Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

"Cișmigiu et co" de Grigore Băjenaru

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
A citit cineva carte asta? Eu, acum mulți ani când am citit-o (de câteva ori) am avut ocazia să dau peste prima ediție (cea din 1943); probabil cea apărută pe vremea comunismului avea anumite chestii cenzurate. Mi s-a părut extraordinară cartea!

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu fac parte din cei care au citit-o...Evident ca in vremea comunismului, adica prin 78.
Ai citit ambele editii si ai constatat asta? Daca da, poveste-mi si mie, pls, diferentele. Chiar, sunt extrem de curios, ce putea sa fie cenzurat in cartea asta.
Faza cu musca in lapte? Sau cea cu "komma"? Mama ce ma enervam cand il auzeam pe "genose", asa ii ziceam...

#3
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008
Sorry, am crezut că ai solicitat cartea si am scris o tâmpenie. :)

Edited by Dyzygoteka, 03 July 2008 - 18:04.


#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Daca ai cartea in format digital si mi-o trimiti pe personala, imi vei face o mare placere. Crede-ma, (mai) am mult timp de "omorat", de Tv recte NG+Discov + vazut filme sunt satul..
Promit serios ca dupa o primesc prima halba va fi in sanatatea ta.
PS. Exista si o continuare la "Cimigiu@co". Se numeste -parca- "Buna ziua-sau seara- domnule profesor". Din prima pagina e decisa. Scrie ceva de genul "Celor care le ia Dzeu mintile ii faca sa devina profesori"
Evident ca dupa ce am citit chestia ma RAS. Si cum era copil tembel-acum am imbatranit si nu cred ca mai sunt copil- m-am dus la mama. Ea nu a ras, pt ca e o femeie sobra ca fire. Dar a fost de acord. Era prof. univeritar.
Si am mai ras cand cel mai bun prieten de al meu din liceu, dupa ce a abolvit scoala de ofiteri, a ajuns sa predea. El care era TATICUL copyutelor. Presta in fata profului de eu ma ...pe mine.
Si mi-a povestit cum incercau sa il faca...A ras cand i-am zis ca il ajunesera blestemele lu'...
Faza cand il ajuta pe tacsu, tot prof e dementiala..
Sau cea cu "sa traiti domnule inginer/preot, etc..."
Merita sa le cautati.

#5
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
E una dintre cele mai frumoase "amintiri din copilarie" pe care le-am citit vreodata. De fapt, tot ziceam ca o sa ma plictisesc in weekend, cred ca o s-o recitesc. Ar fi a treia oara. O recomand cu mare caldura tuturor.

Edited by snipest, 04 July 2008 - 07:30.


#6
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

View PostPrien, on Jul 4 2008, 08:27, said:

Daca ai cartea in format digital si mi-o trimiti pe personala, imi vei face o mare placere. Crede-ma, (mai) am mult timp de "omorat", de Tv recte NG+Discov + vazut filme sunt satul..
Promit serios ca dupa o primesc prima halba va fi in sanatatea ta.
Ti-o trimit diseara de acasa :).

#7
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Poți să mi-o trimiți și mie? Dacă e ediția aia veche, pe asta mai nouă o am și eu.

Parcă "Bună dimineața, băieți!" se numea continuarea. Nu mai știu exact, am citit-o demult.

#8
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008
Eu va trimit fișierul... sper să fie ceea ce doriți.

#9
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Mulțam acum pot să-l pun și pe PSP să am ce citi pe drum :)

#10
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
se poate si aici? :notangel: multumesc anticipat.

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dyzygoteka
Am primit atasul si vreau a iti multumesc si in public pt bunavointa. Mi-ai facut atat o mare placere, cat si mi-ai oferit ceva care sa imi "omoare" timpul in cel mai placut mod. .
Raman dator si sper sa am cu ce sa ma revanez. Si cat mai curand.
"Critica" -ratiunii pure, hi, hi, uite unde si cine era marele filozof, pardon critic literar- evident ca dupa lectura...
Oricum mi-am adus aminte de faza cu culoarea liceelor..Si cat de dezamagit am fost cand am realizat ca al meu, Electronica, era ca multe altele.

#12
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

View Postmianna, on Jul 5 2008, 00:04, said:

se poate si aici? :notangel: multumesc anticipat.
Desigur. :)

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostDyzygoteka, on Jul 5 2008, 10:06, said:

Desigur. :)

multumesc din nou :)

#14
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
djl
Nu am sa ma ascund dupa deget spunandu-ti in fata ce gandesc depre dta. ESTI UN SABOTOR.
M-ai facut ca azi, duminica, sa nu fac altceva decat sa citesc in pauze "Cismigiu.." Adica intre pauzele de ras. Ca sa o citesc incontinu a fost imposibil. Eu, sa "consum" 4 ore pt 90 de pagini scrise in lb romana? Si daca erau in engleza, ma rog cu submarine, tot le "faceam" mai repede..
Da, pt ca o pagina= minim 1 minut pauza de hah, ha@hi, hi,
Plus ca atat nevasta-mea cat si plodul mi-au facut observatii -fara numar- ca rad de se aude de afara..
Ma doare si burta.
In concluzie, multumesc frumos.
M-ai facut sa imi reamintesc de vremea cand aveam 14 ani. Si sa ma gandesc la profii mei din sc gen, [email protected] cate-prea putine -farse le-am facut, la cine am admirat si la cine ma mai gandesc cu respect, dupa atatia ani -cativa-si cati am dispretuit- marea masa care veneau sa recite fara sa transmita-.

Off topic, ca de obicei
Pe vremea mea, mosule, nu se mai purta sapca cu liceul. Si da, imi uram matricola si costumele insipide.
Da, sunt de acord cu uniforma specifica pt un anumit liceu sau scoala care sa diferentieze lic...  de lic...

Acum mai multi ani am remarcat ca un forumist- nu din SP-era din...asa ca i-am scris un mail "Stimate domnule.., am remarcat ca sunteti din...Acolo sunt si socrii mei, care ambii sunt profi de matematica. Ii cunoasteti?"
Dupa cateva minute omu' mi-a raspuns, "Cum sa nu il stiu pe Chichita? Mi-a fost si mie dascal, datorita lui am ajuns la Olimpiada de mate pe tara, am intrat la Electronica di prima.."
Incantat am sunat-o pe nevasta-mea si am intrebat-o daca stia porecla lui taica-su, acre ii fusese si ei profesor..(oras mic, de'). Da, Chichita. Evident dezumflat am intrebat-o de unde provenea. De la "fiti atenti ca problema asta are o chichita.. Si cine prinde chichita"..O cauta, nu-i asa?
Amuzat i-am zis si lui socr'meu de faza. Iar omu mi-a raspuns rapid ca da, stia, si ca era mai bine "chichita" decat nasolu' sau altceva....
Culme e ca dupa un timp l-am cunoscut atat pe fostul elev al socrului meu, cat si, dupa un timp, intr-un uC club de microprocesoare- si pe fiul  lui, -atunci student, azi inginer- un tanar pasionat si deosebit de competent. Din pom bun iese roada buna..

Din pacate nu am aflat porecla lui maica-mea, ca si ea fost cad(a)r(v)ru didactic. Nimeni nu a avut curajul sau barbatia sa mi-o zica. Parerea mea- ca fiul ei- e ca fost exigenta, deci nepopulara..

Edited by Prien, 06 July 2008 - 16:46.


#15
poliac

poliac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.07.2008
:lol:

#16
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004
Imi amintesc ca am fost internat in spital citeva zile in copilarie ( nu mai stiu pt ce - cred ca operatie de polipi ) si cineva mi-a adus cartea asta acolo, era toata lipita ( asa era de veche, era citita si rascitita de multe persoane ). In felul asta nu am decit amintiri placute din spital, cum citeam cu colegii de salon si ne amuzam impreuna...

#17
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
aș reciti-o și eu, dacă se milostivește cineva și de mine... pliz!

#18
Arcer

Arcer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 29.12.2004

View Postadadoi, on Aug 11 2008, 16:20, said:

aș reciti-o și eu, dacă se milostivește cineva și de mine... pliz!
Si de mine... Tot pliz!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate