Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Problema router Gigaset SE361 WLAN

- - - - -
  • Please log in to reply
383 replies to this topic

#37
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 05.01.2006

View PostLucianMP, on Sep 8 2008, 10:19, said:

Ai avut drptate, am pus pe on și-mi vede rețeaua, m-am conectat la router cu parola, acum mai e o mică problema, cand dau conexiune la RDS nu mă lasă dacă celalalt calculator este conectat. Mai e ceva undeva.
Mii de mulțumiri, m-ai ajutat mult! :thumbup:
Nu trebuie sa dai nici o conexiune la RDS... daca esti conectat wireless scoate orice alta setare care o aveai inainte... Router-ul iti va da net si va stii el ce sa faca...

Bafta!

#38
LucianMP

LucianMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.08.2008

View PostRavy, on Sep 8 2008, 14:00, said:

Nu trebuie sa dai nici o conexiune la RDS... daca esti conectat wireless scoate orice alta setare care o aveai inainte... Router-ul iti va da net si va stii el ce sa faca...

Bafta!
La cat m-am chinuit cu routerul asta nici nu mai stiu pe unde sa mai modific și ce. În momentul de față trebuie sa-i dau și conexiune la RDS, iar dacă l-am conectat unul celălalt nu mai merge, deși îmi vede routerul. La ce setare te referi?

#39
joric

joric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.07.2008

View PostLucianMP, on Sep 8 2008, 23:11, said:

La cat m-am chinuit cu routerul asta nici nu mai stiu pe unde sa mai modific și ce. În momentul de față trebuie sa-i dau și conexiune la RDS, iar dacă l-am conectat unul celălalt nu mai merge, deși îmi vede routerul. La ce setare te referi?

Probabil la serverul DHCP integrat in router daca ai conectat routerul la reteaua rds el iti va da net mai departe catre cele 2 laptopuri cu serverul dhcp.Sincer nu am auzit de problema asta sa poti sa conectezi un laptop si cand il conectezi si pe celalalt sa primul sa fie dat afara.pe un router acest lucru este imposibil din cate stiu eu.

#40
LucianMP

LucianMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.08.2008

View Postjoric, on Sep 9 2008, 11:56, said:

Probabil la serverul DHCP integrat in router daca ai conectat routerul la reteaua rds el iti va da net mai departe catre cele 2 laptopuri cu serverul dhcp.Sincer nu am auzit de problema asta sa poti sa conectezi un laptop si cand il conectezi si pe celalalt sa primul sa fie dat afara.pe un router acest lucru este imposibil din cate stiu eu.
Nu-l da afara pe celalalt(primul), nu ma lasa sa ma conectez cu laptopul nr.2, adica e un fel de conexiune ca la dial-up, ai dreptate in mod normal nu ar trebui sa-i mai dau conexiune la rds, inainte sa ma apuc de setari ma conectam fara problema cu ambele, dar nu aveam nici o parola la router, eram vulnerabil la alți useri nedoriți. Mulțumesc mult!

#41
joric

joric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.07.2008

View PostLucianMP, on Sep 9 2008, 23:26, said:

Nu-l da afara pe celalalt(primul), nu ma lasa sa ma conectez cu laptopul nr.2, adica e un fel de conexiune ca la dial-up, ai dreptate in mod normal nu ar trebui sa-i mai dau conexiune la rds, inainte sa ma apuc de setari ma conectam fara problema cu ambele, dar nu aveam nici o parola la router, eram vulnerabil la alți useri nedoriți. Mulțumesc mult!
practic tu la laptop nu ai nevoie sa faci nici o conectare de tip ppoe sau dial acest lucru il face routerul o singura data tu practic te conectezi la switch-ul routerului prin serverul dhcp.deci din start tu ar treb sa te legi la router ca la o retea normala.parolarea nu iti va face tie probleme decat daca o uiti in rest nu afecteaza cu nimic modalitatea de conectare.cat timp routerul este conectat la reteaua rds tu ar treb sa ai net wireless la aman2 laptopuri.

#42
cristixxxlog

cristixxxlog

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,381
  • Înscris: 09.11.2008
desi e vechi topicul, am si eu o problema: nu pot imparti netul si la desktop si la laptop. respectivul router il am si eu, se361, dar nu reusesc sa configurez nicicum routerul.  nu cred k am firmware-ul pe care il aveti voi si e putin altfel meniul, optiunile. ideea este ca: am net de la retea de cartier cu ip: 89.38.195.1xx . este static banuiesc, nu? setarile nu le pot face de pe desktop pt k imi apare mereu wampServer. l-am dezinstalat dar acum imi spune k nu mai gaseste wamp server si nu ma pot conecta deloc la router de pe desk. dp laptop pot doar in modul offline al Internet Explorer. cu mozzilla nu merge deloc. dupa ce ma conectez prin modul offline, la advanced settings -> internet imi cere sa se conecteze la internet.dak ii dau connect imi da eroare de browser si ies practic din setarile routerului. dak nu-i dau connect si dau stay offline, nu se intampla nimic! ce pot sa fac. de eroarea asta cu conectarea ma lovesc si la Basic Wizard, cand termin de bagat adresele de ip, dns, gateway, la sfarsit vrea sa se conecteze si apare problema mai sus mentionata. ce sa fac????

#43
PwR

PwR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 13.08.2005
Aceeasi problema cu torentele o am si eu.Odata ce am deschis Bitcometul, pa si pusi browser, si nici pe Router nu ma mai pot conecta/loga.Ca si cum nu mai am legatura intre Router si PC.Ciudat este ca messengerul merge.Trebuie sa opresc Bitcometul ca sa am acces la browser..si asta dupa 2, 3 min.

Edited by PwR, 15 November 2008 - 21:30.


#44
naylcha

naylcha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2008
Buna seara!

Mi-am luat si eu un router gigaset  SE361 WLAN si orice as face cu el nu merge internetul.

Am internet de la RDS, cu modem, IP dinamic. Mi-am luat un laptop si voiam sa am net si la desktop si la laptop. Dupa ce m-am chinuit cu tot felu de sfaturi si pasi de urmat si instructiuni de pe forumuri cineva mi-a spus ca de aceea nu merge pentru ca am internet prin modem...... Sa fie acesta motivul??

Daca am modem de la RDS nu am nici o sansa sa am net in doua parti acasa prin routerul acesta?? Va rog spuneti-mi daca mai are rost sa ma chinui sau nu?

;)

#45
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 05.01.2006
In mod normal nu ar trebui sa ai probleme din cauza asta...
Pune si tu niste print screen-uri din paginile de configurare ale routerului precum si rezulatul comenzii ipconfig /all de pe un calculator legat la router.

AI incercat sa faci clone MAC cu MAC-ul calculatorului care era inainte legat direct la modem?

Bafta!

#46
naylcha

naylcha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2008
http://community.web...568767536ocLZxs

am pus screenshots la ipconfig, local network, internet connection cu static si dinamic ip....

de fiecare data am alt ip la ipconfig si cand e cu modem simplu fara router la network connections e pus sa isi ia automat  ip si DNS..

#47
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 05.01.2006
Te-am intrebat si mai sus si nu ai raspuns....
Pe router la Advanced Settings - Internet - Internet Connections - MAC - poti seta tu un MAC manual. Ai incercat sa pui MAC-ul de pe calculatorul cu care poti sa te conectezi direct prin modem? (Daca este cel la care ai dat comanda ipconfig /all atunci MAC-ul este: 00-10-DC-8D-76-DD)

Bafta!

p.s. Incearca sa atasezi pozele aici ca este incomod unde le-ai postat....

Edited by Ravy, 19 November 2008 - 20:27.


#48
naylcha

naylcha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.11.2008
mergeeeeeeeee am net si la desktop si la laptop !! acum incerc sa fac la laptop sa mearga wireless :)

mersi pt promptitudine si daca o sa am probleme cu wireless mai scriu :rolleyes:

#49
joric

joric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.07.2008
Daca aveti probleme cu routerul se361 va rog urmati pasii pe care i-am indicat mai catre inceputul topicului.Va spune pas cu pas cum sa conectati 2 calculatoare si chiar conectarea wireless.Daca aveti inca probleme in configurare pls lasati mesaj voi incerca sa va raspund in cel mai scurt timp.

#50
torro1

torro1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.01.2007
salut

O intrebare inainte de a cumpara un router Siemens SE361 (140 lei la Flanco): vreau sa conectez acest router la modemul ethernet de la ADSL Romtelecom. Foloseste cineva aceasta configuratie? Multumesc.

#51
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 05.01.2006
Un post de-al meu cu ceva explicatii: -> aici

Bafta!

#52
joric

joric

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.07.2008
Din cate stiu eu ptr ADSL este router special routerele obisnuite ca acesta nu se pot conecta.Iti trebuie router cu port ADSL poti cauta pe google sant destule modele de unde sa alegi.

#53
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 05.01.2006
Corect, dar daca omul poate a cumparat deja nu are rost sa-l arunce pe acesta... Explicatia(cum?) e mai sus cu un post...

Bafta!

#54
emil 2

emil 2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 19.11.2005
Eu mi-am cumparat un router Gigaset 361 SE Wlan acum vreo trei saptamani impreuna cu laptopul de la Media Galaxy din Braila. Mi-a functionat foarte bine (laptopul-wireless, desktopul-lan) vreo doua saptamani. Setarile routerului le-am facut exact cum descrieti voi mai sus. Dupa doua saptamani mi s-a stricat routerul (in sensul ca nu se mai conecta deloc la reteaua RDS-ledul online ramanand stins orice i-as fi facut). I-am facut update de firmware chiar daca versiunea era tot 1.0.0.2, n-a mers si pace. M-am dus cu el la Media Galaxy si mi l-au schimbat cu altul nou. La fel, si pe cel de-al doilea l-am configurat cum trebuie si dupa o saptamana - adica in prezent, mai precis aseara- a inceput sa dea rateuri in sensul ca imi arata ca este conectat la RDS dar nu aveam internet deloc. Am scos cablul de la WAN si am incercat direct, functiona fara probleme netul meu. L-am scos din priza, l-am lasat un minut dupa care l-am reconectat la reteaua RDS, functioneaza foarte bine. Sa inteleg ca routerele astea nu merg mai mult de doua saptamani? Cine mai are modelul asta poate sa-mi spuna cum a rezolvat problema? Daca au mai fost defecte de genul asta? Va raman recunoscator daca puteti sa-mi raspundeti la intrebari. Multumesc anticipat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate