Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

ocean sarat

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
tybi1000

tybi1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.06.2008
Dintotdeauna mi-a placut geografia  , dar niciodata nu am ramas in asa dilema cand cineva mi-a pus o intrebare .Intrebarea a fost urmatoarea : De ce este oceanul sarat ? Am cautat o vreme raspunsul , m-am tot gandit , am intrebat multi prieteni rude etc.  , dar nu am reusit sa dau un raspuns clar. Daca cineva stie acest lucru i-as multumi daca mi-ar spune ca sa raspund si eu la randul meu persoanei respective. Multumesc anticipat .

#2
Istorie

Istorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.06.2008
Dilema ta este o dilema pentru toti. Nu se stie sigur din ce motive cea mai mare parte din apa de pe tera este sarata si nu se stie sigur de unde provine apa de pe tera.

#3
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
"Raurile sunt principala sursa a sarii din mare. Ele erodeaza minerale din roci si sol si le depoziteaza in mare, uneori in lacuri. Aceste minerale includ sodiul si clorul, care, combinate, devin substanta care ne da gust la mancare. Si acest lucru se intampla in cantitati imense. Daca am scoate toata apa din oceanele globului, am obtine 50 milioane de miliarde de tone de sare. Si, cu toate ca raurile transporta sare, ele nu sunt sarate pentru ca marea este locul unde ele o depun in final.
Apa dulce din rauri se evapora pe masura ce soarele incalzeste marile si oceanele; sarea ramane. Intreaga cantitate de sodiu si clor care ajunge in ocean ramane acolo pentru totdeauna. Sau aproape intotdeauna. In medie, un atom de sodiu ramane in ocean pentru 200 milioane de ani.
Asta nu inseamna ca oceanele se umplu incet, incet cu sare; o mare parte din aceasta se scufunda sub forma de sedimente pe fundul oceanului."


Da spune-mi de ce este marea(oceanul) albastra?!

#4
Istorie

Istorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.06.2008
Marea Neagra nu este albastra ci mai degraba verde.

#5
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002

 Istorie, on Jul 7 2008, 19:16, said:

Marea Neagra nu este albastra ci mai degraba verde.
Asa mi se pare si mie...dar de ce-i verde si Mediterana albastra!?

#6
Istorie

Istorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.06.2008

 drgroza, on Jul 7 2008, 22:25, said:

Asa mi se pare si mie...dar de ce-i verde si Mediterana albastra!?
Diferenta de clima poate .

#7
costi_rage

costi_rage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 31.01.2008
@ drgroza
Daca e cum ziceti dumneaoastra atunci apa marii ar trebui sa fie plina de silicati ca acest grup de minerale este cel
mai bundent.
In plus in roca nu poate exista sodiu liber si respectiv clor liber, aceste 2 elemente sunt mult prea rective.

#8
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002

 costi_rage, on Jul 7 2008, 23:23, said:

@ drgroza
Daca e cum ziceti dumneaoastra atunci apa marii ar trebui sa fie plina de silicati ca acest grup de minerale este cel
mai bundent.
In plus in roca nu poate exista sodiu liber si respectiv clor liber, aceste 2 elemente sunt mult prea rective.


"Gustul sarat al apei marilor si oceanelor se datoreaza in special ionului de sodiu(Na).In apa marii se afla numeroase saruri printre care clorura de sodiu(sarea de masa),clorura de magneziu,sulfatul de calciu,sulfatul de magneziu.Marea a devenit sarata in urma cu aproape 4 miliarde de ani.O intensa activitate vulcanica a saturat atmosfera cu diferite gaze:clor,sulf,bioxid de carbon etc.Odata cu racirea pamantului aceste gaze antrenate de ploi interminabile au erodat rocile scoartei ducand la formarea primelor oceane.Dar eroziunea a antrenat ionii de sodiu care s-au combinat cu cei de clor aflati in apa oceanului rezultand cea ce numim sare(NaCl)."

:)

cu tot respectul,

Edited by drgroza, 08 July 2008 - 00:42.


#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 Istorie, on Jul 7 2008, 19:16, said:

Marea Neagra nu este albastra ci mai degraba verde.

ai vazut vreodata marea neagra in afara platformei continentale? nici eu dar am fost spre marginea apelor teritoriale. e foarte diferita de cum o stii. in primul rand e mult mai limpede si in nici un caz verdele ala ciudat de la mal care e probabil de la alge.

dar de cele 2 "straturi" ale marii negre ai auzit?
primul la suprafata, mai putin sarat decat restul marilor si al 2lea mult mai sarat. nu stiu de ce nu s-au amestecat cele 2 la in restul marilor.

Edited by undercoverbrother, 08 July 2008 - 14:33.


#10
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002

 undercoverbrother, on Jul 8 2008, 15:32, said:

ai vazut vreodata marea neagra in afara platformei continentale? nici eu dar am fost spre marginea apelor teritoriale. e foarte diferita de cum o stii. in primul rand e mult mai limpede si in nici un caz verdele ala ciudat de la mal care e probabil de la alge.

dar de cele 2 "straturi" ale marii negre ai auzit?
primul la suprafata, mai putin sarat decat restul marilor si al 2lea mult mai sarat. nu stiu de ce nu s-au amestecat cele 2 la in restul marilor.

Gasiti alte si interesante date despre (bomba)Marea Neagra aici:
"Adancul Marii Negre este un rezervor urias de hidrogen sulfurat, un gaz solubil in apa, care se aprinde in contact cu oxigenul atmosferic si care are o putere calorica mai mare decat cea a gazului metan. In caz de cutremur major, sau in cazul unei interventii umane, acest rezervor de mai multe miliarde de metri cubi, ar putea iesi la suprafata si s-ar putea aprinde instantaneu in contact cu aerul."
http://epochtimes-ro...ticle_5762.html

Cat despre culoare,cea albastra se datoreaza reflectarii cerului;daca cerul este noros,cenusiu si culoarea apelor este la fel.
Culoarea verzuie este din cauza planctonului(zooplancton si fitoplancton),se vede mai aproape de tarm in conditiile transparentei apelor.

#11
Istorie

Istorie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 26.06.2008

 undercoverbrother, on Jul 8 2008, 15:32, said:

ai vazut vreodata marea neagra in afara platformei continentale? nici eu dar am fost spre marginea apelor teritoriale. e foarte diferita de cum o stii. in primul rand e mult mai limpede si in nici un caz verdele ala ciudat de la mal care e probabil de la alge.

dar de cele 2 "straturi" ale marii negre ai auzit?
primul la suprafata, mai putin sarat decat restul marilor si al 2lea mult mai sarat. nu stiu de ce nu s-au amestecat cele 2 la in restul marilor.
M-am uitat la toate statele cu iesire la Marea Neagra iar culoarea diferentiaza , la bulgari e mai albastra ca la noi, la turci e foarte neagra iar la rusii foarte albastra ,poate  ca ei le curata mai bine.

#12
FlorinManea

FlorinManea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 26.07.2005

 drgroza, on Jul 8 2008, 01:27, said:

"Gustul sarat al apei marilor si oceanelor se datoreaza in special ionului de sodiu(Na).In apa marii se afla numeroase saruri printre care clorura de sodiu(sarea de masa),clorura de magneziu,sulfatul de calciu,sulfatul de magneziu.Marea a devenit sarata in urma cu aproape 4 miliarde de ani.O intensa activitate vulcanica a saturat atmosfera cu diferite gaze:clor,sulf,bioxid de carbon etc.Odata cu racirea pamantului aceste gaze antrenate de ploi interminabile au erodat rocile scoartei ducand la formarea primelor oceane.Dar eroziunea a antrenat ionii de sodiu care s-au combinat cu cei de clor aflati in apa oceanului rezultand cea ce numim sare(NaCl)."

:)

cu tot respectul,

speculatii

#13
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

 drgroza, on Jul 8 2008, 16:10, said:

Cat despre culoare,cea albastra se datoreaza reflectarii cerului;daca cerul este noros,cenusiu si culoarea apelor este la fel.
Culoarea verzuie este din cauza planctonului(zooplancton si fitoplancton),se vede mai aproape de tarm in conditiile transparentei apelor.
Da, culoarea verde se datoreaza algelor si planctonului. In Marea Neagra, viata exista doar spre suprafata, la adancimi e prea mult hidrogen sulfurat, nu e oxigen care sa intretina viata (nu exista miscari de amestec intre ape de suprafata si cele de adancime).

Apa oceanelor este albastra deoarece lumina albastra patrunde la adancimi mult mai mari decat lumina verde sau rosie (lumina vizibila de la Soare este formata din rosu, verde, albastru).

Edited by Thylacine, 09 July 2008 - 10:23.


#14
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 23.05.2008
Si de ce albastrul patrunde cel mai mult. E la mijlocul curcubeului. Nu ar fi trebuit sa patrunda rosul?

#15
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002

 underground2009, on Jul 9 2008, 11:49, said:

Si de ce albastrul patrunde cel mai mult. E la mijlocul curcubeului. Nu ar fi trebuit sa patrunda rosul?


#16
Thylacine

Thylacine

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 09.06.2008

 underground2009, on Jul 9 2008, 12:49, said:

Si de ce albastrul patrunde cel mai mult. E la mijlocul curcubeului. Nu ar fi trebuit sa patrunda rosul?
Diferite substante absorb mai bine diferite lungimi de unda. Astfel, pot exista diamante de diferite culori. Fiecare culoare apare datorita impuritatilor care apar in el. Fiecare substanta are un spectru diferit. Daca vrei sa afli mai multe despre absorbtia fotonilor de diferite lungimi de unda, ar trebui sa te uiti putin la fizica cuantica.
In alta ordine de idei, fotonii de lumina albastra au cea mai mare energie si cea mai mica lungime de unda dintre cele trei culori.

#17
tybi1000

tybi1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.06.2008
Multumesc mult tuturor care au raspuns si mai astept si alte opinii .

#18
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

 undercoverbrother, on Jul 8 2008, 15:32, said:

dar de cele 2 "straturi" ale marii negre ai auzit?
primul la suprafata, mai putin sarat decat restul marilor si al 2lea mult mai sarat. nu stiu de ce nu s-au amestecat cele 2 la in restul marilor.

"Dispunerea circulară a surselor de apă și existența unei singure legături externe - prin Strâmtoarea Bosfor, Marea Marmara, Strâmtoarea Dardanele - cu Oceanul planetar, alături de încălzirea relativ moderată a apei de către Soare,
determină lipsa aproape totală a curenților marini verticali și
existența doar a curenților orizontali pe un imens traseu circular
împotriva sensului acelor de ceasornic." (wikipedia)
Curenții verticali sunt cei care amestecă apa din adâncimi cu cea de la suprafață în Oceanul Planetar. În Marea Neagră lipsesc, așa că straturile nu se amestecă.
Sunt chestii de geografie de liceu. Posibil să aibe legătură și cu materia de olimpiadă dar nu mai țin minte exact.

Se presupune că oceanul s-a format odată cu atmosfera din gazele eliberate pe vremea când suprafața planetei era acoperită de vulcani. Apoi temperatura a început să scadă și în momentul în care a ajuns sub punctul de fierbere a început să plouă...și nu s-a oprit :)
Apoi s-a ajuns la faza în care stratul de suprafață al oceanelor se evapora datorită luminii soarelui (ca și acum) și era lăsată în urmă o concentrație mai mare de sare. Vaporii formau nori care erau duși înspre continent, unde se condensau și cădeau sub formă de precipitații. Ploaia spală mineralele și le transportă în râuri. S-a aproximat că 4 miliarde (billion, sper că e corect) de tone de sedimente sunt aduse de râuri în apa oceanelor, dar în același timp cam tot aceeași cantitate se depune pe fundul lor, rezultând echilibrul.
Alte surse de săruri sunt fosele de pe fundul oceanelor care sunt destul de numeroase.
Peste 72 de elemente chimice s-au descoperit în apa oceanică (relativ omogenă), în cantități foarte mici majoritatea, dat care sunt probabil toate elementele care se găsesc în stare naturală pe Terra.
Sărurile din ocean îi dau salinitatea, și sărurile nu înseamnă doar sare dinaia de cumperi de la magazin.
Conținutul e ăsta:
[ http://www.palomar.edu/oceanography/images/charts.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Restul sunt în cantități nesemnificative.
De aici rezultă salinitatea medie de 35 la 1000.

Eu am tradus de aici http://www.palomar.e...salty_ocean.htm
Găsești mai multe informații acolo.

Nu uita că explicația formării oceanului e doar o teorie...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate