Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

casa in stil arab-Malta

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.11.2006
Am si eu o "problema existentiala" :P  Vreau sa-mi fac o casa in stil arab-maltez (nu cu o curte interioara ci cu gradina pe terasa) si in stilul arhitectonic traditional. Problema e ca arhitectii nostri romani la care am fost au cam ridicat din umeri (ca n-au mai facut pana acuma sa ceva, ca de ce asa...). Cand am mai zis ca si interiorul il vreau cu arabescuri si coloane :D , au spus ca nu se leaga la cap. Acum unde sa gasesc eu un arhitect care sa nu ma ia de nebuna, sa si stie despre ce e vorba, ca doar nu o trebui sa aduc unul din Malta... :lol:  Ceva sugestii?
Attached File  P7280023.jpg   57.21K   252 downloads

Edited by Kyandra, 04 July 2008 - 20:02.


#2
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 Kyandra, on Jul 4 2008, 21:00, said:

Am si eu o "problema existentiala" :P  Vreau sa-mi fac o casa in stil arab-maltez (nu cu o curte interioara ci cu gradina pe terasa) si in stilul arhitectonic traditional. Problema e ca arhitectii nostri romani la care am fost au cam ridicat din umeri (ca n-au mai facut pana acuma sa ceva, ca de ce asa...). Cand am mai zis ca si interiorul il vreau cu arabescuri si coloane :D , au spus ca nu se leaga la cap. Acum unde sa gasesc eu un arhitect care sa nu ma ia de nebuna, sa si stie despre ce e vorba, ca doar nu o trebui sa aduc unul din Malta... :lol:  Ceva sugestii?
P7280023.jpg
Nu-i exclus ca si in Malta sa intimpini aceeasi problema...

#3
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 Kyandra, on Jul 4 2008, 21:00, said:

Am si eu o "problema existentiala" :P  Vreau sa-mi fac o casa in stil arab-maltez (nu cu o curte interioara ci cu gradina pe terasa) si in stilul arhitectonic traditional. Problema e ca arhitectii nostri romani la care am fost au cam ridicat din umeri (ca n-au mai facut pana acuma sa ceva, ca de ce asa...). Cand am mai zis ca si interiorul il vreau cu arabescuri si coloane :D , au spus ca nu se leaga la cap. Acum unde sa gasesc eu un arhitect care sa nu ma ia de nebuna, sa si stie despre ce e vorba, ca doar nu o trebui sa aduc unul din Malta... :lol:  Ceva sugestii?
P7280023.jpg
,,Cash esista,,adica cca 12-14 eur plus tva pe m2 de constructie daca ai acest mic detaliu atunci pot s-ati recomand pe cineva.

#4
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,165
  • Înscris: 05.09.2007

 Kyandra, on Jul 4 2008, 21:00, said:

Am si eu o "problema existentiala" :P  Vreau sa-mi fac o casa in stil arab-maltez (nu cu o curte interioara ci cu gradina pe terasa) si in stilul arhitectonic traditional. Problema e ca arhitectii nostri romani la care am fost au cam ridicat din umeri (ca n-au mai facut pana acuma sa ceva, ca de ce asa...). Cand am mai zis ca si interiorul il vreau cu arabescuri si coloane :D , au spus ca nu se leaga la cap. Acum unde sa gasesc eu un arhitect care sa nu ma ia de nebuna, sa si stie despre ce e vorba, ca doar nu o trebui sa aduc unul din Malta... :lol:  Ceva sugestii?
P7280023.jpg
"scump dle, scump!" asa o sa gasesti un arhitect! deci pregateste-te! o sa intreb si eu pe cineva, dar intai ceva detalii: locatie, suprafata, etaje, materiale, etc.

#5
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006

 Kyandra, on Jul 4 2008, 21:00, said:

Incearca si pe aici pentru inspiratie: http://www.mediterra.../plansearch.asp

#6
sith

sith

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 21.01.2007

 marian.bazavan, on Jul 5 2008, 23:58, said:

"scump dle, scump!" asa o sa gasesti un arhitect! deci pregateste-te! o sa intreb si eu pe cineva, dar intai ceva detalii: locatie, suprafata, etaje, materiale, etc.
Pai despre un arhitect este vorba dar ce credeai ca o lucrare cu anumite influente poate fi realizata de altcineva dar si in general o constructie oricare ar fi ea cine crezi ca o proiecteaza,sa nu-mi spui ,vreun inginer constructor,, ca m-am saturat de astia cred la un moment dat ca sunt prea multi sau prea putine santiere de se baga breasla asta peste tot nu vreau sa jignesc pe nimeni.Cetateanul multilateral-dezvoltat asta este la noi reminescente din ideeologia comunista,asta ar fi un motiv pentru care orasele si casele noastre sunt asa cum sunt si arata cum arata pentru ca lkegislatia nu se aplica vorba aia din erclama ,,las-o ma ca merge asa,, scuze deaciditatea mesajului dar tocmai am pazut niste poze din Spania.

#7
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008
Scump sau ieftin, cu siguranta vei gasi un arhitect...Dar ti-ai pus problema cu ce mana de lucru vei realiza aceasta casa??Toate stucaturile, coloanele, frizele,specifice acestui stil, crezi ca se fac cu muncitori semi-calificati? Pentru-ca o astfel de casa sa fie executata corect trebuie mana de lucru foarte calificata, pe care daca o vei gasi va fi si scumpa(restul sunt plecati in Italia si Spania). In concluzie: alege un arhitect din generatia "veche"care stie sa deseneze si de mana nu numai pe calculator,si care sa faca schite de detaliu pentru decoratiunile interioare si exterioare, apoi pregateste-te de o suma consistenta de bani pentru executie...Altfel va iesi un mare kitsch, si va semana cu casele de pe langa Rosiori de Vede(!!!)

Edited by doina-manuela, 06 July 2008 - 10:25.


#8
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.11.2006
Ceea ce vreau eu ar trebui sa aiba o sufragerie, bucatarie 2-3 dormitoare, baie, garaj, terasa la intrare si pe acoperis si balcoane :D . (P+1) Va fi construita pe un teren de 600 mp, in afara Bucurestiului; Interioarele... ei, aici e problema: as vrea sa combin stilul traditional cu utilitatea moderna - ca doar fac casa, nu moschee :lol: , numai ca sunt tare nehotarata. As avea nevoie de sfaturile cuiva de meserie la asa ceva, pentru ca nu vreau un kitsch gen hol cu oglinzi pe coloane si stucaturi din ipsos auriu :lol:
Sunt constienta ca nu voi gasi pe cineva sa-mi reproduca interiorul unei case malteze (doar daca aduc muncitori de acolo :D ), dar vreau sa vad ce pot reusi cu ajutorul conationalilor nostri... Am foarta multa rabdare si sunt constienta de costuri; tocmai de aceea, daca ma apuc de acest proiect, vreau sa stiu de la inceput ce pot face si ce nu.

 sith, on Jul 5 2008, 20:19, said:

,,Cash esista,,adica cca 12-14 eur plus tva pe m2 de constructie daca ai acest mic detaliu atunci pot s-ati recomand pe cineva.
E vorba de suprafata construita sau suprafata desfasurata?

Edited by Kyandra, 06 July 2008 - 20:30.


#9
gecs

gecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2008

 Kyandra, on Jul 6 2008, 21:34, said:

...
Sunt constienta ca nu voi gasi pe cineva sa-mi reproduca interiorul unei case malteze (doar daca aduc muncitori de acolo :D )
...
Muncitori?!?!?! Pai la ce mai cauti arhitect, daca tot in muncitori e baza?

Te-ai gandit ca fiind vorba de o comanda atat de speciala cei care vor contribui la realizarea casei ar trebui sa fi vazut macar o data in viata cum arata in realitate ce ai vrea sa construiesti? Ti-ai pus problema daca pe terenul respectiv s-ar potrivi stilul despre care vorbesti? Casa din poza postata e una de oras, ba mai e si insiruita, adica face parte dintr-un front construit continuu, la strada si de fapt fatada respectiva are doar un element care aminteste de stilul maur - arcadele trilobate. Cum crezi ca se leaga stilul asta de amplasamentul despre care povestesti? Ce iti ofera stilul asta in comparatie cu altele, sau care ar fi motivele pentru care ai dezvoltat o asemenea pasiunea pentru asa ceva? Sunt intrebari pe care poate n-ar fi bine sa le ocolesti si la care sa incerci sa gasesti un raspuns sincer inainte de a te hotari ca nu vrei sa te abati de la o asemenea idee.

N-am nici cea mai mica intentie de a te descuraja, dar ar trebui sa iei in considerare ca un stil vechi precum cel maur e intotdeauna rezultatul unor concepte despre locuire si constructii in general, specifice locului, perioadei si culturii in care stilul s-a format si si-a atins apogeul. Si in tarile arabe, unde traditia destul de puternica ar tebui sa influenteze decisiv asupra deciziei legate de stilul unei case, se construieste in spirit modern, poate doar cu ceva elemente care sa aminteasca de stilul traditional. Nu numai elementele decorative definesc un stil. De multe ori rezolvarile arhitecturale specifice unui stil sunt legate de conditiile climatice, de religie, de traditii care poate nici nu mai exista, de posibilitatile de aprovizionare cu anumite materiale ale zonei - sunt foarte multe lucruri care aparent n-au legatura directa cu stilul cu pricina dar au influentat decisiv aparitia si evolutia lui. Un stil contine rafinamente pe care la prima vedere nu le observa oricine: proportii ale spatiilor, anumite orientari ale unor camere cu o anume destinatie, proportiile golurilor, raporturile si ritmurile plin-gol ale fatadelor, inaltimile incaperilor, amplsarea anumitor incaperi in plan ca rezultat al stilului de viata de pe vremea respectiva, spatii cu destinatii care poate nu se potrivesc cu structura unei locuinte din ziua de azi - sunt atat de multe aspecte de luat in considerare incat nici nu are rost sa mai continui cu enumerarea... Crezi ca toate astea pot veni dintr-odata si gratis? Tare ma indoiesc. Si daca o asemenea analiza (ca experienta de constructie in stilul asta unde crezi ca poti gasi?) lipseste din realizarea proiectului casei, ca si din bagajul de pricepere si indemanare al mesterilor care vor construi, ce crezi ca va iesi in final, daca nu o jalnica imitatie?

Cu toate ca raman sceptic legat de viabilitatea unui asemenea proiect, eu iti doresc succes!

Edited by gecs, 06 July 2008 - 22:59.


#10
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

 Kyandra, on Jul 6 2008, 21:34, said:

E vorba de suprafata construita sau suprafata desfasurata?
Suprafata construita desfasurata, adica suma suprafetei tuturor nivelurilor, inclusiv ziduri.
Foarte corect ce a spus Gecs...
Nu cred ca merita sa consumi energie si bani pentru un stil care nu se incadreaza in spatiul nostru "mioritic"!!!

#11
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
aici gasesti toti arhitectii din Bucuresti si imprejurimi. Vezi si tu care are nume de arab sau stiu io, inspira origini jihadiste.

Nu prea inteleg de ce vrei asa o casa?! :huh:

#12
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
ce imi plac mie arabesqurile astea. Eu in locul vecinilor tai nici nu te-as lasa sa construiesti asa ceva pentru ca:

1. Nu e in stilul zonei, al localitatii. Si tot ce e aiurea strica ochiul

2. Toata lumea o va lua in considerare ca si casa tiganeasca, iar eu sa fiu vecina ta nu te-as lasa in veci sa iti ridici asa palat, pentru ca imi devalorizezi mie proprietatea si in caz ca as vrea sa vand, nu stiu cum voi convinge pe cineva ca nu se invecineaza cu niste colorati.

3. E URATAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!! daca nu e in mediul ei traditional e chiar nashpaaaaaaaaaa raaaaaaaaaaaaaaaauuuuuu!!!!

#13
Kyandra

Kyandra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 18.11.2006

 edgrimex, on Jul 6 2008, 00:19, said:

Incearca si pe aici pentru inspiratie: http://www.mediterra.../plansearch.asp
Multumesc mult de tot, am gasit o casa minunata :D .
Raman datoare :lol:

 MirelaLucia, on Jul 7 2008, 10:32, said:

ce imi plac mie arabesqurile astea. Eu in locul vecinilor tai nici nu te-as lasa sa construiesti asa ceva pentru ca:

1. Nu e in stilul zonei, al localitatii. Si tot ce e aiurea strica ochiul

2. Toata lumea o va lua in considerare ca si casa tiganeasca, iar eu sa fiu vecina ta nu te-as lasa in veci sa iti ridici asa palat, pentru ca imi devalorizezi mie proprietatea si in caz ca as vrea sa vand, nu stiu cum voi convinge pe cineva ca nu se invecineaza cu niste colorati.

3. E URATAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!! daca nu e in mediul ei traditional e chiar nashpaaaaaaaaaa raaaaaaaaaaaaaaaauuuuuu!!!!
Imi pare rau, dar oricat mi-as chinui imaginatia nu as reusi sa confund o casa in stil arab cu un palat tiganesc. Nu este moschee si nici vreun miniaret cu coloane... Si am precizat, ca ma refer la stilul maltez (mai europenizat) si nu la stilul arab clasic. Si de unde ai inteles ca eu as vrea un palat???  :o

Edited by Kyandra, 07 July 2008 - 19:00.


#14
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Kyandra, on Jul 7 2008, 19:57, said:

Multumesc mult de tot, am gasit o casa minunata :D .
Raman datoare :lol:


Imi pare rau, dar oricat mi-as chinui imaginatia nu as reusi sa confund o casa in stil arab cu un palat tiganesc. Nu este moschee si nici vreun miniaret cu coloane... Si am precizat, ca ma refer la stilul maltez (mai europenizat) si nu la stilul arab clasic. Si de unde ai inteles ca eu as vrea un palat???  :o


crede-ma, cu firma de aici sau de acolo, muncitorii n-or sa stie sa iti faca elementele ca la carte si o sa arate fix a palat tiganesc. La o casa clasica ai o mare bataie de cap cu constructorul, cu muncitorii, iti dai seama cum o sa fie cand ii pu sa faca ceva ce n-au facut in viata lor? Chiar vrei sa experimentezi pe banii tai?

daca da, atunci da-i drumul.  Oricum nu va arata bine scoasa din mediul ei. Si Americanii au facut in Las Vegas copii dupa statuia libertatii, dupa Arcul de triumf din Paris si chiar copii foarte reusite, cu bani grei. Degeaba. Tot chici arata, n-au farmecul originalului acolo de la mama lui.

iar pozele alea de case de pe siteul cu case mediteraneene nu au nici o legatura cu arabesqurile postate de tine la inceput. ba chiar seamana mai mult cu casele vest americane .

Edited by MirelaLucia, 08 July 2008 - 08:09.


#15
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,055
  • Înscris: 12.12.2006
Acum o sa vin cu cateva argumente in apararea lui Kyandra  :lol:

1. Nu e in stilul zonei, drept, dar care e stilul zonei ?   :D
Putem vorbi de asa ceva la noi ?  Cred ca in f. putine locuri.
In cartierele noi fiecare isi face casa cum il taie, (macar de ar fi cu gust) lucru care are avantaje (poate fiecare face ce isi doreste) si dezavantaje (aspectul general al cartierului ecel putin amestecat). De ce acest stil sa fie exclus ?

2. O mare parte din istorie mai toate culturile au preferat un aspect cu decoratiuni bogate, asta nu inseamna prost gust.
Prostul gust tiganesc vine din imitarea chicista a unor inflorituri, de obicei de diferite stiluri amestecate nepotrivit, si executate jalnic. Dar asta nu poate impieta la valoare stilurilor din care s-au inspirat.
Muzica orientala veritabila nu devine mai putin valoroasa pentru ca manelistii se inspira din ea. :)

3. Depinde si de arhitect si de mesteri.
Poate ca Romania e in topul tarilor unde poti vedea exemple (de lucruri in general) bine proiectate dat jalnic executate, si astfel strica totul.
Daca ai o casa obisnuita, totul rectangular, in mod normal nu ai nevioie decat de mesteri care sa-si faca treaba, dar cand e vorba de chestii sofisticate si decoratiuni aici talentul mesterului are un cuvant de spus.


Pt Kyandra:

Din cei care au lucrat in Spania sau Italia cu siguranta vei gasi si care au lucrat asa ceva, tre sa iei pe cineva cu experienta, nu cae incearca pe casa ta  :D

Problema e ca o singura imagine e greu sa convingi sa sa faci  pe cineva sa inteleaga la ce te gandesti. Ca tu nu vrei casa aia, vrei ceva in stilul acela, si un arhitect are nevoie de mai multe exemple ca sa prinda ideea.

Apoi aceea e o contructie in stil mediteranean, doar aspectul e dat de elemente arabe-malteze.
Pe situl acela sint frumoase, insa nu sint stil mediteranean, probabil asa le-a numit vreun birou de proiectare din America, de acolo poate ca sa se vede.

Am sa vin cu cateva poze.

#16
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Morosanul, on Jul 8 2008, 15:26, said:

Acum o sa vin cu cateva argumente in apararea lui Kyandra  :lol:

1. Nu e in stilul zonei, drept, dar care e stilul zonei ?   :D
Putem vorbi de asa ceva la noi ?  Cred ca in f. putine locuri.
In cartierele noi fiecare isi face casa cum il taie, (macar de ar fi cu gust) lucru care are avantaje (poate fiecare face ce isi doreste) si dezavantaje (aspectul general al cartierului ecel putin amestecat). De ce acest stil sa fie exclus ?

2. O mare parte din istorie mai toate culturile au preferat un aspect cu decoratiuni bogate, asta nu inseamna prost gust.
Prostul gust tiganesc vine din imitarea chicista a unor inflorituri, de obicei de diferite stiluri amestecate nepotrivit, si executate jalnic. Dar asta nu poate impieta la valoare stilurilor din care s-au inspirat.
Muzica orientala veritabila nu devine mai putin valoroasa pentru ca manelistii se inspira din ea. :)

1. faptul ca la noi se construieste ca la balci, nu inseamna ca trebuie sa si ghidam oamenii spre acest lucru. daca ar fi fost ceva placut, isi acea si finlandezul casa arabeasca si arabul casa tiroleza.

2. N-a zis nimeni ca decoratiunile bogate inseamna prost gust. Insa ele sunt folosite acolo unde trebuie, in contextul care trebuie. Noi romanii, asa cum am mai spus si pe alt topic, avem o lipsa crunta de estetic si bun gust la nivel de masa.  Ideal ar fi, tot in sprijinul Kyandrei, sa ia un proiect ( macar ceea ce tine de fatade) cap coada de la o casa malteza care ii place. sa nu puna arhitectul roman sa creeze sau sa combine elemente dispersate  pentru ca nu va iesi mai mult ca sigur ceva care sa reflecte exact zona.

Nu mai zic ca multi arhitecti nici nu se baga la asa ceva, e multa munca si bani putini.

#17
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,055
  • Înscris: 12.12.2006

 MirelaLucia, on Jul 8 2008, 16:07, said:

1. faptul ca la noi se construieste ca la balci, nu inseamna ca trebuie sa si ghidam oamenii spre acest lucru.
Drept, dar nu poti sa dai vina pe ea pentru lucrul acesta.
Daca gasesti un cartier cu un stil uniform - chiar si cat de putin - ineleg sa te ghidezi dupa asta.
Dar la un cartier unde nu seamana om cu personaj, dupa ce sa se ia ?  :D Ca nu afli 2 "chestii" la fel sa zici ca tu esti a treia  :lol:

Sa le facem in stil românesc ?  Am vrea noi (noi doi, si altii cativa poate)  :lol:


Quote

2. N-a zis nimeni ca decoratiunile bogate inseamna prost gust. Insa ele sunt folosite acolo unde trebuie, in contextul care trebuie. Noi romanii, asa cum am mai spus si pe alt topic, avem o lipsa crunta de estetic si bun gust la nivel de masa.  Ideal ar fi, tot in sprijinul Kyandrei, sa ia un proiect ( macar ceea ce tine de fatade) cap coada de la o casa malteza care ii place. sa nu puna arhitectul roman sa creeze sau sa combine elemente dispersate  pentru ca nu va iesi mai mult ca sigur ceva care sa reflecte exact zona.
Aici nu am ce sa zic.
Votez si eu sa ia un proiect original, de la ei de acasa.

#18
VACANTAmica

VACANTAmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 07.09.2007
hai ca inchizi tu gura targului cu un neoromanesc fara acoperis  :D
cam asa: ... vezi img attach

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate