Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

De ce suferinta?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
239 replies to this topic

#19
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

View PostThylacine, on Aug 24 2008, 11:26, said:

Nu pot să zic decât că nu ai înțeles nimic.
Am zis eu că e? Eu doar am zis că moartea ar putea fi soluția pentru suferința extremă și povara pentru cei din jur.
Practic, acei oameni nu mai au vreo perspectivă în viață.
Eu inteleg doar ce scrii.
Pe mine ma intereseaza, asa cum am scris mai sus, rezolvarea pe care o da un ateu la problema suferintei tale si a celor din jur. Singura solutie pe care ai oferit-o a fost sinuciderea (si consolarea cu moartea) si increderea ca oamenii 'destepti' inca o cauta. Or eu am concluzionat in urma argumentelor mele ca ateismul are solutii, ca si hinduismul de exemplu, dar nu rezolva problema mortii si a suferintei.

View PostThylacine, on Aug 24 2008, 11:26, said:

ATEÍSM s.n. Negare a existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități; concepție care se bazează pe această negare. – Din fr. athéisme.
Sursa: DEX '98

Ai probleme serioase la limba română dacă crezi că termenul “ateu” se referă la o credință.

“ateist - teist” este la fel ca “nefumător - fumător”.
“ateist - teist” este la fel ca “nonviolent – violent” (ahimsa - himsa).

Practic, termenul nu își are sensul în lipsa celuilalt termen.
Ateismul nu este ceva, este lipsa a ceva.
Vrei sa spui ca tu nu crezi in ateism?
Imi pare rau ca fortezi sa devin si eu offtopic, insa fiindca eu sunt cel cu probleme serioase la limba romana, explica tu ce inseamna "conceptie".

#20
tears

tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.08.2008

View PostThylacine, on Aug 24 2008, 10:26, said:

Dacă nu, ia și citește și altceva în afară de cartea de basme.

"Cartea de basme" te va judeca, la revenirea lui Isus, după cum este scris :

Ioan 12:47-48
   Dacă aude cineva cuvintele Mele și nu le păzește, nu Eu îl judec; căci Eu n'am venit să judec lumea, ci să mîntuiesc lumea. Pe cine Mă nesocotește și nu primește cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.

De basmele celor ca tine mă feresc eu :



1 Timotei 4:7-8
   Ferește-te de basmele lumești și băbești. Caută să fii evlavios. Căci deprinderea trupească este de puțin folos, pe cînd evlavia este folositoare în orice privință, întrucît ea are făgăduința vieții de acum și a celei viitoare.

#21
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
Eu as pune problema altfel: de ce s-ar preta absolutul care e de natura spirituala zice-se la decadere, la suferinta?

Care ar fi ratiunea suficienta pentru ca universul aka planeta noastra să fie o simplă „respirație” a absolutului sau ca ceva perfect să devină imperfect deci supus automat suferintei?

#22
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

View PostCatunStelian, on Aug 24 2008, 11:59, said:

Eu inteleg doar ce scrii.
Pe mine ma intereseaza, asa cum am scris mai sus, rezolvarea pe care o da un ateu la problema suferintei tale si a celor din jur. Singura solutie pe care ai oferit-o a fost sinuciderea (si consolarea cu moartea) si increderea ca oamenii 'destepti' inca o cauta.
Bănuiesc că nu ai sesizat partea în care ziceam că ateii găsesc soluții reale pentru probleme la fel de reale.
Bill Gates (care este unul din cei mai bogați oameni din lume), care e ateu, are o fundație pentru a ajuta oamenii (Bill & Melinda Gates Foundation).

Quote

Or eu am concluzionat in urma argumentelor mele ca ateismul are solutii, ca si hinduismul de exemplu, dar nu rezolva problema mortii si a suferintei.
Nu am știut că, creștinii au rezolvat problema morții și a suferinței.

Quote

Vrei sa spui ca tu nu crezi in ateism?
Imi pare rau ca fortezi sa devin si eu offtopic, insa fiindca eu sunt cel cu probleme serioase la limba romana, explica tu ce inseamna "conceptie".
concepție=opinie
Nu poți să crezi în ateism. Este absurd.

Ateismul reprezintă lipsa credinței în entități supranaturale.
Ateismul nu e un sistem de credințe, nu e ceva, e lipsa a ceva.

View Posttears, on Aug 24 2008, 12:08, said:

"Cartea de basme" te va judeca, la revenirea lui Isus, după cum este scris
Multe alte cărți de basme spun că voi fi judecat de mulți alți zei. Încep să tremur de frică. Tu nu?

#23
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

View Posttears, on Aug 24 2008, 12:08, said:

"Cartea de basme" te va judeca, la revenirea lui Isus, după cum este scris :
tears, cu un ateu nu poti discuta astfel din Cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca arunci margaritare. Discutia se face pe baza a ce crede. Credinta este o parte a fiintei umane

Thylacine, de ce nu e usor sa recunosti, ca a fi ateu implica o convingere/conceptie/opinie? Ca sa crezi in inexistenta lui Dumnezeu, nu este acelasi lucru cu o credinta/convingere? Tu crezi in ateism?

Rezolvarea pe care o ofera crestinismul la problema mortii si suferintei, singura cosmoviziune care ofera asa ceva (ceea ce nu face nicio filosofie, sistem religios, etc.), reprezinta scopul acestui topic si raspunsul la aceasta intrebare:

View Postroua, on Aug 24 2008, 12:21, said:

Eu as pune problema altfel: de ce s-ar preta absolutul care e de natura spirituala zice-se la decadere, la suferinta?

Care ar fi ratiunea suficienta pentru ca universul aka planeta noastra să fie o simplă „respirație” a absolutului sau ca ceva perfect să devină imperfect deci supus automat suferintei?
Felicitari roua, este un pas mai aproape spre rezolvare.

#24
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

View PostCatunStelian, on Aug 24 2008, 12:51, said:

Thylacine, de ce nu e usor sa recunosti, ca a fi ateu implica o convingere/conceptie/opinie? Ca sa crezi in inexistenta lui Dumnezeu, nu este acelasi lucru cu o credinta/convingere? Tu crezi in ateism?
Îți spun pentru ultima dată: când nu crezi în zei, se cheamă că ești ateu. Nu poți să crezi în ateism. Ateismul este numele dat necredinței. Cum poți să crezi în necredință?

Quote

Rezolvarea pe care o ofera crestinismul la problema mortii si suferintei, singura cosmoviziune care ofera asa ceva (ceea ce nu face nicio filosofie, sistem religios, etc.), reprezinta scopul acestui topic si raspunsul la aceasta intrebare:
Ignoranța asta...

Hinduism
Soluția dată morții: reîncarnarea.
Motivul suferinței: lucrurile rele făcute în viețile trecute.

Când o persoană suferă în această viață, își plătește datoria față de Univers, pentru a echilibra cercul vieții.

#25
tears

tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.08.2008

View PostThylacine, on Aug 24 2008, 11:34, said:

Multe alte cărți de basme spun că voi fi judecat de mulți alți zei. Încep să tremur de frică. Tu nu?

Adevărul este o flacără atât de luminoasă încât mulți oameni nu-i pot suporta lumina. Unii închid ochii ca să nu-l vadă, iar alții fug ca să nu fie arși. Acum nu tremuri, dar vei tremura la revenirea lui Isus, nu de frica, ci de ciuda.

#26
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Posttears, on Aug 24 2008, 13:23, said:

Adevărul este o flacără atât de luminoasă încât mulți oameni nu-i pot suporta lumina. Unii închid ochii ca să nu-l vadă, iar alții fug ca să nu fie arși. Acum nu tremuri, dar vei tremura la revenirea lui Isus, nu de frica, ci de ciuda.

1. si tu poti sa-i suporti lumina?
2. tu il vezi?
3. doar o convingere, nimic mai mult

necesitatea de a simti ca ai scaunul sub fund e atat de mare incat nu mai e loc de niciun fel de indoiala iar asta duce la ignoranta :)

Edited by roua, 24 August 2008 - 12:36.


#27
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

View PostThylacine, on Aug 24 2008, 13:04, said:

Ateismul este numele dat necredinței.
Ateismul este numele dat necredintei in Dumnezeu. Mai sus scriam ca fiinta umana are pusa in ea simtamantul credintei, pentru ca orice om crede in ceva, ai zice ca nu ar exista atei?
Thylacine, tu afirmi ca necredinta in existenta lui Dumnezeu nu este acelasi lucru cu credinta in inexistenta lui Dumnezeu?


View PostThylacine, on Aug 24 2008, 13:04, said:

Ignoranța asta...

Hinduism
Soluția dată morții: reîncarnarea.
Motivul suferinței: lucrurile rele făcute în viețile trecute.

Când o persoană suferă în această viață, își plătește datoria față de Univers, pentru a echilibra cercul vieții.
Daca zici ca eu sunt ignorant, poate ne explici cum stii tu ca reincarnarea rezolva problema suferintei.

Hinduismul, ateismul, etc. ofera solutii la problema mortii si suferintei, dar din nefericire niciuna nu o rezolva, pentru ca sunt insuficiente.

#28
tears

tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.08.2008
Roua, toate astea să i le spui Mântuitorului la judecată,unde vei fi găsită mincinoasă, nu mie  :)

Edited by tears, 24 August 2008 - 12:44.


#29
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Posttears, on Aug 24 2008, 13:42, said:

Toate astea să i le spui Mântuitorului la judecată, nu mie  :)

o alta convingere   ;)

as fi stat cu Isus la o discutie sa stii, si l-as fi intrebat multe..:)

in tot cazul ma indoiesc profund ca s-ar putea intampla judecata asta, nu exista niciun fel de argument valid pentru existenta ei ca de altfel pentru foarte multe...

tu nu ai raspuns la intrebari deocamdata :)

#30
tears

tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.08.2008
Imaginează-ți numai 5 minute că Isus a fost Fiul lui Dumnezeu și a murit și pt. a face albe ca purpura păcatele tale, spălate în sîngele său sfânt fără păcat. Vei realiza unde ești și ce ești.

Apoi revino la viața ta normală, fără Isus... :)

#31
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Posttears, on Aug 24 2008, 13:49, said:

Imaginează-ți numai 5 minute că Isus a fost Fiul lui Dumnezeu și a murit și pt. a face albe ca purpura păcatele tale, spălate în sîngele său sfânt fără păcat. Vei realiza unde ești și ce ești.

Apoi revino la viața ta normală, fără Isus... :)

tears tu crezi ca eu nu am facut exercitiul acesta de imaginatie? :)

si poate multe altele irelevante in cazul de fata dar relevante pentru existenta mea pe planeta asta...

dar daca l-as face acum acest exercitiu as ramane cu acelasi intrebari: ce e cu fiul acesta a lui Dumnezeu, care e rostul existentei lui? de ce a trebuit el sa moara, e total ilogic?! de ce am eu pacate, prin vointa cui? :) si etc si etc...

realizez doar ca nu exista certitudini :)

#32
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

View PostCatunStelian, on Aug 24 2008, 13:41, said:

Ateismul este numele dat necredintei in Dumnezeu.
Ateii nu cred în zei bre, în zei, nu doar în Dumnezeu.

Quote

Mai sus scriam ca fiinta umana are pusa in ea simtamantul credintei, pentru ca orice om crede in ceva, ai zice ca nu ar exista atei?
În ceva, adică te referi la basme?
Eu sunt sigur că ateii au anumite păreri, concepții, credințe cu privire la Univers, viață și orice altceva doar că nu implică zei.

Chestia cea mai importantă pe care trebuie să o înțelegi e că ateii nu au aceleași păreri, aceleași credințe, aceleași concepții, nu există “codul ateilor”.

Quote

Thylacine, tu afirmi ca necredinta in existenta lui Dumnezeu nu este acelasi lucru cu credinta in inexistenta lui Dumnezeu?
necredință în ceva = credință în inexistența a acel ceva    corect
Ceea ce am spus eu e că nu se poate crede în ateism.
Nu se poate crede în necredință.

Quote

Daca zici ca eu sunt ignorant, poate ne explici cum stii tu ca reincarnarea rezolva problema suferintei.
Hai că-ți mai zic o dată. Văd că nu înțelegi.

Hinduism
Motivul suferinței: lucrurile rele făcute în viețile trecute.
Când o persoană suferă în această viață, își plătește datoria față de Univers, pentru a echilibra cercul vieții.

Edited by Thylacine, 24 August 2008 - 13:20.


#33
tears

tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 24.08.2008

View Postroua, on Aug 24 2008, 11:55, said:

tears tu crezi ca eu nu am facut exercitiul acesta de imaginatie? :)

si poate multe altele irelevante in cazul de fata dar relevante pentru existenta mea pe planeta asta...

dar daca l-as face acum acest exercitiu as ramane cu acelasi intrebari: ce e cu fiul acesta a lui Dumnezeu, care e rostul existentei lui? de ce a trebuit el sa moara, e total ilogic?! de ce am eu pacate, prin vointa cui? :) si etc si etc...

realizez doar ca nu exista certitudini :)

Nu e ilogic, e felul în care dreptatea lui Dumnezeu se înfăptuiește.

Un om fără păcat a trebuit să moară pentru a lua asupra sa toate păcatele lumii, de aceea se numește Mântuitorul Lumii. Deși simbolic sau nevăzut, cum poate lua păcatele cuiva asupra Sa ? Prin credința din inimă în El. Atât.

Existenta lui a fost prefigurata si anuntata cu 1500 de ani inainte de nasterea Sa. Exista multe profetii in VT, implinite ad literam.

Unii au vazut minunile Lui si n-au crezut, cum pot eu oare sa te invinovatesc pe tine pt ca nu crezi ? :)

Te va judeca Cuvântul, după cum stă scris.

Păcatul a intrat printr-un om perfect Adam și a ieșit printr-un om perfect Isus.

Edited by tears, 24 August 2008 - 13:05.


#34
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007

View PostCatunStelian, on Jul 10 2008, 16:54, said:

ReVaNgEr,
Ideea ta este deista. Deismul nu rezolva ideea suferintei si a mortii.
Eu cred ca este sinonima cu sinuciderea.
Ba rezolva. Nimeni nu zice ca Dumnezeu te ia de manuta si te duce pe unde sa nu te accidentati. Fiecare actiune are o reactiune, e o lege foarte simpla.

#35
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

View PostThylacine, on Aug 24 2008, 13:55, said:

Nu se poate crede în necredință.
In discutia noastra e vorba de necredinta in existenta lui Dumnezeu, sau a supranaturalului - daca vrei. Asa e, nu se poate crede in aceasta necredinta.


View PostThylacine, on Aug 24 2008, 13:55, said:

Hinduism
Motivul suferinței: lucrurile rele făcute în viețile trecute.
Când o persoană suferă în această viață, își plătește datoria față de Univers, pentru a echilibra cercul vieții.
Si cum dispare suferinta?

View PostReVaNgEr, on Aug 24 2008, 14:09, said:

Ba rezolva. Nimeni nu zice ca Dumnezeu te ia de manuta si te duce pe unde sa nu te accidentati. Fiecare actiune are o reactiune, e o lege foarte simpla.
Vrei sa zici ca deismul rezolva problema suferintei? Cum?

#36
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

View PostCatunStelian, on Aug 24 2008, 15:04, said:

Si cum dispare suferinta?
Hinduism
Făcând lucruri bune.
Faptele bune sunt răsplătite în această viață și în viețile următoare prin fericire.
Faptele rele sunt răsplătite prin suferință.

Este vorba de echilibrul universal.

Edited by Thylacine, 24 August 2008 - 14:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate