Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce sistem Windows imi sugerati pentru editare/creatie audio?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
D.Gray

D.Gray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 13.04.2007
Daca tot voi avea in curand 4gb - ma gandeam la Vista pe 64 biti - dar nu toate programele audio suporta, nu?
Iar linux, ma gandeam la Mandriva - era o versiune, care ofera suport pentru operare pro audio.
----------------------
Pe ce sa merg? (placa audio va urma, prob va fi un Audiotrak sau ESI)

#2
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Mac :coolspeak:

#3
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006

View PostD.Gray, on Jul 4 2008, 18:47, said:

Daca tot voi avea in curand 4gb - ma gandeam la Vista pe 64 biti - dar nu toate programele audio suporta, nu?
Iar linux, ma gandeam la Mandriva - era o versiune, care ofera suport pentru operare pro audio.
----------------------
Pe ce sa merg? (placa audio va urma, prob va fi un Audiotrak sau ESI)
Dar nu ai spus ce configuratie ai. Conteaza mai mult configuratia decat sistemul de operare. Poti sa folosesti WinXp.


View Postantinari, on Jul 4 2008, 21:56, said:

Mac :coolspeak:
Aici nu e vorba de Mac, corect?

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
Da, nu e vorba de mac. Am fost off topic și îmi cer scuze. Nu m-am putut abține. :wallbash:

#5
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View PostD.Gray, on Jul 4 2008, 20:47, said:

Daca tot voi avea in curand 4gb - ma gandeam la Vista pe 64 biti - dar nu toate programele audio suporta, nu?
Iar linux, ma gandeam la Mandriva - era o versiune, care ofera suport pentru operare pro audio.
----------------------
Pe ce sa merg? (placa audio va urma, prob va fi un Audiotrak sau ESI)
Pentru XP_SP2 exista anumite modificari pe care le poti face sa-ti optimizezi sistemul transformandu-l intr-o DAW

#6
Mac-os-x

Mac-os-x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.07.2008
Iti recomand Xp,cu toate ca poti folosi si Mac dar depinde de configuratia calculatorului.

#7
D.Gray

D.Gray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 13.04.2007
Sistemul sumar: Mobo P43/E7200/4GBDDR2CorsairDHX/250WD-SATA2-16mb - audio: urmeaza ESI sau Audiotrak.
Stiu ca MAC-ul e crema  :D Dar nu cred ca poate fi modat pe PC, desi procul cunoaste SSE4. Ar fi nemaipomenit... chiar ma gandesc... Pro Tools..  :crying: :crying:  
-----
Eu vreau sa mai si joc (prob pe Vista 32  :confuzzled: ), de asta ma gandesc la doua sisteme de operare (desi nu e chiar minunat sa ai totul pe un singur HDD, dar deocamdata nu mai pot investi).

#8
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View PostD.Gray, on Jul 6 2008, 17:53, said:

Sistemul sumar: Mobo P43/E7200/4GBDDR2CorsairDHX/250WD-SATA2-16mb - audio: urmeaza ESI sau Audiotrak.
Stiu ca MAC-ul e crema  :D Dar nu cred ca poate fi modat pe PC, desi procul cunoaste SSE4. Ar fi nemaipomenit... chiar ma gandesc... Pro Tools..  :crying: :crying:  
-----
Eu vreau sa mai si joc (prob pe Vista 32  :confuzzled: ), de asta ma gandesc la doua sisteme de operare (desi nu e chiar minunat sa ai totul pe un singur HDD, dar deocamdata nu mai pot investi).


Nu trebuie sa investesti foarte mult (asta daca esti icnepator) in componente de calc pt. facut muzica, cel mai important lucru este placa de sunet.

Eu de ex. am un sempron 3000+ skt 754 1gb ddr1 2 hdd 80, 320 g win xp, sunet M-audio revo 5.1 si un sistem audio de inalta fidelitate.

Ar fi bine daca ai avea si un controler midi, dar poate ai deja asa ceva.

Ca soft FL Studio este demential, singurul lucru care-l limiteaza fiind imaginatia celui care il foloseste.

Edited by SA-HE75, 06 July 2008 - 19:45.


#9
D.Gray

D.Gray

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 13.04.2007
Ai dreptate... eu as vrea sa folosesc Reason si F.Loops. (sincer, au trecut 3 ani de cand nu am mai folosit vreun soft audio - dar niciodata nu e prea tarziu :) )

#10
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006

View PostD.Gray, on Jul 6 2008, 18:53, said:

Ai dreptate... eu as vrea sa folosesc Reason si F.Loops. (sincer, au trecut 3 ani de cand nu am mai folosit vreun soft audio - dar niciodata nu e prea tarziu :) )


Da-i bataie atunci si poate ne intalnim pe topicul "muzica pe calculator".

#11
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View PostSA-HE75, on Jul 6 2008, 20:44, said:

Nu trebuie sa investesti foarte mult (asta daca esti icnepator) in componente de calc pt. facut muzica, cel mai important lucru este placa de sunet.

Eu de ex. am un sempron 3000+ skt 754 1gb ddr1 2 hdd 80, 320 g win xp, sunet M-audio revo 5.1 si un sistem audio de inalta fidelitate.

Ar fi bine daca ai avea si un controler midi, dar poate ai deja asa ceva.

Ca soft FL Studio este demential, singurul lucru care-l limiteaza fiind imaginatia celui care il foloseste.
singurul lucru care limiteaza fruity-ul este imaginatia? :))))) sti putine despre softurile audio prietene, incarca un Wav in Fruity si da-i render apoi incarca acelasi Wav in Cubase si da-i render(amandoua setate la aceeasi calitate a renderului) si ai sa vezi(auzi) ca nu doar imaginatia te limiteaza, Fruity-ul ca sa sune bine trebuie butonat, pe default are cateva filtre care afecteaza raspunsul in frecventa, la fel cum au si unele placi de sunet...ceea ce presupui tu nu e mereu adevarat.

#12
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
da...FL-ul are un sound engine cam oribil
faceam o piesa sa sune bine si cand ii dadeam export suna oribil, ceea ce in ableton nu mi se intampla, iar cubase-ul stiu ca are un sound engine foarte bun

cat despre sistem... iti dai seama ca n-o sa ti recomand vista, xp-ul merge destul de ok, in linux nu prea ai programe

Edited by nightfever, 07 July 2008 - 07:52.


#13
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postnightfever, on Jul 7 2008, 08:51, said:

da...FL-ul are un sound engine cam oribil
faceam o piesa sa sune bine si cand ii dadeam export suna oribil, ceea ce in ableton nu mi se intampla, iar cubase-ul stiu ca are un sound engine foarte bun

cat despre sistem... iti dai seama ca n-o sa ti recomand vista, xp-ul merge destul de ok, in linux nu prea ai programe
Problema despre care spui tu o rezolvi printr-un ReWire intre Cubase si Fruity ....

#14
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 09.01.2007
am facut si eu rewire, insa intre ableton si reason, doar pentru ca reason avea niste sound bank-uri misto
insa mi s-a parut cam incomodant

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006
on topic = sisteme de operare recomandate pentru producție audio  :huh:
off topic = orice altceva ;)



Dat fiind că nu am lucrat decât pe XP și (rareori) pe Mac, am recomandat Mac, dar... dintre cele menționate (sau în limita unui buget rezonabil) nu pot recomanda altceva decât XP. Habar n-am cum se comportă vista, și nici nu am curiozități în sensul ăsta.

PS mi-am adus aminte că am lucrat și pe Win 98SE, da în zilele noastre nu-l recomand...

#16
Lup

Lup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 11.05.2004
vista sau xp pe 32 de biti as zice eu. Interfata la vista e ceva mai diferita ca la xp asa ca o sa injuri putin pana te prinzi de anumite chestii elementare sa zic asa. Pe 64 biti o sa ai multe probleme de compatibilitate. Si eu am 4gb si am pe 32 biti, imi vede doar 3.3gb din aceasta cauza dar zic eu ca e un compromis care trebuie facut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate