Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Codasii Europei la tarife Web Design?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
hanzo

hanzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2005

View Postagain, on Jul 8 2008, 22:17, said:

[paranteza] Daca sunteti patroni , luati proiecte de la oameni tampiti si veti strica toata atmosfera din firma. Asta o spun ca angajat care a trecut prin cateva astfel de proiecte. Mai bine veniti cu bani de acasa o perioada iar in timpul asta dezvoltati proiecte pentru firma (care mai devreme sau mai tarziu or sa aduca bani). [/paranteza]
Firmele de webdesign au ca ocupatie sa faca site-uri pentru altii. Pentru ce spui tu trebuie mult mai multe cunostinte decat astea tehnice.

Daca erau in stare, nu mai munceau pentru altii. Adica aveau o afacere, nu un job.

#56
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

Quote

de toata jena sunt serviciile unora, multi, zic eu...
raspund in calitate de beneficiar al unui webdesigner cu firma:

am dat destul de mult pt. 2 site-uri de care si-a batut joc, si ca atare, nu ma mai intereseaza calitatea de rht din Ro.
prefer sa-mi fac eu site-uri cu template-uri gata facute, decat sa mai arunc banii pe geam. la noi exista numai pretentii, nu si calitate, de banii pe care ii dai.

aaa, inca ceva, pentru cei care spun ceva de genul \"site-ul trebuie sa arate profesional...\": pe banii mei site-ul trebuie sa arate cum vreau eu, nu cum vrei tu.

O sa raspund print-o mica povestioara adevarata :

Acum doua veri am fost chemat de un domn la discutii, vroia refacerea a 2-a site-uri, ambele magazine online, refacerea totala a designului, ceva module, un update la script(oscommerce) ..omul imi spune \"am lucrat cu firma X [nu va fac de ras, respirati linistiti] din Bucuresti, firma mare, de prestigiu, le-am dat 950 de euro pe amandoua magazinele plus domenii si hosting.\"

Analiza :
Scripturi : OsCommerce : Free
Skin :  Cumparat : ~ 30$ bucata, Header : Custom in Flash
Domenii : recomandate de firma : lungi la infinit pe .ro (nu le retineam eu).
Hosting: Cpanel/Plesk ? NU. Ftp si mail tata, cand am descarcat site-ul mi-am dat seama ca descarcasem doua de fapt, si un shop de ...n-o sa va vina sa credeti...de cosciuge :|

Mai am si acum ep hard cele peste 200 de poze cu modele de cosciuge, cineva interesat?  :lol:

---------------------------------------------

Revenind la parerea de mai sus, ma bucur ca nu au fost bagati toti in aceeasi oala, si ca accepti ca exista si exceptii ;) [vb la per-tu, sa-mi fie cu iertare, pentru ca nu sunt client-hunter].

Intradevar, site-ul trebuie sa arate cum vrea clientul ... dar clientul trebuie sa asculte si de expertul in domeniu angajat pentru proiect ;) altfel se poate trezi singurul vizitator al site-ului sau. Am fost pus sa umplu un site pana la refuz (de exemplu) si nici pana azi nu l-au mai \"usurat\" desi pe 6 mbps mie abia mi se incarca... aici \"ei\" au preferat sa nu ma asculte, iar eu sa nu am nici o legatura cu site-ul lor (no link, nici o mentiune in portofoliu,dar banii au fost buni).
Eu lucrez cu tot felul de oameni, din tunisia, maroc, china, australia, elvetia, sua, romania , suedia...fiecare cu meseria lui, coder, designer, grafician, si am invatat sa-i ascult pe toti, si sa NU pun parerea mea ca ultimul cuvant DOAR pentru ca mi se pare mie ca asa va fi bine ;) Si daca ai vedea cum scriu unii dintre ei in engleza, dar ne intelegem pana la urma...acum partea nostima este : un patron roman de ce nu se poate intelege cu un prestator roman? Doar vorbesc aceeasi limba.

---------------------------------------------

hanzo said:

Daca erau in stare, nu mai munceau pentru altii. Adica aveau o afacere, nu un job.

Again a fost de tanar un exemplu, a urcat fiecare treapta, [..editat,nu e dreptul meu de a face analiza cuiva,sry...], deci nu ai de ce sa-i dai in nas  -_-  eu mi-am facut firma cand mi-am permis sa nu fac bani si cred ca asa li s-a intamplat mai tuturor .
ca un exemplu, eu anul asta nu am luat nici un proiect serios , nici UNUL, pentru ca aveam 19 examene intre mine si licenta si am preferat educatia in fata jobului , nu stiu daca am facut bine, dar nu am regrete ;)

Edited by lord_ice, 09 July 2008 - 17:55.


#57
hanzo

hanzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 30.06.2005
La altceva ma refeream. Nu-i dadeam in nas lui Again, dimpotriva. E singurul care gandeste corect si pe termen lung.

O firma de webdesign care face site-uri pentru altii nu e o afacere, ci un job. Seful fiind clientul.

Edited by hanzo, 09 July 2008 - 17:54.


#58
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Posthanzo, on Jul 9 2008, 18:49, said:

La altceva ma refeream. Nu-i dadeam in nas lui Again, dimpotriva. E singurul care gandeste corect si pe termen lung.

O firma de webdesign care face site-uri pentru altii nu e o afacere, ci un job. Seful fiind clientul.

:D Atunci imi cer scuze pentru neintelegere.

Da, ai dreptate. Eu am inteles altceva atunci, scuze.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

Daca erau in stare, nu mai munceau pentru altii. Adica aveau o afacere, nu un job.
- nu toată lumea are valeități de conducător. Și să faci o firmă doar de dragul de a nu mai fi angajat este destul de aiurea... pentru că mai devreme sau mai târziu vei ajunge în cele 80% din firmele care dau faliment în primii cinci ani.
- când ai confortul și siguranța unui salariu lunar este cu greu să îți iei inima în dinți să îți faci firmă (sau să fii freelancer, că este asemănător până la un punct)
- nu toată lumea vrea să riște (da, unii sunt foarte lași!) o investiție inițială de câteva mii/zeci de mii euro pentru a ÎNCERCA.

Quote

O firma de webdesign care face site-uri pentru altii nu e o afacere, ci un job. Seful fiind clientul.
nu cumva așa este orice firmă (din orice domeniu) ce oferă un serviciu?


Quote

Pai ti-as spune eu de ce a zis soul ca nu are boase, pentru ca are doar C***e ca orice barbat adevarat
absolut... Eu n-am c*aie. am testicule.  Sinonime, cumva?

Edited by i0nutzb, 09 July 2008 - 18:33.


#60
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View Posti0nutzb, on Jul 9 2008, 19:30, said:

absolut... Eu n-am c*aie. am testicule.  Sinonime, cumva?

:lol:  da, true.

#61
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

View PostDari@, on Jul 9 2008, 17:15, said:

am dat destul de mult pt. 2 site-uri de care si-a batut joc, si ca atare, nu ma mai intereseaza calitatea de rht din Ro.
prefer sa-mi fac eu site-uri cu template-uri gata facute, decat sa mai arunc banii pe geam. la noi exista numai pretentii, nu si calitate, de banii pe care ii dai.

Sincer sa fiu ma cam indoiesc ca un cetatean care prefera template-urile detine instrumentele intelectuale necesare pentru a judeca daca o calitate e sau nu de "rht".

Adica e ca si cum m-as apuca eu sa-l judec pe Costel Busuioc dar cand e sa cant, as incepe sa cant, ragusit, manele. Pentru ca nu ma pricep. Dar daca nu ma pricep sa cant, nici nu ma pricep sa-l judec pe Costel Busuioc.

Eu zic ca mai bine ai sta si ai analiza:

- daca inainte de a lucra cu acel prestator de servicii ai analizat suficient piata pentru a decide ca el este, intr-adevar, cel mai potrivit pentru ceea ce vrei sa faci;
- daca suma era suficient de mare pentru ca el sa-ti ofere ceea ce doreai (s-ar putea sa fii surprins, dar ceea ce ti se pare tie "mult" altora s-ar putea sa li se para "putin").

E ciudat ca oamenii s-au obisnuit cu o multime de preturi ridicate in Romania, dar nu si la servicii. Dau fara sa clipeasca sute de mii de euro pe un apartament construit prost acum 30 de ani, zeci de mii de euro pe masini scumpe, dar cand e vorba sa plateasca un serviciu ar vrea, daca se poate, sa fie cat mai ieftin, 0 lei daca se poate.

Am intalnit nenumarati insi carora siturile le-au iesit oribil pentru ca nu au inteles ca bugetul lor era insuficient pentru ceea ce isi propusesera si in loc sa mai reduca din pretentii si sa faca o treaba profesionista in limitele unui buget rezonabil au preferat sa mai caute "oferte" pana cand au dat peste vreun nefericit care le-a satisfacut cerintele prost si ieftin. Acelasi simptom il vad acum si pe piata imobiliara, unde sunt o multime de insi care in plin proces de cadere a preturilor prefera sa tina de pret, fara sa-si dea seama ca fiecare zi trecuta aiurea e o zi pierduta. Daca ii intrebi de ce nu lasa la pret sa vanda mai repede iti zic ca au nevoie de bani sa isi ia Lamborghini. In ruptul capului nu ar renunta la ideea de Lamborghini pentru Audi. Si uite asa o sa-i vezi ca peste 2 ani abia or sa-si mai poata lua o Dacie.

Probabil ca asta e boala nationala, sa ne plangem de orice, numai de noi insine, nu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate