Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Cu masina spre Portugalia

Acoperis mansarda - am nevoie de ...

Bmw seria 3 zgomot in sarcina
 Samsung S21 FE - nou cu poze in el

Smart Meter

Problema infiltratie apa

Elon Musk prezinta robotul Optimu...
 La multi ani @laurstef!

Plita gaz Arctic ARNGN64127SB

Vaccin - alergie polen, ambrozie ...

E labrador sau nu?
 Generator Honda EU22i

Situatia masinilor cu volan pe dr...

Noul legamant

ecranul laptopului se intuneca ri...

Academia Nationala de Informatii

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

gutui

gutui

New Member

• Grup: Members
Iei autobuzul 205 de la gara de nord pana in Piata Presei Libere si de acolo 304 pana la statia Ferma Odai...de mers pe jos nici nu se pune problema:))

Edited by gutui, 11 December 2008 - 19:24.

pawppy

pawppy

Junior Member

mersi..si inapoi?:D

gutui

gutui

New Member

aceleasi autobuze...

Kokoshmare

Kokoshmare

Guru Member

• Grup: Senior Members
Aduc si eu cateva lamuriri amatorilor: La Masterul de la ANi trebuie sa ai o facultate nu conteaza care. Pe urma trebuie iti depui dosarul cu tot ce scrie pe site-ul cademiei ca trebuie. Bon, vei fi contactat pentru o discutie preliminara cu un personaj de la biroul personal unde vei fi intrebat de motivele pentru care vrei sa vii acolo. Tipul sau tipa te vor indruma atunci pentru examenul de aptitudini , abilitatile pe computer. Treci si de astea sa zicem . P-orma e ala medical. Treci si de asta si mai urmeaza cel de limba straina. Le-ai luat pe toate. Urmeaza o serie de semestere. La primul esti angajat civil al SRI pe durata de sase luni pe bani foarte putini (e mai mult un soi de bursa).La sfarsitul semestrului examene. Pe urma esti incadrat ca ofiter pentru celelalte semestre si dupa multe examene ve fi repartizat in functie de nevoile serviciului si de abilitatile tale (mai trebe si pile) la una dintre unitatile din teritoriu. Pe urma vei avea cel putin 5 ani de meditat la ce prostie ai putut sa faci cu viata ta !

Un om patit

gutui

gutui

New Member

Kokoshmare, am si eu cateva intrebari:
1. in momentul in care se fac repartizarile, parerea persoanei in cauza nu se ia in considerare?
2. ce a fost atat de nasol de te_a facut sa regreti alegerea facuta? cunosc o persoana care lucreaza de 6-7 ani la SRI si nu da semne ca ar regreta ceva...probabil conteaza si capacitatea fiecaruia de adaptare si de asumare a  deciziilor luate...
3. in situatia in care realizezi ca munca in serviciu nu ti se potriveste, sau din oricare alt motiv, dupa cat timp de la terminarea studiilor poti sa renunti?

ghidushie

ghidushie

New Member

MULTE VRAJELI , NIMIC CONCRET

De ce tipi la noi?

Edited by Lucian_M, 11 January 2009 - 19:32.
Majuscule inutile.

tukyy84

tukyy84

Member

Salut tuturor,am cateva intrebari.
1.Se merita ca sa te angajezi ca soldat? (SGV)
2.Ce avantaje si dezavantaje ai?
Astept pareri din partea celor care stiu cum  este.
Va multumesc

Edited by tukyy84, 13 January 2009 - 00:20.

deianadrian

deianadrian

Member

ii bine ca am citit forumu asta ca si eu eram croit sa ma duc la ANI la SRI.. si in mare parte imi dau sema ca aveti dreptate. Dar totush asa de rau ii?:-s salariul nu ma intereseaza ca am o firma care imi produce destui bani, dar totusi dupa ce intri nu mai ai voie la nimic? ca io stiu un caz cand un SRI-ist o facut accident cu masina si politai care o venit sa ancheteze sor ..... pe ei cand o aratat ala legitimatia. Si relatii nu ai cum sa nu iti faci ... adica santaje si chestii din astea ca am inteles ca asa se fac banii pe acolo. Ma mai gandesc daca imi prind mintea cu SRI-ul sau cu ceva post de asistent la facultate

Thomas-

Thomas-

Nunc plaudite omnes!

deianadrian, on Jan 19 2009, 03:22, said:

ii bine ca am citit forumu asta ca si eu eram croit sa ma duc la ANI la SRI.. si in mare parte imi dau sema ca aveti dreptate. Dar totush asa de rau ii?:-s salariul nu ma intereseaza ca am o firma care imi produce destui bani, dar totusi dupa ce intri nu mai ai voie la nimic? ca io stiu un caz cand un SRI-ist o facut accident cu masina si politai care o venit sa ancheteze sor ..... pe ei cand o aratat ala legitimatia. Si relatii nu ai cum sa nu iti faci ... adica santaje si chestii din astea ca am inteles ca asa se fac banii pe acolo. Ma mai gandesc daca imi prind mintea cu SRI-ul sau cu ceva post de asistent la facultate

Vrei sa te duci acolo ca sa scapi daca faci accidente? Si sa santajezi?

deianadrian

deianadrian

Member

io nu vreau sa fac asta da din experienta mea limitata asa am priceput ca fac aia pe acolo. Oricum 90% sanse sa nu ma duc.

mekanicus

mekanicus

New Member

chiar, cum zice si gutui .... mai da-ne cateva detalii Kokoshmare, daca se poate bineinteles... ms

tukyy84

tukyy84

Member

Daca termini la ei Colegiul National de Informatii,te angajeaza pe urma ?

nushu82

nushu82

New Member

totusi poate sa ne raspunda la intrebari cineva din interior? probabil ca nu! dar daca e atat de rau la SRI de ce nu poate intra oricine? eu voi incerca anul acesta la master! poate cineva sa dea detalii despre examinare(interviu,evaluare psihologica,utilizarea calculatorului, test inteligenta)? ce trebuie sa faci?
totusi se merita sau nu? e cineva care stie lucrul acesta?
multa bafta tuturor!

Thomas-

Thomas-

Nunc plaudite omnes!

nushu82, on Feb 10 2009, 21:16, said:

totusi poate sa ne raspunda la intrebari cineva din interior? probabil ca nu! dar daca e atat de rau la SRI de ce nu poate intra oricine? eu voi incerca anul acesta la master! poate cineva sa dea detalii despre examinare(interviu,evaluare psihologica,utilizarea calculatorului, test inteligenta)? ce trebuie sa faci?
totusi se merita sau nu? e cineva care stie lucrul acesta?
multa bafta tuturor!

Se intra atat de greu pentru ca e afacere de familie.

nicubarbu82

nicubarbu82

New Member

Imi place ce posteaza toata lumea pe aici, toti sunteti asa de avizati, de parca ati lucra chiar la Departamentul de angajari din SRI.  Este cineva pe aici care chiar lucreaza in SRI sa ne spuna si noua asa in mare cam care e treaba?

P.S. Nu am chef sa aud pareri de la toti copiii care viseaza filme cu Van Damme si alte porcarii. Nu mai postati aiurea, lasati pe cineva care lucreaza acolo sa ne spuna, poate aflam ceva interesant in afara de pareri total nesustinute si chiar idioate, unele din ele: cum ca "eu conosc pe unul care are un frate, care cunoaste un angajat la SRI si are cearcane"

nushu82

nushu82

New Member

nicubarbu82, on Feb 12 2009, 17:56, said:

Imi place ce posteaza toata lumea pe aici, toti sunteti asa de avizati, de parca ati lucra chiar la Departamentul de angajari din SRI.  Este cineva pe aici care chiar lucreaza in SRI sa ne spuna si noua asa in mare cam care e treaba?

P.S. Nu am chef sa aud pareri de la toti copiii care viseaza filme cu Van Damme si alte porcarii. Nu mai postati aiurea, lasati pe cineva care lucreaza acolo sa ne spuna, poate aflam ceva interesant in afara de pareri total nesustinute si chiar idioate, unele din ele: cum ca "eu conosc pe unul care are un frate, care cunoaste un angajat la SRI si are cearcane"

ai dreptate! dar sa ne gandim putin. daca am lucra la SRI am scrie oare pe forum? nu prea cred. asa ca nu ne ramane decat sa incercam si vom vedea....

Thomas-, on Feb 10 2009, 22:04, said:

Se intra atat de greu pentru ca e afacere de familie.

poate ca o fi,dar vor fi si locuri pe bune! deci e afacere de familie. de ce ar vrea un tata sa-si angajeze fiul la SRI daca nu e bine? Hmmm...

moruzov

moruzov

New Member

Am citit tot ce s-a scris pe aceasta tema si ma apuca groaza constatand ca ignoranta este direct proportionala cu dorinta unora de a-si da cu parerea.
Inainte de a raspunde unor intrebari puse aici, am sa dau date referitoare la mine: am lucrat 15 ani in SRI, angajat fiind in aceasta institutie dupa 1989. De asemenea, am avut ceva contacte si cu Academia Nationala de Informatii, in calitate de indrumator de practica pt. studenti. Am sa raspund unora care au scris aici. Astfel,

Pt. Alexdum: esti ignorant si, din nefericire, ignoranta ta are o nuanta de "om avizat". In realitate esti complet pe dinafara.
"Ca sa ajungi securist trebuie sa faci masteratul?" Fals. Dupa ce termini o facultate din ANI, poti ajunge ofiter de informatii.
Esti pregatit ca dupa fiecare weekend sa dai raport referitor la ce-ai facut? Nu se procedeaza cum scrii tu. Am trecut prin multe week-end-uri fara sa dau raportul despre ce am facut.
Adio prieteni, familie, viata sociala.. Fals. Activitatea de ofiter SRI  impune obligatia/recomandare de a avea multi prieteni si o intensa viata sociala. Bineinteles, totul discret, fara tam/tam. Vorba aceea, pisica cu clopotei nu prinde soareci.
Nu uita ca esti dus la buftea (daca nu ma insel) si nu iesi d-acolo 1 an. Iarasi esti pe dinafara. In fiecare amiaza poti parasi sediul academiei, care se afla pe sos. Odaii (e drept, pe langa Otopeni, pe sos. de centura). Regimul studentilor din ANI este mult mai lejer decat cel al studentilor din Academia de Politie.
In bloc cu un coleg d-al meu sta un baiat tanar ce lucreaza la SRI... Nici nu stiu de cate ori l-am vazut ajungand acasa dupa 12 sau chiar dimineata pe la 6-7 cu cearcanele pana-n gat si cu teancu de dosare, bibliorafturi si alte foi si foicele.... Aici minti. Nici un angajat al SRI nu isi ia dosare de lucru acasa. Toata activitatea SRI este clasificata si nimic nu poate fi scos din incinta unitatii unde lucrezi. Fie vecinul tau nu lucreaza in SRI si te-a aburit referitor la locul lui de munca, fie MINTI.
La toate astea mai adauga ca-ti trebuie o limba foarte foarte fina. Limba (straina, bineinteles) nu trebuie sa fie mai fina ca a angajatilor din alte institutii de drept public sau privat in care lucrezi.Unde lucrez acum, imi trebuie o limba deosebit de fina, data cu mult Cocolino. Si este o firma multinationala, originara din tara campioana a democratiei, SUA.
dar trebuie si sa fii in acelasi timp lipsit de personalitate, idei, initiativa, orgoliu. Cel putin in primii 10 ani stai acolo pe post de stergar la WC public... abia apoi ajungi un fel de alifie folosita de homosexuali.   Nimic mai fals. Am avut in subordine colegi de tipul celor pe care ii descrii mai sus (daca nu cumva este o autodescriere) si le-am solicitat sa-si gaseasca alt loc de munca. Practic, i-am dat afara (cel putin din biroul si colectivul pe care-l conduceam). Pe un post de stergar nu te-as fi angajat nici pe tine. In legatura cu alifia, se pare ca ai ceva experienta. Bravo, tie, e dreptul tau sa-ti placa!

Pt. Mwlambo:
Chestia e ca odata intrat nu mai scapi, nici macar la pensie. Poti pleca oricand din SRI. Daca ai absolvit ANI, in care ai fost tinut gratis cu cazare si masa, trebuie sa desfasori activitatea in SRI un anumit numar de ani. Daca pleci inainte de terminarea contractului, platesti pt. perioada de scolarizare (suntem o economie de piata). Este logic si asa se procedeaza in toate sistemele militare din lume.
Iar cand vrei sa te duci in vreo vacanta in strainatate, ai toate sansele sa nu te lase. Fals. Am plecat in concediu in strainatate si nu mi-a fost greu. Doar am anuntat de acest lucru si nu a fost nici o problema.

Pt. Sequential one
GENIALA descriere, mai ales ultima parte.. Ce ti se pare genial in desccrierea facuta de p'afaristi? Limbajul? Mesajul negativist?

Pt.deianadrian
Si relatii nu ai cum sa nu iti faci ... adica santaje si chestii din astea ca am inteles ca asa se fac banii pe acolo. Tinere, fara relatii, nu ai cum sa afli informatii privind amenintari si factori de risc la adresa securitatii nationale. Trebuie sa iti faci multe cunostinte pt. a afla aspecte de interes pt. siguranta nationala. Astfel, esti dat afara, sau mai bine zis, te autoexcluzi. In referire la "santaje", acestea sunt complet ilegale si imorale. Prin 2000 a fost un caz al unui ofiter, "Carali" il chema, care a fost arestat, judecat si condamnat pt. asa ceva. Si credeti-ma, a fost un caz singular!

In concluzie: activitatea de ofiter in cadrul SRI este una deosebit de interesanta si de frumoasa, dar foarte, foarte dificila. Nu are nimic imoral sau ilegal. Am cunoscut, cat am fost ofiter in SRI oameni deosebiti, lucruri deosebit de interesante, despre care nu pot sa relatez. Ca orice activitate de acest gen, presupune a renunta (subliniez, de buna voie) la o serie de drepturi si libertati cetatenesti fundamentale, la fel ca orice ofiter din Romania. Salariul nu este  mare, este doar decent. In fapt, acesta a fost motivul pt. care am parasit sistemul dupa 15 ani: mi s-a oferit si am acceptat o slujba platita mult mai bine. Iar aici suport mult mai multe lucrurui bizare decat inainte.
Viata in SRI este dura, se deruleaza intr-un ritm alert, trebuie sa fii permanent in "priza" (intr-adevar, in 15 ani de activitate am fost chemat la munca de vreo 4 sau 5 ori la 3 noaptea, dar nu degeaba). Nu are nimic spectaculos de genul James Bond sau alte prostii. Trebuie sa ai rabdare, tenacitate, consecventa, si sa accepti o serie de privatiuni (marunte, de altfel, ca in orice activitate militara). Iti trebuie o cultura generala si profesionala solide, fara de care nu poti lega prietenii sau relatii.
Pt. a va forma o imagine asupra muncii, cititi ,va rog, cartea "Razboiul tacut. Introducere in universul informatiilor secrete" de Abram N. Shulsky, Gary J. Schmitt aparuta la Ed. Polirom. Este una din putinele carti avizate in domeniu, care reflecta specificul activitatii din serviciile speciale. O recomand pe aceasta, tocmai pt. ca este scrisa de doi americani.
Succes tuturor candidatilor la ANI!

Apropos: de ce concurenta la admitere la ANI este cea mai mare, sau printre cele mai mari din tara, in pofida "filtrelor" si probelor eliminatorii? Este o intrebare al carei raspuns va poate lamuri asupra problemelor dvs.

deianadrian

deianadrian

Member

in sfarsit un post in tema...
dar mai am cateva intrebari.. dupa ultimul meu post mam interesat la diverse persoane.. internet..ziare.. etc.. si am ajuns la concluzia:
De ce toti SRI-sti is plini de bani? De ce multi din politicienii din ziua de azi au legaturi cu SRI-ul intr-un fel sau altul.
Povestea cu scapatul de SRI nu o cred din surse sigure .. intr-un fel sau altul tot mai ai legatura si la 20 de ani dupa ce ai plecat de acolo( intr-o mica sau mai mare masura dar legatura ramane )
Ar fi culmea sa ne zici cum se fac banii in SRI dar cu siguranta nu ii totul asa de corect precum zici tu ca doar traim in Romania si de faptul ca trebuie sa iti faci o gramda de relatii ca sa poti exista acolo sunt convins ca asa este pentru iarasi traim in Romania si pentru a afla ceva trebuie sa intri in diverse cercuri de oameni care sa te ajute sa aflii ce trebuie.
Partea cu iesitul din tara o cred pentru ca sunt sigur ca iti dau voie la concedii si toate cele doar cu conditia sa sa fi discret in orice situatie si la fel cu regimul din timpul facultatii pentru iarasi pentru a cunoaste lume.. trebuie sa iesi in lume.
Sunt interesat daca testul psiho este la fel ca cel de la admiterea in orice alta instituie militara? sau este diferit?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate