cu Adrian Craciun logica sau arhitectura calculatoarelor o sa vedeti ce simplu este (nu stiu daca are ore si la sectia romana). Se poate trece examenul doar din proiecte (adica nota mai mare de 5 din start).

La algoritmica va fi ceva mai urat, se poate trece doar cu cunostinte de C++ dar la limita. Eu am facut cu Zaharie Daniela. Atentie mare, se pica la acest examen. Trebuie stiut ceva ceva.

Programare I si II (C si C++) sunt ok daca ai si ceva baza din liceu. Examenele sunt de obicei o grila si un test practic unde trebuie sa faci un program. Noi am folosit Code Blocks pentru a compila programele. Are gcc si debugger all in one. Posibil si Visual Studio. Cine isi face temele saptamanale trece garantat. Multi pica deoarece nu invata nimic.

La analiza este usor daca pici cu Eva Kaslik, explica foarte bine. Daca dati partial optional, nu-l ratati! E foarte aiurea sa dai la sfarsit un examen cu 10 exercitii in doua ore in loc de 5 in una (si poti sa si uiti de prima parte). Se pica si aici, nu sunt chestii foarte complicate dar trebuie stiute.

Daca faceti algebra sau geometrie cu Chis nu e stres deloc (in timpul seminarelor). Insa faceti rost de cat mai multe subiecte din anii trecuti si rezolvati-le ca altfel nu se ia examenul.

Limbaje formale cu Dragan e de asemenea relativ usor. Din proiecte se pot face 1-4 puncte + inca vreo 2 de la seminare si se ia examenul garantat.


Un sfat important. Probabil veti primii conturi de email pe serverul uvt si veti avea un mail group (este util, dar nu ajunge).
Sa nu creati grup pe Yahoo ca e foarte deficitar. Mai mult va incurca. Faceti un forum pe un webhost gratuit. Noi la engleza am facut unul si ne-a ajutat destul de mult in timpul sesiunilor (am ajuns la 60 de useri... aproape tot anul de engleza). Am impartit subiecte, rezolvari, idei. Este mult mai util decat un grup pe Yahoo. Posibil sa va invitam si pe voi, o sa facem un referendum, lol.


Daca va plictisiti, astea sunt fisierele ce am reusit sa le strang de la mai multi colegi anul acesta.
http://transsive.dii...iles/vest-info/

#13
Popeyee

Popeyee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.09.2006
as mai vrea sa te intreb daca se poate pica de la fara taxa la cu taxa in functie de medie...
ms pentru raspuns ! poate ne vedem la toamna la tm

Edited by Popeyee, 30 July 2008 - 23:59.


#14
Transsive

Transsive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 19.10.2007
Mai mult ca sigur, din cate stiu, dupa fiecare an se reocupa locurile in functie de medii. La info cel putin daca iei toate examenele probabil ramai la fara taxa. Nu se face diferenta intre info romana si engleza pentru locurile bugetate.

#15
Popeyee

Popeyee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 27.09.2006
ok.. ms ;)

#16
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
statistic, doar 60% din absolventii de la faculta asta continua sa lucreze in domeniu.

#17
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

 daimon', on Nov 8 2008, 05:50, said:

statistic, doar 60% din absolventii de la faculta asta continua sa lucreze in domeniu.
Si restu fac o cariera didactica?

#18
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
restu' isi dau seama ca au facut un bullshit de faculta si se reprofileaza.
cred.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate