Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Rentacoder.com - opinii si sfaturi se cer

- - - - -
  • Please log in to reply
464 replies to this topic

#37
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Adevarul ca eu la inceput nu credeam ca se pot face bani pe chestia asta. In momentul in care te orientezi pe ce se cere poti ajunge destul de rapid ca castigi enorm pe luna.

Sunt de exemplu pe RAc cateva chestii care nu le face inca nimeni si care aar putea produce 5.000$ pe usor. Important e sa iti faci odata proiectul.

Ce mai e interesant e ca RAC spune ca munca e "work under hire", deci renbunti la orice drept. Eu adopt alta tactica, impun cumpratorului:

-  ca nu are voie sa faca resold de sources
- eu am voie sa folosesc codul in continuare

binenteles prin asta pierd 20% din potentialii clienti dar raman cu dreptul de a revinde.

#38
radd

radd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 10.02.2004
eu as da un search cu filtru pentru proiecte mai mari de $500 si as vedea ce se plateste bine... m-as pune pe munca si dupa cateva luni experienta m-as incadra numai pe acel limbajde programare/tip de slujba cu niste preturi mediocre (la inceput)...

haideti ma ca nu e greu !

#39
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Odata programator poti sati activezi si contul de webmaster. Eu am facut asta sa vad cum se comporta ceilalti si sa vad ce sa nu fac.

Ideea ca sunt o multime de "sucker", mii de programatori care iti promit luna de pe cer, care nu se stiu prezenta etc.

Eu spun ca trebuie o completa prezentare incepand cu portofoliu, semnatura, introducere, linkuri de prezentare + ca in momentul in care un programator ajunge sa biduiasca el trebuie sa fie sales man.

Trebuie sa te vinzi. Te vinzi pe tine, vinzi service, vinzi colaborare.

Ce urasc eu cel mai mult ca si webmaster e lipsa de comunicare. Castiga un programator un bid si no reply timp de 10 zile.

Ce e cel mai placut e intrebari, reviews cat de dese, DEMO DEMO DEMO all the way. Si rating pested 9.

#40
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
adevarat! dar totusi nu e asa de simplu! si care anume ar fi domeniile cele mai bine platite?

oh, and one more thing! in momentul in care postez un bid, cam ce ar trebui sa scriu la comment???

#41
bogde

bogde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.03.2004

mcShean, on Jul 4 2005, 17:48, said:

adevarat! dar totusi nu e asa de simplu! si care anume ar fi domeniile cele mai bine platite?

oh, and one more thing! in momentul in care postez un bid, cam ce ar trebui sa scriu la comment???

<{POST_SNAPBACK}>


in primul rand, daca nu scrii nimic la comment n-ai nici o sansa. deci tre' sa scrii ceva :) ai putea sa te prezinti, sa spui ce stii sa faci si alte chestii dar pentru asta e CV-ul (sau profile parca ii zice). cine vrea sa stie mai mult se uita acolo (deci trebuie sa-ti completezi profilul). asa ca in comment poti:

- sa pui intrebari suplimentare, sa vii cu idei - asta da bine de obicei si te ajuta si pe tine
- sa trimiti un demo si sa scrii acolo ce ai facut in demo si cum sa-l foloseasca (unii buyeri sunt chiar "dumb" ca sa zic asa si poate nici nu se uita pe demo sau nu stiu sa-l foloseasca)
- sa spui ca acorzi support si bug fixes pt. o anumita perioada de timp dupa terminarea proiectului
- sa spui cum poti fi contactat (yahoo, icq etc., cand poti fi online etc.); de preferat sa nu-ti dai contactele din prima ca nu ai voie (RAC) dar stiu ca unii fac asta (nerecomandat)

cam asa ceva. apoi, daca nu ai nici un reply la bid, dupa un timp poti pune un alt comment de genu': "inca n-am primit un reply de la tine. ti se pare pretul prea mare? daca da, putem discuta." - asta daca esti dispus sa mai lasi la pret. poti de asemenea sa postezi comment fara bid, sa vezi in ce ape se scalda buyerul. daca vezi ca e interesat si te intreaba de pret il poti ruga sa-ti faca o oferta. eu asa am facut de cateva ori si am obtinut mai mult decat as fi cerut eu  <_<

daca ai castigat bidul, tre' sa comunici cat mai bine cu buyerul. sa-i spui ce-ai mai facut, sa-l intrebi diverse lucruri, sa ceri detalii. tre' sa respecti deadline-ul. daca in ultima clipa iti dai seama ca n-ai terminat nu stiu ce, ii poti spune sa prelungeasca termenul cu cateva zile. apoi faci si ultimele chestii si trimiti totul cat mai repede. putin buyerii se vor supara din asta, cu conditia sa ii anunti.

proiecte sunt si de $50.000 dar sunt greu de castigat si de dus pana la capat. practic e imposibil daca nu ai in spate o echipa. proiecte bune am vazut ca sunt (sau erau acum cateva saptamani) pentru spyware-removere de exemplu. erau doua biduri la care se oferea pana la 4.000 si ceva daca nu ma insel. biduri de sub 100 de dolari nu se merita decat daca iti ia maxim 3 ore sa faci treaba sau daca ai ceva gata facut. un proiect mare cu o nota de 10 e clar o "rampa de lansare".

cam asta as pute spune. succese! :)

my 2cents

#42
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
si cam ce mi-ai recomanda sa invat? (limbaje, flash etc.)

#43
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001

mcShean, on Jul 5 2005, 10:43, said:

si cam ce mi-ai recomanda sa invat? (limbaje, flash etc.)

<{POST_SNAPBACK}>


Programare.

#44
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
bogde noi ne stim de pe RAC, cel putin eu stiu cine esti ca mi-ai suflat un proiect.

#45
radd

radd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 10.02.2004
cum isi arunca unii banii pe geam...

bogde ? tu n-ai secrete profesionale ?

#46
bogde

bogde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.03.2004
@mcShean: asa cum a zis mmariusel, invata programare. c++, delphi (ca e mai accesibil), php, mysql... cam astea cred eu ca se cauta. a, era sa uit de .net. da' in orice caz, e mai bine sa te axezi pe ceva, mai ales daca esti la inceput. parerea mea.

@mmariusel: hm, nu stiu despre ce proiect vorbesti. n-am lucrat prea mult pe RAC :) sa-mi spui despre ce e vorba, evetual PM. sper ca nu ma urasti :scared:

@radd: nu, nu cred ca am secrete profesionale. da' oricum, nu stiu la ce te referi  <_<

numai bine,
bogdan

#47
teodorul

teodorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.10.2004
recomand elance oricand...
chiar si celor aflati la inceput  :peacefingers:

#48
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005

teodorul, on Jul 6 2005, 09:23, said:

recomand elance oricand...
chiar si celor aflati la inceput  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

si cam despre ce e vorba?

#49
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
In elance ai fee per month, deci nu stiu daca e mai recomandabil pentru incepatori ca si RAc sau scriptlance.

In momentul in care ai putre mai mare poti trece pe elance.

Edited by mmariusel, 06 July 2005 - 11:03.


#50
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005

mmariusel, on Jul 6 2005, 10:46, said:

In elance ai fee deci nu stiu daca e mai recomandabil pentru incepatori c asi RAc sau scriptlance.

<{POST_SNAPBACK}>

care imi explica si mie ce se intampla aici???

#51
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
Am updatat postul.

#52
mcShean

mcShean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 13.03.2005
aha... indiferent daca "produci" ceva sau nu.

#53
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

mmariusel, on Jul 6 2005, 11:46, said:

In elance ai fee per month, deci nu stiu daca e mai recomandabil pentru incepatori ca si RAc sau scriptlance.

<{POST_SNAPBACK}>


ai reusit ceva si pe scriptlance?

mai e vreo unul care trimite bani si prin western union(in afara de RAC)?

#54
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001

gtk, on Jul 6 2005, 14:23, said:

ai reusit ceva si pe scriptlance?

mai e vreo unul care trimite bani si prin western union(in afara de RAC)?

<{POST_SNAPBACK}>


E mai vreu un pic ca sunt biduri mai tampite. Dar am prins cateva proiecte faine (unul de 5.600$ ).

Din pacate e extrem de nesigur si poti sa o poatesti oricand.

gtk, on Jul 6 2005, 14:23, said:

mai e vreo unul care trimite bani si prin western union(in afara de RAC)?

Nu stiu. Scriptlance stie check parca si binenteles paypal.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate