Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Codasii Europei la tarife Web Design?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Discutam pe msn cu un prieten grec, la ~ 40 de ani, are propia firma de webdesign de mai bine de 15 ani si ofera si servere in trei datacentere(UK, Grecia, SUA). Am ramas uimit de evolutia grecilor, proiecte care la noi costa in jurul a 200-250 de euro la ei sar bine de tot de 1000 de euro, cifra de afaceri a firmelor de web design depaseste bine 300.000 de euro per luna (si tipul nu e nr. 1)...insa la partea de costuri si ei sunt tot vai de mama lor la ei, daca in UK poate da un server dedicat (4TB trafic lunar) sub 100 de euro per luna, in Grecia un dedicat sare bine de 200-250 de euro din cauza costurilor la internet iar la 4 Tb per luna trafic in Grecial costul minim este de 1000 euro per luna :) Deci macar la costuri internet nu suntem chiar asa departe de ei. :))
Deci revenind la plaiurile noastre becaliene, la tarifele noastre de toata jena, si la proiecte care fac de 2-3x mai mult decat suma la care sunt vandute, cand credeti ca piata noastra interna va ajunge la acelasi nivel cu cea din Grecia si restul Europei?
Si ce putem face pentru a ne ridica curand la acest nivel?

Edited by lord_ice, 05 July 2008 - 10:39.


#2
BabyMaker

BabyMaker

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 11.12.2007

View Postlord_ice, on Jul 5 2008, 11:39, said:

Discutam pe msn cu un prieten grec, la ~ 40 de ani, are propia firma de webdesign de mai bine de 15 ani si ofera si servere in trei datacentere(UK, Grecia, SUA). Am ramas uimit de evolutia grecilor, proiecte care la noi costa in jurul a 200-250 de euro la ei sar bine de tot de 1000 de euro, cifra de afaceri a firmelor de web design depaseste bine 300.000 de euro per luna (si tipul nu e nr. 1)...insa la partea de costuri si ei sunt tot vai de mama lor la ei, daca in UK poate da un server dedicat (4TB trafic lunar) sub 100 de euro per luna, in Grecia un dedicat sare bine de 200-250 de euro din cauza costurilor la internet iar la 4 Tb per luna trafic in Grecial costul minim este de 1000 euro per luna :) Deci macar la costuri internet nu suntem chiar asa departe de ei. :))
Deci revenind la plaiurile noastre becaliene, la tarifele noastre de toata jena, si la proiecte care fac de 2-3x mai mult decat suma la care sunt vandute, cand credeti ca piata noastra interna va ajunge la acelasi nivel cu cea din Grecia si restul Europei?
Si ce putem face pentru a ne ridica curand la acest nivel?

Cand rezolvam un exercitiu la matematica lung de cateva pagini , si greseam la un semn, cateodata era mai bine sa rup foaia si sa o iau de la capat pe una alba,decat sa verific fiecare rand.
Romania e nula din toate punctele de vedere.Incepand de la mizerabilii cu functii mari si terminand cu gainarii de ultima speta.
Citisem acum cativa ani un articol despre niste gangsteri din It.Politia pusese recompensa de cateva milioane de $ pe capul unui traficant.A lichidat toti martorii , mai putin procurorul care-l ancheta.A trimis o armata de "soldati" pe el.Gruparea a bombardat 1 km de autostrada cu elicoptere,masini si tot tacamul.In final l-a doborat pe procuror lol.Politia a facut sute de arestari.
Ideea e ca prostia si comunismul troneaza in Ro, la toate capitolele chiar si la webdesign,webmastering...
Noroc cu Sandra Romain,maya gates si jasmine rouge ca ne mai spala rusinea  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

#3
DMB

DMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.11.2006
Nu stiu cine este prietenul tau, insa concurenta pe piata de web design in grecia e mult mai mica decit in ro.

http://www.google.gr.....ta=lr=lang_el
versus:
http://www.google.ro.....ta=lr=lang_ro
260.000 vs 1.800.000...
In al doilea rind- si ce spun spun in deplina cunostinta de cauza, Grecia nu exceleaza la capitolul webdesign, comparativ cu Romania. Cererea e marisoara, firme destul de putintele. Si ce iti mai spun e ca acum 4 ani, in Grecia se credea ca optimizare inseamna ... adwords!
Pe de alta parte, la siteuri cu 200-250 euro eu vad mai degraba un site facut de vecinul de bloc sau siteuri facute la kil, dupa templateuri moca si scripturi tot asa, ori de vreun student, la foc automat, nu de o firma serioasa. O firma serioasa plateste designer, plateste programatori, seo copywriteri samd . La noi , de exemplu, preturile pleaca de la 700 euro si cresc in functie de volumul de munca si targetul de piata.

In al doilea rind vis-a-vis de hosting:
iarasi vorbim de o concurenta mult mai mica:
http://www.google.gr.....ta=lr=lang_el
http://www.google.ro.....ta=lr=lang_ro
169.000 versus 1.280.000..
Ce pot sa iti spun este ca intr-adevar, o colocare la OTENET grecia (muma lu1 romtelecomu` nost`)upe.
Si ce mai pot sa iti spun ca daca in Romania s-ar face hosting cum se face in Grecia (preturi mari comparativ cu noi suport de toaaaata jalea- la cele mai mari firme !!!)   toti hosterii ar muri de foame... suportul pe gazduire in Grecia e moartea pasiunii...
Iar daca prietenul tau spune ca are o cifra de afaceri de peste 300.000 pe luna, spune-i :Με συγχωρείς, αλλα είσαι λίγο ψεύτης- - aka "ma scuzi, dar esti nitel mincios".
Iar tot ce spun spun din sursa 100% sigura.

Edited by DMB, 05 July 2008 - 13:12.


#4
iphp

iphp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 27.06.2008

View PostDMB, on Jul 5 2008, 14:06, said:

Nu stiu cine este prietenul tau, insa concurenta pe piata de web design in grecia e mult mai mica decit in ro.

http://www.google.gr.....ta=lr=lang_el
versus:
http://www.google.ro.....ta=lr=lang_ro
260.000 vs 1.800.000...
In al doilea rind- si ce spun spun in deplina cunostinta de cauza, Grecia nu exceleaza la capitolul webdesign, comparativ cu Romania. Cererea e marisoara, firme destul de putintele. Si ce iti mai spun e ca acum 4 ani, in Grecia se credea ca optimizare inseamna ... adwords!
Pe de alta parte, la siteuri cu 200-250 euro eu vad mai degraba un site facut de vecinul de bloc sau siteuri facute la kil, dupa templateuri moca si scripturi tot asa, ori de vreun student, la foc automat, nu de o firma serioasa. O firma serioasa plateste designer, plateste programatori, seo copywriteri samd . La noi , de exemplu, preturile pleaca de la 700 euro si cresc in functie de volumul de munca si targetul de piata.

In al doilea rind vis-a-vis de hosting:
iarasi vorbim de o concurenta mult mai mica:
http://www.google.gr.....ta=lr=lang_el
http://www.google.ro.....ta=lr=lang_ro
169.000 versus 1.280.000..
Ce pot sa iti spun este ca intr-adevar, o colocare la OTENET grecia (muma lu1 romtelecomu` nost`)upe.
Si ce mai pot sa iti spun ca daca in Romania s-ar face hosting cum se face in Grecia (preturi mari comparativ cu noi suport de toaaaata jalea- la cele mai mari firme !!!)   toti hosterii ar muri de foame... suportul pe gazduire in Grecia e moartea pasiunii...
Iar daca prietenul tau spune ca are o cifra de afaceri de peste 300.000 pe luna, spune-i :Με συγχωρείς, αλλα είσαι λίγο ψεύτης- - aka "ma scuzi, dar esti nitel mincios".
Iar tot ce spun spun din sursa 100% sigura.


Concurenta nu se masoara dupa cate rezultate sunt in google daca scrii tu webdesign sau mai stiu eu ce ...

Pe de alta parte, la noi toti ciutanii se cred mari designeri ... forta counter strike si Photoshop ...

Pe de alta alta parte fiecare cere cat vrea pe un proiect ... nu conteaza ca cere 1$ sau 5.000$

#5
DMB

DMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.11.2006
Asa, dl IPHP, si punctul dumitale de vedere care ar fi, ca nu prea se intelege... poti fi ceva mai explicit, rugam frumos?
Eu nu am scris in google " nu stiu ce" ci fix cum se traduce in greaca si cum se fac cautarile in greaca.  :) Eu lucrez cu grecia de mai mult de 9 ani, matale de citi ani?
Cum s-ar masura concurenta prin prisma domniei tale?

Edited by DMB, 05 July 2008 - 13:20.


#6
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Este arhicunoscut faptul ca la noi in Ro, majoritatea "webdesign-erilor" nu fac altceva decat copy-paste. Adica mai un script d-aci, mai un template de dincolo, mai nitel warez pe unde costa ceva scripturile/template-urile, mai adaugam un Copyright © 2008 Vasile & Gheorghe si hopa am facut siteu'. Asta in cazu' favorabil cand nu se foloseste decat Joomla cu template free de pe vreun site.

=> preturi mici; de ce? cui ii convine sa dea niste bani pentru niste chestii free invartite nitel sa para creatie proprie?

Nu cred ca in afara se intampla acelasi lucru.

Si dupa cum spunea DMB: prietenul tau cam minte cand spune 300k euro / luna.

#7
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Nu cred ca informatiile primite de la cunostiinta mea sunt false prietene ;) Tocmai pentru ca-l cunosc si stiu de la ce lipsa de bani a plecat si unde a ajuns. Mai mult detine 1 comunitate de webmasteri cu peste 1 milion de useri.
Aici nu judecam Grecia, judecam Romania, spui ca 250 de euro e un site "de la vecin" ? Cred ca glumesti, 250 de euro este o suma buna pentru un site cms build + plugins + mods (aranjat, pus si gata) sau un shop pe oscommerce sau alt free skin pentru majoritatea dintre noi care nu traim in creierul bucurestiunului, al timisoarei  ;) si e un pret "dur" pentru majoritatea clientilor, dar as vrea sa-l vad pe cel care incaseaza 250 de euro pentru un shop facut de la 0 :)) probabil nu are mai mult decat 15 ani.

Cat despre tarifele de webdesign in Romania, ele sunt de tot rahatul, doarece clientii nu au / sau nu vor , dupa caz sa investeasca bani grei in proiecte ci se multumesc cu putin.

Eu iau 50-100$ pentru un project planning , iar in project planing incerc sa acopar si cel mai SCI-FI scenariu, dar NICIODATA nu am gasit pe cineva sa zica, vreau TOP si ia banu ;) Toti mai taie, ca sa taie si la bani , asta e tara in care traim, si nu-mi e rusine s-o spun, rusine sa le fie celor ce au tupeu sa spuna ca-n Romania totul e roz pe web design si ca le cad clienti multi-milionari in euro pe mana in fiecare luna ;)

Respect!

View PostRCG, on Jul 5 2008, 14:26, said:

Nu cred ca in afara se intampla acelasi lucru.

Si dupa cum spunea DMB: prietenul tau cam minte cand spune 300k euro / luna.

Uite atitudine de roman tipic...

View PostRCG, on Jul 5 2008, 14:26, said:

Este arhicunoscut faptul ca la noi in Ro, majoritatea "webdesign-erilor" nu fac altceva decat copy-paste. Adica mai un script d-aci, mai un template de dincolo, mai nitel wrz pe unde costa ceva scripturile/template-urile, mai adaugam un Copyright ? 2008 Vasile & Gheorghe si hopa am facut siteu'. Asta in cazu' favorabil cand nu se foloseste decat Joomla cu template free de pe vreun site.

Alea au aparut doar pentru ca noi in loc sa ne protejam munca am incurajat "importul de kkt informatic" , wrz-ul a fost adus tot de unii cu gura mare care nu au putut sa se abtina si au scris de el pe toate forumurile, si te mai miri ca apar zilnic posturi cu "script de vanzare" pe aici? Sa spuna cineva mai vechi cate posturi cu scripturi de vanzare erau pana acum un an pe softpedia? Te mai miri ca sunt zilnic 3-4 "web designeri" noi care habar n-au ce e ala CSS?

Fratilor, eu nu am fost niciodata designer, nici programator, nici promoter, desi la viata mea m-am lovit de toate, dar ce stiu sa fac stiu sa fac la perfectie adica project planning...

Ca o idee, de 2-3 luni caut programatori si web designeri din romania, pana acum m-au dezamagit TOTI, singurul cuvant : lenesi si nemotivati de bani ... cand inafara ii dai unui pusti 25-100$ pe paypal si-ti face si repede si bine in romania ti se cere triplu si te rogi de ei sa munceasca.

Si totusi, piata la noi e chiar slaba din punct de vedere al tarifelor... si nu neaparat din cauza calitatii, calitate ar exista, dar nu se baga bani ;)

Edited by lord_ice, 05 July 2008 - 13:45.


#8
DMB

DMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.11.2006
A, si sa mai fac o precizare, ca sa se inteleaga mai multe: primii registrari acreditati ai handlerullui .gr au fost inregistrati in 2004...
Un milion de useri? in grecia? Ts.... de freestuff vorbesti ? Dar freestuff nu are atitia useri...ca aia e cea mai mare comunitate de webmasteri din grecia. Iar admin e cordis. :D  hai sa nu zic mai multe...
Fara suparare, insa 250 euro  fara facturi samd, nu? Ca altfel nu imi explic...

Edited by DMB, 05 July 2008 - 13:54.


#9
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Omule tu suferi...si suferi rau.

Inainte sa spui "atitudine de roman tipic" investigheaza putin ce si cum. Eu castig 80k euro pe luna din webdesign. Ma crezi? Nu. De ce? Pentru ca nu am nici o dovada care sa ti-o arat.

Chill ca nu castig atat. Cere-i prietenului tau dovada ca castiga atat pe luna si atunci te credem si pe tine pe cuvant.

De ce pana mea cenzurezi cuvantul WAREZ ? Crezi ca nu stie nimeni de warez si ca acu se face reclama? Ooo...tu...sfinte lord_ice...cate softuri piratate detineti? Majoritatea? De unde au venit? De pe warez cumva?

PS: Scuze daca te simti jignit...nu ma fa tu pe mine roman tipic, ok? :) Nu ma cunosti, nu te cunosc. Nu am zis nimic de tine => nu zici nimic de mine. Cheama-l pe prietenul tau sa-si sustina afirmatiile.

Edited by RCG, 05 July 2008 - 13:56.


#10
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Problemele sunt foarte simple si nu se vor rezolva integral niciodata  :)

1. Serviciile web tin de sfera profesiunilor liberale, dar nu exista o organizatie patronala (o "breasla" organizata, mai pe romaneste spus). Asa cum au avocatii sau notarii. O breasla poate impune standarde de lucru, poate crea ierarhii, poate oferi vizibilitate industriei. Dar problema asta nu se va rezolva niciodata, ca de-aia suntem romani, sa ne dusmanim si sa fim suspiciosi intre noi. :)
2. Exista mult mai multa concurenta neloiala decat concurenta loiala. Oricine practica pirateria software, preturi de dumping sau balacarirea concurentilor pe forumuri si bloguri personale ar trebui automat exclus din industrie. Din pacate de multe ori primeste aplauze din partea celor co-interesati. Treaba asta nu se va rezolva niciodata pentru ca suntem romani si ne pasa mai mult de capra vecinului :)
3. Capacitatea manageriala a industriei e joasa pentru ca vorbim in general de baieti tineri, voiosi, care isi inchipuie ca daca deschizi Photoshopul e totuna cu a conduce o firma. Nici asta nu se va schimba niciodata fiindca romanul e nascut poet (in durere) :)
4. Saracia din Romania are capacitati de regenerare nebanuite. Daca tu oferi 5 euro pentru crearea unui portal gen youtube, nu poti fi sigur ca nu exista un idiot undeva care e dispus sa ofere 2,99 euro pentru realizarea aceluiasi portal. Sa zicem ca asta se poate schimba :)
5. Cel mai important motiv: web designerii romani se complac in starea in care se afla. Cand clientul striga "Jump!" ei intreaba doar: "How high?" Daca un prospect (deci nu un client!) il cheama la o intalnire la 500 de km, web designerul nostru nu are puterea sa spuna: "Nu. Va rugam sa veniti dvs. la noi." (v. exemplu aici: www.ksd.ro/contact.php ) ci alearga repede, cu limba scoasa de-un cot. Daca clientul zice: "Da' nu se poate face cu 30% mai putin?" baiatu' nostru zice: ok... Daca clientul zice :  "Da nu vrei sa-mi stergi si pantofii?" web designerul nostru zice: "Sure..." Hai sa zicem ca si asta se poate invata :)

Si ar mai fi foarte multe chestii.

#11
DMB

DMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.11.2006
Mai exista o posibilitate insa; prietenul  tau s amai detina citeva net-cafeuri si fastfootsadika pe lina ele. Asa da, poate scoate 300.000 euro/luna. Altfel insa, din webdesign si hosting, sorry, gfreu.
Sau prienetul tau e proprietarul in.gr? ;)

Kevin, eu ma ocup de contractari; suna potentialii clienti, le zic ce e mai bine pentru ei si nu ma deplasez NICI UN METRU; daca vor sa asculte, bine, daca nu, pa si pusi.  Nu negociez pretul, le zic cit e, daca vor se face contract, plata prin banca, facturica samd.
Si pot spune cu mina pe inima ca la noi se sta la coada.
Si nici un site facut de noi nu e copiat sau inspirat din alta partem fiecare proiect e custom. Nu vind siteuri la kil si mai bine ma spinzur decit sa insel pe cineva.

Edited by DMB, 05 July 2008 - 14:03.


#12
dany_stressy

dany_stressy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 28.02.2007

View Postlord_ice, on Jul 5 2008, 11:39, said:

Discutam pe msn cu un prieten grec, la ~ 40 de ani, are propia firma de webdesign de mai bine de 15 ani si ofera si servere in trei datacentere(UK, Grecia, SUA). Am ramas uimit de evolutia grecilor, proiecte care la noi costa in jurul a 200-250 de euro la ei sar bine de tot de 1000 de euro, cifra de afaceri a firmelor de web design depaseste bine 300.000 de euro per luna (si tipul nu e nr. 1)...insa la partea de costuri si ei sunt tot vai de mama lor la ei, daca in UK poate da un server dedicat (4TB trafic lunar) sub 100 de euro per luna, in Grecia un dedicat sare bine de 200-250 de euro din cauza costurilor la internet iar la 4 Tb per luna trafic in Grecial costul minim este de 1000 euro per luna :) Deci macar la costuri internet nu suntem chiar asa departe de ei. :))
Deci revenind la plaiurile noastre becaliene, la tarifele noastre de toata jena, si la proiecte care fac de 2-3x mai mult decat suma la care sunt vandute, cand credeti ca piata noastra interna va ajunge la acelasi nivel cu cea din Grecia si restul Europei?
Si ce putem face pentru a ne ridica curand la acest nivel?



NU cred ca Preturile ar fi o problema pt. RO. avand in vedere calitatea.
Iar faptul ca webdesign-ul se plateste prost .... poate fi si pt. ca Romanu prefera sa apeleze la amatori. Cati dintre noi nu au invatat sa lucreze singuri cu Dreamweave, Flash Photoshop etc. ? Iar cum spune si QUOTE multi folosesc template de pe web si majoritatea FREE. deci este voarba doar de scris, o sigla, 2-3 poze si gata pagina ! 150 Euro. nu mi se pare normal sa platesc mai mult de 100-150 euro pentru o modificare (de cele mai multe ori de proasta calitate).

#13
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004

View PostDMB, on Jul 5 2008, 14:58, said:

Kevin, eu ma ocup de contractari; suna potentialii clienti, le zic ce e mai bine pentru ei si nu ma deplasez NICI UN METRU; daca vor sa asculte, bine, daca nu, pa si pusi.  Nu negociez pretul, le zic cit e, daca vor se face contract, plata prin banca, facturica samd.
Si pot spune cu mina pe inima ca la noi se sta la coada.

Pai foarte bine. Asa ar trebui sa faca toata lumea, asta incerc sa spun. Cand iei rosii, doar nu chemi taraba la tine, nu? Te duci frumos la piata si mai si cari singur sacosele...

Din pacate 99% din cei care lucreaza in web design nu inteleg chestia asta, ca un client care nu isi da silinta sa-si miste fundul pentru propriul site e un client pentru care nu merita sa lucrezi, oricat de multi bani ti-ar da. Daca iti propune 1000 de euro, fii sigur ca proiectul face 2000. Daca iti da 3000, fii sigur ca o sa ai costuri cat pentru unul de 8000. Etc. Oamenii trebuie sa inteleaga ca la web designer nu apelezi cum apelezi la un zugrav ("vreau camera asta rosu cu picatele, ailalta cu lavabila verde, hai, repejor, repejor!") ci ca la doctor sau avocat ("domnu doctor / domnu avocat am o problema / nevoie, imi trebuie un site"). Din pacate asta tine de prestigiul meseriei si prestigiul nu se castiga cu "baieti isteti" care lucreaza cu programe cracuite si dau din coada cand li se intinde o suta de euro.

Sincer sa fiu nu stiu tarifele din Grecia dar avand in vedere ca si in Romania poti face 100.000 de euro / an nu vad de ce in Grecia, unde salariul mediu e de vreo 2 ori mai mare ca la noi, nu s-ar face mai mult.

#14
DMB

DMB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.11.2006
Kevin, iti spun eu: putin mai mari ca la noi. Insa Grecia e MULT IN URMA fata de Ro. la capitolul design, hosting, samd.
Cerere e, prestatori ok putini. Eu imi fac si acum cruce cu ce proiecte se lauda unii pentru companii mari- vb de preturi mari pentru niste prostii de siteuri, vai de muma lor...
Spun eu si mi-s dintre persoanele care nu minca castane si am experienta  de business cu grecii (nu zempekiko sau pitagyro ori tzatziki....) de prin 1996...
Iar la noi oricine stie sa instaleze Joomla si sa dea cu copy/paste la niste texte se cheama "ueb dizainar"... cred ca-s mai multi decit directorii... : :naughty:

#15
demos

demos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 05.11.2006

View PostDMB, on Jul 5 2008, 14:06, said:

Nu stiu cine este prietenul tau, insa concurenta pe piata de web design in grecia e mult mai mica decit in ro.

http://www.google.gr.....ta=lr=lang_el
versus:
http://www.google.ro.....ta=lr=lang_ro
260.000 vs 1.800.000...
In al doilea rind- si ce spun spun in deplina cunostinta de cauza, Grecia nu exceleaza la capitolul webdesign, comparativ cu Romania. Cererea e marisoara, firme destul de putintele. Si ce iti mai spun e ca acum 4 ani, in Grecia se credea ca optimizare inseamna ... adwords!
Pe de alta parte, la siteuri cu 200-250 euro eu vad mai degraba un site facut de vecinul de bloc sau siteuri facute la kil, dupa templateuri moca si scripturi tot asa, ori de vreun student, la foc automat, nu de o firma serioasa. O firma serioasa plateste designer, plateste programatori, seo copywriteri samd . La noi , de exemplu, preturile pleaca de la 700 euro si cresc in functie de volumul de munca si targetul de piata.

In al doilea rind vis-a-vis de hosting:
iarasi vorbim de o concurenta mult mai mica:
http://www.google.gr.....ta=lr=lang_el
http://www.google.ro.....ta=lr=lang_ro
169.000 versus 1.280.000..
Ce pot sa iti spun este ca intr-adevar, o colocare la OTENET grecia (muma lu1 romtelecomu` nost`)upe.
Si ce mai pot sa iti spun ca daca in Romania s-ar face hosting cum se face in Grecia (preturi mari comparativ cu noi suport de toaaaata jalea- la cele mai mari firme !!!)   toti hosterii ar muri de foame... suportul pe gazduire in Grecia e moartea pasiunii...
Iar daca prietenul tau spune ca are o cifra de afaceri de peste 300.000 pe luna, spune-i :Με συγχωρείς, αλλα είσαι λίγο ψεύτης- - aka "ma scuzi, dar esti nitel mincios".
Iar tot ce spun spun din sursa 100% sigura.
Frumos explicat BRAVO !

#16
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007

View PostDMB, on Jul 5 2008, 14:49, said:

A, si sa mai fac o precizare, ca sa se inteleaga mai multe: primii registrari acreditati ai handlerullui .gr au fost inregistrati in 2004...
Un milion de useri? in grecia? Ts.... de freestuff vorbesti ? Dar freestuff nu are atitia useri...ca aia e cea mai mare comunitate de webmasteri din grecia. Iar admin e cordis. :D  hai sa nu zic mai multe...
Fara suparare, insa 250 euro  fara facturi samd, nu? Ca altfel nu imi explic...


Nu , nu, nu e pe tld grecesc si nici nu are nici ce mai mica legatura cu tara ;) m-a pus drq sa va zic de el  :D

Pai la 250 de euro cu factura iti instalez joomla, iti pun skinul, modulele, si-ti bag continutul ;) atat! Bine , skinul il suport eu ca pret (club templates).

View PostRCG, on Jul 5 2008, 14:54, said:

Omule tu suferi...si suferi rau.

Inainte sa spui "atitudine de roman tipic" investigheaza putin ce si cum. Eu castig 80k euro pe luna din webdesign. Ma crezi? Nu. De ce? Pentru ca nu am nici o dovada care sa ti-o arat.

Chill ca nu castig atat. Cere-i prietenului tau dovada ca castiga atat pe luna si atunci te credem si pe tine pe cuvant.

De ce pana mea cenzurezi cuvantul WAREZ ? Crezi ca nu stie nimeni de warez si ca acu se face reclama? Ooo...tu...sfinte lord_ice...cate softuri piratate detineti? Majoritatea? De unde au venit? De pe warez cumva?

PS: Scuze daca te simti jignit...nu ma fa tu pe mine roman tipic, ok? :) Nu ma cunosti, nu te cunosc. Nu am zis nimic de tine => nu zici nimic de mine. Cheama-l pe prietenul tau sa-si sustina afirmatiile.

Partea frumoasa e ca nu are dc.  L-am cenzurat pentru ca sunt satul cati incearca prin lista de mess sa-mi vanda (si ocazional imi mai iau teapa, deh nu poti sa stii toate scripturile acum) :| Nu te-am facut, am spus ca atitudinea aceea este de roman tipic, asta nu te face roman tipic, nu am vrut sa te jignesc omule, am tot respectul pentru oamenii care muncesc corect .
Prietenul meu mi-a arata poze cu fetitele lui, noua casa...etc...nu spun mai multe, e drept neconcludente,nu? De ce sa fim subiectivi si sa nu acceptam ca se poate? Eu nu-l invidiez, eu sper ca intr-o zi sa-i calc pe urme, sper ca mai toti sa-i calcam pe urme ;)

View Postkevinro, on Jul 5 2008, 14:56, said:

Problemele sunt foarte simple si nu se vor rezolva integral niciodata  :)

1.
2.
3.
4.
5.

Prietene esti genial in gandire. Respect!

View PostDMB, on Jul 5 2008, 14:58, said:

Mai exista o posibilitate insa; prietenul  tau s amai detina citeva net-cafeuri si fastfootsadika pe lina ele. Asa da, poate scoate 300.000 euro/luna. Altfel insa, din webdesign si hosting, sorry, gfreu.
Sau prienetul tau e proprietarul in.gr?

Eu cred ca a fost indeajuns de intelept si norocos ca sa-si scoata afacerea din granitele micutei lui tari atat de laudata...cred ca asta este explicatia la care nu s-a gandit nimeni. Am si eu tovarasi care lucreaza exclusiv SUA, si fac si la 10.000 de $ per luna, genul de oameni care erau saraci lipiti, in primul an de facultate aveau fiecare o pereche de blugi si numai in aia umblau tot anul , fie vara , fie iarna....dar i-a remarcat un american si de atunci oportunitatile tot au venit pentru ei...cred ca sunteti si pe aici destui care traiti ceva in genul dar nu spuneti;)

Oricum, am vazut un real estate project facut de grec (nu o sa va dau link, ma credeti pe cuvant sau nu, nu vreau sa ajunga pe threadul asta si sa zica cine stie ce) si echipa lui, un proiect custom la 6000 de euro pentru care intamplator am eu printscreen la invoice (de asemenea nu o sa-l postez, mi l-a trimis ca sa vad daca se pot baga pe firma in romania) si credeti-ma ca in 30 de minute gasesc 2-3 scripturi la acelasi nivel pe web sub 400$ ...

Am avut si eu in Romania cativa clienti care au platit foarte foarte bine , din pacate nu am apucat sa le fac nici macar 60-70% din ce as fi vrut, a urmat un "de ajuns, merci" , iar site-urile sunt comune, dar vad ca au prins pe net, ma uitam la unul in awstats si omul are cca 500-700 per luna, ceea ce e bine dat fiind faptul ca este concentrat pe materiale de constructii DOAR intr-o zona geografica restransa.  



Dar discutia asta s-a dus exact unde nu vroiam eu, eu vroiam sa discutam despre Romania, despre noi ;)

De asta suntem al "Dezbateri".

Edited by lord_ice, 05 July 2008 - 18:29.


#17
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
Pai...da :). Si eu fac trafic de droguri si castig n-spe miliarde de euro / luna da' imi justific banii prin webdesign...NOT! :lol: Asta poate fii o alta explicatie :P

#18
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005

Quote

Pai la 250 de euro cu factura iti instalez joomla, iti pun skinul, modulele, si-ti bag continutul  atat! Bine , skinul il suport eu ca pret (club templates).
Nu te supara dar asta nu e webdesign. Asta poate face oricine, eu nu ti-as da niciodata 250 euro pe chestia asta. Dar daca zici ca se castiga asa bine ma fac si eu uebdesigner .... :lol:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate