Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

De ce suferinta?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
239 replies to this topic

#37
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Thylacine, tu ai inteles ca hinduismul afirma ca, suferinta va disparea atunci cand toti oamenii se vor stradui sa nu mai faca rele si vor reusi pentru totdeauna sa faca numai bine?

#38
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

View PostCatunStelian, on Aug 24 2008, 16:00, said:

Thylacine, tu ai inteles ca hinduismul afirma ca, suferinta va disparea atunci cand toti oamenii se vor stradui sa nu mai faca rele si vor reusi pentru totdeauna sa faca numai bine?
DA

#39
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Din nefericire, niciun hindus n-a ajuns sa faca doar binele de cand s-a nascut pana a murit.  
Reincarnarea nu rezolva problema mortii odata pentru totdeauna.

#40
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View Posttears, on Aug 24 2008, 13:49, said:

Imaginează-ți numai 5 minute că Isus a fost Fiul lui Dumnezeu și a murit și pt. a face albe ca purpura păcatele tale, spălate în sîngele său sfânt fără păcat. Vei realiza unde ești și ce ești.

Apoi revino la viața ta normală, fără Isus... :)
cum vine asta "albe ca purpura"?

#41
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Atat timp cat exista suferinta exista si moarte. Si atat timp cat exista moarte exista si suferinta.

Care este solutia care sa raspunda la problema suferintei si mortii omului?

#42
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View PostCatunStelian, on Aug 24 2008, 16:34, said:

Atat timp cat exista suferinta exista si moarte. Si atat timp cat exista moarte exista si suferinta.

Care este solutia care sa raspunda la problema suferintei si mortii omului?
sublata causa, tollitur effectus

#43
tears

tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.08.2008

View Postiozefini, on Aug 24 2008, 15:27, said:

cum vine asta "albe ca purpura"?

Albe ca zăpada, de vor fi roșii ca purpura. Îmi cer iertare pentru greșeală.

#44
tieston

tieston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 12.10.2006
Q: De ce suferinta?
A: Pentru ca Dumnezeu ne iubeste.
Q.e.d :mellow:

#45
tears

tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.08.2008

View Posttieston, on Aug 24 2008, 15:54, said:

A: Pentru ca Dumnezeu ne iubeste.
Q.e.d :mellow:

Câta înțelepciune și dreptate regăsesc în cuvintele tale, deoarece stă scris :

"Căci așa de mult a iubit Dumnezeu lumea,
încât pe Unicul-Născut Fiu al Său
L-a dat, pentru ca oricine crede în El
să nu piară, ci să aibă viață veșnică."
(Ioan III, 16)


View Posttieston, on Aug 24 2008, 15:54, said:

Q: De ce suferinta?


Pentru că stă scris :

"El era disprețuit și părăsit de oameni, om al durerii și obișnuit cu suferința, era așa de disprețuit că îți întorceai fața de la El, și noi nu L-am băgat în seamă. Totuși, el suferințele noastre le-a purtat și durerile noastre le-a luat asupra lui, iar noi am crezut că este pedepsit, lovit de Domnul și smerit. Dar el era străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa, care ne dă pacea, a căzut peste el și prin rănile lui suntem vindecați... Domnul a găsit cu cale să-l zdrobească prin suferință... Dar, după ce își va da viața ca jertfă pentru păcat, va vedea o sămânță de urmași, va trăi multe zile, și lucrarea Domnului va propăși în mâinile lui" (Is 53,3-5.10).

Robul nu este mai mare decât stăpânul.

#46
tieston

tieston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 12.10.2006

View Posttears, on Aug 24 2008, 17:10, said:

Robul nu este mai mare decât stăpânul.
Perioada sclaviei a apus, prietene ;)

#47
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

View PostCatunStelian, on Aug 24 2008, 16:20, said:

Reincarnarea nu rezolva problema mortii odata pentru totdeauna.
Nu, reîncarnarea nu rezolvă problema morții odată pentru totdeauna. De aceea există în religia lor “Moksha”, care înseamnă eliberarea din cercul morții și reîncarnării și de toată suferința și limitările existenței lumești. Moksha este o stare transcendentă, conștiința superioară. În Moksha se găsește pacea, cunoașterea, iluminarea, paradisul, perfecțiunea.

#48
tears

tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.08.2008

View Posttieston, on Aug 24 2008, 15:36, said:

Perioada sclaviei a apus, prietene ;)

Rob pentru Isus sau sclav pentru Satan.

#49
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

View Posttears, on Aug 24 2008, 17:45, said:

Rob pentru Isus sau sclav pentru Satan.
Patetic...patetic...
Demn de milă...

#50
tears

tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.08.2008

View PostThylacine, on Aug 24 2008, 15:49, said:

Patetic...patetic...
Demn de milă...

Puterea lui Satan nu o vei cunoaște decât atunci când îți vei dori ca Isus să fie Stăpânul tău. Atunci vei observa "coincidențe", bizarerii, faptul că nu poți, că ești prea slab, că înfrunți nevăzutul, că întâmpini tot felul de "întîmplări accidentale" care au drept scop să te abată de la ceea ce îți dorești. Până atunci, ești al lui, de aceea nici nu-ți acordă prea mare atenție.

#51
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View Posttears, on Aug 24 2008, 21:40, said:

Puterea lui Satan nu o vei cunoaște decât atunci când îți vei dori ca Isus să fie Stăpânul tău. Atunci vei observa "coincidențe", bizarerii, faptul că nu poți, că ești prea slab, că înfrunți nevăzutul, că întâmpini tot felul de "întîmplări accidentale" care au drept scop să te abată de la ceea ce îți dorești. Până atunci, ești al lui, de aceea nici nu-ți acordă prea mare atenție.
e a nustiucataoara cand intreb un teist ,de unde stii tu fratele meu alb asa sigur ce si cum?aveti un stil de a vorbi de parca aseara v-ati intalnit cu jesus si va soptit la ureche care e smecheria in cincinalul urmator.

#52
tears

tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.08.2008

View Postiozefini, on Aug 24 2008, 19:47, said:

e a nustiucataoara cand intreb un teist ,de unde stii tu fratele meu alb asa sigur ce si cum?aveti un stil de a vorbi de parca aseara v-ati intalnit cu jesus si va soptit la ureche care e smecheria in cincinalul urmator.

Nu mint și nu vorbesc închipuiri, ceea ce am afirmat am trăit pe pielea mea. Urmărisem odată un documentar în care un pastor tânăr vorbea despre calea de a-l urma pe Isus. Pe atunci nu știam multe. Sunt ani. Mi-au rămas întipărite niște vorbe ale sale : faptul că vom vedea multe coincidențe...înainte de a lua o decizie pentru Isus, oricare ar fi ea, va interveni un telefon, va avea nevoie de tine cineva, îți va transmite un mesaj negativ, ocult sau mai multe cineva cu care porți o discuție înainte, cu scopul de a te abate de la ce urmărești, vei avea un prilej de ceartă...etc. Îți spun cu tot adevărul din mine și din toată ființa mea : le-am trăit de atâtea ori încât dacă ți-aș enumera aceste bizarerii ai spune că e un scenariu de film. Isus e viu, dar Satana lucrează teribil.

Edited by tears, 24 August 2008 - 20:54.


#53
basty_goofy

basty_goofy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 28.05.2007
Am trei intrebari:

1. De ce sa suferim noi urmasii pentru pacatele lui Adam si Eva?
2. Daca totusi suntem toti niste nenorociti pacatosi de ce a trebuit Dumnezeu sa il dea pe Iisus, cica sa moara pentru pacatele noastre? Daca vroia sa ne "ierte", de ce nu ne-a IERTAT?
3. Si ce relevanta are moartea lui Iisus, daca dupa 40 de zile a inviat bine-mersi si dupa inca o scurta perioada s-a inaltat la cer?

Daca vrea cineva sa raspunda, sa raspunda fix la fiecare intrebare: 1. 2. 3.

#54
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
deci satana,lucifer,belzebut,uciga-l toaca e mai competent.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate