Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Anus impotriva naturii

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
simonk

simonk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2008
buna,as dori foarte mult sa stiu daca cineva s-a confruntat cu aceasta problema a colostomei.Mama mea a descoperit un cancer la colon,in urma unui control la un cabinet particular de tratare a hemoroizilor,a urmat o operatie in urma careia a ramas cu anus contra naturii,probabil definitiv,intrucat mai are o tumoare   nerezecabila deocamdata.si aici incep problemele:pungile pt. acest orificiu nu au stat niciodata ca lumea lipite de piele,a incercat toate felurile si marcile posibile,nici medicii nu stiu ce sa faca,acele pungi se desprind cand ti-e lumea mai draga,e ca un cosmar care nu se mai termina,e disperata si nu mai are curaj sa iasa din casa(nici in casa nu face mare lucru si tot nu stau fixate).a intalnit in spital multe persoane cu stoma si totusi niciuna nu avea probleme de acest gen, de ex. o femeie de 78 ani poarta stoma de 17 ani,si isi vede de treburile zilnice de la tara (prasit).pielea din jurul stomei este foarte iritata,ranita,ce-i drept si mama a fost un pic mai plina,iar forma burtii probabil ingreuneaza fixarea acestor pungi.acum a mai suferit o operatie tot la aceasta stoma,a fost putin largita,remodelata,dar problema a ramas aceeasi.nu stiu cat o sa mai suporte,mai ales ca in ultimele luni numai prin spitale a stat.medicii ii tot spun ca mai important este sa fii in viata,dar ce fel de viata e si asta,sa te umpli de rahat la propriu,la orice pas?va rog din suflet pe cei care stiu sau au auzit ceva despre asta sa-mi raspunda.eu stiu ca sunt multe persoane care au colostome,dar nu am auzit pe nimeni sa aiba aceasta problema a pungilor,chiar nu e nimeni sa stie ceva?multumesc si scuze pt acest subiect neplacut,chiar odios,dar asta e realitatea si tare as vrea sa o ajut pe mama,si nu am cum, mi se rupe inima cand o vad ca plange de necaz si jena

#20
taranu

taranu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 31.01.2006
O problema similara as avea si eu ,ma interesez pentru o persoana cu piele sensibila.Pungile astea ii irita puternic pielea acolo unde se lipesc.Ma poate lamurii cineva ce e de facut?Multumesc anticipat.

#21
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
nu stiu daca exista si la noi in tara, dar in afara sunt niste pungi dintr-un material special pentru cei cu pielea sensibila, sau se poate aplica ceva ca o "folie" autoadeziva speciala pe piele, peste care sa se lipeasca punga, in asa fel incat sa nu se lezeze piele tot lipind si dezlipind....sau exista sisteme din 2 piese, in care punga propriu-zisa se ataseaza pe un fel de inel de plastic, in asa fel incat sa nu traumatizezi asa des pielea. plus tot felul de creme lotiuni geluri si alte asemenea, pentru piele sensibila, care sa protejeze, hidrateze, mentina uscata, curete de adeziv si materii fecale, etc.
la noi exista chestii de genul asta de la ortoprofil, parca.

#22
taranu

taranu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 31.01.2006
Multumesc mult pentru raspuns.

#23
taranu

taranu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 31.01.2006
Dupa 2,5 saptamini de la o operatie cu rezectie patiala de colon si anus contra naturii au aparut dureri abdominale puternice dar ocazionale.Poate la eliminare de gaze in punga atasata?sau la evacuarea continutului colonului?E normal sa aiba dureri dupa operatie?

#24
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006

 rox, on 21st February 2010, 10:52, said:

nu stiu daca exista si la noi in tara, dar in afara sunt niste pungi dintr-un material special pentru cei cu pielea sensibila, sau se poate aplica ceva ca o "folie" autoadeziva speciala pe piele, peste care sa se lipeasca punga, in asa fel incat sa nu se lezeze piele tot lipind si dezlipind....sau exista sisteme din 2 piese, in care punga propriu-zisa se ataseaza pe un fel de inel de plastic, in asa fel incat sa nu traumatizezi asa des pielea. plus tot felul de creme lotiuni geluri si alte asemenea, pentru piele sensibila, care sa protejeze, hidrateze, mentina uscata, curete de adeziv si materii fecale, etc.
la noi exista chestii de genul asta de la ortoprofil, parca.

Exista si la noi unele aproape la fel de bune: sunt produse de compania Convatec si sunt importate in Romania de Rombiomedica. Sunt intr-adevar cu o folie autoadeziva si noi mai folosim si un adeziv care se numeste Stomahesive si care ajuta la lipirea mai buna a pungii. Rog moderatorii sa nu se supere ca am mentionat numele acestor companii. Modelul pe care noi l-am cumparat nu se gaseste in tara si are in plus o "garnitura" din cauciuc care se lipeste in jurul ileostomiei. Din experienta mea este foarte important ca dimensiunea gaurii pungii sa fie adecvata stomiei. Un orificiu prea mic face sa creasca presiunea si sa se desprinda punga. Un orificiu prea mare face ca in jurul stomiei pielea sa se irite foarte tare.
Tot la Convatec am gasit niste servetele pentru curatarea si dezinfectarea pielii sensibile.
Cei de la Rombiomedica ofera gratuit 30 pungi/luna pacientilor fiind decontate de casa de asigurari.

#25
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006
Si, din nou cu voia moderatorilor, pungile pe care mama mea le foloseste se gasesc aici

#26
taranu

taranu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 31.01.2006
Multumesc mult pentru raspuns.

#27
robert002

robert002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.06.2010
Am o fetita de 1 luna nascuta  cu anus contra-naturii , a avut o interventie chirurgicala . De la nastere nu a luat deloc in greutate. Ce sfaturi imi dati ?

#28
AlfaTango

AlfaTango

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 01.09.2009

 robert002, on 23rd June 2010, 19:48, said:

Am o fetita de 1 luna nascuta  cu anus contra-naturii , a avut o interventie chirurgicala . De la nastere nu a luat deloc in greutate. Ce sfaturi imi dati ?

Pentru luat in greutate tb sa vorbiti cu pediatrul si chirurgul; pentru sacii de colostomie/ anus contra naturii va recomand produsele firmei Coloplast din Danemarca. Au si pentru copii si pt adulti si multe alte produse aditionale pentru ingrijirea stomei.
Sunt distribuite de Medical Express ( pe linga Piata Operei din Bucuresti) si doamnele de acolo sunt f dragute si va explica tot ce trebuie.
Si sunt si gratuite prin Casa de asigurari.
Am un prieten cu colostomie de 6-7 ani si e f multumit de produse.

#29
qelooejay

qelooejay

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.11.2008
Buna. Doresc sa stiu daca cineva a avut grija de un bolnav operat de cancer la colon. Tatal meu a avut o ileostomie temporara, pe care a suportat-o destul de bine, inafara unor iritatii care apareau de la punga nu a avut probleme deosebite. Acum 2 saptamani a facut operatia de reluare a tranzitului intestinal, de renuntare la punga. Desi medicul ne-a pregatit cat de cat despre ce o sa urmeze dupa operatie ( scaune dese, diaree ) faptul ca muschii rectului nu-i poate controla il termina cel mai mult. Am inteles ca este un proces care poate dura pana la 6 luni, depinde de fiecare bolnav. Tata are 74 de ani. A facut radioterapie acum un an pentru micsorarea tumorii, iar la 2 luni a fost operat. Clinic este sanatos. Tumoarea a fost scoasa in intregime. Problema cu care ma confrunt acum este ca nu are apetit pentru mancare. Ba chiar refuza sa manance. Desi am cautat pe internet experientele altor bolnavi care au trecut prin asa ceva nu am gasit. A mai trecut cineva prin asa ceva?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate